A. Butkus. Visuomeninis transliuotojas. Kurios visuomenės? (20)

dr. Alvydas Butkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

dr. Alvydas Butkus | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lietuvos radijas ir televizija skelbiasi esanti visuomeninis transliuotojas. Tai reikštų, kad jis apsiima pateikti kuo platesnį Lietuvos visuomenės nuomonių spektrą arba bent jau akcentuoti vyraujančias nuomones, siekti balanso, o pateikdamas informaciją, stengtis būti nešališkas. Tačiau tikrovėje, deja, taip nėra: LRT selektyvumas ir tendencingumas jau tampa parodijų ar anekdotų siužetų šaltiniu, nes esama temų, kurioms taikomas tabu, ir tokių, kurios eskaluojamos. Ir nors garsiausiai šaukiama apie galimus žiniasklaidos varžymus, pati „visuomeninė“ žiniasklaida yra susivaržiusi ir tapusi vienpusiška, dažnai net tendencinga. Pagrįstai šaipantis iš kremlinės žiniasklaidos tendencingumo, vertėtų pažvelgti ir į save, nes, kaip sako liaudies išmintis, kas nori prausti kitus, pats turi būti nupraustas.

Labiausiai glumina LRT diskusinių laidų tendencingumas: į tokias laidas dažnai kviečiami tik vienos pozicijos reiškėjai, ignoruojant oponentus, o patys laidų vedėjai nesilaiko nešališkumo ir tampa papildomu tos pat komandos žaidėju.

Ryškiausias pastarojo laikotarpio tokios laidos pavyzdys yra gegužės 9 d. E. Jakilaičio laida „Dėmesio centre“, skirta Seime tądien svarstytiems asmenvardžių rašybos projektams. Nors projektų būta dviejų, į laidą buvo pakviestas tik vieno jų autorius – Seimo narys G. Kirkilas, siūlantis spręsti Lietuvos ir Lenkijos santykius, atsižvelgus į Lenkijos TIK LIETUVAI pareikštą ultimatumą – rašyti šių slavakalbių Lietuvos piliečių asmenvardžius lenkiškai. Trys papildomos raidės, anot G. Kirkilo, iš esmės pagerins Lenkijos nuostatą Lietuvos atžvilgiu. Gaila, kad seimūnas „užmiršęs“ neseniai paskelbtą Lenkijos prezidento patarėjo P. Žuravskio-Grajevskio ultimatumą Lietuvai, kur yra ne vienas, o jau šeši reikalavimai, irgi lauksiantys savo eilės.

Vis dėlto ne oponuosiu pačiai idėjai, bet atkreipsiu dėmesį į laidos eigą ir joje pateiktus argumentus.

Laidoje Seimo narys atvirai ir akiplėšiškai melavo – esą Lietuva įsipareigojusi Lenkijai savo piliečių lenkų asmenvardžius rašyti lenkiškai. Tą patį jis prieš tai teigė ir Seime, pristatydamas savąjį projektą.

Tokio įsipareigojimo, beje, nėra jokiame tarptautiniame dokumente – jokioje sutartyje ar ketinimų protokole! Seimūnas minėjo įsipareigojimą, neva esantį Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo sutartyje, pasirašytoje 1994 m. Galiu įtarti, kad jis tos sutarties nėra skaitęs. Todėl, suprasdamas G. Kirkilo užimtumą, prašau jo patarėjų garsiai jam perskaityti sutarties citatą, skirtą asmenvardžių rašybai, – gal išgirdęs ją, G. Kirkilas liausis melavęs į kairę ir į dešinę, nes seimūno tai nepuošia? Ten rašoma, jog: „/…/asmenys, išvardinti 13 straipsnio 2 punkte, taip pat turi teisę: /…/ – vartoti savo vardus ir pavardes pagal tautinės mažumos kalbos skambesį. Detalios pavardžių rašymo normos bus nustatytos specialioje sutartyje“ (14 straipsnis).

Tokia specialioji abipusė sutartis vėliau pasirašyta nebuvo. Lietuva savo įsipareigojimo laikėsi ir tebesilaiko, skirdama lietuvį Liškauską nuo lenko Liškovskio. Lenkija šio sutarties punkto nesilaikė niekad, ir lenkas Liškovskis, ir lietuvis Liškauskas Lenkijoje turi tą pačią oficialiąją pavardę Liszkowski. Vienpusiškas vėlesnis Lenkijos leidimas lietuviams rašyti dokumentuose pavardes lietuviškais rašmenimis nesusijęs su aukščiau minėtąja sutartimi. Be to, tokie naujieji dokumentai daugeliu atvejų yra niekiniai arba suvenyriniai, nes Lenkijos gyventojų asmenvardžių registre liko senoji pavardžių rašyba, todėl naujasis „dokumentas“ negalioja, kreipiantis į policiją, banką, polikliniką ar kokią kitą įstaigą.

Žurnalistas E. Jakilaitis, matyt, norėdamas būti antruoju komandos žaidėju, pridūrė, jog žodinius pažadus lenkams rašyti Lietuvos piliečių lenkų pavardes lenkiškai yra davę prezidentai A. Brazauskas ir V. Adamkus. Ir toliau žaidimas vyko kaip toje pasakoje, kur susitarė du draugai: vienas eis per pasaulį meluodamas, kitas iš paskos – patvirtindamas. Nutylėta, kad tie žodiniai pažadai nebuvo fiksuoti net protokolu. Be to, nepasakyta, jog duoti tokius pažadus prezidentų niekas nebuvo įgaliojęs ir kad valstybinės kalbos rašyba nėra valstybės prezidentų kompetencija. „Cezaris nėra aukščiau už gramatikus“ – buvo pamokytas Romos imperatorius Tiberijus (valdė 14-37 m.), mėginęs įteisinti savo padarytą kalbos klaidą. Šią antikinę taisyklę minėtieji Lietuvos prezidentai buvo akivaizdžiai užmiršę ir įsijautę į savo vaidmenį taip, kaip Prancūzijos karalius Liudvikas XIV (valdė 1643-1715 m.), išgarsėjęs posakiu „Valstybė – tai aš!“

Akcentuota tai, jog teikti G. Kirkilo projektą premjero S. Skvernelio pastangomis siūlė 70 seimūnų, nutylėjus, kad kitas, alternatyvusis projektas parengtas beveik 70 000 Lietuvos piliečių teikimu.

Belieka pridurti, kad tokia tendencinga „Dėmesio centre“ laida šiuo klausimu nėra vienintelė – atmintyje išliko prieš keletą metų buvusi laida, kurioje dalyvavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė D. Vaišnienė, žurnalistas R. Valatka ir Seimo narė I. Šiaulienė. Nors diskutuotojų proporcijos ir taip buvo nelygios – viena prieš du, prie tų dviejų dar prisijungė laidos vedėjas E. Jakilaitis, užuot likęs nešališku moderatoriumi, kaip to reikalavo jo funkcijos bei žurnalistinė etika.

Suprantu, kad negalima apibendrinti ir teigti, jog visos LRT laidos yra tokios. Yra ir išimčių, ir gražių pavyzdžių. Tačiau šališkos ir tendencingos laidos atima iš LRT žiūrovų bei klausytojų „teisę žinoti“, o nuo pačios LRT nuima visuomeninio transliuotojo karūną. Nebent LRT atstovautų kitos valstybės ar siauros visuomeninės grupės interesams.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

20 komentarų

 1. )..(:

  ,Gegužės 18 d. 10 val. Vilniuje, J.Jasinskio g. 15 (Vilniaus kolegija, Aula 222), vyks tarptautinė konferencija „Viešasis interesas ir laisvoji prekyba: CETA, TTIP ir europinių standartų likimas“. Į Vilnių atvyksta žinomi ekspertai ir aktyvistai, daugelį metų dirbantys su laisvosios prekybos ir verslo korporacijų lobizmo problematika. Organizatoriams nepavyko gauti vietos konferencijai Seime, nors prašymą teikė Seimo nariai.

  Europos pilietinės organizacijos pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio skiria Europos Sąjungos prekybos politikai, ypač transatlantiniams susitarimams: TTIP (liet. TPIP — Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystė su JAV) ir CETA (liet. IEPS — Išsamus ekonomikos ir prekybos susitarimas su Kanada). Šimtai tūkstančių europiečių protestavo prieš šiuos susitarimus gatvėse, surinkti milijonai nepritarimo parašų. infa.lt

 2. Vilniukas:

  Gilios užuojautos Jakilaičio ir Kirkilo šeimoms bei artimiesiems!

 3. Kemblys:

  Alvydas Butkus – Lietuvos kalbininkas, baltistas, VDU Letonikos centro vadovas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, profesorius, asociacijos „Lietuvos ir Latvijos forumas” pirmininkas
  (ištrauka iš Vikipedijos)

  Iškart matyti, kad Alvydas Butkus daug mokslo ragavęs, jei tik viename sakinyje tiek svetimžodžių:
  ,,Tačiau tikrovėje, deja, taip nėra: LRT selektyvumas ir tendencingumas jau tampa parodijų ar anekdotų siužetų šaltiniu, nes esama temų, kurioms taikomas tabu, ir tokių, kurios eskaluojamos.” – SELEKTYVUMAS, TENDENCINGUMAS, PARODIJŲ, ANEKDOTŲ SIUŽETŲ, TEMŲ, TABU, ESKALUOJAMOS

  Nesupratau kas yra ,,selektyvumas”. Ir žodyno prasmės niekaip neužtempiu ant to Alvydo Butkaus turbūt mokslinio žodelio…
  selektyvùs [lot. selectus – išrinktas, atrinktas], pagrįstas atranka, atskirasis, išrenkamasis; gebantis išrinkti, atskirti, išskirti.

  • Vilniukas:

   Kembly, eik tu geriau pamiegoti,- pavargai nuo gyvenimo… Ir tavo komentarai, beje, labai jau lėkšti ir besikartojantys.

   • Bartas:

    “Vilniuk” esi neteisus, o “Kemblys”, mano nuomone, teisus. Jei Tavę tenkina viešas Lietuvių kalbos darkymas svetimžodžiais, tai manę ne. “Kemblio” taip pat.
    Kažkada minėjau, kad mūsų “šviesuomenė” , norėdama pabrėžti savo išskirtinumą , (turtais nelabai) , tai viešai kalbėdami, rašydami “išsilieja”. Tada eiliniam lietuviui (man) norint perskaityti mokšos raštą, pasijunti toks mažutis niekalas – nemokša. Nori, nenori jieškai “tarptautinių žodžių žodyną”. Skaitai, verti, bandai pagauti prasmę. “Lietuva, dabartinėj situacijoje , komunikuodama su globolia pasaulio ekonomiką, generuoja finansines investicijas moderniuose projektuose.” Na ar ne ”lietuviškai ” ?
    Taigi “Vilniuk”, “Kemblio” miegoti nevaryk. Jis dabar stovi sargyboje. Lietuviško Žodžio sargyboje. Ne Tau vienam, “Kemblys”, ašakas gerklėj. Geriau būk Jam draugas.
    Draugiška pastabėlė . Anglišką “comment” pirmas viešai leptelėjo V. Čerčilis (tai buvo po karo), o Lietuviams (visiškai nesenai )taip prilipo prie liežuvių, kad jokiu tirpikliu neįveiksi.

 4. Algis:

  Krembly, arba tu girtas, arba taip dirbtas.

 5. po jo “didžiavyriškai ant propatrinių” išmesto s p e k t r u … a k c e n t u o t o … b a l a n s o
  – galim (ar turim?) suprast atmatų smarado užslėptąjį, tikrą ir tiesioginį į LRT prilindusiųjų
  (ir prezidentūros ir seiminio “atstovavimo” atstovų LRT taryboje) selektyviu tendencingumu “prigesintą”
  – bet ryškiai prasmirdusių LRT “užgrobėjų” smarvę, smaradą užslėptą (po kvepalai(s) “ProPatria”: TENDENCIJA&),
  gerb. Kembly

 6. Kiemsargis:

  Dar puikus pavyzdys. Gūglinam čia: Referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams: Referendumo iniciatorių ir priešininkų debatai

 7. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Daug ženklų rodo, kad
  Seime, prezidentūroje ir kitur įsitvirtinusi gauja, kuri daro išpuolius prieš Lietuvą, varo Tautą iš Lietuvos.
  _________
  Mes neturim:
  savo pagalbininkų Seime;
  savo prezidento;
  savo darbuotojų prokuratūroje;
  savo darbuotojų teismuose;
  savo Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos darbuotojų.
  Mes neturim savo pagalbininkų Lietuvos valstybei kurti. Viskas klastingai okupuota. L. blogai

 8. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Lietuviai, kur bebūtumėm, Tautos SĄJŪDIS 2 arba Tautos mirtis.
  Kas žino išeitį iš Tautai mirtino pavojaus, v_a_d_o_v_a_u_j_a.

 9. Aistis:

  Labai teisingi pastebėjimai dėl Jakilaičio nepagarbaus elgesio savajai Lietuvių kalbai ir visai Tautai, kurios akyse, padlaižiaudamas tuteišiams, siekė išniekinti LIETUVIŲ KALBĄ su svetimomis raidėmis. Gėda Viktorui Prancikečiui, Sauliui Skverneliu, – lyg Valstiečių- žaliųjų patriotinės partijos atstovams, bet dar didesnė gėda Kirkilui – melagiui, išdavikiškai besielgiančiam Gabrieliui Landsbergiui, negerbiantiems krašto ir tautos, kurioje jie užaugo ir dar ligi šiol yra maitinami. Seimūnai, Jūsų lietuvių tauta neįgaliojo ir neprašė, pataikaujant svetimataučiams, keisti tai, kas šimtmečiais atėjo iš lietuvių tautos kultūros gelmių – kaitalioti vertingiausią Lietuvių tautos NELIEČIAMĄ TURTĄ – LIETUVIŲ KALBĄ. Už tokį begėdišką elgesį Jūs privalote būti tautos atšaukti iš Seimo ir išvyti kad ir Mėnulį.

 10. VIRGINIJUS:

  O kieno gi dėka Seime atsiduria visokie kirkilai su landsbergiais, bei skverneliai su pranckiečiais?
  Ar iš dangaus į LRT nuleidžiami įvairiausi gramą padaryt nevengiantys siauri, vėliau dėl tos silpnybės nesunkiai valdomi ? Mūsų tauta pati išrinko į valdžią partijas, kurios per 25 nepriklausomybės metus pasiekė, jog esame greičiausiai išsivaikščiojanti, daugiausiai gerianti, labjausiai besižudanti šalis. Ko dar reikia, kad daugiau tų partijų atstovų neberinktume?

 11. Bartas:

  Virginijau , prisipažink, juk žinai atsakymą į savo klausimą. Aš irgi žinau. Tamstai ir man , šitus išvardintuosius , išrinko Lietuvos Tauta. Tauta “neklysta”!
  “Tėvuk už ką balsavai? Tai už poną iš Vilniaus. Kodėl? Nežinau, kalba gražiai,nerėkauja, toks švarus, mandagus, ranką padavė, pasisveikindamas. Paklausė apie sveikatą. Saka pensiją padidins”. Taigi . O Tautos Giesmę moka, gali viešai su rinkėjais sugiedoti? O kodėl jis nori įstatymus leisti? O jis žino , kaip apginti , gausinti Tautą? Po tokių ir panašių klausimų “kandidatas” vinioja meškeres . Pagalbininkams- vėluojam , dar reikia aplankyti kitas apylinkes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: