Visuomenininkai kviečia į spaudos konferenciją „Lietuvių kalba – politinio blogio akivaizdoje!“ (13)

Alkas.lt koliažas.

Alkas.lt koliažas.

Birželio 1 dieną, ketvirtadienį, 10 val. Vilniuje,  Naujienų agentūros ELTA spaudos konferencijų salėje (Gedimino pr. 21/2) bus surengta spaudos konferencija „Lietuvių  kalba – politinio  blogio  akivaizdoje!“

Spaudos konferencijoje dalyvaus ir pasisakys piliečių iniciatyvinės grupės „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ nariai – kalbininkas,  hab. dr. Kazimieras Garšva, internetinio dienraščio Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas  ir filosofe, Baltijos instituto prezidentė dr. Lilijana Astra.

Kai kurioms politinėms jėgoms Seime vis aktyviau bandant brukti nelietuviškų asmenvardžių rašybos oficialiuose Lietuvos Respublikos dokumentuose įstatymo projektą (Nr. XIIIP-535),  išstumiantį oficialius įrašus valstybine kalba, spaudos konferencijos dalyviai dar kartą atkreips dėmesį  į tai, kad tokie siūlymai yra antikonstituciniai. Konstitucijos 14 str. skelbia, kad Lietuvos Respublikos valstybinė kalba – lietuvių kalba, tad, pasak spaudos konferencijos dalyvių,  užmačios dokumentuose Lietuvos Respublikos piliečių vardus ir pavardes rašyti nelietuviškais rašmenimis yra antikonstitucinės.

„Valstybinės lietuvių kalbos statusas yra ypatinga konstitucinė vertybė ir gali būti keičiamas tik referendumu (Konstitucijos 148 str.2 d.), o Seime įregistruotas  ir po pateikimo Seimo priimtas įstatymo projektas dėl Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose, įtvirtinantis Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Mašininio skaitymo taisykles, iškreipia Pagrindinio valstybės įstatymo 14-jį straipsnį, nustatantį valstybės kalbinės sistemos pagrindus.

Piliečių „TALKA už valstybinę kalbą“ iniciatyvinės grupė atstovai primins, kad 2015 metais Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK) užregistruota piliečių iniciatyvinė grupė surinko daugiau nei 69 000 piliečių parašų, kurie VRK buvo pripažinti galiojančiais, o Seimas įpareigotas svarstyti TALKOS projektą. Jo esmė – leisti to pageidaujančių piliečių vardus ir pavardes ne valstybine kalba rašyti paso papildomų įrašų skyriuje arba kitoje tapatybės kortelės pusėje, pagrindiniame paso puslapyje ir valstybės duomenų bazėse paliekant įrašus tik valstybine kalba.

Visuomeninę piliečių iniciatyvą palaikė daugiau nei pusantro šimto šalies kultūros, mokslo, meno atstovų, rezistentų, valstybės kūrėjų ir kitų žinomų asmenų išplatintame kreipimesi į šalies piliečius, ragindami palaikyti siūlymą rašybą nevalstybine kalba įteisinti tik pasų papildomų įrašų skyriuje.

TALKOS projektas tais pačiais metais buvo pristatymas Seimui, jam buvo pritarta po pateikimo, tačiau tolesnis svarstymas sustojo.

Spaudos konferencijos dalyviai dar kartą pasisakys už kuo skubesnį TALKOS projekto (XIIP-3796)  svarstymą ir priėmimą, pateiks daugybės visuomeninių, profesinių, politinių ir kitų organizacijų priimtus šį projektą palaikančius nutarimus.

„Valstybinio raidyno keitimas pagal pavienių politikų ar jų grupės pageidavimus – tai yra  ne tik įžūlus siekis pasisavinti jiems nepriklausančias konstitucines galias, bet  ir  galima stambi politinė korupcija, susijusi su šešėliniais tarpvalstybiniais interesais. Neteisėtas siekis užmaskuota forma inicijuoti lietuvių raidyno pakeitimus – tai milžiniška žala valstybinei kalbai, Lietuvos Respublikos teritorijos vientisumui. Tokio destruktyvaus užmojo ilgaamžėje Lietuvos istorijoje dar nebuvo! Numatoma dirbtinė mašininio skaitymo invazija į lietuvių kalbą  –  tai politinė barbarybė, kuriai privalu priešintis visais įmanomais pilietiniais būdais!“, – teigia Baltijos instituto prezidentė, dr. Lilijana Astra.

„Priešvalstybinis įstatymo projektas dėl „Lietuvos Respublikos Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose“ (Nr. XIIIP-535) turi būti atšauktas. Kviečiame ir raginame Lietuvos visuomenines organizacijas, pilietinius sambūrius, neparlamentines partijas ir sąžiningus Seimo narius palaikyti „TALKA už valstybinę kalbą“ iniciatyvas ir numatomus protesto renginius“, – ragina spaudos konferencijos dalyviai.

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ prie VRK | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ prie VRK | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

***

Data: 2017 m.  birželio 1 d., ketvirtadienis

Laikas: 10 val.

Vieta: Elta spaudos konferencijų salė, Gedimino pr. 21/2, Vilnius

Dalyvauja: „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ narys, kalbininkas hab. dr. Kazimieras GARŠVA, Dabartinės lietuvių kalbos gramatikos Abėcėlės skyriaus autorius, „Vilnijos“ draugijos pirmininkas; „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ narys, internetinio dienraščio Alkas.lt vyr. redaktorius Jonas VAIŠKŪNAS; Baltijos instituto prezidentė dr. Lilijana  ASTRA.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: