Seimo komisija pritarė Vyčio paminklo pastatymui Lukiškių aikštėje (20)

Arūno Sakalausko kūrinys „Laisvės karys“ | P. Šimkavičiaus nuotr.

Arūno Sakalausko kūrinys „Laisvės karys“ | P. Šimkavičiaus nuotr.

Kovo 15 dieną Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisija posėdyje pritarė idėjai, kad Lukiškių aikštėje turi būti pastatytas Lietuvą reprezentuojantis Vyčio paminklas.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas jau beveik dvidešimt metų. Dar 1999 m. vasario 11 d. priimtame Lietuvos Respublikos Seimo nutarime Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų įtvirtinta nuostata, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais.

Būtent Vytis taptų centriniu akcentu, įamžinat Lietuvos laisvės kovotojus ir atspindint Laisvės kovų istoriją.

Kategorijos: Istorija, Kultūros paveldas, Laiko vinys, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

20 komentarų

 1. AAA:

  Tokioje padėtyje raitelis neišlaikys pusiausvyros. Be to, nesimatys ir Vyties kryžius ant skydo. Karys negali būti taip atsidengęs. Norėtųsi kitokios raitelio sedėsenos.

  • Taigi:

   Prieikit ir pataisykit. Tik reiktų saugotis, kad betaisant žirgas nenupultų nuo laibų kojų. Man pvz. labiausiai patiko S.Žirgulio ,,Šviesą nešantis”. Vienintelis kabliukas gal, kad žirgo ašis horizontali, o galėtų šiek tiek kilti, kaip ir dera Vyčiui šiuolyje. O šiaip būtų ne tik simbolis, bet ir tobulas šiuolaikinis meno kūrinys. Bet matyt komisija pirmenybę teikė ne šiuolaikiškumui ar meniniam sprendimui, o tradicijai. Toks neišeis iš mados, nes sustingo laike.

  • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

   Kad pamatyti ženklą ant skydo, tuomet teks matyti ir žirgo užpakalį?
   L. blogai

 2. Karolis:

  Tiek metų reikėjo, kad” dašustų” kas yra pagrindinis Lietuvos simbolis… Na pagaliau !

  • žodis šusti labai imlus (kaip ir didžioji dauguma pirmapradės žmonijos kalbos, išlikusios tarpe kalbančių ja
   ir… supratimą dešimtimis tūkstančių metų plečiančių; dabar NET interNETiškai), bet
   yra ir skolinukas “slavizmas” šut
   Taigi VYTAUTO ar vertas šis sumanymas,netgi ne
   (jau nekalbant apie simbolį – VYTĮ)

 3. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Ant skydo turėtų būti Gediminaičių stulpai.
  Svarstom.

 4. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Ant skydo turėtų būti svastikos ženklas.
  Svarstom.

 5. Atmintis:

  Ant skydo turėtų būti karaliaus Mindaugo ženklas.

 6. Vadinami Gedimino stulpai ir yra svastikos ženklo atmaina (variantas). Juos sieti su Gediminu nedera- tai jau Mindaugo, Vytenio naudotas iš mitologinių laikų lietuvių (baltų) atsineštas ženklas, pagal šio ženklo konstrukcinę prasmę buvo pasidaryta dabartinė Latvijos vėliava, kuri latvių perimta iš žiemgalių, šio ženklo konstrukcinė modifikacija taip pat yra lietuvių karių skydų pavidale, audimų raštuose ir t.t. ir pan.

 7. Petras:

  Vytis yra pirmoje eileje valdovo zenklas, kuriu zymiausias atstovas yra Vytautas. Kodel nupleset zenkla nuo valdovo… Tai tragedija… Taip gali sugalvoti tik Lopata su Bumblausku….

 8. Klodas:

  Lietuvių Tautos ir valstybės istorinė atmintis yra susieta su vienu iš pagrindinių valstybės įvaizdžio simboliu – herbu. Jo istorinis turinys primena, jog karalius Mindaugas pirmas Lietuvos herbu įtvirtino Šarvuotą Raitelį norėdamas parodyti jog visi Lietuvos kunigaikščiai privalo būti drąsūs, veiklūs ir gerai šarvuoti.

  • Petras:

   Vytis sietina su Kestucio dinastija. Vytis dar vadinta Kestucio herbu.

   • Klodas:

    Taip, Kęstutis panaudojo karaliaus Mindaugo ženklą – stulpais įrėmintą piliakalnį perdarytą į stulpais įrėmintus vartus. Ženklas be jokio pagrindo vadinamas Gedimino.

    • Arūnas:

     nežiūrint kilmės, Vytis, visų pirma, yra Nepriklausomos tautinės Lietuvos herbas (negi norite dalintis juo su Lukošenka, pridėdami ar atimdami kokias nors herbo detales). Todėl man priimtinas Vyties pastatymas šioje reikšmingoje aikštėje, tačiau norėčiau, kad paminklas nebūtų nutolęs nuo herbo vaizdinio.

     • Petras:

      Lopatai ir Bumblauskui svarbu, kad Lietuva pamirstu savo valdovus, tuo tikslu siekia ibrukti bet ka… Kazkaip pasaulyje slovinami zmones, o ne ju zenklai… Aisku Lopata noretu aiksteje matyti savo teva komunista su Kapsuku ir Leninu. Sovietai plaktukui paminklo aiksteje deja nepastate… o pastate Leninui…

 9. LosAngeles:

  Del Vycio paminklo mintis labai sveikintina, bet pats paminklas… kazkas jame ne taip. Reiketu siek tiek labiau atitinkancio tikrove vaizdelio, kad netaptu po to simbolis pajuokos objektu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *