Seimo sprendimas rodo tvirtą Lietuvos laikyseną dėl Astravo AE (0)

Astravo AE | am.lt nuotr

Astravo AE | am.lt nuotr

Balandžio 20 d. Seimo priimtas įstatymas dėl būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo nesaugių trečiųjų šalių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių yra labai svarbi politinė žinia Baltarusijai ir visoms regiono valstybėms, parodanti tvirtą Lietuvos laikyseną Astravo AE klausimu.

Lietuva ir toliau siekia Baltijos šalių elektros sistemų desinchronizacijos nuo BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) elektros žiedo, jungiančio Baltarusiją, Rusiją, Estiją, Latviją ir Lietuvą, ir kartu su Estija, Latvija ir Lenkija tęsia parengiamuosius darbus sinchronizacijai su Europos elektros sistema.

Remiantis šio įstatymo nuostatomis, trečiosios šalies atominė elektrinė, kuri statoma arba veikia nesilaikant tarptautinių aplinkosaugos ir branduolinės saugos reikalavimų, ir kuri dėl savo geografinės padėties ar technologinių ypatumų kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai, bus pripažįstama nesaugia. Nesaugioje elektrinėje pagaminta elektros energija negalės patekti į Lietuvos rinką, ji negalės būti akumuliuojama Kruonio HAE.

Baltarusija ne kartą yra pareiškusi, kad Astravo AE 2-jame bloke pagaminta elektros energija bus eksportuojama į Europą, tikėtina, pasinaudojant Lietuvos elektros perdavimo infrastruktūra. Tačiau Lietuvai ir Lenkijai nusprendus nepirkti elektros energijos iš Astravo AE, Europos elektros vartotojų rinka Baltarusijai tampa sunkiai pasiekiama.

Jei ši žinia neprivers Baltarusijos sustabdyti Astravo AE statybų, tai bus tik dar vienas patvirtinimas, kad projektas yra pagrįstas ne ekonominiais, o geopolitiniais motyvais.

Seimo priimtas įstatymas taip pat yra svarbi žinutė Lietuvos partneriams regione ir Europoje, parodanti, kad Lietuva ne tik kalba apie Astravo AE grėsmes žmonėms ir gamtai, bet ir imasi ryžtingų veiksmų kovojant su jomis.

Lietuva ragina Baltarusiją nedelsiant stabdyti Astravo AE statybas dėl projekto neatitikimo tarptautiniams aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartams, dėl daugelio itin rimtų pažeidimų projekto vystymo procese, dėl nuolat vykstančių rimtų incidentų Astravo AE statybos aikštelėje, žemos darbo saugos kultūros, branduolinę saugą prižiūrinčios institucijos ir statybos darbus atliekančių organizacijų kompetencijos ir patirties stokos vystant Astravo AE projektą bei dėl nuolatinių manipuliacijų tarptautiniais instrumentais ir viešąją nuomone Baltarusijoje ir kaimyninėse šalyse. Kadangi Astravo AE pagaminama elektra negalės būti parduodama Europos rinkoje, šio projekto kaštai taps nepakeliama našta Baltarusijos ekonomikai ir visuomenei.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: