Į senelio įkurtą gimnaziją atvyksta dr. Mykolo Biržiškos anūkė Venta Barauskaitė Leon (1)

Broliai Viktoras.Mykolas.VaclovasBirziskos_mokslolietuva.lt

Broliai Viktoras, Mykolas ir Vaclovas Biržiškos | mokslolietuva.lt nuotr.

Birželio 14 d. 15 val. Vytauto Didžiojo gimnazijoje lankysis, specialiai iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Lietuvą atvykusi 1918 metų vasario 16-osios  Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro profesoriaus akademiko Mykolo Biržiškos anūkė Venta Barauskaitė Leon, atstovaujanti ir prof. bibliografą Vaclovą ir prof. Viktorą Biržiškas.          

Garbinga viešnia atvyksta į savo senelio įkurtą gimnaziją,  su dviems kilniais tikslais.  Pirmasis, aptarti, kaip greičiau ir tikslingiau įvykdyti senelių ir jo brolių paskutinės testamentinės valios-būti palaidotiems Lietuvoje, Vilniaus Rasų kapinėse, atveža tam visus reikiamus dokumentus iš JAV ir prašo Vilniaus Vytauto didžiojo gimnazijos tarpininkavimo ir pagalbos.                  

Antrasis tikslas apžiūrėti seneliui Mykolui Biržiškai kartu su lietuvių Tautos Patriarchu dr. Jonu Basanavičiumi ir Povilu Gaidelioniu, didžiajame gimnazijos kieme esantį paminklą (Augustijonų g.8, Vilnius), gimnazijos Biržiškų vardo biblioteką. Ventą Leon su Vilniaus lietuvių Vytauto Didžiojo gimnazija sieja ypatingas ryšys, kadangi senelis įkūrė vadovavo gimnazijai, čia dirbo senelė Bronislava, mokėsi mamytė su seserimi, taip pat dirbo senelio broliai, prof. Vaclovas gimnazijos bibliotekoje, prof. Viktoras dėstė matematiką.                                                

V. Barauskaitė-Leon su broliu V. Barausku Signatarų namuose Vilniuje_asmen. nuotr

Venta Barauskaitė-Leon su broliu V. Barausku Signatarų namuose Vilniuje 2007 m. | asmen. nuotr.

Vėliau Venta Leon vyks apžiūrėti Vilniuje esančio bareljefo skirto seneliui Mykolui Biržiškai kartu su dr. Jonu Basanavičiumi ir Povilu Gaidelioniu, kur darbą pradėjo Pirmoji Lietuvoje, lietuvių dėstomąja kalba, Vilniaus lietuvių vėliau Vytauto Didžiojo gimnazija (dr. J. Basanvičiaus g. 16, Vilnius).             

Mykolas Biržiška (1882-08-24-1962-08-24), teisininkas, pedagogas, literatūros istorikas, Vilniaus lietuvių vėliau Vytauto Didžiojo gimnazijos vienas įkūrėjų ir pirmasis direktorius, iždininkas, Lietuvos Skautijos pradininkas, (leidęs įkurti skautų būrį Vytauto Didžiojo gimnazijoje), 1918 metų vasario 16-osios  Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, Kauno Aušros gimnazijos direktorius, Lietuvos vėliau Vytauto Didžiojo universiteto dekanas, rektorius, profesorius, Lietuvos Mokslų akademijos vienas įkūrėjų ir pirmasis Prezidentas-akademikas, Vilniaus universiteto rektorius.  

Daugiau apie garbingų trijų brolių Lietuvos ir Vilniaus universitetų profesorių Biržiškų – Mykolo, Vaclovo ir Viktoro dokumentinį paveldą, sukauptą jiems gyvenant priverstinėje emigracijoje ir seniausiai Lietuvos bibliotekai perduotą Mykolo Biržiškos vaikaičių Vytauto Barausko, Ventos Barauskaitės-Leon ir Danutės Biržiškaitės-Mažeikienės galima paskaityti čia.

Literatūros tyrinėtojo Vasario 16-osios Akto signataro, Lietuvos Tarybos nario, Vytauto Didžiojo universiteto ir Vilniaus universiteto rektoriaus Mykolo Biržiškos (1882–1964), Kauno universiteto mokslinės bibliotekos įkūrėjo, Kauno ir Vilniaus universitetų bibliotekų direktoriaus, bibliografo ir kultūros istoriko, „Lietuviškosios enciklopedijos“ redaktoriaus, profesoriaus Vaclovo Biržiškos (1884–1956) ir matematiko, Kauno ir Vilniaus universitetų profesoriaus Viktoro Biržiškos (1886–1964) vertingi 1944–1964 m. išeivijoje sukaupti dokumentai, rankraščiai, korespondencija, svarbiausi leidiniai ir publikacijos saugomi VU bibliotekos Rankraščių skyriuje F314 fonde. Taip pat saugomi M. Biržiškos apdovanojimas – Gedimino 3 laipsnio ordinas – ir Viktoro Biržiškos asmeniniai daiktai.      

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: