A. Tyla. Trečius metus laukiu atsakymo iš LRT (30)

Prof. Antanas Tyla | lma.lt nuotr.

Prof. Antanas Tyla | lma.lt nuotr.

Beveik prieš trejus metus kreipiausi į Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją (LRT) dėl Laisvės kovų, kaip mūsų tautos valstybinės tapatybės raiškos ir jos sklaidos žiniasklaidoje. Kreipimąsi išsiunčiau 2014 03 21 d. Jokio atsakymo nesulaukiau.

Manau, kad šis klausimas buvo, yra ir bus svarbus ir reikšmingas pilietiniam ir patriotiniam stiprinimui. Todėl norėčiau kreipimąsi paskelbti Jūsų dienraštyje.

***

Kreipimasis į Lietuvos Radijos ir Televizijos komitetą

Šįmet sukanka 70 metų nuo masinės lietuvių tautos antisovietinės ginkluotos rezistencijos pradžios (1965 m. kovo 16 d. žuvo paskutinis ginkluotą pasipriešinimą tęsęs partizanas Antanas Kraujelis). Ginkluotos kovos tikslas buvo Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atkūrimas.

Ilgametėje Laisvės kovoje žuvo apie 20 tūkst. kovotojų, ryšininkų, ir kita tiek buvo kalinami sovietiniuose konclageriuose, daug jų artimųjų buvo ištremta į Sibirą ir atšiaurius SSRS regionus. Sunku įsivaizduoti kiek šiame pasipriešinime be kovotojų dalyvavo vaikų, paauglių, jaunuolių, suaugusių, partizanų tėvų, senelių.

Prisimenant šį didvyrišką mūsų tautos laisvės kovotojų pasipriešinimą sovietiniams okupantams, siūlau Lietuvos Radijo ir Televizijos komitetui pradėti pilietinę akciją: kiekvieną savaitę, sakysim, ketvirtadienį ar kitą kurią savaitės dieną parinktu laiku (pvz.,  19 val.) per LR ir LTV, 20-30 min. skaityti Lietuvos partizanų atsiminimus, jų dalinių dokumentus, periodinių leidinių ištraukas, Lietuvos Laisvės Kovotojų 1949 02 16 deklaraciją ir jos įgyvendinimą, signatarų ir partizanų biografijas.

Tokios laidos padėtų mūsų Laisvės kovas įprasminti jaunimo savimonėje, skatintų jaunimo ištikimybę valstybinei laisvei ir pagarbą Laisvės kovotojams.

2014 03 20

Autorius yra istorikas, archeografas, habilituotas daktaras, profesorius

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , .

30 komentarų

 1. Gustavas:

  Ačiū Antanui Tylai. Tokių laidų tikrai reikia.

 2. Diedas:

  Nereikia pamiršt, kad LRT direktoriauja ir turi įtakos Paleckiukas su savo pasekėjais.
  Reikia džiaugtis kad per nacionalinę televiziją skrebai savo atsiminimų apie plėšikavima, kankinimus ir tyčiojimąsi iš lavonų nepasakoja.

 3. šermukšnis:

  puiki iniciatyva, bet ji labai nepatiktų vienai mažai, bet labai įtakingai tautinei mažumai, kurios atstovai pokario metais dažnai buvo kitoje barikadų pusėje negu Lietuvos laisvės kovotojai, ir kurios nuomonė šių dienų liberalioje Lietuvoje yra, deja, svarbiausia. Todėl niekas ir nenori “rizikuoti”.

 4. Bartas:

  Kaip dabar sakoma pasiteisinimui; ”nėra politinės valios”. Kokie “politikai” tokia ir valia, ir toks “visuomeninis transliuotojas”.

 5. Taip:

  Jau seniai LRT ir LRT Taryba ,,užsitarnavo” personalinės sudėties kaitos ir ypač veiklos krypties ir prioritetų peržiūros.O LRT Tarybos peronalinės sudėties formavimo principus būtina keisti iš esmės.

 6. Akademiko gerbėja:

  Ačiū akademikui A. Tylai už gražią iniciatyvą. Lietuvos žmonės laukia tokių laidų, nori daugiau žinoti apie savo tautos likimą.
  Tačiau iš mūsų lėšų išlaikomoje TV, radijuje nėra Jus suprantančių ir Jus palaikančių žmonių.
  Rodo visokias “pigias laidas” , istorikus, kurie šmeižia Lietuvą, garbina kitataučius, rodo tik dirbtinai sukeltus skandalus , žemo lygio pletkus….
  Vargana Lietuvėlė. Akademikas jau neturi kada laukti kol atsikvošės žiniaskaida. Kartais atrodo, kad susitarę priešai tik taip gali elgtis. Jokios meilės savo gimtinei (išskyrus kelias laidas), savo krašto žmonėms, mūsų tautos kančioms, savo gyvybes atidavusiems kovose už Kalbą, už Laisvę, už Tėvynę…
  Linkiu sveikatos garbiam istorikui. Tokių gražių, patriotiškų žmonių kaip Jūs beveik neliko…

 7. Citata: “siūlau Lietuvos Radijo ir Televizijos komitetui pradėti pilietinę akciją: kiekvieną savaitę, sakysim, ketvirtadienį ar kitą kurią savaitės dieną parinktu laiku (pvz., 19 val.) per LR ir LTV, 20-30 min. skaityti Lietuvos partizanų atsiminimus ir pan.”

  LRT vadovybė (skydinis ir žydiškos pavardės nešiotojas) pasirinko – skaito vis visokias pasakas apie žydus.

 8. S:

  Aš nesuprantu ko tie valstiečiai neišvalo LRT nuo smirdančios vadovybės ir piktybinių žurnaliūgų. Taigi Seimas turi teisę taip padaryti, kaip Lenkijoj kad padarė. Dabar dar LRT ten varo ant pačių valstiečių, kurie nuolankiai teisinasi ir tik atsuka kitą žandą, kaip kokie ‘mazochistai’.

  • deja:

   deja, jusu “valstieciai” labiausiai varo patys ant saves netinkamai elgdamiesi ir net meluodami. Nereiketu lyginti Lenkijos desiniuju valdzios su dabartiniais valdanciais Lietuvoje kuriu paciu politine orientacija sunkiai nuspejama ir neaiski.
   Nebeisivaizduojama kad koks nors dabartines lenku valdzios seimo pirmininkas pries Katynes karininku susaudymo metines ar A+A prezidento Kacynskio lektuvo zuti Rusijoje pasikviestu i seima Rusijos ambasadoriu draugiskam pokalbiui….

 9. Vienžo, Kraujelis buvo tikrų tikriausias banditas.
  Tas Tyla rašinėja nesąmones ir įsivaizduoja, kad tai praeis.
  Derėjo paminėti tiktus partizanus – pvz. J.Žemaitį – Vytautą ir kt.

 10. mociute:

  dabartine LTV islaikoma is mokesciu moketoju lesu neziurint i tai kad reklama siuo kanalu uzdrausta, vistiek kankina ziurovus su savo “anonasais” reklamuodami savo labai daznai menkavertes laidas kurios,panasu, daznai skirtos tik tam kad islaikyti darbo vietas “nusipelnusiems” okupacijos metais,atseit, zurnalistams? O ir breznevines eros zurnalistu veidai ir ju laidos tikrai labai daznai kelia pasibjaurejima
  Ne tik pokario Lietuvos kovotoju istorija yra isimta is LRT meniu bet ir pacio II pasulinio karo istorija Lietuvoje vis dar yra skleidziama melaginga arba tikri faktai yra nuslepti pagal Rusijos sukurpta propogandine versija.

 11. Lina:

  gerb. Profesoriau, jūs dar gebate stebėtis? Aš jau seniai nebesistebiu, nes vien pažiūrėjus kas tą piliečių lėšomis išlaikomą LRT atstovauja, viskas tampa aišku…..

 12. Valentinas Šapalas:

  Bravo Antanai. Puiki prof. idėja, kurios įgyvendinimas beveik nieko nekainuoja – tik keliolika min. laiko. Labai gaila, bet LIetuvos radijo ir televizijos (niekaip jos negaliu vadinti LRT, to nedarykite ir jūs) vadovybei tai visai nerūpi. Jie tik kiša visokias banalybes, kurios kvailina tautą ir ypač jaunimą. Todėl iš esmės jie neatlieka pagrindinės savo funkcijos – šviesti, ugdyti Lietuvos pilietį, Lietuvos brandžią visuomenę. Tai kodėl tada jiems turime skirti pinigus už niekų rodymą ir sakymą ? Šitą kontorą, veltui ėdančią mūsų visų pinigus, būtina pertvarkyti ir pirmiausia vadovybę, kuri neatitinka jokių reikalavimų. Taip negali tęstis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: