D. Stancikas. Pareiga (15)

Dalius Stancikas | asmeninė nuotr.

Dalius Stancikas | asmeninė nuotr.

Kai prieš gerą dešimtmetį žmona apsisprendė kovoti prieš neteisėtas statybas (paprasčiau šnekant – korupciją) Kuršių nerijoje, pasiūliau jai prieš tai susirašyti savo ir artimųjų ydas, nuodėmes ir silpnybes, nes visa tai priešininkai panaudos kaip svarbiausią statybų argumentą. Taip pat pasiūliau išvardinti ir savo pliusus, nes priešininkai ir juos pavers minusais. Taip ir nutiko, tik viską dar reikėjo padauginti mažiausiai iš 5 kartų.

Jei užsimoji judinti įtakingųjų turtus, interesus bei keisti valdininkijos gyvenimo būdą, turi būti pasiruošęs stebėjimui per labai storą didinimo stiklą ir – greičiausiai – prarasti gerą vardą. O jei dar sugebi ir laimėti rinkimus, tai vien dėl šios pergalės įsigyji labai daug priešų – jais tapo visi pralaimėjusieji.

Ramūnas Karbauskis nėra naujokas politikoje, jis tikrai žino, kad čia vyksta negailestinga, dažnai – be jokių taisyklių kova (pvz., naujosios Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės A. Širinskienės prieš penkiolika metų rašyta disertacija žurnalistų buvo pateikta esmę apvertus aukštyn kojom), tačiau kažkodėl (dėl per didelio pasitikėjimo?) tam tinkamai nepasiruošė. Ir nepavaldęs net šimto dienų jau gavo pirmą viešą nokdauną.

Smūgiai dėl gražių moterų ypač dažnas ir labai skausmingas kovos veiksmas didžiojoje politikoje, juos labai mėgsta slaptos tarnybos ir žurnalistai. Lietuvoje dėl „moteriškų nokdaunų“ jau kentėjo ir A.M. Brazauskas, ir V. Uspaskichas, o naujasis JAV prezidentas D. Trumpas „moterišką smūgį“ gavo net nepradėjęs eiti pareigų: pasaulio žiniasklaida labai greitai išplatino pasvarstymus, kad rusai gali naudotis šia prezidento silpnybe. Neįveikiamas Italijos premjeras, milijardierius ir žiniasklaidos magnatas S. Berluskonis „sudegė“ per jaunas moteris, o JAV prezidentą B. Klintoną per apkaltą (kuri vyko dėl viešo melo, nors už jo slypėjo Baltųjų rūmų stažuotoja Monika Levinski) išgelbėjo tik visuomenės palaikymas…

Tokį palaikymą kol kas turi ir R. Karbauskis – opozicija, žiniasklaida, politologai, vertindami Valstiečių partijos populiarumą, pjauna vieną grybą po kito.

Po rinkimų išstypusį „valstiečių“ populiarumą lemia tikrai ne tautiniai kostiumai, Seimo narių mažinimas ar ribojimai alkoholiui – priešingai, kaip sakė žymusis kareivis Šveikas, valdžia, kuri kelia alaus kainas, yra pasmerkta greitam žlugimui. Tačiau valstiečiai kalba (kol kas dar tik kalba) paprasta ir daugumai žmonių artima kalba: apie išsivaikščiojančią valstybę – vos ne kiekvieną šeimą pasiekusią emigraciją, kas iki šiol buvo nerašytas tabu tarp aukšųjų politikų, apie „duoną kasdieninę“ – mokytojų algas, didinamą pensiją (2004 m. V. Uspaskichas taip pat apie tai kalbėjo ir jo partijos reitingai po laimėtų Seimo rinkimų buvo ne ką mažesni) ar kad lietuvišką žemę turėtų valdyti Lietuvos piliečiai (už „valstiečius“ per šiuos Seimo rinkimus balsavo tiek pat, kiek 2014 m. už jų palaikomą žemės referendumą). Tarp valstiečių kalbų nėra 2030 m. Lietuvos strategijų, terminalų, žinių ekonomikos (A. Kubiliaus tik elitui skirti „arkliukai“) ar euro (ant kurio susidegino A. Butkevičius, žadėjęs ir prisiekinėjęs, kad litą išmainius į eurą kainos tikrai tikrai nekils) – už tai oponentai „valstiečius“ ir vadina populistais, neturinčiais ambicijų, idėjų…

Yra ir dar vienas įdomus veiksnys, kurį stebėjome ir per JAV prezidento rinkimus: kuo labiau opozicija ir didžioji žiniasklaida atakavo „išsišokėlius autsaiderius“, tuo jų reitingai augo. Ir kažin ar dauguma balsavusiųjų už R. Karbauskį ar D. Trumpą tikėjosi, kad šie yra moralesni ar dorovingesni už buvusius (nebent tikėtasi, kad jie, kaip milijonieriai, mažiau godūs) – tiesiog puolimas prieš juos buvo signalas, kad jie yra svetimkūniai senajai sistemai.

Politikų istorijos rodo, kad bent jau iš pradžių rinkėjai linkę atleisti „naujokams išsišokėliams“ jų asmeninius klystkelius (juos vis dar priima kaip senosios sistemos puolimą), tačiau negailestingai baudžia už nevykdomus rinkiminius pažadus. Todėl ir R. Karbauskiui, ir visiems „valstiečiams“ žymiai didesnį pavojų kelia ne „moteriški nokdaunai“, bet amžinosios valdininkijos, vadinamųjų profesionalų – nesikeičiančių departamentų, skyrių, kanceliarijų, sekretoriatų ir pan. vidutinio rango valstybės tarnautojų skepsis, į kurį nuolat atsimuša įdomesnės, mūsų gyvenimus iš esmės galinčios keisti idėjos.

Ekonomikos profesorius Raimundas Kuodis jau nežinia kelintai valdžiai siūlo pensijų sistemos pertvarkymo programą (jos esmė – „Sodroje“ sukuriamos asmeninės gyventojų sąskaitos, į kurias ne darbdaviai, o patys darbuotojai perveda būsimos pensijos dalį, taip stabdydami išmokas vokeliuose), tačiau ši programa po vadinamųjų profesionalų (amžinosios valdininkijos) vertinimų, vis atstumiama šalin –  ai, daug vargo, daug keitimų, kam rizikuoti? Panašiai ir kitose srityse – amžinoji valdininkija paprastai renkasi sau naudingą ramybę.

Krizės laikotarpiu (2008–2012) man ypač gaila buvo visuotinės daugiabučių namų renovacijos, kurią R. Kuodis siūlė dešiniųjų vyriausybei: valstybė pati atnaujina namus, o įdėtas lėšas vėliau susigrąžina per nepakitusius mokesčius už šildymą. Ši idėja apėmė tris svarbius tikslus: per trumpą laiką visoje Lietuvoje atnaujinami nusenę daugiabučiai ir taip gerokai sumažinama jų šildymo kaina, už gamtines dujas Lietuva nebemoka milijardų Rusijai ir – kas itin svarbu krizės metu – masinėse statybose paprastiems piliečiams atsiranda tūkstančiai darbo vietų. R. Kuodis abejojančius bandė įtikinti JAV pavyzdžiu: didžiosios ekonominės depresijos metais (1929–1933) Amerikos valdžia ėmėsi grandiozinių statybų (buvo statomi ilgiausi tiltai, kiti įspūdingi, tuo metu ne itin būtini objektai) vien tam, kad žmonės turėtų darbo – tik sumažinus bedarbystę buvo galima įsukti ekonomikos ratą bei išvengti žmogiškųjų depresijų. Tačiau Lietuvoje atsirado dešimtys pretekstų šią idėją volioti, susinti ir galiausiai numarinti – nėra pinigų, trukdo Konstitucija, kas už viską atsakys, kas sukontroliuos ir pan. Rezultatas toks: ir toliau kasmet savais milijardais šelpiame Rusiją, skolintus milijonus išleidom utopinės atominės projektui ir dujų terminalui, kuris, nepaisant visų panegirikų, yra grynas nuostolis bei daugiametė finansinė našta, ir – didžiausias praradimas – dešimtys tūkstančių bedarbių visam laikui išvyko svetur.

Todėl kai girdžiu naująjį aplinkos ministrą („valstiečių ir žaliųjų“ ministrą!) aiškinant, jog Aplinkos ministerija nebenori būti atsakinga už statybas saugomose teritorijose, kad pasauliui ir valstybei svarbių kraštovaizdžių (pastatai juk ypatinga kraštovaizdžio dalis) priežiūrą reikia perduoti savivaldybėms, iškart atpažįstu tą amžinosios valdininkijos braižą – nieko nedaryti, už nieką neatsakyti, ramiai sulaukti pensijos. Tuomet taip ir norisi klausti: o gal išvis nebereikia tokios Aplinkos ministerijos, krizės metais „nuskandinusios“ visuotinį renovavimo projektą? Gal ir likusias „nuo siaurinimų“ jos funkcijas galima perduoti savivaldybėms ir Žemės ministerijai?

Kai matau, kaip vienoje ar kitoje srityje pamažėl gęsta valstiečių entuziazmas (Vyriausybė jau svarsto, kaip naikinti žemės saugiklius, dėl kurių prieš dvejus metus tie patys valstiečiai šaukė Tautą į referendumą), kai pajuntu blaškymosi nuotaikas (dėl valstybinių vaistinių, dėl gyvybės apsaugos nuo pat gimimo ir kt.), išgirstu tą tylųjį amžinosios valdininkijos beldimąsi iš apačios: „tuk tuk tuk – turit problemų? Mes galim jus profesionaliai pakonsultuot“.

Garsiai skambantys „moteriški nokdaunai“ ypač gerai gožia tą tylųjį, bet viską nulemiantį „tuk tuk tuk“.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

15 komentarų

 1. Diedas:

  Pabodusi paskaitė apie naują gelbėtoją. Visi tą patį skiedė. Ir Uspaskichas ir Butkevičius norėjo daryti gerus darbus, bet “kiti sutrukdė”. Jų galioje teliko savai privatizuotojų chebrai dalint EU pinigus, pasirūpint savo šviesia ateitimi ir pasistengt kad niekas Lietuvoje nesikeistų.
  Karabasas seniai apsimelavęs ir apsireiškęs kam tarnauja. Jis buvo vienas iš aktyviausių baltarusiškos atominės elektrinės projekto stūmėjų, žadėjęs Lietuvai energetinę nepriklausomybę garantuot,pristatydamas šiaudais kūrenamų elektrinių.
  Kur jos yra?
  Dar baisiau, kai apsimesdamas kovotoju už blaivybę, atpigino degtinę silpno alkoholio atžvilgiu.
  Ne šiap sau prieš Kalėdas Lietuvos žiniasklaidą užplūdo degtinės reklama.
  Ne šiaip sau gandų skleidėjos ir apmokami šnibždūnai kaimuose kužda, kad geriau jau šimtas penkiasdešimt gramų degtinės, negu alaus bambalys.
  Baisu kai seimą pavertė kolūkiu, kur sau patikusią bobą gali užrašyt seimo nare, o kai atsibosta atimt mandatą.
  Baisu, kai eiliniams žmonėms tyliai kelia mokesčius, tuo skatindamas emigraciją,o Lietuvos “šventieji” oligarchai ir toliau lobsta.
  Karabasas tarp jų pats kiečiausias. Sugebėjo apgauti valstybę taip, kad tesumokėjo 2 !!!!!!! proc.
  Jis valdžioje ne tam kad praturtintų varguolius kolūkiečius, o tam, kad klestėtų kolūkių pirmininkai.

  • Pikc:

   Teip! Yra tik viena Partija ir tik vienas Vadas! O visi kiti – rusū agentaj! Beigi leudies priešaj! 😀

  • Dronas:

   O kas trukde savo statyt? Tik jau nereikia apie patariamaji referenduma. Kada yra noro, pas mus viska buldozeriu prastumia taip, kad grazu paziuret. Toli vaiksciot nebutina, naujasis asocialinis modelis. Stai tik pavyzdelis. O juk buldozeris buvo kuriamas ne kart ir vis vaziavo, vaziavo, ir niekas jo nestabde. O dabar, sast, patariamasis referendumas ir staiga, buldozeris sustojo. Na, na, “patikejau”, na isties. 🙂 Nebuvo noro, nei pas vienus, nei pas kitus. Vieni palaimingoi komoj gulejo, ant reitingu ir kermlius pakistuku matyt uzsnudo, kiti daug reke, daug zadejo, kol japonai spjove ir susirinke rakandus issinezdino. Nei “socialdemokratai”, nei “konservaoriai”, pirsto nepajudino, nes matesi, jog labai cia “navaro” jiem is sito nebus. Cia ne laivas su dujom, cia griezciau gaunasi. Ir postu bilekam neisdalinsi, reikia specialistu su ne popieriniu diplomu. Na zodziu beda, kaip cia ir bestatysi toki daikta. Ypac kada i kisenes kisa piniga, labai susidomeje kitais projektais veikejai. Vieninteliai geri darbai, tai jungtys ir duju laivas. Bet ir anie us isskaciavimu, cia galima is tam tikru sio sanderio pusiu ir pakistuka gaut, ir siaip siltai pagyvent, zodziu prasisukti. Su japonais matyt to nesigavo, todel ir elektrines ner. Labiausiai stume Baltarusiska elektrine socdemai su konservatoriais. Ir jokie referendumai ar parasai, cia niekuo deti. Reiketu truks plys, butu uzkurtas buldozeris ir jau turetum.

 2. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Patikrinau, Aurelija Stancikienė (2008-2012, 2012.11.16-2016, S), yra patekusi į konstitucinių nusikaltėlių sąrašą, kuris pateiktas 2016-9-11 straipsnyje “Ultimatumas Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo”. Ką apie tai gali pasakyti jos gerbiamas vyras, patriotas ir puikaus straipnsio autorius Dalius Stancikas? O kaip galvojate Jūs, Daliau, ar asmenys, kurie priesiekia Konstitucijai ir jos nevykdo piktybiškai gali būti gerbtini? Padarė taip, kad atėjęs naujas Seimas yra NELEGITYMUS, neteisėtas. Tai kraupus nusikaltimas prieš Valstybę, jos demokratija ir teisę. Ar atsakysite motyvuotai?

 3. Arūnas:

  teisingas kovotojų kelio įvertinimas, autoriaus nurodytas pirmose 12 eilučių.

 4. Juozas P.:

  Geras straipsnis, viskas iš esmės. Tik vieno patarimo Karbauskiui reiktų – kovoti su jį užpuolančiais jų pačių metodais, kas reiškia – be skrupulų.
  Dabar gi kantriai, mandagiai klauso E.Gentvilo išvedžiojimų apie … moralę.

 5. Romas:

  Puikus straipsnis, bravo. Ir pavadinimas tiesiog į dešimtuką. Šita “amžinoji valdininkija ” išties – didžiausias stabdys bet kokioms reformoms. Nors prie jų dar reikėtų pridėti ir tą ( taip pat amžinąją) elitinių vagių ir parazitų gaują, kuri labai šiltai ir patogiai įsitaisė senoje Sistemoje. Nesiliaunantį “valstiečių” puolimą, menkinimą, būtų ar nebūtų nuodėmių eskalaciją didžiausia dalimi inspiruoja būtent jie, nes pajuto pavojų…

 6. Agonija:

  Lietuvoje-kaip ir visame pasaulyje atėjo “Brisiaus galas” vagių-išverstaskūrių -komunistų,apsimetėlių , pabaiga. Tiems, kurie kaip dėlės gerė kraują , tai labai skausmingas badmetis.Ir jie rėkia, draskosi, kandžiojasi .Pirmą kartą jie tai išbandė ant Pakso , tuomet pavyko dėl šliundriškos spaudos ir TV .Dabar taiko tuos pačius metodus .Bet jų laikas jau praėjo.
  Apgailėtini jakilaičiai,visa šunauja puola žmogų už tokias “nuodėmes” , kai patys yra vagys ir banditai .
  Kiek jų yra teistų, bet niekas niekada net nebandė to viešinti.Kokius kyšius ir automobilius , namus dalinosi,pardavinėdami mafijai įstatymus.
  Greta prieš juos yra angelas.Bet VŽ partija daro klaidą, negindama, nes juos suės po vieną visus.Patarimas: seimas privalo sutvarkyti Lietuvos televiziją, išvyti visus mafijos tarnus , pakeisti žurnalistų etikos inspekcijos vadovę,o kitas žiniasklaidos priemones-griežtai bausti už šmeižtą ir melą .

 7. Genadijus:

  Tikrai sunkiausia yra įveikti “amžinuosius valdininkus”. Net geriausius ministro, ar laimėjusios partijos norus nutildo ministerijų departamentų direktoriai, vyriausieji specialistai, kurie viską išmano ir nieko nenori keisti.
  Nereikia blaškytis, tik reikia rasti patikimų žmonių, kurie padėtų įgyvendinti gerą Valstiečių programą. Negalima daryti nuolaidų dėl Žemės – ne tam kartu rinkome parašus. Statybas saugomose teritorijose reikia griežtinti ir Aplinkos ministerijos tai turi tapti pagrindiniu darbu.

 8. LosAngeles:

  Taip, pavojaus varpeliai skamba, autorius labai taikliai pastebejo sia situacija. Pasigirsta neriztingumo gaideles, ivairiu ‘specialistu’ abejones, ir po truputi gesta tai, del ko zmones balsavo uz ‘valstiecius’. Ir jei tai ivyks, bus pats blogiausias scenarijus Lietuvai… Belieka tiketis kad ta ugnele neuzges, stiprybes
  Kas del ‘specialistu’ ir ivairiu grandziu valdininku, tai autorius labai jau kukliai visa tai ivardina. Tai- sabotazas. Nedaryti nieko, kad tik niekas nevyktu, kad tik nepajudintu, kad tik nepavyktu… Zmones greitai gali ivertinti teisinga linkme einancia valdzia, ir jos populiarumas butu begalinis, todel kaip kas labai stengiasi kad to nebutu. Todel valdziai tik vienas kelias- vykdyti tautos lukescius ir dirbti del jos. Tokiu atveju Lietuvai yra vilciu. Kad ir cia, pavyzdys kaip valdzia tarnauja zmonems
  h t t p : / / w w w .sarmatas.lt/01/tyli-revoliucija-islandijoje-referendumas-ir-pasaulio-masiniu-informacijos-priemoniu-tyla/
  Zmones laukia, tauta laukia. Ryztingu veiksmu, ir ypac – neissizadeti to kas buvo skelbiama. Juk butent del skelbtu siekiu zmones uz valstiecius ir balsavo.

 9. Dana:

  Geras straipsnis. Viskas taip kaip yra iš tiesų. O karbauskiu baigiu nusivilti. Vilčių buvo, Pradžioje atrodė, kaip Trampas dabar, bet, deja. Trampas pačią pirmą dieną (inauguracijos dieną) ryžtingai ėmė vykdyti savo pažadus, Žalieji pačią pirmą dieną ėmė atsitraukinėti, pensijas žadėjo vid. didinti 40 eurų, o padidino 20, o daugiau nieko nedaro ir, matyt nedarys. Liūdna…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *