A. Zolubas. Investicijos ar nežabotas godulys? Susirūpinti turi visa Lietuva (14)

Investicijos ar nežabotas godulys? | Alkas.lt koliažas

Investicijos ar nežabotas godulys? | Alkas.lt koliažas

Nelengva sukurti įstatymą, kurį būtų sunku peržengti ar apeiti, tačiau kartais kuriami būtent tokie įstatymai ar normatyviniai aktai, pagal kuriuos galima sauvaliauti su stebuklinguoju pasilaiminimu – vsio zakonno.

Lietuvoje, regis, sukurta europietiška kultūros ir gamtos paveldo apsaugos sistema, tokią veiklą reglamentuojančių įstatymų įgyvendinimo priežiūra, tačiau sankcijos už pažeidimus, kurių viešai žiniasklaidoje rasime aibes, apsiriboja kokiu nors menkos tvoros išardymu ar bauda, prilygstančia pažeidėjo įgytos naudos šimtajai ar tūkstantajai daliai. Deja, tokiu būdu nacionalinis resursas – Lietuvos kultūros ir gamtos paveldas toliau naikinamas, o plačioji visuomenė vis labiau netenka galimybių jais tausojamai naudotis.

Skandalingi pažeidimai Kuršių nerijos nacionaliniame parke ar naujausi – Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose, kurių draustiniuose ir miškuose pridygo pilis primenančių verslininkų namų, užgrobta valstybinė žemė, daroma žala gamtai, drastiškiausias per visą 27-metį Vilniaus senamiesčio veido bjaurojimas veja į neviltį eilinius Lietuvos piliečius dėl valstybės institucijų atsainumo ir žeminančio bandymo įtikti brutualiems investitoriams!
Trakai yra Lietuvos perlas, kuriuo žavisi visas pasaulis. Ne tik mes, lietuviai, bet ir visi atvykstantieji svečiai, kuriuos į Trakus atsiveža Seimas bei Vyriausybė.

Deja, šį nacionalinį turtą nuolat siekiama nusavinti ar panaudoti tik savo interesams. Juk neatsitiktinai į Trakų istorinį kraštovaizdį veržiasi nežabojamo godulio apimti, susirūpinimu investicijomis prisidengiantys milijonieriai ir jų patarnautojai.

Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius iki šiol atlaikė (su sveikatos nuostoliais iki infarkto) didžiulį žemgrobių spaudimą. Inirtingą socialliberalės, vėliau darbo partijos narės, buvusios Seimo narės Dangutės Mikutienės puolimą ir pasikėsinimus į Trakų paveldą, šiandien perėmė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Vytautas Kernagis, advokataujantis verslininkui Dariui Nedzinskui, kuris ruošiasi statyti „Rimi“ prekybos centrą Trakų senamiesčio urbanistinio draustinio teritorijoje. Seimo narys V.Kernagis taip įsisiautėjo, kad viešoje erdvėje paragino skubos tvarka „neutralizuoti“ vieną iš Lietuvos Respublikos piliečių G. Abaravičių su visų mūsų Trakų istoriniu nacionaliniu parku!

Netenka abejoti, kad naujojo puolimo prieš Trakų istorinį nacionalinį parką esmė yra tas pats neskaidrus, jokių priemonių nesibodintis mėginimas patenkinti privačius įtakingų asmenų interesus viešojo intereso sąskaita, ignoruojant įstatymus ir net grubiausiu būdu keičiant istorinį kraštovaizdį saugančius teisės aktus.

O kad būtų vsio zakonno, Kultūros paveldo departamento Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba 2016-02-09 aktu Nr.KPD-RM-627/1 ne tik sumažino Trakų senamiesčio (un. Nr. 17114) teritoriją, išimdama iš jos D. Nedzinsko projektui reikalingus sklypus, bet ir sudarė sąlygas didinti Trakų senamiesčio aukštingumą iki 8 aukštų su palėpe perimetriniame užstatyme. Ši žinybinė komisija tokį aktą priėmė nesilaikydama Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 10 straipsnio 6 dalyje įtvirtinto reikalavimo apie Trakų senamiesčio pietinės ribos sumažinimą informuoti visuomenę prieš 3 mėnesius spaudoje. Aktas parengtas taip, kad sunku suvokti net specialistui, juolab paveldui neabejingiems piliečiams,  pakeitimų esmę ir mastą.

Jei kas bandytų įrodyti, jog Pirmajai nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai labai rūpėjo investicijos, atsigręžę į vertinimo iniciatorius, pamatysite nežabotą godulį.
Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija kreipėsi į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą bei kitas institucijas, prašydama padėti apginti viešąjį interesą. Tačiau, kai „investitoriai“ kėsinasi mūsų istorines sostines paversti privačius interesus tenkinančiomis, istorinį paveldą darkančiomis statybomis, susirūpinti turi visa Lietuva.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

14 komentarų

 1. markas:

  Visa laimė, kad Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijoje garbingi žmonės.

 2. vaidotas:

  …ir visa nelaimė-bestuburis,be garbės ”seimas” ir prezidentė…

 3. Gėda:

  Gėda, kad taip elgiasi mūsų visų gerbiamo aktoriaus ir dainininko a.a.Vytauto Kernagio sūnus.Trūksta žodžių… auga.

  • JUOZAS:

   manau, kad ir jo tėvui gėda dėl sūnaus aname pasaulyje. Kaip greitai pinigai iš silpnų žmonių daro pro-titutes

   • Žemyna:

    Prieš rinkimus paklausiau kandidato, kurį paso projektą jis palaiko – išsisuko nuo atsakymo… Gaila. O dabar dar labiau gaila.
    Gaila, kad į Seimą eina bestuburis godus jaunimas, kurio visa vertė – tik garbingo tėvo pavardė.
    Gaila jo a. a. Tėvo, kuris prie Spaudos rūmų gal nė neperšaunamos liemenės neturėdamas, atviras lyg taikinys visą tą laiką stovėjo, ne liesesne už oligarchų pinigine, o peršauta širdimi rizikuodamas.

  • !!!:

   Kernagiukas jau Garliavoje apsijuokė kai bandė uždraust groti savo AtA tėvo muziką per paramos koncertą…DDDD

 4. LosAngeles:

  Prajovai ant zemes… Nu cia tai geras ‘numeris’, vat cia tai ‘investuotojai’, vat cia tai uzmojis. Ir idomiausiai siuo atveju atrodo per visas priemones skalambijama ‘kova su korupcija’. Kad tik eilinis policininkas ar medikelis nepaimtu 10tines, ajajai. O cia??? Tipo viskas skaidru ir ‘nekyso ausys’, kada skubos tvarka keiciami istatymai… kazkam kaip tik ‘i delna’ telpantys. Kaip cia buve, kaip sako liaudyje, arba kaip autorius issireiske ‘vsio zakonno’.
  Tokio miesto (vietoves) kaip Trakai siukstu negalima liesti, ir normalioje valstybeje vien uz pagalvojima tokiu begedysciu kokios siulomos turetu buti baudziama. Subjauroti neikainiojama pavelda, prisidengiant siai dienai viena is ‘sventu karviu’- investicijomis. Kokios investicijos, tai barbarizmas nematyto laipsnio. Besarmaciai, salin rankas. Jei sitas numeris isdegs, tai cia jau visiskas valstybes bankrotas. Norisi tiketi kad aukstuose sluoksniuose uzteks tvirtybes ir sveikos nuovokos tokiu iskrypimu neleisti.

 5. xxx:

  Ar tikrai paveldas dabartinė Trakų autobusų stotis ir šalia jos stūksantys sovietiniai penkiaaukščiai??? Įspūdis toks, kad straipsnio autoriai ir komentatoriai realiai net nėra tos vietos, jos reljefo matę…

  • Žemyna:

   Saugoma ne dabar ten esanti griuvena. Saugoma nuo to, kas planuojama.
   Pastato naujumas nesuteikia indulgencijos statyti jį bet kokį, sugriaunantį dermę su kraštovaizdžiu, proporcijas, rėksmingai traukiantį dėmesį į save.

 6. Algimantas:

  Trys iksai temato autobusų stotį ir penkiaaukščius, o kalba eina apie miesto ribų susiaurinimą, paliekant plačią erdvę verslui, ir pakeičiant pastatų aukštingumą (dramblio nematote).

 7. Žemyna:

  Trakuose siekiama prastumti tai, kas sėkmingai pradėta sostinėje – žingsnis po žingsnio, pastatas po pastato darkomas senamiestis, suteikęs miestui nepaprasto jaukumo, saugumo dvasią. Visas dėmesys nuo senamiesčio kreipiamas į stiklamiestį, brutaliai pažeidžiantį miesto dermę su kraštovaizdžiu, jo pastatų subtilų susiliejimą su gamta. Stiklamiestis įveda naują – tolerancijos chamizmui, nesiskaitymo su čia gyvenančių jausmais „estetiką”.
  Kai tokių stiklo dėžių autoriai giriasi, jog visame pasaulyje daug tokių pastatė, tai nerodo jų genialumo. Tai tik rodo, kaip dideli pinigai nužmogina jų savininkus, kaip laužo įgimtą žmogui poreikį gyventi darnoje su aplinka. Tokiems geriau būtų pinigus leisti piligriminėms kelionėms, ar bent bendravimui su psichologais. Nes jie jau pakankamai nuveikė, kad ir kitus priverstų kęsti juos pačius ardantį psichologinį diskomfortą ir jo išliejimą štai tokiais pastatais. Tokie pastatai – tai lyg kerštas visiems, kaip kad paauglio kerštas – trenkia tam, kas po ranka pasipainiojo. .
  Stebimės, iš kur tiek nestabilių žmonių radosi Lietuvoje. Ir iš čia, ir architektai bei miesto planuotojai įnešė savo indėlį.
  Iš vienų lašas, iš kitų lašas, o bendrą visų lašų poveikį visi jaučiame, visi nuo jo kenčiame.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: