Ar menininkus telksim tik sostinėje? (5)

Vamzdis. Vlado Urbanaviciaus skulptūra Krantinės arka_S.Venckaus nuotr

Vlado Urbanavičiaus skulptūra „Krantinės arka“ | S.Venckaus nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė metiniame pranešime kalbėdama apie švietimo reformos pradžią sakė, kad ji panaši į reformos imitaciją. Vietoj kokybinių pertvarkų – perskirstymo ir parceliavimo planai. Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimu keičiamas meno studijų finansavimo modelis: dėl nežinomų priežasčių nuspręsta menininkų rengimą koncentruoti tik Vilniuje. Akademinei bendruomenei taip ir nebuvo pateikti kriterijai, pagal kuriuos buvo atrinktos programos, vertos valstybės finansavimo.

Kaip pertvarkys menų studijas?

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė paskelbė, kad numato menininkų rengimą koncentruoti tik Vilniuje. Neatlikus jokių analizių ar tyrimų, nesikonsultavus su ekspertais, pareiškė, kad turėti ir vystyti menų studijas visuose Lietuvos universitetiniuose miestuose nėra labai efektyvu. Tiesa, ministrė sutinka, kad menininkai pagal poreikį galėtų būti rengiami ir kituose miestuose, tačiau už jų rengimą už Vilniaus ribų turėtų būti atsakingos meno akademijos, nepaisant to, kad kai kurios regionine esančios programos yra stipresnės: tarptautinių bei šalies ekspertų įvertintos aukštesniais balais, išvystyta geresnė studijų infrastruktūra, dirba aukščiausios kvalifikacijos dėstytojai.

Naikina studijas Kaune

Šių ketinimų rimtumą liudija jau pirmieji Švietimo ir mokslo ministrės žingsniai siekiant numarinti menų studijas Kaune, Šiauliuose ir Klaipėdoje. Štai Vytauto Didžiojo universitete (VDU) praktiškai naikinamos vaidybos, mados dizaino bei muzikos produkcijos studijos – 2017 m. joms neskirtas valstybės finansavimas.

Technokratiškas miestas skatina emigruoti

InaPukelyte_asmen nuotr

Ina Pukelytė | asmen. nuotr.

Buvusios Kauno valstybinio dramos teatro vadovės, dabar Lietuvos kultūros tarybos narės ir Kauno savivaldybės Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkės, dr. Inos Pukelytės nuomone, menų studijos Kaunui yra gyvybiškai svarbios. „Jei Kaune neauginsim menininkų, ne tik jausim nuolatinį jų badą, bet ir negalėsim sukurti kūrybinės terpės mieste, negalėsime sukurti tos kritinės kūrybinės masės, kuri yra reikalinga kiekvienam šiuolaikiškam vakarietiškam miestui, jis taps technokratiškas. Svarbu, kad mieste būtų sukuriama tinkama kultūrinė socialinė terpė, dėl kurios norisi čia gyventi. Kitaip kauniečiai ir toliau kels sparnus į Vilnių, ar į ispanijas bei anglijas“, – neabejoja dr. I. Pukelytė.

Vilniaus absolventai dirbti į Kauną nevažiuoja

Humanitarinių mokslų daktarės ir didelę darbo meno sferoje patirtį sukaupusios kultūros vadybininkės teigimu, Kauno regiono kūrybinio sektoriaus patirtis rodo, kad beveik neįmanoma pritraukti aukščiausios kvalifikacijos meno srities profesionalų, baigusių studijas Vilniuje, nes dauguma jų lieka sostinėje. Dr. I. Pukelytei antrina Kauno bienalės meno vadovė, projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ (KEKS 2022) meno vadovė dr. Virginija Vitkienė. „Menų studijas baigusiųjų Vilniuje nevilioja darbo pasiūlymai nepažįstamame Kaune. Jie paprastai įsikuria sostinėje. Tačiau mūsų kultūriškai labai spalvingą miestą prisijaukina ir pamilsta iš įvairių Lietuvos regionų VDU studijuojantys aktoriai, mielai liekantys mieste ir po studijų“, – sako V. Vitkienė. 

Kultūros sostinei reikia jaunų kūrėjų

KEKS 2022 meno vadovė atkreipia dėmesį į dar vieną svarbų faktą – jau po 3 metų Kaunas bus Europos kultūros sostinė. Norint sėkmingai įgyvendinti šį projektą, kurio didelę dalį sudarys teatrų programa, dizainas, muzikos ir kiti renginiai, Kaunui labai reikalingi jaunosios kartos kūrėjai ir ne dešimtys, o keli šimtai. Šį poreikį sunku būtų patenkinti, jei būtų sumenkintos menų studijos Kaune.

Kauno dėstytojų lygis aukštas

Visiškai nepagrįstais V. Vitkienė vadina planus menininkų rengimą koncentruoti tik specializuotose aukštosiose mokyklose, atseit turinčiose geriausią mokymo bazę ir aukščiausio lygio dėstytojus. „VDU menų programose dėsto aukščiausios kvalifikacijos specialistai ir kūrėjai – meno ir mokslo daktarai, tarptautiniuose konkursuose prizus laimėję dizaineriai, garsūs Lietuvoje ir tarptautiniu mastu režisieriai, aktoriai, muzikos profesionalai, kitų sričių menininkai. Kaune daug geriau išvystyta studijų ir mokslo infrastruktūra – garso, medijų, dizaino studijų kompleksai yra vieni moderniausių Baltijos šalyse. Studijuodami universitete menų ir dizaino studentai turi platų humanitarinių-socialinių disciplinų pasirinkimo spektrą. Universitetas garsus ir vizituojančiais dėstytojais, pasaulinio lygio pranešėjais, kurių erudicija ir asmenybės daro įtaką jaunų žmonių kūrybinei pasaulėjautai“, – apie dėstymo lygį kalba V. Vitkienė.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. “Vlado Urbanavičiaus skulptūra „Krantinės arka“ | S.Venckaus nuotr.”

  ??? (tam)
  Lietuviškos reikšmės: n polinkis reklamuotis, atkreipti dėmesį į save med. ekshibicionizmas

  Tai Alkas ar Alke kažkas “Gedulo ir Vilties” dienoje …patyčiukais
  pagal alkonas.lt vertimą –
  “Angliško žodžio naudojimo pavyzdžiu:
  This is not only the case in exhibitionism or voyeurism, but in sadism, too.
  It seems probable that a form of erotic symbolism somewhat similar to exhibitionism is to be found in the rare cases in which sexual gratification is derived from throwing ink, acid or other defiling liquids on women’s dresses.
  One of the priests admitted at the time to sexual abuse and the others were prosecuted at the time for “exhibitionism” and a sexual act with a minor, a 17-year-old.
  Even his lies, incompetence, and mangled syntax can be negative exhibitionism, meaning a manner whereby he generates the negative assessments that, emotionally, he expects to encounter from others.
  I know from personal experience that this kind of exhibitionism is hard to resist.”

  BE
  …comm-ENTARŲ patys kalti, kad viešinat “liustruojat-iliustruojat” šia gėda ne laiku, ir ne vietoje. Kultūrą,
  Akademinę bęndruomenę, Prezidentės Žodį
  Skant….

 2. Tie metai, kai Kaunas vaidins Europos kultūros sostinę, ateis ir praeis. Lėšos bus “įsisavintos” ir tiek… Tuo argumentuoti valstybės finansuojamų menų studijų reikalingumą Kaune yra daugiau negu nerimta. Kaunas yra ne per toli nuo sostinės, taigi jau vien dėl to nėra tikslinga tas studijas telkti dar ir Kaune. Kitas dalykas galėtų būti, jeigu kalba eitų apie šių studijų palaikymą be Vilniaus dar ir Klaipėdoje.

  • Pikc:

   Kompleksai, kompleksai… Dar siūlyčiau tuo pačiu apie Rail Baltica pasibėdavoti. 😉
   Pasakysiu paslaptį: ta “vieno klausimo šyza” – šiuo atveju, putos iš nasrų vien tik Kauno pavadinimą išgirdus, iš šalies atrodo gerokai juokingai. 😉

 3. Bartas:

  Manau , kur pinigai, ( Sostinėje pinigų labai daug, labai), tai ir menas, ir atlikėjai (kevišai) liks vietoje.

 4. Taip “Sostinėje pinigų” gal ir daugiau negu kitur Lietuvoje, bet juos didžiąja dalimi “daro” privačios užsieninės investicijos, o ne valstybės lėšos. Tad derėtų tik džiaugtis, kad sostinė kyla, kad lietuvybė joje klesti. Taigi į Vilnių, į Vilnių, į Vilnių…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: