Rengiama konferencija „Stumbrai Lietuvoje: aktualijos ir sprendimai“ (0)

am.lt nuotr.

am.lt nuotr.

Birželio 2 d. Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre (Antakalnio g. 25, Vilnius) Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos rengia konferenciją „Stumbrai Lietuvoje: aktualijos ir sprendimai“. Į ją kviečiami gamtosaugininkai, ūkininkai, medžiotojai, savivaldos ir žiniasklaidos atstovai.

Šiuo metu laisvėje gyvenančių stumbrų buveinės yra Kėdainių, Panevėžio ir Radviliškio rajonų savivaldybėse. Populiacija buvo dirbtinai sukurta intensyvios žemdirbystės teritorijose su fragmentiškais lapuočių miškais. Tokiose buveinėse stumbrai yra priklausomi nuo žemės ūkio kultūrų, sezoniškai sudarančių didelę mitybos dalį. Kadangi stumbrai daugiausia pašaro ieško laukuose, jie žemės ūkio kultūroms padaro daug žalos, jas ėsdami, trypdami ir gulėdami.

Prisiminkime, kad 1969–1972 metais10 belovežinės kilmės stumbrų į Pašilių stumbryno (Panevėžio raj.) aptvarus atvežta iš Rusijos centrinio stumbryno. Pirmieji aptvare gimę stumbrai į laisvę pradėti leisti 1973 metais. Paskutiniais metais stumbrų skaičius sparčiai didėjo. 2012 m. laisvėje gyveno 82 stumbrai, o 2016 m. – jau 182 stumbrai.

Dar viena problema, kad Lietuvos stumbrų populiacija, gyvenanti laisvėje, neturi galimybių susijungti su kitų šalių populiacijomis. Dėl to yra didelė kraujomaišos tikimybė. 2015 m. atlikti tyrimai parodė, kad Lietuvos stumbrų genetinė įvairovė skurdi.

Pagrindinė grėsmės sumažinimo priemonė – stumbrų perkėlimas į regioną, esantį arčiau kitų šalių stumbrų populiacijų. Jei bent dalis Lietuvos stumbrų gyventų pietų Lietuvoje, susiklostytų palankesnės sąlygos stumbrų bandai susijungti su Baltarusijos, Lenkijos stumbrų populiacijomis.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba dar šiais metais planuoja pateikti projektinį pasiūlymą dėl ES struktūrinių fondų lėšų skyrimo projektui „Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimas“, kuriuo bus siūloma perkelti dalį laisvėje gyvenančių stumbrų populiacijos į laikino laikymo aptvarus, juos adaptuoti ir išleisti į laisvę jiems tinkamuose biotopuose.

Adaptacijos aptvarą numatoma steigti Dzūkijos nacionaliniame parke, Dainavos girioje. Šalia stumbrų išleidimo vietos yra Stėgalių gamtinis kompleksas, kuriame tikėtina ir laikysis išleisti į laisvę stumbrai. Bendras Stėgalių gamtinio komplekso užimamas plotas yra 540 ha, čia vyrauja derlingesni ir drėgnesni dirvožemiai, o tai lemia gerokai įvairesnę miškų struktūrą. Stėgalių gamtiniame komplekse gyvena daugelis būdingiausių Lietuvoje stambiųjų kanopinių žinduolių.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: