Visuomenininkai kviečia į spaudos konferenciją „Lietuvių kalba – politinio blogio akivaizdoje!“ (13)

Alkas.lt koliažas.

Alkas.lt koliažas.

Birželio 1 dieną, ketvirtadienį, 10 val. Vilniuje,  Naujienų agentūros ELTA spaudos konferencijų salėje (Gedimino pr. 21/2) bus surengta spaudos konferencija „Lietuvių  kalba – politinio  blogio  akivaizdoje!“

Spaudos konferencijoje dalyvaus ir pasisakys piliečių iniciatyvinės grupės „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ nariai – kalbininkas,  hab. dr. Kazimieras Garšva, internetinio dienraščio Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas  ir filosofe, Baltijos instituto prezidentė dr. Lilijana Astra.

Kai kurioms politinėms jėgoms Seime vis aktyviau bandant brukti nelietuviškų asmenvardžių rašybos oficialiuose Lietuvos Respublikos dokumentuose įstatymo projektą (Nr. XIIIP-535),  išstumiantį oficialius įrašus valstybine kalba, spaudos konferencijos dalyviai dar kartą atkreips dėmesį  į tai, kad tokie siūlymai yra antikonstituciniai. Konstitucijos 14 str. skelbia, kad Lietuvos Respublikos valstybinė kalba – lietuvių kalba, tad, pasak spaudos konferencijos dalyvių,  užmačios dokumentuose Lietuvos Respublikos piliečių vardus ir pavardes rašyti nelietuviškais rašmenimis yra antikonstitucinės.

„Valstybinės lietuvių kalbos statusas yra ypatinga konstitucinė vertybė ir gali būti keičiamas tik referendumu (Konstitucijos 148 str.2 d.), o Seime įregistruotas  ir po pateikimo Seimo priimtas įstatymo projektas dėl Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose, įtvirtinantis Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Mašininio skaitymo taisykles, iškreipia Pagrindinio valstybės įstatymo 14-jį straipsnį, nustatantį valstybės kalbinės sistemos pagrindus.

Piliečių „TALKA už valstybinę kalbą“ iniciatyvinės grupė atstovai primins, kad 2015 metais Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK) užregistruota piliečių iniciatyvinė grupė surinko daugiau nei 69 000 piliečių parašų, kurie VRK buvo pripažinti galiojančiais, o Seimas įpareigotas svarstyti TALKOS projektą. Jo esmė – leisti to pageidaujančių piliečių vardus ir pavardes ne valstybine kalba rašyti paso papildomų įrašų skyriuje arba kitoje tapatybės kortelės pusėje, pagrindiniame paso puslapyje ir valstybės duomenų bazėse paliekant įrašus tik valstybine kalba.

Visuomeninę piliečių iniciatyvą palaikė daugiau nei pusantro šimto šalies kultūros, mokslo, meno atstovų, rezistentų, valstybės kūrėjų ir kitų žinomų asmenų išplatintame kreipimesi į šalies piliečius, ragindami palaikyti siūlymą rašybą nevalstybine kalba įteisinti tik pasų papildomų įrašų skyriuje.

TALKOS projektas tais pačiais metais buvo pristatymas Seimui, jam buvo pritarta po pateikimo, tačiau tolesnis svarstymas sustojo.

Spaudos konferencijos dalyviai dar kartą pasisakys už kuo skubesnį TALKOS projekto (XIIP-3796)  svarstymą ir priėmimą, pateiks daugybės visuomeninių, profesinių, politinių ir kitų organizacijų priimtus šį projektą palaikančius nutarimus.

„Valstybinio raidyno keitimas pagal pavienių politikų ar jų grupės pageidavimus – tai yra  ne tik įžūlus siekis pasisavinti jiems nepriklausančias konstitucines galias, bet  ir  galima stambi politinė korupcija, susijusi su šešėliniais tarpvalstybiniais interesais. Neteisėtas siekis užmaskuota forma inicijuoti lietuvių raidyno pakeitimus – tai milžiniška žala valstybinei kalbai, Lietuvos Respublikos teritorijos vientisumui. Tokio destruktyvaus užmojo ilgaamžėje Lietuvos istorijoje dar nebuvo! Numatoma dirbtinė mašininio skaitymo invazija į lietuvių kalbą  –  tai politinė barbarybė, kuriai privalu priešintis visais įmanomais pilietiniais būdais!“, – teigia Baltijos instituto prezidentė, dr. Lilijana Astra.

„Priešvalstybinis įstatymo projektas dėl „Lietuvos Respublikos Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose“ (Nr. XIIIP-535) turi būti atšauktas. Kviečiame ir raginame Lietuvos visuomenines organizacijas, pilietinius sambūrius, neparlamentines partijas ir sąžiningus Seimo narius palaikyti „TALKA už valstybinę kalbą“ iniciatyvas ir numatomus protesto renginius“, – ragina spaudos konferencijos dalyviai.

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ prie VRK | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ prie VRK | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

***

Data: 2017 m.  birželio 1 d., ketvirtadienis

Laikas: 10 val.

Vieta: Elta spaudos konferencijų salė, Gedimino pr. 21/2, Vilnius

Dalyvauja: „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ narys, kalbininkas hab. dr. Kazimieras GARŠVA, Dabartinės lietuvių kalbos gramatikos Abėcėlės skyriaus autorius, „Vilnijos“ draugijos pirmininkas; „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ narys, internetinio dienraščio Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas VAIŠKŪNAS; Baltijos instituto prezidentė dr. Lilijana  ASTRA.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Vilniukas:

  Kažkoks durnių laivas… Juk parašyta LR Konstitucijos 14 straipsnyje aiškiau negu aiškiai: “Valstybinė kalba – lietuvių kalba”. Kokio laipsnio turi būti protinis atsilikimas, kad šito nesuvokti?!

  • Šiaip:

   Tikrai, kažkoks durnių laivas… Juk Garšvos parašyta gramatikoje, kad svetimvardžiai gali būti užrašomi su svetimomis raidėmis ir lietuvių kalbos rašybos taisyklės galioje visuose lietuviškuose dokumentuose. Kokio laipsnio turi būti protinis atsilikimas, kad šito nesuvoktų?!

   • jo:

    Troli, tam tikruose tekstuose gali būti parašyta ir užsienio kalbomis, bet tai nereiškia, kad ir oficialiame vartojime oficialiuose dokumentuose gali išstumti lietuvių kalbą kažkokios invazinės kalbos naudai.

    • Pikc:

     Na, ir yra toks “mažytis” skirtumas tarp užsieniečių ir Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžių – bet argi tai svarbu? 😀
     Ir, beje, tas “Šiaip” visai nebūtinai yra trolis – ne kartą pastebėjau, kad liberastai dažnai yra visiškai nuoširdžiai “kiauri”. Pavyzdžiui, paskaitė toks “atsilupęs” fruktelis kokio Tapino ar pan. “entelektualo” nusišnekėjimą, “proto brolių” paplatintą snukiaknygėj, priėmė kaip “dievo žodį” – ir arogantiškai teisuolio tonu imasi “mokyti tamsuomenę”, niekaip nesuprantančią TEISIBES. 🙂
     Labai tikėtina, kad čia būtent toks atvejis.
     Beje, kiek ne į temą -labai įdomus reiškinys liberastinėje psichopatologijoje: nors liberastikai viešai iki fanatizmo aršiai pasisako prieš bet kokius autoritetus, bet tai netrukdo jiems turėti savo “dievukus”, kurių nuomonė jiems yra tiesiog “šventas raštas”, o požiūriu į su tuo nesutinkančius “tolerantiškieji” liberastikai gali drąsiai rungtyniauti su alach-babachais. 🙂

    • Šiaip:

     Nekuklus klausimėlis – kiek klausytojų dalyvavo toje jūsų pseudokonferencijoje? Ir kur informacija apie visa tai? Tataigis, čia tik Alke prieglušų koncentracija milžiniška (ir beje jiems patiems iškreipia gyvenimo tikrąjį vaizdą), o iš tikrųjų tie jūsų rypavimai mažai kam rūpi, nes jokios problemos nėra – viskas gramatikoje pasakyta.

 2. Brangus ALKAI!:

  Ar įvyks KETVIRTADIENĮ, birželio 1 d.?

 3. O jei kam vėl …per sudėtinga (ar keblu) “rodysis”, kas pateikiama pagal mūsų Savo, kol kas) Žodyną
  lkz.lt

  tai pvz. ryškų, suprantamą ir “ne konstitucinį” – prisidėk (iš Alko), kai Alke:
  “Birželio 1 dieną, pirmadienį, 10 val. Vilniuje,  Naujienų agentūros ELTA spaudos konferencijų salėje”
  “Data: 2017 m.  birželio 1 d., ketvirtadienis”

  suprask (susiprotėk), – galima suklyst metuose – kai birželio 1-oji būnanti “ir pirmadienį”, ar kituose –
  (šiuose?) ketvirtadienį,
  galima (bus) į Saulės sistemą grįžtant po kokių keliasdešimt tūkstančių metų, ir tarp Marso su Žeme pasiklyst,
  ar net kokio “Mėnulio” (monday pvz.) dieną įsipainiot jei… nelietuviškai savaites eiliuot, todėl –

  pirmadieniai-ketvirtadieniškas (tekstinis) “netyčiukas” IR …visiškai tyčinis Lietuvos Respublikos Konstitucinio TEISMO nutarimo n e p a i s y m a s – paaiškinamas kaip K L A I D A? Juk taip, žiū –
  Alkas ims ir atitaisys (tikėkimės), o personališkieji”” Skvernelis su Grybauskaite …ar grįš prie Priesaikos “vykdyti Konstituciją” (suprantam – visa JOS apimtim, nedalant, neskaidant ir be atrankos, išrankos, t.y. be “išmatos”) ir šia apraiška ryškia (net pagal antrašą) –
  negi esą jau vien “politinio  blogio  akivaizda” = kas matoma kaip gryn gryniausia išmatų krūva po
  LR KT nutarimo palikta; deja taip, smarado šio (nevykdymo Konstitucijos) ir kvapai, ir galia, t.y.
  NEgalia, – vis ryškėja su kiekviena a k i v a i z d a u s “politinio  blogio  akivaizda”.

  Todėl prieina metas rinkt (…naujai – “smaradą” perrenkant).

 4. Tvankstas:

  Stebina didelės dalies seimūnų tyčinis nusistatymas prieš Konstitucijos 14 straipsnį, prieš Konstitucinio teismo išaiškinimus, prieš kalbininkų paaiškinimus, kokias reikia turėti kiaulės akis, kad vykdytų įžūlų nusikaltimą prieš tautą – vidury baltos dienos, stebint tautai.
  Baudžiamojoje teisėje toks nusikaltimas yra įvardijamas kaip atviroji vagystė.
  Negi to nežino teisininkas Skvernelis, kokios jėgos jį spaudžia, prievartauja, kad ryžtasi eiti prieš lietuvių tautos paveldo turtą – lietuvių kalbą ?

 5. Kiemsargis:

  Gal reikėjo Circilą ar kokį Skwernelį “apklausai” pasikviesti? O mūsų “nacionalinis” Ėlėrtė žino apie konferenciją? Dalyvaus?

 6. Gvidas:

  Paso pirmame puslapyje turi būti rašoma tik lietuviškomis raidėmis.
  Jau seniai reikėjo Seime priimti pavardžių rašymą kitais rašmenimis tik kitame puslapyje.
  Latvija taip rašo ir laimi visus teismus Europoje, tai kodėl mes išduodame brolius latvius.
  Kalbos komisija elgiasi išdavikiškai, daro visokias išimtis pagal politikų norus.
  Esame pasipiktinę tokiu savo gimtosios kalbos negerbimu.

  • Žemyna:

   Net jei niekas pasaulyje taip nerašytų,
   jei nesame landynė,
   jei esame valstybė, joje pirmoje vietoje, kaip ir kitose valstybėse, turi būti valstybinė kalba ir raštas. Visų pirma – dokumentuose, teisinę reikšmę turinčiuose tekstuose. Rašymo standartą ir visą tvarką šiuose tekstuose bei dokumentuose nustato tik valstybė, jos Konstitucija, įstatymai. Tais atvejais, kai pagal tarptautinius susitarimus rekomenduojama ar turi būti įrašų ir užsienio k., tvarką irgi nustato tik valstybė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: