A. Stabrauskas. Mediniai Žvėryno namai (3): Vytauto g. 51 (nuotraukos) (0)

Vilnius, Žvėrynas, Vytauto g. 51. Kerčios viršus. | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas, Vytauto g. 51. Kerčios viršus. | A. Stabrausko nuotr.

Vytauto g. namas Nr. 51 (1 nuotr.) yra įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Jo kodas – 32587. Pripažinta, jog objektas yra vertingas architektūriniu požiūriu, o reikšmingumo lygmuo – vietinis. Namas karkasinis, rąstų, kurie apkalti lentomis.  Stilistika – istorizmo. Sovietmečiu vakariniame namo gale buvo daržovių parduotuvė.

Vakarų fasado dvivėrės durys be ornamentų. Neabejotina, kad neišliko: šiaurės fasade  yra  kitos, vienvėrės, durys, kurių viršduris  ornamentuotas analogiškai šio namo langų viršlangiams (2 nuotr.).

Langų dekoras, kaip ne vieno šios gatvės namo, aukšto meninio lygio. Solidžiai geometriniu stiliumi profiliuoti fasadų pagrindinių langų apvadai bei viršlangiai, apatiniai kampai (3–5 nuotr.). Langinės neišliko. Neliko ir mansardų langų stogo skyduose ornamentų.

Kerčių apdaila: dailylentėse išpjauti vertikalūs grioveliai, yra skersinės profiliuotos prikaltės, viršuje prikaltos taip pat profiliuotos pasparos (6–8 nuotr.).

Šiaurės fasade yra uždaras priebutis vienšlaičiu stogeliu. 9-oje nuotraukoje – jo kerčios fragmentas. Priebučio gegnių galai giliai profiliuoti (10 nuotr.).

Vilnius, Žvėrynas. Vytauto g. 51. Namo pušis. | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas. Vytauto g. 51. Namo pušis. | A. Stabrausko nuotr.

Stogo skydo vėjalentės (vakarų ir rytų fasaduose) ornamentuotos kiaurapjūviu; ornamentų juostos galuose užbaigtos kitokiu motyvu (11 nuotr.).

Šiomis dienomis čia intensyviai dirbama, namas, daugiau kaip dešimt metų stovėjęs apleistas, prikeliamas naujam gyvenimui, su mezoninu, tūriniais stoglangiais (12 ir 13 nuotr.).

Prie šio namo išliko dviliemenė pušis (14 nuotr.), kadaise čia buvusio pušyno palikuonė. Pušų salelės Žvėryne retos ir labai mažos. Paprastosios pušies (Pinus sylvestris) gyventojai prie savo namų nesodina, renkasi kitus medžius, dekoratyvius. O jei pasisodina, kaip Lenktosios g. 53-io namo šeimininkas Vytautas prie vartelių, tai kitos rūšies, žemaūges kerotas pušeles (15 nuotr.).

Fotografuota 2008 m. (1, 3 – 6, 8, 10 nuotr.) , 2009 m. (7, 9, 11, 14 nuotr.), 2010 m. (15 nuotr.) ir 2017 m. (12 ir 13 nuotr.).

Autoriaus nuotraukos, išskyrus 2-ąją, ji paimta iš Kultūros paveldo centro svetainės:  Vytauto g. 51. Nuotr. FF 16 (2 nuotr.).

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: