Atsinaujinęs etnografinis Musteikos kaimas žavi lankytojus (0)

Musteikos k. | Rengėjų nuotr.

Musteikos k. | Rengėjų nuotr.

Praėjusį savaitgalį miškų ir pelkių apsuptame Dzūkijos nacionaliniame parke, Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje esančiame etnografiniame  Musteikos kaime svetingai buvo atvertos durys lankytojams, norintiems iš pirmų lūpų išgirsti pasakojimus apie tradicinę medinę kaimo architektūrą ir jos puoselėjimą. Trečią šimtmetį gyvenančio Dzūkijos kaimo pirkių durys buvo atviros visą dieną, o nuoširdūs pokalbiai apie kaimo atsinaujinimą netilo iki sutemų.

Šiuo atvirų durų renginiu Musteikos kaimo bendruomenė pažymėjo Europos Sąjungos finansuoto projekto „Unikalaus etnografinio Musteikos kaimo paveldo išsaugojimas. I etapas“ pabaigą ir pasidalino patirtimi, kaip išsaugoti sodybos individualumą, tradicinę architektūrą, atkurti senuosius statinių elementus ir pritaikyti juos šiuolaikinės gyvensenos ypatumams.

Nuo ryto susirinkusiuosius pasitiko garuojanti žolelių arbata ir dzūkiški pyragėliai. Žymantas Morkvėnas pristatė projekto veiklas ir rezultatus. Musteikos kaimo bendruomenės atstovas neslėpdamas susižavėjimo ir entuziazmo pasakojo apie bendruomenės patirtį tvarkant kaimo sodybas – dengiant medinius, stogus, restauruojant langus, puoselėjant dzūkiškų pirkių puošybą. „Žinokit ne taip paprasta šiais laikais rasti meistrus, išmanančius tradicinę kaimo architektūrą ir jos puoselėjimo subtilybes. Matot, pas mus teko pasidarbuoti meistrams atvykusiems iš įvairių Lietuvos kampelių” – prisiminė Žymantas Morkvėnas. Pasak Musteikos bendruomenės atstovo, atkūrimas – tai dar ne pabaiga, šeimininkai panaudos įgytą patirtį prižiūrint jau sutvarkytus statinius bei imantis kiltų statinių puoselėjimo.

Po įžangos lankytojus kaimo bendruomenės atstovai pakvietė į ekskursiją po Musteikos kaimą ir sutvarkytas sodybas. Jos metu šeimininkai bei meistrai pasakojo apie taikytas technologijas ir jų pasirinkimo priežąstis. Giliau besidominčius renginio bičiuliai – UAB „Jautmalkės lėpis” meistrai bei Lietuvos liaudies muziejaus medinės architektūros tyrimo ir mokymo centro specialistai konsultavo apie kaimo sodybų atnaujinimo pradžią, technologijas, vertingų savybių nustatymą ir problemines statinio vietas.

Per trejus projekto įgyvendinimo metus, puoselėjant tradicines kaimo statybos technologijas buvo atnaujinta 40 įvairių statinių. Pirkios, ūkiniai pastatai pasipuošė mediniais stogais, pokši skaldytų štankietų tvoros, atnaujintos pirkių durys, langai, langinės ir puošyba suteikia žvalumo  ir gaivos seniesiems Musteikos statiniams.

Projekto metu taip pat buvo surengtas seminarų ciklas bei mokymai apie pastatų remontą ir priežiūrą, tradicinių medžiagų naudojimą ir statybos būdus.

Projektą finansavo Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija pagal EEE finansinį mechanizmą ir Lietuvos Respublika. Projekto įgyvendinimui buvo skirta 479 643,19 eurų paramos lėšų, likusią išlaidų dalį – 59 281,74 eurus skyrė Musteikos kaimo bendruomenės „Musteikos pirkia“ nariai.

Musteikos kaimo bendruomenė šiemet planuojančius kelionę į Dzūkiją kviečia bent trumpam užsukti į Musteiką pasidžiaugti unikalia krašto architektūra, seno ir naujo darna.

Kategorijos: Architektūra, Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: