A. Zolubas. Kėslas pažeisti Konstituciją ir Seimo narių priesaiką turi būti sustabdytas (25)

Respublika.lt, I. Sideravičiaus nuotr.

Respublika.lt, I. Sideravičiaus nuotr.

Matydama, kad Tievynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) kaip ir kitos partijos savo skyrių apklausos dėl asmenvardžių rašymo asmens dokumentuose nevykdė, Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos (LLKS), kurios nemaža dalis yra TS-LKD nariai, rūpesčiu nuo 2017-05-12 iki 2017-06-06 buvo atlikta TS-LKD skyrių ir dalies visuomeninių organizacijų, suinteresuotų asmenvardžių rašymu dokumentuose, apklausa. Atsiliepė 15 organizacijų, tarp jų 8 TS-LKD skyriai. Pastarieji savo nuomonę užfiksavo skyriaus tarybos protokolais. Teigiamų atsiliepimų apie Kubiliaus-Kirkilo siūlomą balsavimui projektą negauta nei vieno, t. y. visi 18 atsiliepimų jį įvertino neigiamai.

Artėjant balsavimui dėl dviejų alternatyvių projektų kalbamu reikalu, kėslo pažeisti Konstituciją ir Seimo narių priesaiką akivaizdoje, 2017-06-16 LLKS kreipėsi į Konstitucinio Teismo Pirmininką, Prezidentę, Seimo Pirmininką ir Vyriausybės vadovą su pareiškimu dėl susidariusios grėsmingos padėties šalinimo. Kreipimosi tekstą pateikiame ištisai:

Kalbos kultūros metais seniausią gyvąją indoeuropiečių kalbą turime ypač branginti.

Š.m. gegužės 31 d., birželio 7 d. Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariai, priklausantys konservatorių, liberalų, lenkų rinkimų akcijos partijoms, sutrukdė patvirtinti naujus Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) narius.

Baigusios kadenciją kalbos komisijos išvada dėl asmenvardžių rašybos projektų Nr. XIIIP-471 ir Nr. XIIIP-535 buvo nepakankamai profesionali, nepagrįsta.

Maždaug 10 mokslo daktarų, nepasitarę su juos delegavusiomis institucijomis ir Tauta, negali naikinti ar koreguoti Konstitucijos, lietuvių kalbos rašybos išvadų, kurias rengė per 100 aukštesnės kvalifikacijos profesorių ir habilituotų daktarų. Jau 1901 m. J. Jablonskis paskelbė, kad vienam garsui lietuvių kalboje yra viena raidė (o ne dvi, trys, keturios ar penkios) ir ji tariama taip, kaip parašyta. Tokią rašybą patvirtino ir giminiškos latvių kalbos specialistai.

Pirmenybę Lietuvoje reikia teikti „Talkos“ ir projektui Nr. XIIIP-471, bet išvadų VLKK dėl to nenurodo. Bet kokie veiksmai prieš valstybinės kalbos įstatymą neleistini, tik VLKK, būdama pavaldi Seimui, neišlaikė Seimo liberaliųjų narių pastovaus spaudimo, dezinformacijos ir buvo priversta pažeisti Konstituciją.

Pagal Konstitucijos 32 straipsnį kiekvienas lietuvis gali apsigyventi Lietuvoje, bet VLKK siūlymu jam būtų trukdoma savo vardą ir pavardę rašyti lietuviškai (nes užsienyje lietuviškos formos  rečiau išlaikomos: iš JAV atvykusi Adamkaus žmona Lietuvoje pagal pasą turėtų rašytis Adamkus, o ne Adamkiene; iš Punsko atvykusi Vaicekauskaitė pagal Lenkijos pasą Lietuvoje turėtų būti Wojciechowska). Dar 1938-12-06 priimtas Pavardžių įstatymas įpareigojo „sugrąžinti lietuvišką rašybą pavardžių, kurios buvo sulenkintos, surusintos ar suvokietintos“.

Valstybės suverenitetas priklauso Tautai. Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai.

A. Kubiliaus kreipimasis „Mieli bendražygiai“ yra neteisingas ir veidmainiškas. Lietuvos Respublikos Konstitucija skelbia priešingai: Lietuvos Respublikoje, išsaugojusioje savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius, valstybinė kalba – lietuvių kalba (turinti 32 raides).

Lietuvių ir latvių kalbų sistemos yra panašios, bet VLKK atstovai priėmė baltų kalbų sistemos neatitinkančias ir Latvijos kalbos komisijai prieštaraujančias dvi išimtis. VLKK nepritarė A. Kubiliaus siūlymui asmenvardžius keisti visiems piliečiams pagal okupacijų metais išduotus dokumentus ir pridėti maždaug 150 naujų raidžių. A. Kubilius galėtų prisiminti ir tai, kaip jis dar 2010 m. Kalbos komisijai dėl to darė spaudimą.

„Talkos“ suvienyti 70 000 piliečių (tarp jų buvo daug mokslininkų) patarė valdžiai, kad visus asmenvardžius reikia rašyti pagal tarimą lietuviškomis raidėmis. Kalbos  kultūros metais nereikia kenkti asmenvardžių rašybai – geriau patiems Seimo nariams stengtis kalbėti ir rašyti taisyklingai. Kadaise su Latvijos Ministru Pirmininku A. Kubilius pasirašęs dokumentą „ieškoti papildomų galimybių bendradarbiauti“, dabar artimiausią giminę ir sąjungininką palieka vieną kovoti už savo kalbą ir valstybę.

Siūlomas projektas Nr. XIIIP-535 –  grėsmė mūsų kalbai ir valstybei!

Nei Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, nei Seimas, nei partijos ar VLKK nariai neturi teisės keisti Konstituciją, tai gali spręsti tik Tautos referendumas.

Balsavimas dėl projekto priėmimo planuojamas birželio mėnesį. Grėsmės pažeisti Konstituciją ir laužyti Seimo nario priesaiką akivaizdoje, Jūsų priedermė galių ir teisių ribose – ją šalinti.

Kategorijos: Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

25 komentarai

 1. Vilniukas:

  Tai kad tie valdžiažmogiai “deda skersą” ir ant Konstitucijos, ir ant daugumos gyventojų nuomonės! Ateis rinkimai… Kaip sakoma, aš nekerštingas, bet šito “dėjimo” tikrai neužmiršiu.

 2. Neabejingas stebėtojas:

  Kai politikus užvaldo liberalusis pradas, o konservatyviojo nelieka, jie kaip banda be vedlio eina į nuganytas pievas, patys kaip politikai susinaikina.
  Du trečdaliai konservatorių frakcijos Seime – liberalai.

 3. žmogus:

  Teisingas straipsnis .Palaikau A.Zolubo teiginius.Nėr ko pažeidinėti Lietuvos Konstituciją

 4. Jūs įžvelgiate lenkų kėslus dėl tų trijų raidžių, tačiau daug didesnės grėsmės Lietuvai neįžvelgiate. Tai yra Astravo AE. Ir jeigu, jūs, manote, kad šią elektrinę prie Vilniaus Kremlius stato šiaip sau ir ji mums jokios grėsmės nekelia, tai aš jums priminsiu, kad dar berods 2007 metais Žirinovskis( jis nekenčia lietuvių labiau nei Tomaševskis) per vieną Rusijos TV laidą pasakė, kad Rusija prie Lietuvos sienos pastatys branduolinę jėgainę ir ji bus skirta lietuvių išnuodijimui. Tai pasakė atvirai ir nieko neslėpdamas. Ir jeigu jūs manote, kad Žirinovskis yra dvaro juokdarys ir šneka nesąmones tai, jūs, labai klystate. Jis yra Kremliaus politikos atspindys ir šio lietuvių branduolinio genocido iniciatorius. Kaip matote praėjo 10 metų ir tie Žirinovskio žodžiai virsta realybe. O, dėl tų trijų raidžių galiu pasakyti tiek, kad lenkai gyvenantys Vilniaus krašte greitai išsilakstys, vos tik ta elektrinė bus pastatyta, arba jeigu įvyks branduolinė katastrofa.

 5. Akivaizdu, kad Lietuvą dėl valstybinės lietuvių kalbos šokdina Lenkija 1994 metų Lietuvos ir Lenkijos bendrumo sutarties pagrindu. Yra taip, kad šios sutarties terminas baigiasi kas 5 metai, joje yra susitarta, kad ji gali būti vienašališkai nutraukta. Tam tereikia Lietuvai likus ne mažiau kaip metams iki termino pabaigos pranešti Lenkijai, kad sutarties kitam 5 metų laikotarpiui netęsia. Dabar tas 5 metų terminas, regis, turėtų baigtis 2019 m. pirmoje pusėje, taigi pats laikas pradėti Seimo reikalauti, kad nustatyta tvarka būtų Lenkijai pranešta, jog minėtos 1994 m. sutarties kitam 5 metų terminui Lietuva nepratęsia. Kitaip Lenkijos kišimuisi į Lietuvos reikalus keliamai velniavai valstybėje nebus galo. Akivaizdu, kad 1994 m. sutartis tarnauja Lenkijos strateginiams tikslams nukreiptiems prieš Lietuvos valstybinį suverenumą. Taigi ne moralus Seimui skaitykime, ne dejonėmis jo malonės vilkimės, o konkrečių teisinių veiksmų iš jo reikalaukime. Konkrečiai minėtos 1994 m. sutarties nutraukimo.

  • Pikc:

   “Akivaizdu, kad Lietuvą dėl valstybinės lietuvių kalbos šokdina Lenkija 1994 metų Lietuvos ir Lenkijos bendrumo sutarties pagrindu.” – baikite vieną kartą nusišnekinėti. Jau nesyk rašiau – su citatomis iš tos sutarties – kad ji NĖ VELNIO neįpareigoja keisti piliečių asmenvardžių rašybos pagal lenkišką gramatiką.

 6. Tvankstas:

  Daug metų tenka stebėti lietuvių intelektualų ir politikų linkimą Varšuvos įtakos pusėn, išduodant savo tautą, nepaisant Konstitucijos, niekinančiai nutylint kritiką, lyg tai silpnapročių aiškinimus tautos elitui ar išrinktajai aristokratijai.
  Katažynos Koženiovskos straipsnis Alke labai aiškiai tai paaiškina, tokią Lenkijos imperialistinę plėtrą Lietuvos atžvilgiu.

 7. Lietuvis:

  Būtina apkalta Kubiliui, Landsbergiui, Kirkilui, Šiaulienei ir visiems, kurie palaikė jų inicijuotą Vardų pavardžių įstatymo projektą, leidžiantį rašyti nelietuviškas raides Lietuvos respublikos dokumentuose. Kalbos komisijos pirmininkė Vaišnienė bei aktyviausia svetimų raidžių palaikytoja Palionytė negali likti Kalbos komisijoje, jų išvada pažeidžia Konstituciją, pagrindinės lietuvių tautos nusistovėjusią rašybą, išduoda Latvijos valstybę, kuri yra sunerimusi dėl tokios neprincipingos, pataikūniškos komisijos išvados. Šios trys išimtys, kurias leido Kalbos komisija, padrąsino lenkų akcijai pataikaujančius seimūnus siūlyti dar daugiau išimčių. Latvijos kalbininkai, valstybės institucijos kitomis raidėmis daro papildomą įrašą tik kitame puslapyje, drąsiai gina latvių teisę rašyti savo kalba ir laimi visus teismus Europos žmogaus teisių teisme. Lietuvoje susivienijo liberalai, lenkų akcija, konservatoriai, socialdemokratai ir padedant išdavikiškai Kalbos komisijai, nori išstumti gimtąją kalbą iš rašybos, iš vartosenos. Lietuviai net nesugebėtų perskaityti mums neįprastai parašytų vardų-pavardžių, sukeltų didžiulį chaosą valstybėje, pakeitimai kainuotų daugybę milijonų eurų, o svarbiausia – Lietuvos valstybės 100-mečio proga “parduotų” brangiausią tautos turtą – gimtąją kalbą.
  Tauta turi tarti žodį – jokių lietuvių kalbos pakeitimų, jokių išdavikų Seime negali būti.

 8. Nėra tokio žodžio kėslas – yra kėslai.

 9. Totoris:

  Šiuo metu mūsų politikai Lietuvoje begėdiškai pataikauja vienos, Lenkų rinkimų akcija pasivadinusios partijos reikalavimams, nepasitelkę kalbos ekspertų, nederinę su visuomene, pakrovė lietuvių kalbos rašybą asmens dokumentuose į Seimo vežėčias ir savo turgelyje kėsinasi parduoti ją už tos partijos vadovo nusišypsojimą. Ar tai nepanašu į sutrikusio proto ir pasiligojusios valios išdavą?

 10. D Ė M E S I O !:

  Žr.
  Teisingumo ministerija per pusdienį pakeitė poziciją dėl asmenvardžių rašymo
  Skaitykite daugiau: delfi.lt/news/daily/law/teisingumo-ministerija-per-pusdieni-pakeite-pozicija-del-asmenvardziu-rasymo.d?id=74971702

 11. Žemyna:

  Kam Seime (ar kitur?) reikalingos NE ORIGINALIAI, o tik su QWX registruose rašomos pavardės? Kam jos naudingos? Ar niekas nepasidomėjo?
  Kodėl nelietuviškas pavardes turintys, tačiau reikalo neišmanantys asmenys įžūliai apgaudinėjami, jog tai ir bus jau „originalas”?
  Kodėl „brangioji komunistų „partija ir vyriausybė” taip veržiasi užrašyti pavardę NE ORIGINALIAI, o būtent tokiu rašybos būdu, kuris NUSLEPIA IR ORIGINALIĄ ASMENVARDŽIO FORMĄ IR JOS TIKRĄJĮ SKAMBESĮ? Gal tuo kas nors rimčiau turėtų susidomėti….
  Kai nieko neišmanai apie kitų šalių kalbas su visomis jos unikaliomis savybėmis bei taisyklėmis, gali kurpti tokius paso įstatymo projektus, kokius siūlo mūsų Seimo liberalieji SocKonsDemai.
  TrUmpo tapsmas TrAmpu tėra labai nekaltai atrodantis pavyzdys. Jam pasisekė, kad nebuvo nė vienos labiau išraitytos raidės pavardėje. Tačiau valstybinės k. poveikio vis vieną neišvengė – ji SKAMBA ne taip, kaip skambėjo jo protėvių pavardė! T.y., turėk, žmogau – mes įrašėme tavo pavardę taip pat (ar panašiai), tačiau tu dėl to turėsi UŽMIRŠTI, kaip ji SKAMBĖJO – mes ją skaitysime, kaip mes čia tokį užrašymą skaitome, ir tu PATS mums visada privalėsi būtent taip prisistatyti, o ne kaip tavo babytė ją tarė!
  Reikia turėti galvoje dar ir tai, kaip skamba tos pačios raidės kiekvienoje kitoje kalboje. Kiekviena jų – A, B, C ir taip toliau – kiekvienoje kalbos sistemoje tariama visai kitaip, mums NEATPAŽĮSTAMAI, ir kai žmogus sakys savo pavardę, o tu matysi ją pase, tu nežinosi, ar jis tiesą sako, nes ten įrašyta visai nepanašios raidės.
  Gal ponai seimūnai ir TM „profesionalai” PATYS NORI PADIRBĖTI TEN, kur visą dieną reiks tokių pavardžių visomis pasaulio kalbomis ieškoti ir rašyti? Ar bent įsivaizduoja TM, kiek pasaulio kalbų dokumentams naudoja lotynų abėcėlės pagrindo rašmenis? Ar pamąsto, kiek neatpažįstamai SKIRTINGAI skambančių pavardžių pasuose bus įrašyta ABSOLIUČIAI VIENODAI?
  Gal galėtų LOGIŠKAI PAGRĮSTI, kodėl taip kratosi DVIKALBIO paso, kuris apsaugotų nuo dviprasmybių, nuo tapatybės nustatymo katastrofų ir padėtų ją lengvai rasti ir atpažinti registruose? Gal nori patys nukentėti nuo to, kad dar bent 100 pavardžių bus taip pat įrašyta? Ir tegu čia neaiškina apie asmens kodus ir kt. . Ne tik falsifikuotojai žino, kaip su tuo susitvarkyti.
  Ar paso projektas – sąlyga GK patekti į EP ir pagaliau „красиво жить“, kad jis kaip tankas jį stumia??

 12. StasysG:

  Bandau pasiūlyti JR komentaro kopiją: “Prie 2017-05-11 “Vieno lizdo paukščių” 2017-06-17 prisijungė ir Algimantas Zolubas su straipsniu “Kėslas pažeisti Konstituciją ir Seimo narių priesaiką turi būti sustabdytas” , kuriame teigia: “Pirmenybę Lietuvoje reikia teikti „Talkos“ ir projektui Nr. XIIIP-471, bet išvadų VLKK dėl to nenurodo. Bet kokie veiksmai prieš valstybinės kalbos įstatymą neleistini, tik VLKK, būdama pavaldi Seimui, neišlaikė Seimo liberaliųjų narių pastovaus spaudimo, dezinformacijos ir buvo priversta pažeisti Konstituciją.” O tai reiškia ponui Algimantui Zolubui, kad antras, trečias ir kt. paso puslapiai jau nėra to pačio valstybės dokumento paso dalis. Kur su tokiu “inteligentišku” supratimu nuvžiuosime…. tik į Lenkiją. Labai gaila, kad alko AFERISTAI neleidžia parašyti komentaro po straipsniu su kita nuomone. Apie tai yra aprašyta 2017-06-09 straipsnyje “Aferistai siautėja” . Pavojingieji lietuvių kalbai alko aferistai, mulkiai nusipelno paniekos. Mulkiai todėl, kad apmulkino 69000 pasirašiusiųjų nes “Talkos” pavadinimas ir turinys priešingi. Pasitikrinsime, ar ir toliau alko aferistai blokuoja komentarus”.

 13. jo:

  Rašote čia apie kalbą, apie konstituciją, apie priesaiką, o va Teisingumo ministerija, kuri turėtų pateikti teisininkų vertinimą ir sprendimą, tą sprendimą perrašo pagal kažkieno padiktuotą politinę valią…

  Teisingumo ministerija per pusdienį pakeitė poziciją dėl asmenvardžių rašymo
  Penktadienio rytą ministerija įregistravo Vyriausybės išvados projektą dėl šių svarstomų įstatymų. Jame Ministrų kabinetui siūlyta nepritarti abiem parlamente svarstomiems įstatymų projektams. Prieš registruojant šį projektą teisingumo ministrė jį pasirašė.
  Penktadienį BNS pradėjus domėtis, kodėl siūloma neigiama išvada abiem projektams, Teisingumo ministerija išėmė išvados projektą iš teisės aktų registro. Po dar kelių valandų ministerijos atstovai BNS pranešė registruosiantys išvados projektą, kuriame parlamente svarstomiems įstatymams būtų pritariama.
  Teisininkės teigimu, naujajame projekte, nepaisant pritarimo Seime svarstomiems įstatymams, siūloma juos iš esmės tobulinti, atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo doktriną ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išaiškinimą. Abu šie motyvai buvo pagrindiniai, pirmajame Vyriausybės išvados projekte argumentuojant ir nepritarimą įstatymų projektams dėl asmenvardžių rašybos.
  „Tai, ką jūs matėte (pirmajame projekte), kur nepritarti, tai būtų formaliąja teisine prasme visiškai gal ir teisinga, bet politine prasme neteisinga. Tai čia tikrai ne teisininkų sprendimas, bet labiau atspindintis Vyriausybės valią“, – sakė J. Sinkevičiūtė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: