Lietuviškomis sutartinėmis susižavėjusi grupė iš Lenkijos Klaipėdoje pristatė naujausią albumą (video) (1)

Sutari is Lenkijos_youtube.com_jpg

„Sutari“ iš Lenkijos | youtube.com nuotr.

Birželio 1 d. Klaipėdoje prasidėjusią pirmąją tarptautinę teatro šventę „TheATRIUM“ atidarė viešnios iš Lenkijos – aktorių ir muzikančių trio „Sutari“.  Koncerte skambėjo dainos iš gegužės pabaigoje pasirodžiusio naujausio albumo „Usnys“ („Osty“). Šventėje „Sutari“ pasirodė dukart – birželio 3 d. Klaipėdos dramos teatre jos parodė muzikinį performansą „Arbūzas“ („Watermelon“).

„Sutari“ pasirodymų geografija – nuo Norvegijos iki Brazilijos, nuo muzikos ir teatro festivalių Lenkijoje iki legendinės Sietlo (Seattle) (JAV) radijo stoties KEXP. Jų pavadinimas atsiradęs iš lietuviško žodžio „sutarti“, o kūrybą įkvėpė lietuviškos sutartinės. Keista ir nedovanotina, kad „Sutari“ iki šiol ne tik nekoncertavo Lietuvoje, bet ir apskritai čia beveik nežinomos. „Sutari“ merginos džiaugiasi, kad Klaipėdoje įvyko dviguba premjera: pirmoji viešnagė Lietuvoje ir naujojo albumo pristatymas.

Apie „Sutari“

„Sutari“ – grojančių ir dainuojančių aktorių trio iš Lenkijos. Trys žavios merginos – Sofija Zembžuska (Zofia Zembrzuska), Katažyna Kapela (Katarzyna Kapela) ir Barbara Songin. Trys balsai, trys talentai, trys temperamentai. Šeril Vuoters (Cheryl Waters) iš minėtojo KEXP po jų pasirodymo buvo pritrenkta: „Niekada nemačiau nieko panašaus. Aš jas įsimylėjau iki ausų!“

„Sutari“ kūryboje persipina Lenkijos (Kujavijos ir Mozūrijos regionų) liaudies dainos, lietuviškos sutartinės, autorinė kūryba, archaika ir modernumas. Jų balsai kryžiuojasi ir liejasi taip, kad nebeįmanoma atskirti, kur kuri dainuoja, sukurdami vientisą audinį. Barbara Songin sako – „mes esame kaip standžiai išausta drobė. Mus sužavėjo lietuviškos polifoninės dainos – sutartinės. Jos įkvėpė ne tik mūsų ansamblio pavadinimą, bet ir atlikimo techniką, ir net patį kūrybos principą. Lietuviškas žodis „sutarti“ – reiškia derėti tarpusavyje, būti harmonijoje. Bandome ne pakeisti dainas, o tiesiog atskleisti tai, kas jose jau slypi. Išsaugodamos stilių, temperamentą, melodiką, ritmą, o visų svarbiausia dainų turinį – artimą moterims, inteligentišką, patrauklų – papildome jas šiuolaikiniais elementais, skambesiu ir interpretacija. Išlaikome tradicinį muzikavimo charakterį – traktuojame dainavimą kaip dalyvių susitikimą ir dialogą. Susikalbame per muziką – kaip mūsų močiutės.“

„Sutari“ – tai trio, sujungianti poeziją, teatrą ir muziką į vieną pritrenkiančią ir originalumu užburiančią visumą. Jos dainuoja su neįtikėtinu lengvumu, jų balsai susitinka ir vėl išsiskiria, uždengdami intymumo skraiste jų virtuoziškumą. Tai svaigina ir hipnotizuoja. Tiesiog – genialu.

Birželio 3 d. Klaipėdos dramos teatro Didžiojoje salėje „Sutari“ parodė muzikinį performansą „Arbūzas“. „Moteris yra aptaki ir glotni, 70 procentų jos kūno sudaro vanduo. Kartais ji būna saldi ir gali užmegzti gyvybę iš sėklos. Moteris yra rausva ir maloniai kvepia. Sezonui pasibaigus, ji suvysta“, – taip pristatė spektaklį pačios jo autorės.

Spektaklio veiksmą sudaro istorijos, vykstančios dviejose erdvėse: virtuvėje, kur paprastai pilna žmonių, ir vonioje, kur moteris būna viena. Varvantis čiaupas. Verdančio virdulio švilpimas. Trijų moterų balsai aidi vandentiekio sistemoje. Neįprasti ir kasdieniai garsai, išgaunami judesiais, gestais ir šokiu. Spektaklyje „Sutari“ muzikos instrumentais paverčia kasdienius daiktus – jų rankose staiga ima ir užgroja vandens pilna vonia, kibirai ir skudurai, vandentiekio vamzdžiai, virtuvės įrankiai: plaktuvas, trintuvė, šaukštai, stiklinės.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: