Prof . L. Donskio idėjoms skirtoje tarptautinėje konferencijoje – mokslininkai iš viso pasaulio (11)

VDU_konferencija_Leonidui_Donskiui_plakatasGegužės 11–12 dienomis Kaune, pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos mąstytojų atminimą, vyks konferencija „Leonido Donskio tarpdisciplininės intelektualinės praktikos ir moralinė vaizduotė“, skirta filosofo, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesoriaus L. Donskio tyrinėjimams. Tarp konferencijos pranešėjų – žinomi mokslininkai ir ekspertai iš viso pasaulio: Bolonijos universiteto (Italija) profesorius Stefanas Biančinis (Stefano Bianchini),

Maskvos „Carnegie“ centro analitikė Lilija Ševcova, Makvairo universiteto (Australija) profesorė Alison Pulen, Vrije universiteto (Nyderlandai) docentė Ida Sabelis, ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas ir kiti iškilūs mokslininkai, buvę prof. L. Donskio bendražygiai ir bičiuliai.

 „Konferencijos tikslas – aptarti VDU prof. L. Donskio filosofines idėjas, jų šaltinius, raidą ir interpretacijas, nagrinėti jo kaip viešojo intelektualo ir politiko veiklą, jo tarpdisciplininių studijų principus. L. Donskis plėtojo kultūros ir civilizacijos morfologijų teoriją, idėjų istoriją, analizavo moralinės vaizduotės konfigūracijas ir raidą, daug dėmesio skyrė neapykantos, blogio, suokalbio, parodomosios kankinystės, melagingo proto ir aukos imitacijos fenomenams aiškinti. Jis tęsė V. Kavolio, A. Štromo, Z. Baumano samprotavimus“, – paaiškino vienas iš konferencijos idėjos autorių ir organizatorių, VDU Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas, profesorius Gintautas Mažeikis.

Prof. G. Mažeikio teigimu, Leonido Donskio filosofija aprėpė kritines Renesanso, Baroko, Apšvietos, vokiečių istoriko ir filosofo Osvaldo Spenglerio studijas, konservatyviosios pokantinės filosofijos analizę, tačiau taip pat buvo giliai tarpdisciplininė, jungianti politinę filosofiją, poeziją, literatūrą, utopijų ir distopijų kritiką. Todėl ir konferencija bus tarpdisciplininė, skirianti dėmesį ne tik filosofinėms idėjoms, bet ir jų taikymui ginant žmogaus teises, skatinant tolerancijos ir demokratijos raidos programas, vykdant Lietuvos užsienio politiką, plėtojant inovacinius studijų metodus, susijusius su laisvųjų menų (lot. artes liberales) ir „Academia cum Laude“ principais.

Tarpdisciplininėje humanitarinių ir socialinių mokslų konferencijoje pranešimus taip pat skaitys BISLA koledžo (Slovakija) rektorius Samuelis Abrahamas, Vrije universiteto (Nyderlandai) docentai Fransas Kemstygas (Frans Kamsteeg) ir Haris Velsas (Harry Wels), Helsinkio universiteto (Suomija) profesorius Timas Airaksinenas (Timo Airaksinen), Sidnėjaus technologijos universiteto (Australija) profesorius Karlas Raudsas (Carl Rhodes), Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Robertas van Vorenas, VDU docentė dr. Jurga Jonutytė, VDU profesorius dr. Egidijus Aleksandravičius, ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas ir kiti.

Konferencijos dalyviai pranešimus skaitys šešiose sekcijose, kurių temos siejamos su prof. Leonido Donskio apmąstymais ir vykdytais tyrimais: filosofija, tarpdisciplininės studijos, žmogaus teisės ir viešieji intelektualai, XXI a. akademinis pasaulis, viešoji politika ir studentų pranešimai. Mokslininkai aptars Europos kultūrinę ir politinę idėją, moralinę vaizduotę, nacionalizmą ir antisemitizmą Lietuvoje, kultūros kritiką, šiuolaikinę lietuvių literatūrą, viešųjų intelektualų vaidmenį visuomenėje, „užmaršties bendruomenes“ ir kitas temas.

Dvi dienas vyksiančių renginių metu bus pagerbtas ne tik prof. L. Donskio atminimas, bet ir šiemet minimas Romo Kalantos aukos 45-metis. Šiai sukakčiai skirta paroda iki birželio 11 d. veiks VDU prof. Leonido Donskio bibliotekoje (V. Putvinskio g. 23) ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25).

Pasibaigus konferencijai, gegužės 12 dieną, R. Kalantos pasiaukojimo vietoje – Muzikinio teatro sodelyje Kaune – bus surengtas koncertas „Laisvės miesto ritmas“, kuriame koncertuos roko grupės „Mountainside“, „Gin‘Gas“, „Wolfsome“, „Radiatoriai“, styginių kvartetas „Collegium“. Koncerto metu pirmą kartą Lietuvoje kūrinius atliks holograminis atlikėjas – VDU Multimedijų laboratorijos pastangomis žiūrovai galės išvysti „The Beatles“ dainas atliekantį Leonidą Donskį.

***

Profesorius Leonidas Donskis vykdė aktyvią, įvairialypę akademinę ir visuomeninę veiklą, buvo įsitraukęs į svarbiausius Lietuvos bei Europos visuomenės ir kultūros procesus, rengė knygas aktualiomis nūdienos temomis. Filosofas dirbo JAV, D. Britanijos, Švedijos, Suomijos, Estijos ir Italijos universitetuose ir tyrimų centruose, buvo Bradfordo (D. Britanija) ir Valahijos (Rumunija) universitetų garbės daktaras. L. Donskis yra daugiau nei 40 knygų ir daugiau nei 500 straipsnių Lietuvos bei užsienio plačiajai ir akademinei spaudai autorius. Jo lietuvių ir anglų kalbomis parašyti darbai išversti į portugalų, danų, estų, ispanų, italų, korėjiečių, lenkų, portugalų, rumunų, rusų, suomių, švedų, turkų, ukrainiečių, vengrų ir vokiečių kalbas.

Visuomenei L. Donskis buvo žinomas kaip LTV kultūros ir politikos pokalbių laidos „Be pykčio“ autorius ir vedėjas bei kaip žmogaus teisių, pilietinių laisvių rėmėjas. Už tolerancijos visuomenėje sklaidą ir lygių galimybių propagavimą 2004-aisiais Europos Komisija jam skyrė Įvairovės ambasadoriaus Lietuvoje apdovanojimą. Be L. Donskio eseistikos ir publicistikos būtų sunku nusakyti pastarojo dešimtmečio Lietuvos visuomenės ir kultūros būklės refleksiją.

Konferencijos_programa

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. Pikc:

  Net smalsu patapo – gal pražiopsojau radikalų pokytį alkas.lt vertybėse, jeigu jau portalas reklamuoja aršaus lietuvių tautos ir Lietuvos kaip tautinės valstybės priešo, neoliberalisto, neomarksisto ir multikultūralisto garbei skirtą renginį?

 2. neliberalas:

  o varge, visus šituos panegirikus surašė pats “alkas’? Baisiai tai keista- kai tautiniu portalu prisistatantis alkas apie kosmopolitą aršų lietuviško patriotizmo kritiką rašoma tokiu pakiliu tonu,

 3. Rimantg:

  Liberalkomunistų diversija Alke. Reklamuojamas nuoseklaus kovotojo prieš Lietuvos valstybingumą renginys…

 4. Petras:

  Belieka pritarti visiems komentarams, labai pagalvosiu nutraukti 2% gpm alkui skyrimą, kuris dabar uždėtas iki 2020 m, būtų labai idomu išgirsti Jono Vaiškūno komentarą, kodėl toks straipsnis ir su tokia iškilia pompastika šiam globalistui patalpintas portale?

 5. Petras:

  ”Dvi dienas vyksiančių renginių metu bus pagerbtas ne tik prof. L. Donskio atminimas, bet ir šiemet minimas Romo Kalantos aukos 45-metis. Šiai sukakčiai skirta paroda iki birželio 11 d. veiks VDU prof. Leonido Donskio bibliotekoje (V. Putvinskio g. 23) ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25).”

  Romas Kalanta ir Donskis, na, liaudiškai, tokio briedo neteko dar girdėti…!

 6. Pikc, neliberale, Rimantg ir Petrai kodėl taip paviršutiniškai aštriai – lyg ežero paviršėlį “šienaut” (žinomas šis tiPažas 🙂 ), žolė ten neauga,
  bet… “žolės įsižėlę” gan apsčiai ir “po Alku”: …The Interdisciplinary Intellectual Practices and Mora..
  iš //Konferencijos_programa//, žvelgt dar giliau, būtina – “tarpdisciplininės intelektualinės praktikos ir mora”

  tuo aštriau ir švelniau pasigliaudant savos a.a. Juozpavičiaus gatvės (Kaune) aplinkumų perįtakojimus “Liukos, Liukai ir …per Liuką” (toks mažybinis šio tiPažo pravardas jo aplinkos Šančiuose, bent Žemuosiuose, dėl Aukštųjų nežinoma, gali būt jog pasikelt nuo savų žemumų – visai į Lietuvą – taip ir nepavykę a.a. velioniui, – kiek mėgino, rašė, prašė, spygavo, brovėsi pačiais žemiškai neteisėtais būdais, ant stulpų, per stulpus /jau Vilniuje/ net į
  jevro-parlement, bet …Lietuvos taip ir nepasiekė, liko: su visu daugiau nei 40 knygų ir daugiau nei 500 straipsnių užsienio plačiajai ir akademinei spaudai ..už Lietuvos) ne Lietuvai, o vien savo, savam, “savą” intel-ektą elektuojančiu.

  Tą juk ir parašęs Alko “reflektorius” (ir prisiviliojot gi į savo tarpą “mažeikinį-mažylinį” tipažą; mažeikinis-mažylinis,
  tai gan ryškus paaiškinimas kaip galima slėpt, guit – TOLINT, visa kas sava, kas l i e t u v i š k a subjaurojan-susibjaurojant “imitacijų-principais”, išmetant a t m a i n a s, p a k a i t a l u s, nuostatas, įžvalgas, RAIDES!)
  – re-“fleksuojant” link mitybos “fluksizmais” (per fluxus – vėlgi kelio atmaina į jau patirtą nufliuksizmą-komunizmą),
  taigi – marksizmo ideologai-pasekėjai ir gajūs, ir išmintingi. Kadai per Petrapilį driokstelėjo, dabar – gal per Kauną!?

  Todėl ši pati aukščiausia Romo Kalantos – a n t i k o m u n i s t i n ė s valios auka – savąja gyvastim, ugnies liepsna
  visa išryškinus, tiek gerbtina ir šventąja Tautos atmintimi globotina amžių amžiuose (jei kam ‘pasišildyt” maga, negi
  užgint jau a.a. Romas galės, lai – į “Mora su mora… ir nurodyta: kaip jau šančiškio trikalbio dvikalbiai sklaidyta).

  Nepykim garbieji Pikc, neliberale, Rimantg ir Petrai, užjauskim, gilia k i l n i a d v a s i š k a užuojauta (žinoma -VDU)

 7. Jam esant buvau vienas iš jo aršių kritikų, į ką jis mums, komentatoriams, atsilygino pavadinimu: Intelektualūs laisvieji interneto šauliai. 🙂
  Todėl nebekritikuosiu, o prisiminsiu ir neblogą jo pasakymą:
  https://www.facebook.com/sigitas.martinavicius.9/posts/1788384784809119?pnref=story

 8. Domus:

  Iškilus mąstytojas? Skaitant jo veikalus matosi – kompiliatorius, apie originalumą nėr kalbos. Kelių knygų bendraautorius prie didesnio masto mąstytojų (Pažiūrėkit vikipedijoj). Bet turėjo sugebėjimų prisitaikyti. Kaip ta žuvelė ant banginio nugaros.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: