„Aktualioji istorija“: Ar reikia Lietuvoje tyrinėti visuotinę istoriją? (video) (2)

Tomas Baranauskas, Darius Alekna | Alkas.lt, nuotr.

Tomas Baranauskas, Darius Alekna | Alkas.lt, nuotr.

Laidoje „Aktualioji istorija“ istorikai Tomas Baranauskas ir Darius Alekna kalbasi apie tai, kodėl Lietuvoje netyrinėjama visuotinė istorija? Kodėl net verstinių knygų visuotinės istorijos temomis lietuviškai išleidžiama itin nedaug?

Dariaus Aleknos manymu, mes iki šiol gyvename pagal paradigmą, įdiegtą mums sovietmečiu. Domėtis rimtais dalykais – ne sąjunginės respublikos kompetencija. Visuotinės istorija, filosofija ir kiti rimti dalykai turi būti tyrinėjami Maskvoje, o sąjunginių respublikų mokslininkams pakanka savo kiemo.

Prieškarinėje Lietuvos Respublikoje padėtis buvo kita. Tuomet net prezidentas Antanas Smetona vertė į lietuvių kalbą Platoną. Ar tai neprieštarauja tam, kad prieškarinę Lietuvą valdė tautininkai, anot stereotipo, turėję visą dėmesį sutelkti tik į savo tautą? D. Alekna neįžvelgia čia jokio prieštaravimo: jeigu rūpi sava tauta, tai rūpi, ir tai, kad pasaulis būtų pažįstamas lietuviškai.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

2 komentarai

  1. Gerbiamas Tomai, pažvelkime dar kartą į mūsų vadinamąją nomenklatūrą. Juk ji vis dar yra sovietinė! Tad ko gi norėti?! Mes gi tautininkai ir buvę tremtiniai, nuo pat pradžios buvome ir esame skaldomi, kad tiktai mūsų tauta neatsikvošėtų po Nepriklausomybės paskelbimo ir kad tikrai netaptume nepriklausomi nuo buvusiųjų! O jų dar apstu!

  2. Gerbiamas Tomai, taip jau išėjo, kad pradžioje parašiau o tiktai po to išklausiau Tamstos su Alekna dūsavimus! Beje, mano praeitis susieta – su Hitlerio atvykimu į Kalipėdą, vėliau – su Rusijos atėjimu į Lietuvą. Dar vėliau- su 41-jų tremtimi. Dar vėliau – su Laptevų epopėja. Dar ir dar vėliau – su Lietuvos praeities (istorijos) pažinimu, kurią pažinti GALIMA BUVO tiktai ir tiktai SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA ĮMINUS PER 500 SENIAUSIŲJŲ KULTŪRŲ ŠALTINIUS !!!
    Kam JUMS reikalingi istorijos institutai, jeigu Lietuvos, ir ne tiktai Lietuvos, istorija (praeitis) mano jau LIETUVIŲ KALBOJE yra išdėstyta ir PARAŠYTA net šešiuose tomuose – “Perkūnas”, “Per praeitį į ateitį”, “Pažadinta praeitis”, “Praregėjimas”, “Praeitis ir Ateitis”, ir “Per praeitį į ateitį VI” tomas, kuris dar nėra išleistas. Tamsta turi tokį galingą “ginklą”- radiją, televiziją, Alką!!! Tad naudokis jais ir nelauk pagalbos nei iš rytų, nei iš vakarų!!! O pradėk veikti!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: