„Aktualioji istorija“: Kuo ypatingos viduramžių Lietuvos pilys? (video) (8)

Tomas Baranauskas ir Gintautas Zabiela | Alkas.lt nuotr.

Tomas Baranauskas ir Gintautas Zabiela | Alkas.lt nuotr.

Laidoje „Aktualioji istorija“ istorikas Tomas Baranauskas ir archeologas Gintautas Zabiela kalbasi apie viduramžių Lietuvos pilis, jų reikšmę ir pavidalus.

Kokią vietą Lietuvos piliakalnių raidoje užima viduramžių etapas? Ar pilys stovėjo tik piliakalniuose? Koks mūrinių ir medinių pilių santykis Lietuvoje? Kada Lietuvoje atsiranda mūro architektūra? Ar galima sakyti, kad pilis – tai tik mūrinė pilis? Koks buvo medinių pilių tinklas Mindaugo laikais? Kur buvo daugiau pilių – Kurše ar Lietuvos valstybės centre? Ką pilių tinklo tankis gali pasakyti apie to meto Lietuvos valstybę? Kada baigiasi Lietuvos pilių „aukso amžius“? Šiuos ir kitus klausimus aptariame laidoje.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Dainius Vaitkevicius:

  Butu idomu suzinoti , ka ponai istorikai mano apie tai , kad knygoje apie tarptautini priesistores ir ankstyvosios istorijos kongresa, vykusi 1958 metais Hamburge, buvo rasoma ,kad Lietuvoje buvo zinoma 700 piliu, Latvijoje 380, Estijoje 100 ? Manau yra labai svarbu ,kad laidoje buvo pamineta , kad ne visos Lietuvos pilys buvo statomos ant piliakalniu, nes kaip as pastebejau ,kai kurie istorija besidomintys asmenys , niekaip negali ,arba nenori to suprasti… Butu malonu, kad si idomi tema ,siandienos Alko laida nesibaigtu. https://books.google.de/books?id=dDMMAQAAMAAJ&q=Litauen+700+Letland+380&dq=Litauen+700+Letland+380&hl=de&sa=X&redir_esc=y

 2. Mūsų istorikams būtina žinoti, kad Lietuvos gyvenvietės Nemuno krašte pradėjo kurtis jau ledynmečio pabaigoje- 15- 10-tūkstančių metų atgalios. Kadangi tuo metu Nemuno krašte pradėjo intensyviai tirpti ledynai, intensyvėjo ir vandens srautai. Šį procesą liudija mūsų upių aukšti šlaitai! Gelbėdamiesi nuo vandens, gyventojai kūrėsi kaip galima aukščiau ant kalvų. (Tuo metu apie priešus kalbos net ir nebuvo, tad nebuvo statomos ir pilys. Ne pylė, suprantama, mūsų protėviai ir “mokslininkais” vadinamųjų PILIAKALNIŲ!???? Ar vadinamieji mokslininkai yra Lietuvoje aptikę nors vieną dauba- karjerą, iš kur buvo imamas gruntas piliakalniams pilti?! NE!! Tai iš absurdo pasaulio!!!
  Galingos pilis Nemuno krašte ant upių krantų buvo pradėtos statyti tiktai po to, kai 315 metais Romos imperatorius Konstantinas I Sarmatijai (neklusniai Rytų Europai!) paskelbė Kryžiaus kąrą, kuris tęsėsi iki vadinamojo Lietuvos “krikšto”, kai neva jo metu mūsų krašte buvo sunaikinti visi gyventojai pažinoję runų raštą ir mokėję skaityti ir rašyti bei nenorintys “krikštytis”! A-MEN!!! (Tai lietuvių Mėnulio dievas ledynmetyje, kai šiauriniame Žemės pusrutulyje 12 000 metų viešpatavo vienas MĖN-ULIS!). Nuo tos datos Lietuvoje prasidėjo JUODASIS LAIKOTARPIS, kuris, kaip regime, dar nesibaigė ir mūsų laikais!? .

  • Tvankstas:

   Prieš 9500 metų septynios kometos galvos atsitrenkė į Žemę, kilo tvanas, nušlavęs (apytikriai) 5999 žmones iš 6000. Išnyko daugybė gyvūnų rūšių. Puikiai aprašyta A. Tollmann darbuose. Visi Europos gyventojai buvo nušluoti, išliko tik Kaukaze. Pirmieji pajudėjo raudonplaukiai, šiandieniniai baskų, britų, airių ir baškirų protėviai iš M. Azijos palei Juodosios jūros pakrantę, ties Dniestru viena dalis pasukusi į aukštupį ir šiaurine Karpatų dalimi nuėjusi link Bavarijos, Prancūzijos, kur vėlgi išsiskirstė – vieni link Pirėnų (baskai), kiti brido į Britaniją. Dalis, nuėjusi toliau palei Juodosios jūros krantą, iki šiandien išliko kaip baškirai, kurie visiškai neišlaikė savo kalbos, priėmė atėjūnų tiurkų, gal būt 8 – 9 amžiuje kalbėjo ir madjariškai, kai tuomet ten apsigyveno nuo Baikalo sugrįžę į protėvių žemes madjarai.
   Vėliau patraukė kitų genetinių grupių žmonės, jau mutavę į šviesiaplaukius mėlynakius. Arijai, nuėję į Indiją prieš 3,5 tūkst. metų, atskilo nuo mėlynakių prieš 12 tūkst. metų ir išgyveno tvaną jau nutolę nuo brolių.
   Tvano metu ledynai buvo gerokai aptirpę. Kometos galvų smūgis įtakojo staigų Žemės ašies pasikeitimą apie 2-3 tūkst. km. Šiaurės ašigalis iš Kanados salų persikėlė į šiandieninę vietą. Žemėje oras šilo dėl naujos inklinacijos Saulės atžvilgiu, susidarė labai palankios sąlygos augmenijai, gyvūnijai, žmonėms. Taip gyvename iki šiandien.
   Ledynams tirpstant ir pasitraukiant per vieną tūkstantį km, augmenijos ėjimas priekin vyksta vieno tūkst. km plėtra iš paskos.
   Pirminis ‘saulės’ vardas atstatomas kaip ‘savara’, nama kalboje išliko ‘soris’, runų S ženklo vardas ‘sovulo'(visi runų vardai yra lietuviški, kaip ir graikų ar arabų raidžių, nekalbant apie liaudynų (lotynų)), graikams driežas ‘sauros’, kaip gulintis saulės atokaitoje, sarmatai yra užrašyti Herodoto kaip ‘sauromatoi’ arba ‘savara – matas’, saulę matantis, vardas ‘sarmatai’ yra santrumpa iš ‘savara-matas’. Mums lietuviams yra žinomas žodis ‘sarmata’, reiškiantis gėdą, Viešpaties matymą saulės šviesoje, tai žodis, atsineštas dar iš Kalahario dykumos, buvęs prieš 70 tūkst. metų.
   Mūsų veiksmažodžiui ‘matyti’ reikėtų skirti bent 500 puslapių aprašyti, kaip jis išsibarstęs visuose žemynuose. Iš Taivanio kilusią ir jau sunykusią civilizaciją, vykdžiusią jau prieš 4 tūkst. metų plaukimus aplink pasaulį, galima įvardinti kaip ‘mata’ (akis austroneziečių kalbose – senųjų taivaniečių, indoneziečių, maori, havajiečių, malgašų,… kalbose.
   Bendrame pasaulio vaizde labai išsididina lietuvių kalbos spindesys, duodantis raktus į Žmonijos pažinimą, kaip dar 1800 metais rašė I. Kantas.
   “Tamsusis amžius” prasidėjo graikams sudeginus Taurėją (Doureios graikiškai) prieš 3003 metus, kai Blogis nugalėjo Gėrį amžinai (G.K. Chesterton, “The Everlasting Men”), kai 450 metų stojosi Nyka, graikų pergalė.
   Prisiminkime ispanų filosofą J. Donoso Cortes (apytiksliai) : blogis visada nugali gėrį, bet Viešpaties galioje blogis sunyksta pats.

 3. Seniausios Žemėje Lietuvių Kalbos dėka yra įminta per 300 seniausiųjų kultūrų šaltinių, kuriuose yra informacija iš prieštvaninių laikų! Šios gausios informacijos dėka pasisekė nustatyti – ne tiktai kada ir kas Žemėje vyko, bet ir kodėl tai buvo, net kas ir kada Žemėje vyks ateityje?! Taip pat ir tai – kada bei kodėl vyko bei vyks globaliniai tvanai?, kada ir kodėl vyks lokaliniai bei regioniniai tvanai?, kada ir kodėl vyko bei vyks globaliniai Žemės ašigalių apledėjimai, bei kada ir kodėl vyko ir ateityje vyks tik vieno kurio nors Žemės ašigalio apledėjimas? Pagaliau – kodėl ir kada vyko bei kodėl ir kada vyks Žemės pusiaujo apledėjimas?! Ir t.t., ir t.t.
  O kur dar Žemės, Saulės bei Paukščių tako galaktikos magnetinių laukų sąveika?!
  Įminta yra ir neva “Trojos karo” paslaptis, kuri jau nebėra paslaptimi!!!
  Tai 1179 m.pr.m.e. sprogusio Santarino – Atlanto-Tero ugnikalnio sukelta katastrofa! Sprogimo galingumas, anot šaltinių, buvo kelis kartus didesnis nei 1883 metais Javos saloje sprogusio Krakatau ugnikalnio galingumas.
  Su vyksmo technologinėmis schemomis bei laiko grafikais, yra parašytos knygos “Perkūnas”, “Per praeitį į ateitį”, “Pažadinta praeitis”, “Praregėjimas”, “Praeitis ir Ateitis”. ( Geofizikos tema rašoma šešta knyga “Trečiasis ir Ketvirtasis Žemės judėjimai”, kuri apims 100 000 metų siekiančią praeitį ir bent 12 000 metų ateitį!!!
  Atradimai padaryti seniausios Žemėje Lietuvių kalbos dėka, kurių mūsų mokslininkai jau 10 metų kaip nesugeba “įkirsti” !!!

 4. Toks visiškas 1253 m. akte minimų vietų atitikimas dabarčiai kelia įtarimų, kad jo data gali būti suklastota, t.y. kad jis iš tikrųjų gali būti rašytas kokia pora šimtmečių vėliau. Antai, kai prireikus buvo klastojami Mindaugo dovanojimų aktai, taip ir šis aktas galėjo atsirasti vėliau, nurodant pagal reikalą anksyvesnę jo surašymo datą. To akto surašymo datos klastojimo galimybę pokalbyje derėjo kelti, juolab, kad jame netgi surašymo diena nurodyta. Be abejonės tuo gali būti siekta būtent sutvirtinti jo tikrumo įspūdį. Piliakalniai susiję su pasaulio supratimu, tikėjimu, o ne su gynyba. Jie buvo būtini religinėms apeigoms dvaro tipo bendruomenei atlikti. Vėliau įsigalinti krikščionybei ta paskirtis atiteko parapijos pasistatytai bažnyčiai. Senojo tikėjimo supratimu apeigos tegalėjo būti atliekmos medinėje pilyje suprantant ją kaip bažnyčią. Čia ir yra mūrinių pilių nebuvimo lyginant su jau krikščioniškais kraštais objektyvi priežastis. Taigi nemenkime savęs taikydami Lietuvos istorijai sovietinių laikų pozityvizmo principų metodologiją.

 5. Mokslininkai turi suvokti, kad tokių kalnų žmogus be šiuolaikinės technikos su mediniais kastuvais supilti negalėjo!
  Tad ir statiniai ant kalvų vadintis turi ne nuo žodžių – PILTI KALNĄ, bet nuo žodžių darinio – KALNO PILIS (Pilis ant kalno) – kalnapilis!

 6. Gerbiamas Tomai, laikas. oi laikas istorikams jau “persimesti” į PIRMĄJĮ TŪKSTANTMETĮ! Juk būtent šis laikmetis Lietuvos kultūrai ir praeičiai buvo pats vaisingiausias! Juk būtent penktajame amžiuje gimė vardas LIETUVA!
  Būtent šiame tūkstantmetyje LIETUVIŲ kalba “pagimdė” slavų kalbą ir kultūrą! Tai pripažino ir rusų kalbininkai akademikai Ivanovas ir Toporovas, kurie dar 1956 metais buvo pareiškę :”Rusų kalba gimė lietuvių kalbos pokyčio išdavoje!” Šis dalinis kalbos pokytis ir slavų kalbos atskilimas nuo lietuvių kalbos, įvyko po to, kai IV-jo a. pradžioje Romos imperatorius Konstantinas I paskelbė “Kryžiaus karą” Europai, kuris Lietuvoje tęsėsi iki Lietuvai tragiškiausiųjų 1387-jų metų!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: