Valstiečiai ir žalieji raginami nepalaikyti antikonstitucinio asmenvardžių rašybos įstatymo (video) (28)

Jonas Vaiškūnas, dr. Kazimieras Garšva, dr. Lilijana Atra | Alkas.lt nuotr.

Jonas Vaiškūnas, dr. Kazimieras Garšva, dr. Lilijana Atra | Alkas.lt nuotr.

Birželio 1 d. naujienų agentūroje ELTA vykusioje spaudos konferencijoje „Lietuvių  kalba – politinio  blogio  akivaizdoje!“  Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovybė buvo paraginta laikytis rinkiminių įsipareigojimų ir nepalaikyti antikonstitucinio asmenvardžių rašybos įstatymo.

Du piliečių iniciatyvinės grupės  „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ nariai – kalbininkas  hab. dr. Kazimieras Garšva ir internetinio dienraščio Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas bei filosofė Baltijos instituto prezidentė dr. Lilijana Astra spaudos konferencijoje išreiškė susirūpinimą dėl Lietuvos Respublikos Seime svarstomų dviejų įstatymo projektų reglamentuojančių nelietuviškų asmenvardžių rašybos tvarką Lietuvos piliečių oficialiuose asmens dokumentuose.

Spaudos konferencijos dalyviai atkreipė dėmesį į tai, kad Seime svarstomi du nelietuviškų asmenvardžių rašybos įstatymai yra nelygiaverčiai. Gedimino Kirkilo ir Andriaus Kubiliaus teikiamas įstatymo (Nr. XIIIP-535) projektas, pasak spaudos konferencijos dalyvių, akivaizdžiai prieštarauja Lietuvos Respublikos konstitucinio teismo ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) išaiškinimams bei nutarimams, nes siūlo leisti asmens dokumentuose asmenvardžius rašyti nevalstybine kalba ir nelietuviškais rašmenimis pagrindiniame paso puslapyje, o įrašo valstybine kalba išvis atsisakyti. Pasak J. Vaiškūno, susirūpinimą kelia tai, kad nemaža dalis rinkimus laimėjusios LVŽS narių dabartinio premjero Saulius Skvernelio įtakoje pasisako už antikonstitucinį įstatymo projektą.  

„LVŽS lyderiai, dabartiniai Seimo nariai – Ramūnas Karbauskis, Eugenijus Jovaiša ir Povilas Urbšys, aktyviai dalyvavo „TALKOS už Lietuvos valstybinė kalbą“ iniciatyvoje, kuri buvo viena iš sėkmių, atvedusių LVŽS į Seimo rinkimų pergalę. Ją taip pat palaikė ir dabartiniai Seimo vadovai Viktoras Pranckietis bei Rima Baškienė. Deja LVŽS vadovybė dabar nesistengia ar neįstengia įtikinti savo partijos bendražygių vieningai palaikyti siūlymų asmenvardžius rašyti nelietuviškais rašmenimis paso papildomų įrašų skyriuje bei kitoje tapatybės kortelės pusėje išsaugant ir įrašą valstybine kalba. LVŽS pirmininkas R. Karbauskis nors ir vadina šį klausimą „vertybiniu“, bet, deja, aktyviai neragina savo partijos kolegų palaikyti TALKOS iniciatyvą ir nesipriešina savo bendražygio S. Skvernelio veiksmams proteguojant antikonstitucinį Kirkilo-Kubiliaus įstatymo projektą… Raginame dabar valdžioje esančius TALKOS iniciatyvinės grupės narius ir kitus LVŽS narius, laimėjusius Seimo rinkimus, laikytis įsipareigojimų, su kurias jie atėjo į Seimą ir laimėjo rinkimus. Priešingu atveju Tauta bus apgauta“, –  sakė TALKOS iniciatyvinės grupės narys J. Vaiškūnas.

Piliečių iniciatyvinė grupė „Talka: Už Lietuvos valstybinę kalbą“, surinkusi bemaž 70 tūkstančių piliečių parašų, kurie VRK buvo pripažinti galiojančiais, siūlymą leisti nelietuvišką pavardžių rašybą paso kitų įrašų skyriuje ir kitoje tapatybės kortelės pusėje Seimui pateikė 2015 m. TALKOS projektui tais pačiais metais Seimas pritarė po pateikimo, tačiau tolesnis šio įstatymo projekto svarstymas buvo pristabdytas, todėl Seimo narys Audronius Ažubalis ir grupė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narių Seimui pateikė kitą iš esmės TALKOS siūlymus atitinkantį nelietuviškų asmenvardžių rašybos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-471). Gegužės 9 d. Seimas šį bei G. Kirkilo-A. Kubiliaus projektą priėmė svarstymui po pateikimo.

Asmenvardžiai kitame paso įrašų skyriuje bei kitoje tapatybės kortelės pusėje nevalstybine kalba jau kurį laiką rašomi Latvijoje. Nei Lenkijos Respublika, nei kitos užsienio valstybės Latvijai jokių pastabų dėl to nereiškia.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

28 komentarai

 1. Vilniukas:

  Dėjo skersą jie ant Tautos… Svoločiai…

 2. vaidotas:

  Vilniaus rajono savivaldybėje jau dvikalbystė.Užrašai ant maršrutinių autobusų dvikalbiai…

  • Vilniukas:

   Manau, kad Trakuose visi užrašai turėtų būti karaimų kalba, nes Trakai – karaimų sostinė. Klaipėdoje (Memelyje) viskas turėtų vokiškai, nes Memelį įkūrė vokiečiai. Palangoje – viskas latviškai, nes savo laiku Palanga priklausė Latvijai. O Vilniuje greta lenkų kalbos reikėtų įteisinti ir gudų (baltarusių) bei jidiš kalbas, nes gudų ir žydų Vilniuje prieš karą buvo tikrai nemažiau negu lenkų. Tai įvykdę, turėsime naują Babiloną. Tik ar susišnekėsime?

   • Vilniukas:

    P.S. Gal dar, sakau, reikėtų įteisinti ir italų kalbą? O kodėl ne? Juk LDK didžioji kunigaikštienė Bona Sforca buvo italė. O jei dar prisiminsime, kad mūsų valdovas Steponas Batoras (Ištvan Batori) buvo vengras, tai gal reikėtų ir vengrų kalbą įteisinti?… Na, nesibaiminkite, gerbiamieji, čia buvo “juodas” humoras…

   • Tvankstas:

    Susitinka baltarusis ir žydas.
    Baltarusis užveda kalbą apie Vilnių : ‘tai mūsų šventasis miestas’.
    Žydas paantrina : ‘ir mūsų, bet kodėl dėl to Vilniaus taip pykstasi lietuviai ir lenkai ?’

 3. Žemyna:

  Vėliava su ereliu ir Vyčiu? 🙂
  Erelis ne sykį įrodė, jog nepajėgia, neišauklėtas taip, kad taikiai ir mandagiai gyvuotų sau GRETA ko nors kito. Moka gyventi tik ANT GALVOS šalia jo esantiems.
  O Seimo berneliams ir mergelėms, naiviems ir nekaltiems kaip užpraeito a. nuotakos, labai niežti TAUTOS SĄSKAITA patikrinti, ar erelis dar nepersiauklėjo, gal šį karą jau neprigaus, akių savo „trąšomis” 🙂
  Gal malonėtumėte eksperimentuoti SAVO sąskaita, vis dar neįstengiantys įsisavinti gyvenimo pamokų berneliai ir mergelės?
  Pilietiškai nebrandiems ne vieta Seime.

  • Kemblys:

   Eik tu, Žemyna, į tą Seimą pati, jei tokia esi ,,pilietiškai brandi”…

  • Tvankstas:

   Turime prisiminti demokratijos tėvo Periklio pavyzdį : apmokėti norinčius iš liaudies užsiimti politika.
   Todėl per tiek metų ir neišauga gabūs jauni politikai, o partijose visada pilna savimi patenkintų narcizų, kurie ‘teisingai’ balsuodami gali jaustis ‘išrinktaisiais aristokratais’ (Ž.Ž. Ruso) ir dar neblogai prasigyventi.
   Pažvelkime vien į konservatorius, balsavusius dėl QWX – mažiau kaip pusė liko ištikimi savo rinkėjams. Balsavusieji ‘už’ puikiai žinojo – jiems bent pažadėta gauti neblogą naudą, atlygį už tokį paklusnumą Varšuvos ir Briuselio glaubai.

 4. Žemyna:

  Ponai konferencijos dalyviai – šaunu, kad surengėte spaudos konferenciją. Deja, spaudai nelabai rūpi šis klausimas – nei pasirengė, nei atėjo. O juk tie, katrų manymu „Talka” tai „talibanas” ir pan., galėjo pasiruošti, ateiti gerai pasikaustę, pvz., kad ir tuo klausimu, kad savo etninėje žemėje gyvenantys PL lietuviai ten NELAIKOMI tautine mažuma, todėl PL skambina visais varpais, kad ji teikia „malones” savo lietuviams, nes porą mokyklų atidarė ir porą lentelių pakabino …
  Ar gal spaudai moka ne tik už straipsnių skelbimą, bet ir už tai, kad nuleistų negirdomis tai, kas nepatinka Lenkijai? (bent jau dar visai neseniai jų įstatyme lietuviai neturėjo TM statuso).
  Klausydama įrašo nesupratau tik, ką ponai dalyviai patys vadino tautine mažuma, kalbėdami apie Lietuvą? 🙂

  • Vilniukas:

   Tautinė mažuma – tai lietuviai taip vadinamame Vilniaus krašte. Vargas tau, Jeruzale!!!

   • Bartas:

    Ar tikrai? Šitiek jaunimo, iš visos Lietuvos, važiuoja į sostinę gyventi , mokytis. Tai ką, jie visi lankais virsta? Netikiu.

    • Žemyna:

     Vilnius (kol kas?) dar ne Vilniaus ar kt. Vilnijos rajonas, kur sąmoningai visų pirma uždaromos lietuvių mokyklos…
     Juose sukuriamos palankios sąlygos, kai „neteisingai”arba „neprotingai” m-klą pasirenkantieji susiduria su daug didesniais finansiniais sunkumais ir nedarbu, negu „teisingieji”. „Teisingieji” apdovanojami papildomu finansavimu, jų tėvai visaip remiami, ir vargšės savivaldybės tiesiog „priverstos” uždaryti pustuštes lietuviškas m-klas, nes išlaikyti m-klas, kurių niekas „nenori” lankyti, yra lėšų švaistymas. O neuždarytos tampa tiesiog nepasiekiamos ir labiausiai užsispyrusioms lietuvių šeimoms…

    • Vilniukas:

     Nuvažiuok, tamstele, į Šalčios žemės sostinę – Šalčininkus ir pamėgink ten pakalbinti ką nors iš vietinių lietuviškai, o grįžęs galėsi papasakoti, kaip pačiam ten sekėsi bendrauti valstybine kalba.

     • Tvankstas:

      Oczywiscie tak, bo ja tam zaczynam gadac po polsku, to tutejszy na to zaczynajom mnie pytac, co ja chcial powiedziec do polaka w Solecznikach czy Ejszyszkach. Z polakami z Polski nie mam takich problemow.
      Žinoma taip, nes aš ten pradedu kalbėti lenkiškai, tai tuteišiai pradeda manęs klausinėti, ką norėjau pasakyti lenkui iš Šalčininkų ar Eišiškių. Su Lenkijos lenkais neturiu tokių problemų.

 5. Lenkai į Vilnių turi didesnę teisę nei lietuviai. Lietuviai Vilniuje atsirado tik 19 amžiuje ir tai jų buvo koks 1 procentas , o lenkai Vilniuje gyvena nuo Vytenio ir Gedimino laikų ir čia yra jų protėvių žemė. Klaipėda – rusams, Palanga – latviams, Žemaitija turi teisę į nepriklausomybę ir atsiskyrimą nuo Lietuvos, Suvalkija taip pat turi teisę į nepriklausomybę( nes ji ji 19 amžiuje priklausė Varšuvos kunigaikštijai), o Lietuvai lieka tik Kaunas ir Kėdainiai( nors čia irgi lietuvių visada buvo mažuma, o lenkų dauguma) Štai ir Mažoji Lietuvos kunigaikštystė. CHA CHA CHA CHA CHA.

  • Vilniukas:

   Lenke, kokią “žolę” rūkai?

  • Žemyna:

   Vo, vo, ir aš pamiataju, jak Gediminas, vis į ragą papūsdamas, net pusiaulinkas nuo savo kalno į pietų pusę gryna literatūrine lenkų kalba iš visų savo vidurių gvoltu šaukė:
   – Ratunku, panočki, aš sam niepajėgiam! U kuču, u kuču, panočki, budziamo TUTAJ Vilnius statyti. Iki greitego pabačennia TUTAJ, u Vilnie na strojce…
   Kaimynai, gyvenę arčiausiai, pirma kitų išgirdo, kas už mūro darbus žadama, tad, lengvai kitus ant posūkių apstūmę, pirmi čia atsidūrė… Italams su ispanais, savaime aišku, kelionė link čia ilgiau užtruko, daugiau apavo suplėšė. Bet negali sakyti, kad italų čia mažiau atidūmė – ana va, kiek itališkų pavardžių iki šiol Lietuvoj užsilikę… Dar nežinia, katrų daugiau – kaimynų (neįskaitant suslavintų), ar italų kilmės pavardžių.
   Pirmi link TUTAJ atskubėję, arčiausieji kaimynai (kur Gediminui jo susapnuotą sostapilį kėlė), konkurentų nepakentę. Todėl susikūrė savo atskirą, konkurentams nesuprantamą akmentašių ir mūrininkų slaptakalbę, kurią dar iš tų laikų ligi šiol TUTAJ išsaugojo ir kuri juos subūrė į atskirą kalbinę grupę su atitinkamu pavadinimu, liudijusiu, kam jie priklausą.
   Sako, kad net buvo užsisakę sau tutajtinių cecho herbą nukaldinti, bet žiopla litvinka chamuvka kalvio tarnaitė, neradusi apvalios formos šventinei bobai iškepti, vietoj jos pasičiupo šalia besimėčiusį metalo skardos ruošinį herbui. Taip buvo sugadintas neįkainojamas artefaktas, o tai išvydęs kalvis įsiutęs sviedė jį šalin. Jo pani žona, pamačiusi, kaip pergedo jos panas vyras, griebė šlapią mazgotę ir puolė tvatyti bei lauk vyti chamuvką tarnaitę: kam ši, jų gardų klebą valgydama, jiems tokią škadą pričinyjo. Tarnaitė bėgo rėkdama, kad akyse klebo nemačiusi, tik duonelės kriaukšlelę kai kada nugvelbdavusi. Plateliškiai sako, jog ligi šiol prieš audrą ore pasirodo viena kitą vejančios dvi uždususios moteriškes, kurių viena lietuviškai persigandusiu balsu kartoja „duonelį, duonelį“, o kita uždususi švokščia „kleb, kleb“ ir kažkokiais draiskalais vis užsimoja anai tvoti… O tada tokia vėtra virš ežero pakyla, tik ir žiūrėk, kad namo stogo nenuneštų…
   Girdėjau pasakojant, jog juodiesiems archeologams paslaptingas kolekcininkas Gedimino pilies storio ir aukščio pinigų maišą pažadėjo, jei šie ras tą kavoliaus kaldintą herbo ruošinį, nes šis esąs svarbus įrodymas, kad tutajtiniai patys vieni čia sau paslapčiomis miestą buvo pastatę, nors žydai su italais visai kitaip mano, o bauverko meistrai iš Vokietijos dar kitaip tą istoriją porina… Ir dar pikti liežuviai plaka, jog tie juodieji įsteigė kažkokią pilių direkciją, kad patogiau dirbti būtų. Tai kad pluša, kad stengiasi – jau baigia kalną nukasti…

  • Cha cha ka ka, nuo Gedimino laikų čia buvo tik lenkai karo belaisviai, kuriems karalius Gediminas mozūro vestuvių su jo dukra Aldona proga padarė amnestiją ir paleido namo į Polščią. O iki Liublino unijos joks lenkas neturėjo teisės peržengti Lietuvos karalystės sienos ir turėti nuosavybę. Tad kas gi čia savi ir kas paskutinis prie barščių prilindo?

   • Žemyna:

    Na, kaip tamsta mano tie, kas galvoja, jog Gediminas lietuvis buvo. Tačiau yra, kas tvirtai žino, jog ir jis, ir kiti, tutaj gyvenę, buvo patys pačiausi lenkai… Jei Stalinas nebūtų padovanojęs, tai ligi šiol savo kampo neturėtume. Va, tik išraus iš po pilies įrodymus ir bus jum visiem… Tai jei norėsite likti Lietuvoje, turėsite išpirkti visą šią teritoriją iš kaimynės…

    • Vilniukas:

     Jo, jo, Vytenis, Algirdas, Kęstutis, Gediminas, Vytautas… visi jie buvo lenkai. O lietuviai, t.y., litvinai – tai faktiškai yra rytiniai lenkai… Kažkoks, bl…, debilizmas…

     • Žemyna:

      Taip! Lenkai! O lietuvių kalbą mums baltarusis Jablonskis sugalvojo, nes apskritai kalbėti nemokėjome. Pažiūrėjome lenkams į burnas, kaip anys tai daro, pabandėme patys ir štai kas gavosi…
      Jūs ką, naktimis humoro jausmą praradę? Tada atsiprašau už sunervinimą… Kad neužkliūtum ant šio kabliuko, reikia tik sulyginti, kiek dešimčių tūkstančių metų Europoje gyvena baltai, o kada į šias žemes „ant gatavo” prisistatė slavai, o dar tiksliau – kada pagaliau nuo jų atskilo ir susiformavo lenkai… Paskaičiavus neteks nei nervintis, nei ką įrodinėti. Na, dabar jau saldžių sapnų? 🙂

      • Tvankstas:

       Prieš 9,5 tūkst. metų atsitrenkus 7 kometos galvutėms į Žemę, visi buvę Europos gyventojai buvo paskandinti 1 km aukščio bangos, pasaulinis tvanas sunaikino gal 5999 žmones iš 6000 visoje Žemėje, išnyko daug gyvūnų rūšių. Beveik visi europiečiai išliko Kaukazo (taip vadinami indo-europiečiai) ar Uralo (fino – ugrai) kalnuose, dar Atlaso kalnuose Afrikoje.
       Baltai yra dirbtinis vardas.
       Lietuvių protėviai, atėję Lietuvon po kelių tūkst. metų, žmonomis sau ėmė suomes (fines), vis stumdami šiauriau.
       Slavai prasidėjo nuo Kirilo ir Metodijaus krikšto 863 metais, iki tol kalbėjo lietuvių tarmėmis – drauguvyčiai, krivyčiai, didūnai, miškonai, karantai, šervyčiai, vanduliai/vandai, gudai, galindai, trakai, panonai, …
       Na, o Jablonskis, o Jablonskis ir savo išvaizda, ir pavarde nusidavęs į perkrikštus, tapusius suvalkiečiais.

 6. Vilniuk, nekreipk dėmesio į šitą padugnę ir Lietuvos priešą. Kaip yra pasakęs Oskaras Milašius – prasidėti su lenku, reiškia pražūtį.

 7. Vidas:

  Kovokime uz savo KONSTITUCINE teise kalbeti ir rasyti tik lietuviu kalba. Kitu kalbu ivelimas priestarauja musu Konstitucijai. Nuorasas:
  LIETUVOS RESPUBLIKOS
  VALSTYBINĖS KALBOS
  ĮSTATYMAS
  1995 m. sausio 31 d. Nr. I-779

  24 straipsnis. Bet kokie veiksmai prieš Lietuvos Respublikos Konstitucijos nustatytą valstybinės kalbos statusą neleistini.
  Už šio įstatymo nuostatų tiesioginį vykdymą atsakingi institucijų, įstaigų, įmonių, tarnybų bei organizacijų vadovai.
  Asmenys, pažeidę šį įstatymą, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: