Mirė JAV diplomatijos patriarchas Zbignevas Bžezinskis (video) (0)

Zbignevas Bžezinskis | wikiwand.com nuotr

Zbignevas Bžezinskis | wikiwand.com nuotr

Gegužės 26 d. eidamas 90-uosius metus, mirė žinomas JAV politologas, sociologas, valstybės veikėjas, akademikas Zbignevas Bžezinskis (Zbigniew Brzezinski). Iš Lenkijos kilęs Z. Bžezinskis buvo JAV prezidentų Džono F. Kenedžio (John F. Kennedy) ir Lindono B. Džonsono (Lyndon B. Johnson) patarėjas. Nacionalinio saugumo klausimais patarinėjo prezidentui Džimiui Karteriui (Jimmy Carter).  Z. Bžezinskis buvo gerai žinomas komunizmo ekspertas.

Z. Bžezinskis  gimė 1928 m. kovo 28 d. Varšuvoje lenkų diplomato šeimoje. Nuo 1938 m. gyveno Kanadoje, XX a. 5-to dešimtmečio viduryje įgijo JAV pilietybę. Makgilo universitete įgijo magistro laipsnį, Harvarde 1953 m. apgynė politinių mokslų daktaro disertaciją (apie totalitarinės sistemos TSRS formavimąsi). Sparčiai kilo akademinės karjeros laiptais. Harvardo universiteo dėstytojas, 1961 m. perėjo į Kolumbijos universitetą, buvo Komunizmo tyrinėjimo instituto (Institute on Communist Affairs) vadovas.

XX a. 6-to deš. viduryje buvo JAV Valstybės departamento planavimo departamento tarybos narys. Pirmasis pasiūlė įvykius socialistinėse šalyse vertinti totalitarizmo koncepcijos požiūriu. Jis buvo globalios antikomunizmo strategijos, konvergencijos teorijos, technotroninės eros teorijos ir naujo tipo JAV lyderystės koncepcijos autorius. Prezidentų Dž. Kenedžio ir L.Džonsono administracijose dirbo patarėju, laikėsi griežtos linijos santykiuose su TSRS. L. Džonsono kadencijos viceprezidento Huberto Hamfrio patarėjas užsienio politikos klausimais; Niksono-Kisindžerio politikos aršus kritikas.

Nuo 1977 iki 1981 m. JAV prezidento Dž. Karterio patarėjas nacionalinio saugumo klausimais. Prezidento B. Klintono valdymo laikotarpiu kūrė ir propagavo NATO plėtimosi į Rytus programą. Ilgą laiką buvo vienas svarbiausių JAV užsienio politikos ideologų. Džono Hopkinso universiteto Tarptautinių ir strateginių tyrimų centro patarėjas ir valdybos narys. Plačiai žinomas savo požiūriu į JAV kaip pasaulio lyderę.

Pastaruoju metu dirbo Strateginių ir tarptautinių tyrimų centro (angl. Center for Strategic and International Studie) konsultantu, buvo Nacionalinės demokratijos palaikymo organizacijos (National Endowment for Democracy) valdybos narys.

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė  dėl Z. Bžezinskio mirties užuojautą pareiškė Velionio šeimai, artimiesiems, draugams ir visai akademinei bendruomenei.

Pasak šalies vadovės, profesorius Z. Bžezinskis buvo išskirtinė asmenybė, nuoseklus laisvės ir demokratijos vertybių gynėjas, savo šalies patriotas, ištikimas Lietuvos ir Europos draugas, siekęs stiprinti JAV ir Europos partnerystę. Prezidentės teigimu, didelė Z. Bžezinskio patirtis, jo politinių įvykių analizė buvo vertinama tiek akademinės ir politinės bendruomenės, tiek ir visos visuomenės. Z. Bžezinskio mokslinis palikimas išliks aktualus įkvėpimo šaltinis daugeliui jaunų mokslininkų ir ekspertų, siekiančių suprasti ir paaiškinti tarptautinę politiką.

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: