L. Kasčiūnas: LLRA negali būti dialogo tarpininke tarp Lietuvos valstybės ir Lietuvos lenkų bendrijos (20)

Laurynas Kasčiūnas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Laurynas Kasčiūnas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Sasio 24 d. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) narys Laurynas Kasčiūnas atviru laišku kreipėsi į Lenkijos valdančiosios „Įstatymo ir teisingumo“ (Prawo i Sprawiedliwość) partijos pirmininką Jaroslavą Kačinskį (Jarosław Kaczyński).

L. Kaščiūnas atvirame laiške teigia skatinąs ir palaikąs bendrą Lietuvos ir Lenkijos tautų bendradarbiavimą ir bandymą atgrasyti Kremlių nuo galimo puolimo. Tačiau pareiški, kad Lietuvos ir Lenkijos bendrystės galimybes menkina Lietuvos lenkų rinkiminė akcija (LLRA), kuri, pasak jo, daug metų vykdo sistemingą Rusijos režimui naudingą politiką ir kuria dirbtinį pleištą tarp Lietuvos ir Lenkijos.

„Esu tikras, kad būdama principinga politine jėga, „Įstatymo ir teisingumo“ partija turėtų peržiūrėti bendradarbiavimą su LLRA tol, kol geopolitinės šios partijos nuostatos tiesiogiai prieštaraus strateginiams Lietuvos ir Lenkijos interesams. Lietuvoje jau yra užaugusi nauja Lietuvos lenkų karta, kuri puoselėja lenkų kalbą, kultūrą, tradicijas, bet jaučiasi Lietuvos piliečiais bei nenori būti tapatinami su skaldančia LLRA politika. Būtent tokie žmonės yra ateitis, kuri užtikrins mūsų tautų sugyvenimą ir istorinę dermę, todėl verta juos skatinti.  Turėtume kartu siekti stiprinti žymaus Lietuvos lenko Mykolo Riomerio pasiūlytą tapatybės formulę, pagal kurią lenkiškumas ir lietuviškumas dera tarpusavyje“, – teigia L. Kasčiūnas

Jaroslavas Kačinskis | wikipedia.org nuotr.

Jaroslavas Kačinskis | wikipedia.org nuotr.

Jis primena, kad LLRA atstovas Zbignevas Jedinskis neseniai netgi pareiškė, kad užuot didinusi krašto apsaugos finansavimą, Lietuva turėtų pasirašyti nepuolimo sutartį su Rusija, o gynybos finansavimą, prieštaraujant įsipareigojimams NATO, grąžinti į 0,8 proc. nuo BVP lygį. Pasak L. Kaščiūno atsižvelgiant į istorines nepuolimo sutarčių tarp Rusijos ir Lietuvos pamokas, toks pasiūlymas kelia rimtų abejonių dėl lojalumo Lietuvos valstybei.  

„Esu tikras, kad toks LLRA veikimas niekaip nesiderina su Lenkijos politine ir kultūrine tradicija. Nors LLRA deklaruoja atstovaujanti Lietuvos lenkų interesams, o ankstesniame šios partijos logotipe netgi pavaizduota Lenkijos vėliava, LLRA požiūris istorijos vertinimo, geopolitiniais klausimais atitinka ne Lenkijos, bet Kremliaus interesus. Ilgus metus LLRA dominuojamoje terpėje gyvenantys Lietuvos lenkai yra lengviau paveikiami Kremliaus vykdomos priešiškos Lietuvai propagandos. Šių metų pradžioje atlikto tyrimo duomenimis, net 64 proc. Lietuvos lenkų teigiamai arba labai teigiamai vertina Vladimirą Putiną. Didžioji jų dalis pateisina ir Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją“, – laiške rašo L. Kasčiūnas.

***

Atviras laiškas Jaroslavui Kaczynskiui

Visuomet buvau tarp tų Lietuvos dešiniųjų, kurie rėmė ir remia Jūsų kartu su a. a. broliu Lechu 2001 m. įkurtą partiją „Įstatymas ir teisingumas“.

Jaučiu didelę pagarbą už Jūsų vadovaujamos partijos tvirtą ir bekompromisę laikyseną klausimais, susijusiais su komunistinės praeities vertinimu ir šiandieninės Rusijos agresija prieš kaimynines šalis. Jūsų brolis L. Kaczynskis, kartu su prezidentu Valdu Adamkumi, buvo vienas labiausiai Gruziją palaikiusių Europos lyderių Rusijos karinės invazijos į šią šalį metu. Šiandien „Įstatymas ir teisingumas“ tvirti remia Ukrainą Rusijos agresijos akivaizdoje. Taip pat palaikome pastangas atnaujinti tyrimą dėl Smolensko katastrofos, siekiant detaliai bei nepaliekant abejonių išsiaiškinti tikrąsias šios tragedijos priežastis.

Be to, kartu su kolegomis sveikiname Jūsų vadovaujamos partijos principingą požiūrį į socialinę, gimstamumo skatinimo ir realios ekonominės paramos vaikus auginančioms šeimoms politiką. Visa tai mus vienija. Šiandieninių iššūkių akivaizdoje ši vienybė yra be galo svarbi, nes Lietuva bei Lenkija privalo bendromis pastangomis stiprinti regiono saugumą, atgrasinti Kremlių, siekti deramo komunistinių nusikaltimų įvertinimo europiniu lygmeniu bei ginti krikščioniškos Europos civilizacijos pamatus.

Vis dėlto šį tautų bendradarbiavimo potencialą menkina Lietuvoje aktyviai veikianti Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA). Ši partija, nors ir skelbiasi atstovaujanti Lietuvos lenkų interesus, jau daug metų vykdo sistemingą Rusijos režimui naudingą politiką ir kuria dirbtinį pleištą tarp Lietuvos ir Lenkijos.

Pavyzdžiui, 2014 m. LLRA atstovas Seimo narys Zbignevas Jedinskis paragino NATO bombarduoti Kijevą, nes, anot jo, tokiu būdu būtų įtvirtinta taika Pietryčių Ukrainoje. Šią savaitę Z.Jedinskis pareiškė, kad, užuot didinusi krašto apsaugos finansavimą, Lietuva turėtų pasirašyti nepuolimo sutartį su Rusija, o gynybos finansavimą, prieštaraujant įsipareigojimams NATO, grąžinti į 0,8 proc. nuo BVP lygį. Atsižvelgiant į istorines nepuolimo sutarčių tarp Rusijos ir Lietuvos pamokas, šis pasiūlymas kelia rimtų abejonių dėl lojalumo Lietuvos valstybei.

LLRA lyderis, Europos Parlamento narys Valdemaras Tomaševskis taip pat ne sykį pagarsėjo savo prorusiškais pasisakymais. Jis vienintelis iš didžiųjų Lietuvos politinių partijų lyderių pasmerkė 2013 m. Kijeve vykusius Maidano protestus, pavadinęs juos „didžiausiu blogiu“. 2014 m. gegužės 9 d., Rusijos remiamiems separatistams vykdant agresiją Rytų Ukrainoje, V. Tomaševskis pasirodė Vilniaus kapinėse vykusiame Pergalės dienos minėjime „pasipuošęs“ Rusijos imperializmą simbolizuojančią Georgijaus juostele. V. Tomaševskis ir kiti šios partijos atstovai internete atliktose politikų apklausose ne kartą teigė, kad sovietmetis Lietuvai davė daugiau naudos nei žalos.

Esu tikras, kad toks požiūris niekaip nesiderina su Lenkijos politine ir kultūrine tradicija. Nors LLRA deklaruoja atstovaujanti Lietuvos lenkų interesus, o ankstesniame šios partijos logotipe netgi pavaizduota Lenkijos vėliava, LLRA požiūris istorijos vertinimo, geopolitiniais klausimais atitinka ne Lenkijos, bet Kremliaus interesus. Nors Europos Parlamente „Įstatymas ir teisingumas“ bei LLRA priklauso Europos konservatorių ir reformistų frakcijai, šių partijų požiūris minėtais užsienio politikos bei istorijos vertinimo klausimais yra nesuderinamas.

Visa tai turi pasekmes. Ilgus metus LLRA dominuojamoje terpėje gyvenantys Lietuvos lenkai yra lengviau paveikiami Kremliaus vykdomos priešiškos Lietuvai propagandos. Šių metų pradžioje atlikto tyrimo duomenimis, net 64 proc. Lietuvos lenkų teigiamai arba labai teigiamai vertina Vladimirą Putiną. Didžioji jų dalis pateisina ir Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją. LLRA negali būti dialogo tarp Lietuvos valstybės ir Lietuvos lenkų bendrijos tarpininke. Ši politinė jėga nėra tiesiog nėra tuo suinteresuota.

Esu tikras, kad būdama principinga politine jėga, „Įstatymo ir teisingumo“ partija turėtų peržiūrėti bendradarbiavimą su LLRA tol, kol geopolitinės šios partijos nuostatos tiesiogiai prieštaraus strateginiams Lietuvos ir Lenkijos interesams. Lietuvoje jau yra užaugusi nauja Lietuvos lenkų karta, kuri puoselėja lenkų kalbą, kultūrą, tradicijas, bet jaučiasi Lietuvos piliečiais bei nenori būti tapatinami su skaldančia LLRA politika. Būtent tokie žmonės yra ateitis, kuri užtikrins mūsų tautų sugyvenimą ir istorinę dermę, todėl verta juos skatinti.

Turėtume kartu siekti stiprinti žymaus Lietuvos lenko M.Romerio pasiūlytos tapatybės formulės, pagal kurią lenkiškumas ir lietuviškumas dera tarpusavyje.

Konservatorius Laurynas Kaščiūnas

Kategorijos: Lietuvoje, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Naujienos, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

20 komentarų

 1. krikščionis:

  Šiokia tokia gera žinia iš konservatorių flango dėl lenkų akcijos.
  Tik nepersistenkit žadėdami pavardžių rašyboje w ir kitas raides, neaukokite tautos istorinės atminties vardan “gerų santykių” su Lenkija.
  Gerb. Laurynai – parodykit Kubiliui, anūkui ir kitiems partiečiams V. Sinicos straipsnį, tegul susipažįsta.
  Inicijuokit, kad Lietuvos istorijos vadovėliuose būtų aiškiai, plačiai parašyta ištrinta tiesa apie 1920-1239 metų Lenkijos okupaciją. Kai Lenkija pripažins okupaciją ir jos padarinius Lietuvai , tada gal ir pradėsime kalbėtis .

  http://alkas.lt/2017/01/21/v-sinica-be-ryto-naktis-lenkijos-okupuoto-vilniaus-lietuviu-gyvenimas-i/

 2. Kaunietis:

  Palinkėjimas Autoriui. Tamstos žodžiai Dievui… ir Kačinskiui į ausį!

 3. LosAngeles:

  LLRA taip, juos reikia istempti i ‘dienos sviesa’. Kol to nepadarysim- ramybes nebus. Bet… santykius su Lenkija tegalime pradeti nuo tarpukario Vilniaus padeties ivertinimo. Kol is ‘strateginiu partneriu’ nera jokiu uzuominu apie tai kas vyko, tol kalba yra beprasme, nes visada turetu iskilti klausimas: is kur lenkai Lietuvoje? Tarpukaris tam pasitarnavo, ir nereikia apsimesti kad viskas tada vyko labai pagarbiai ir savanoriskai. Visai nesenai alkas isspausdino puiku Sinicos straipsni apie lietuviu ‘malonumus’ vilnijoje tarpukaryje. O tai ir ne pirmas toks straipsnis, alkas turi net rubrika atitinkama. Kam idomu, tegu pasiskaito… Taigi, Lenkija turi atvirai pasakyti, ka ji galvoja apie tarpukario Vilniaus ‘epopeja’ ir savo elgesi, tada bus galima apie kazka kalbeti su ja. Na kazka tokio, tipo… atsiprasome, mes netycia uzsukome, arba… kas kas??? ar isprotejote, juk visiems aisku kad wilno nase… Bet kokiu atveju kada bus aisku ka jie galvoja, bus aisku kaip elgtis. Tai turetu buti pirmutinis musu valdzios reikalavimas aptarinejant tarpusavio santykius

 4. Jeigu santykiuose su Lenkija mes visada užimsime to nuolatinio verkšlentojo, nuolat visų skriaudžiamo, vaižgantiško Mykoliuko poziciją, vargšo menininko, kuris moka tik čyruoti savo smuikele. Tai mes ir turėsime tokius santykius su Lenkija ir vėl Tomaševskis, ar koks nors kitas ponas, lems mūsų dviejų šalių tarpusavio santykius.

 5. geopolitinis 'meniu' pagal Justą:

  Aš suprantu, kad mes lietuviai (klumpės sūnūs) nė teisės tokios istorinės neturim raukyti nosis kaip kaimynai, bet visgi, pan Justas, ar nesusimiltumėt praplėsti savo geopolitinį ‘meniu’ dar bent keliais punkteliais, o tai gaunasi pagal tamstelę tik du patiekalai lietuviui-nabagėliui: Naj-šviesiausioji Polska-Matka ir dievanešė Rasiejuška-Matuška. Prieš šimtą metų tokia rimbo alternatyva galima buvo gasdinti mažarašius žmonelius, kad tie būtinai pasirinktų – lenkų vieros kataliku jie bus, ar ištikimu caro pavaldiniu. Bet kam gi XXI amžiuje iš bendrataučių juodnugarius daryti ??? Juk be slavų… be polskų raškų… dar keletas nacijų, jei neklystu, egzistuoja ant šito rutuliuko, ar visgi klystu ???

 6. Žemyna:

  Šis straipsnis vėl tampa aktualus!
  Vėl kaimynė elgiasi kaip Kremliaus filialas.
  Vėl jos valdžia įsitikinusi, kad tik jai galioja teisė niekam neleisti kištis į jos vidaus reikalus. Kitiems ji tokios teisės nepripažįsta. Ypač, jei tai mažylė jos pašonėje.
  Ką prisidirbo kažkas iš buvusiųjų, kad šitiek metų leidžiama nebaudžiamai mus šantažuoti, kelti psichologinę įtampą šalyje, sabotuoti visai ES svarbius projektus?
  Neteikiu, ne ta sutartis, kurioje viskas aiškiai išdėstyta, ir ji seniausiai įgyvendinta! – Juk garsiai išsakomi reikalavimai prieštarauja pasirašytajai dvišalei sutarčiai, kuriai neturėjo jokių priekaištų ją pasirašęs jų prezidentas – dokumentuose rašyti pagal skambesį, t. y. be galūnės. Pagal skambesį, bet ne kitos kalbos raidynu.
  Kas dar prižadėta? Nes tikrai ne dėl asmenvardžių spaudžia, tai tik KODAS, kurį supranta tik tie, kas kažką pažadėjo.

  • Žemyna:

   Pardon, taisau: Netikiu, ne ta sutartis, …
   Ir papildau:
   Įtarinėti verčia ir tai, kad į prašymą PAVIEŠINTI bent tą konkrečią abiejų šalių PASIRAŠYTOS SUTARTIES ištrauką buvo nereaguojama, klausėjas buvo ignoruojamas…
   Juk paviešinimas per visas svarbiausias žiniasklaidos priemones ATVERTŲ AKIS tamoševskiniams – jie suprastų, kad buvo kvailinami savo sąžiningojo „tautos vado”… Užčiauptų ir Lenkijoje veikiančius Kremliaus rezidentus. Ar tai nereiškia, kad, paviešinus šią ištrauką, Lenkija „iššaus” kitą ištrauką – pražūtingą mūsiškėms valstybės galvoms? Kas tada buvo parduota?

 7. Žemyna:

  Atkreiptinas dėmesys:
  Str. 15min:
  „Rusija nori klausimą dėl rusakalbių Latvijoje ir Estijoje spręsti Jungtinėse Tautose”
  Na, ką į tai UNESCO? Apie ant išnykimo ribos balansuojančias tautas ir jų valstybes – tautos išlikimo garantus, ir apie gigantiškas tautas, tapusias tokiomis kitų tautų sąskaita ir vis dar teritorine bulimija sergančias?
  Pagydys Rusiją nuo bulimijos, ar pagailės vargšės kankinės. Kai kas už parodytą gailestingumą dosniai atsilygintų. O tada prasidėtų eilinis teritorijų perdalijimas?

 8. Jonas:

  Pritariu L.Kasčiūno laiškui.

 9. BROLYČIAI ir DAMOS:

  skubiai balnojam žirgus – reikia joti į Delfį, šiek tiek ŽT ir TM prasmes paaiškinti:
  Komentarus mėtome į šį krepšį: į: V. Pranckietis žada toliau svarstyti originalaus pavardžių rašymo klausimą

 10. Žemyna:

  Kaip tai negali?! Kremlius mano kitaip.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: