7 svarbiausi kriterijai, kaip pasirinkti patikimą kredito įstaigą (2)

Huffingtonpost.com nuotr.

Huffingtonpost.com nuotr.

Pinigai – neišvengiama suaugusio, savarankiško žmogaus gyvenimo dalis. Jų reikia mums visiems, bent minimali suma būtina tiesiog išgyvenimui, o didesnės finansinės galimybės suteikia laisvę – laisvę rinktis, keliauti, užtikrinti sau ir šeimai geresnes gyvenimo sąlygas, įgyvendinti svajones, investuoti į pomėgius, kurti verslą ir t.t. Deja, ši svarbi gyvenimo sritis ne visuomet džiugina, o kartais tenka gerokai pasukti galvą, iš kur gauti lėšų kasdieniams poreikiams ar svarbiems pirkiniams.

Dalis žmonių verčiau susimažina poreikius ir iškenčia krizinį laikotarpį, kiti drąsiai skolinasi. Kai kuriose situacijose skolininimasis išties gali padėti išspręsti laikiną finansinę krizę ir leisti sėkmingai judėti pirmyn. Jei nenumatytoms išlaidoms šiuo metu neturite santaupų ir nėra galimybės pasiskolinti be palūkanų iš šeimos narių ar artimų draugų rato, išsisukti iš situacijos gali padėti paskola.

„Skola – ne žaizda, neužgis“, – byloja liaudies išmintis. Todėl svarbu kredito įstaigą rinktis itin atsakingai. Rinkoje gausu skolinimo paslaugas teikiančių įmonių, todėl prieš prisiimdami finansinius įsipareigojimus, kruopščiai įvertinkite keletą pagrindinių kriterijų:

1. Pirmiausia, patikrinkite, ar įmonė yra registruota ir turi teisę teikti skolinimo paslaugas. Be bankų sektoriaus, populiarėja ir kredito unijos. Lietuvos banko priežiūroje šiuo metu yra 72 unijos. Taip pat šiuo metu mūsų šalyje vartojimo kreditus gali teikti 55 vartojimo kredito davėjai. Jei įmonės veikla kelia abejonių, jos statusą galite pasitikrinti Lietuvos banko interneto puslapyje. Būtent ši įstaiga prižiūri visus finansinių paslaugų sektoriaus dalyvius Lietuvoje, išduoda veiklos licencijas, tiria vartotojų skundus ir siekia užtikrinti atsakingą skolinimą.

2. Paskolos rūšis. Renkantis kredito įstaigą ar kitą organizaciją, turinčią teisę teikti skolinimo paslaugas, atsižvelkite į tai, kokios konkrečiai paslaugos jums reikia – ketinate imti būsto paskolą, vartojimo kreditą, o gal ieškote investicijų verslui ar studijoms. Turėdami omeny paskolos rūšį ir pageidaujamą sumą, pasidomėkite, kurios įstaigos specializuojasi šioje srityje, turi daugiausia patirties. Šie aspektai padės pasirinkti kokybiškiausią paslaugą.

3. Finansinių paslaugų rinką reglamentuoja įstatymai. Prieš suteikdami naują kreditą, paslaugos teikėjai privalo pasidomėti jūsų kredito istorija, turimais įsipareigojimais ir finansine situacija, įsitikindami, kad esate mokus ir sugebėsite gražinti pasiskolintą sumą ir sumokėti palūkanas. Jei kyla įtarimų, kad paskola suteikiama per lengvai, neįvertinus visų aplinkybių ar jaučiate spaudimą pasirašyti sutartį, neskubėkite, pagalvokite, apsvarstykite kitų įstaigų pasiūlymus, pasikonsultuokite su specialistais. Paskolos ėmimas turėtų būti racionalus veiksmas, vadovaujantis logika ir įvertinant pasekmes, o ne pasikliaujant emocijomis.

4. Etikos standartai. Pasidomėkite, ar jūsų pasirinkta organizacija priklauso kokiai nors profesinei asociacijai (Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijai, Lietuvos kredito unijų narių asociacijai, Lietuvos vartojimo lizingo ir kredito asociacijai ar kitoms panašaus pobūdžio profesinėms organizacijoms), ar deklaruoja savo interesus, ar turi vidinį ar asociacijos etikos kodeksą, ar veikia skaidriai, yra matomi viešojoje erdvėje, vykdo edukacinę veiklą ir yra socialiai atsakingi.

5. Reputacija (atsiliepimai). Kiekvienai įmonei reputacija yra labai svarbus rodiklis, siekiant sėkmingai įsitvirtinti rinkoje, turėti lojalių klientų ir vykdyti plėtrą. Finansinių paslaugų bendrovėms reputacija itin svarbi, nes ji atspindi įmonės patikimumą, veiklos skaidrumą. Tad prieš pasirašydami sutartį, pasidomėkite, ar įmonė nėra bausta už įstatymų pažeidimą, ar nėra įspėta dėl neatsakingo skolinimo. Apie įspėjimus ir taikytas poveikio priemones informacija skelbiama priežiūros institucijos – Lietuvos banko – interneto puslapyje. Taip pat paieškokite ir klientų atsiliepimų, atkreipkite dėmesį, ar nėra daug skundų, nusivylusių vartotojų, išsiaiškinkite jų argumentus. Pasiteiraukite savo bičiulių ir šeimos rate, kokią kredito įstaigą jie rekomenduotų, paprašykite pasidalinti asmenine patirtimi.

6. Patirtis rinkoje. Dar vienas svarbus rodiklis yra įmonės veiklos trukmė. Kuo daugiau metų ji išsilaikė viename sektoriuje, tuo didesnė tikimybė, kad eina teisingu keliu, kad vartotojai ja pasitiki, kad ji puikiai išmano savo darbą ir suteiks kokybišką paslaugą. Bet vien patirtimi pasikliauti neverta, svarbu kruopščiai pasidomėti ir visais aukščiau išvardintais punktais.

7. Palūkanų dydis. Kaip ir naudojantis bet kokia kita paslauga, vartotojui svarbi jos kaina. Atidžiai įvertinkite galutinę kainą – bendą palūkanų dydį ir sumą, kuria turėsite gražinti. Gerai apsvarstykite visas rizikas, įvertinkite, ar tikrai pajėgsite įvykdyti savo įsipareigojimus laiku, pasidomėkite, kokios sankcijos būtų taikomos, jei neišvegtumėte vėlavimo. Tačiau nesižavėkite mažiausia kaina – ji gali užgožti papildomas sąlygas, dėl kurių vėliau galite nukentėti. Jei organizacija siūlo gerokai mažesnes palūkanas nei rinkos vidurkis, pasidomėkite, kokios to priežastys – noras pritraukti daugiau klientų, pradedančio rinkos žaidėjo reklama, ar tam tikri paslaugos triukai, apie kuriuos garsiai nekalbama.

Šių kriterijų įvertinimas padės susigaudyti tarp išties nemažo kiekio rinkos dalyvių, siūlančių skolinimo paslaugas. Tačiau prieš imdami kreditą, kiekvienu atveju pirmiausia savęs paklauskite, ar tikrai šiuo metu jums jo reikia ir ar tai vienintelis sprendimas konkrečioje situacijoje. Skolinkitės atsakingai!

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *