S. Kriaučiūnienė. Kuo saikingai geriantis yra geresnis už prasigėrusį valkatą? (31)

Sigita Kriaučiūnienė | Asmeninė nuotr.

Sigita Kriaučiūnienė | Asmeninė nuotr.

Pasirodžius žiniai, kad vyriausybė pritaria svaigalų vartojimą mažinančioms priemonėms, visuomenei vis aktyviau pateikiama jau seniai niekuo nestebinantys „ekspertų“ vertinimai ir  „mokslinių tyrimų“ gausa, neva įrodanti, kad priemonės bus neveiksmingos. Alkoholio pramonės per įvairias įstaigas (pvz., Laisvos rinkos institutas) finansuojami „specialistai“ lieja savo išmintį, sukeldami žmonėms pasitikėjimą. Tai puikiai atidirbtas ir veikiantis būdas visuomenės nuomonei formuoti ir jau daug kartų matyta, girdėta dainelė, suokiama tada, kai tik bandoma daryti reikalingus žingsnius svaigalų vartojimui sumažinti.

Bet labiausiai mane liūdina tai, kad visai neseniai girtų tėvų užmušto 2 m. berniuko, sumestų vaikų į šulinį, girto vairuotojo mirtinai sužalotų mokinukų gedėjusi tauta reiškia pasipiktinimą priemonėmis, kurios gali užkirsti kelią smurtui šeimose, gali išgelbėti vaikų gyvybes, gali sustabdyti girtų vairuotojų siautėjimą, gali sumažinti beglobių vaikų skaičių vaikų namuose ir sumažinti jų atsiskyrimo nuo šeimos skausmą. 

Dažnai girdžiu, kad saikingai vartojantis alkoholį yra geresnis už periferijos alchašą, kad negalima lyginti saikingai geriančio ir patvoriuose besivartančio, viską praradusio valkatos. O visgi, kuo saikingai geriantis yra geresnis už prasigėrusį valkatą?

 • Visi „degradai“ buvo mažais vaikais, gimę džiaugtis gyvenimu. Saikingai vartojančių pavyzdys suformavo jų pasaulėžiūrą ir kasdienybę. „Degradai“ tik norėjo būti tokie, kaip visi, tačiau psichika neatlaikė, nors pradėjo jie nuo saikingo gėrimo.
 • Vienas saikingai vartojantis užaugina bent 10 alkoholikų per savo gyvenimą. Perkračius savo pažįstamų ratą, kiekvienas ras tokių, kurie nebuvo stiprūs kaip saikingai vartojantis ir tapo priklausomi nuo alkoholio. Kiek kartų kartu gerta, skatinta išgerti, dovanotas „brangus“ butelis, laiku nepasiūlyta sustoti? O gal tiek nedaug ir tereikėjo- negerti kartu, nepalaikyti kompanijos, nepirkti butelio dovanų? Aš tikrai žinau, kad kažkada prisidėjau prie mano buvusių draugų ir artimų žmonių gyvenimų griūties ir kai kuriems iš jų jau nebėra vilties išbristi. Valkatos pavyzdys daugelį atgraso nuo gėrimo.
 • Saikingai vartojantis nesivarto patvoriuose ir negąsdina vaikų gatvėje. Saikingai vartojantis tai daro namuose, šeimoje. Smurtautojais dažnai tampa girti vyrai, kurių prigimtis – ginti ir saugoti savo šeimą.
 • Retas saikingai vartojantis buitinis alkoholikas pripažįsta savo problemą ir kreipiasi pagalbos. Jo dar nepragertas veidas neišduoda grėsmės visuomenei, bet jis tikrai eilinį kartą sės už vairo girtas ir važiuos namo. Valkata automobilio neturi.

Aš nežinau tokių žodžių, kuriais norėčiau paskatinti visus Lietuvos vyrus nebegerti, nebūti saikingai vartojančiais, būti pavyzdžiais savo vaikams, saugoti žmonas ir dukras. Nežinau kaip pakviesti juos sustoti ir suprasti, kad saikingas vartojimas – alkoholio pramonės sugalvotas mitas, vedantis žmones į pražūtį.

Šv. Velykų proga visiems linkiu prabudimo. Nes ne tik draudimai mažina alkoholio vartojimą. Vyriškas ryžtas ir valia gali tai sustabdyti. Jei kiekvienas pradėsime nuo savęs, nustosime saikingai vartoti.

Autorė yra Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

31 komentaras

 1. Gražina:

  Labai teisingas straipsnis! Pasirašau po kiekvienu žodžiu. Blogiausia, kad nekaltas saikingas alkoholio vartojimas atidaro vartus į didelį alkoholio liūną…

 2. Kemblys:

  Pastebėjimas iš patirties: kūnas atsistato, po išgertos vyno taurės, maždaug per dvi savaites. Tad kiniečių patarlė, kad žmogus, išgeriantis dažniau nei per dvi savaites, yra nepataisomas girtuoklis – teisinga.

 3. Sklandytojas:

  Labai šviesios, teisingos, prasmingos mintys. Ačiū autorei.

 4. Kaunietis:

  Vyrai gėrė, vyrai gers, kol žemelė apsivers… O jei be šposų, tai ne su girtuokliais, ne su alkoholiu ir jo reklama reikia kovoti, o sudaryti valstybės piliečiams tokias sąlygas, kad darbingi žmonės galėtų dirbti ir padoriai (!) užsidirbti ir galvoti apie darbą, o ne kaip emigruoti, o laisvu nuo darbo metu norėtų gurkštelėti tik nedidelį bokalą nestipraus alaus ar taurę skanaus vyno, kad kitą dieną ar kitą savaitę būtų darbingi… Kaip 2×2=4 !!! Jei aš neteisus – prieštaraukite.

  • Gražina:

   Ne, neteisus. Geria silpnavaliai, nesugebantys susivaldyti. Jie yra ligoniai. Neturėjimas darbo tai tik pretekstas. Sakysim vairuotojai, turi darbą, bet kodėl jie geria ir girti vairuoja automobilį? O kiek nelaimių atsitinka dėl jų kaltės?

 5. Visiški niekai:

  Visiškai paviršutiniška sektantišku fanatizmu atsiduodanti rašliava. Eilinį kartą tenka įsitikinti , kad vadinami “sveikuoliai” yra kiek silpnokų galvų nešiotojai.

 6. Diedas:

  Tarybinė dokumentika net viską gražindama nepaslėpdavo žiaurios tuometinės tautos degradacijos. LRT archyve, ir jūtūbėj yra dokumentiniai filmai “Būkit sveiki ufonautai” ir “Ufonautams sugrįžus” kuriuose parodoma tų laikų kasdienybė su trezvilkom ir LTP.
  Staigaus persivertimo nebus.
  Žmogų sugadint gali greit, bet ydas įveikt reikia daug laiko.

 7. Kaunietis:

  Kas ką nori, tegul tas tą ir geria! Draudimais ir moralizavimais ar daug pasiekėme?! JAV “Sausas įstatymas” ką davė?! Taigi. Uždrausti gerti alkoholinius gėrimus, rūkyti, vartoti narkotikus galima (ir reikia!!!) tik nepilnamečiams. O suaugęs žmogus juk ne mažas vaikas. Jei nori, tegul geria. Koks, pvz., čia mano reikalas?! Aš – ne blaivininkų draugijos narys ir ne kunigas. Beje, ir kunigai “čierkelę padaro”! Siūlau baigti tą beprasmę diskusiją.

  • Gražina:

   Taip, galima daryti viską kas ką nori, bet tuo darymu negalima kenkti kitiems. Alkoholikai kenkia ne tik sau, bet ir savo šeimoms, kartais dėl jų kaltės nukenčia ir svetimi bei visa tauta.

   • Kaunietis:

    Kodėl saikingai išgeriantis žmogus – jau alkoholikas?! Turėjau omeny būtent saikingą (!) alkoholio naudojimą. Gal nereikėtų taip sutirštinti spalvų? O kas liečia meilę tautai, tai, manau, jai daugiau kenkia valdžiažmogiai savo kvailais sprendimais, o ne saikingai išgeriantys tautiečiai. Tauta bėga iš Tėvynės svetur tikrai ne dėl saikingai išgeriančių!!! Manau, kad šitas straipsnis – tai dūmų uždanga, turinti paslėpti tikras tautos problemas… Ir dar. Jei, pvz., aš vakarieniaudamas išgersiu taurę gero sauso vyno, kam nuo to bus blogai?! Man? Tikrai ne! Mano šeimai? Kaimynams? Kodėl jiems bus blogai?! Kažkoks marazmas…

 8. Žemyna:

  Išsiaiškinot? Ne?
  Paprasta: saikingai geriantis daugiau palieka besočiui.

 9. aha:

  Siga,
  sėdėk savo Ukmergėj ir tvarkykis su vietiniais alchašais. ir kai sutvarkysi, tuomet galėsi visai tautai rėkti, kokia tu šaunuolė, o visi kiti – parazitai. O dabar kažkokie papezėjimai, kažkokie pasvaičiojimai….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *