Č. Iškauskas. Nedalinkime perlų kiaulėms, žurnalistai! (pirmadienio mintys) (23)

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Spalio pabaigoje, kai vyko rinkimai į Seimą, Lietuvos žurnalistų sąjunga pateikė keletą klausimų: Kokį vaidmenį jų šurmulyje vaidina žiniasklaida, žurnalistai? Ar tinka žurnalistui aktyviai reikšti savo palankumą vienai ar kitai partijai, juo labiau agituoti balsuoti už vieną ar kitą konkretų asmenį? Kaip žurnalistų bendruomenė turėtų reaguoti, matydama tokius faktus? Tuomet LŽS pakvietė ir mane išsakyti savo nuomonę šiais klausimais, kurie mūsų nedidelėje šalyje kartais tampa labai skausmingi. Jau tada įsižiebusi diskusija apie žiniasklaidos paskirtį gali būti pratęsta.

Manau, kad šios beveik prieš tris mėnesius išdėstytos mintys, kiek pakoreguotos ir praplėstos, tinka ir šiam laikui, kai žiniasklaida siūbuoja valstybės laivelį toliau…

***

Užduoti klausimai gana sudėtingi, nes jie persipina su profesine etika ir piliečio teisėmis bei pareigomis. Juos girdžiu ne pirmą kartą. Juos girdėjau ne tik Lietuvoje. Mat, per savo 40-metę žurnalistinę patirtį esu buvęs įvairiuose kraštuose, ir ne tik kaip turistas, o besidomintis tose šalyse vykstančiais procesais, žiniasklaidos darbo principais. Kelis kartus, taip pat ir su LTV filmavimo grupe lankiausi Suomijoje, vieni pirmųjų iš Lietuvos filmavome ypatingą statusą turinčiose Alandų salose, padedant Laimai Pangonytei „išbraidėme“ Italijos politinius pakraščius, darėme interviu su tuometiniu krikščionių demokratų partijos lyderiu ir frakcijos Senate vadovu, netgi su žymia italų astrologe, ne kartą vykau į Čečėniją, kalbėjausi su Dž. Dudajevu, kitais išrinktais Ičkerijos vadovais, įsitikinau tauriais jos nepriklausomybės siekiais, valdžios bei žurnalistų darbu ir t.t.

Ne viskas čia, Vilniuje, buvo tinkamai priimta, bet ta patirtis padėjo suformuoti nuomonę, kuri nėra kuo nors specifinė ar radikali: žurnalistas savo viešame darbe kiek įmanoma turi rinktis „aukso vidurį“, t.y. likti objektyvus, to reikalauja ir Visuomenės informavimo įstatymas. Bet tą „objektyvumą“ daugelis skirtingai supranta, o kai kurios „žvaigždės“, išrinktos įtakingiausiais žiniasklaidos atstovais, jį dažnai ignoruoja.

Buvo diskutuojama dėl Edmundas Jakilaičio pozicijos. Šiaip jau jo darbą aš vertinu gerai. Tai talentingas, kibus, gerai pašnekovą perkandantis žurnalistas. Negaliu jo lyginti su abejomis Rūtomis, kurios renkasi tik „reitingines“ temas, pervertina save, dažnai tampa įžūliomis, save eksponuojančiomis tardytojomis, ypač šališkomis. Rinkimų kampanija atskleidė tokių „žvaigždžių“ politinį užsiangažavimą, o tai nepateisinama. Netgi žurnalisto įsijungimas rinkimų metu į akciją prieš Algirdą Paleckį vargu ar tinkamas mūsų profesijos atstovui.

Tolerancija, pakantumas – ne panacėja žurnalisto darbe, tačiau šios savybės būtinos, kai save demonstruoji viešojoje erdvėje, kai nori kuo visapusiškiau išanalizuoti problemą bei išryškinti pašnekovo poziciją. Dažnai ar dėl žmogiško silpnumo, ar dėl „žvaigždžių“ ligos, kuri vadinasi viešumos priklausomybe, nepasiseka net eterio vilkams, kurie, beje, moko jauną žiniasklaidos kartą.

Žiniasklaidoje įsigali paviršutiniškumas. Girdėjau (gaunu ir nemažai tokių prašymų), kad VU žurnalistai mokomi eiti lengviausiu keliu: parašomas elektroninis laiškas žinomam politologui ar žurnalistui, kurio prašoma atsakyti į 10 klausimų, reikalingų jo kursiniam ar kitam darbui… Belieka tuos atsakymus sudėlioti, ir mokslinis darbas baigtas!

Komercinės (ir ne tik) televizijos semia populistinę grietinėlę, kviesdamos tuos pačius odiozinius pašnekovus, pasirinkdamos „karštas“ temas (pavyzdžiui, kada geriau atsiduoti vyrui – ryte ar vakare ir už kiek…), žinių laidos pradedamos ne valstybinės reikšmės įvykiu, o eiliniu nusikaltimu arba medyje įstrigusio kačiuko gelbėjimo akcija…

Rinkimų kampanijoje tokių perliukų irgi buvo galima pastebėti. Jais apsikarstyti nevengė ir eterio „žvaigždės“. Gal nemėtykime savo perlų kiaulėms, kad apsisukusios mūsų pačių neprarytų.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

23 komentarai

 1. Pikc:

  Hmmm… Iš esmės galima pritarti autoriaus nuomonei, kad didelė dalis “įtakingais” (ar net “žvaigždėmis”) laikomų ir save laikančių žurnalistų elgiasi ne tik neprofesionaliai, bet ir apskritai niekingai. Bet teksto pabaiga – gerokai “pro šoną”: šiaip jau, kiauliškas elgesys NĖRA “perlų mėtymas kiaulėms” – tai tiesiog kiauliškas elgesys. Ir juk būtent apie žurnalistų elgesį kalbėta, ne? Bet, sekant Č. Iškausko paskutinio sakinio logika, susidaro priešingas įspūdis – su žurnalistais viskas tvarkoj, tik jie savo brangią išmintį švaisto nevertiesiems (“perlus mėto kiaulėms”). Ar tikrai TĄ autorius norėjo pasakyti?
  P.S. Originale (Č. Iškausko puslapyje) paskutinis sakinys skamba kiek kitaip, nei skelbiama čia: “O Jėzus yra pasakęs labai svarbią frazę: nemėtykite savo perlų kiaulėms, kad apsisukusios jūsų pačių neprarytų.”

 2. Iš straipsnelio autoriaus pozicijos galima pamanyti, kad žiniasklaida, kuri jau seniai yra pavirtusi purvasklaida ir aktyviai prisidėjo griaunant Lietuvą, yra gėris.
  Apie tai:
  “tikras lietuvis
  2016/11/10
  Hamurabio laike žulikų advokatus vadindavo velnio advokatais ir kardavo kartu su jų gintais žulikais.
  Lygiai to paties nusipelno Lietuvos purvasklaida.
  Kitaip Lietuvai Saulės nematyt”.
  http://dainius.org/2016/09/08/kaip-isrinkti-tinkamiausia-politika-i-seima-dometis-visais/

  Ir, kaip galima lengvai nustatyti 99% iš šimto, kiaulės yra patys žurnalistai – prisiminkime kremlinių žydomasonų iš nieko sukeltą skandalą, kurį aktyviai pūtė purvasklaida, visokie žvaigždūnai bei šiaip uždarbiaujantys iš nuolatinio lojimo prieš Lietuvą bei lietuvių tautą.

 3. Juozas P.:

  ” Gal nemėtykime savo perlų kiaulėms, kad apsisukusios mūsų pačių neprarytų.” – būtent. Retas atvejis, kai 100 procentu sutinku su šiuo autoriumi.

  Apgailėtina- neliko pas mus tikrų žurnalistų, liko tik propagandistai – tik lygiu net nematuotini su jų keikiamasi ir pravardžiuojamais – kitaip nesugeba gi – irgi propagandistais Solovjov/Kiseliov.

  Kremliaus agentų irštva – Dviratininkai.

 4. Lost:

  Iškauskas toks lietuviškas Pozneris. visiems geras nori būti.

  • Citata iš nuorodos: ” Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi”.

   Viskas aišku: Lietuvos priešų – kryžokų sumąstyta.
   Todėl su tiesa vargu ar turi ką nors bendro.
   Kaip ir jakilaičio bei kitų purvasklaidininkų sapnai.

  • “LRT taryba yra aukščiausioji Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) valdymo institucija, atstovaujanti visuomenės interesams. Ji sudaroma 6 metams iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų.

   LRT taryba sudaroma Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo nustatyta tvarka. Pirmoji Tarybos kadencija sudaroma tokia tvarka:
   4 narius 6 metams skiria Respublikos Prezidentas;
   4 narius 4 metams skiria Seimas (2 nariai skiriami iš opozicinių frakcijų pasiūlytų kandidatų);
   4 narius, kaip savo atstovus (po vieną), 2 metams skiria Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija ir Lietuvos vyskupų konferencija.
   Pasibaigus Tarybos nario įgaliojimų laikui, jį paskyrusi ar delegavusi institucija (organizacija) naują narį skiria 6 metams.
    
   Tarybos sudarymą organizuoja Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas.”

   *** ir …PVZ.

   LRT TARYBOS POSĖDŽIO
   2017 m. sausio 24 d.

   DARBOTVARKĖ

   Projektas

   13.00 – 13.40 LRT aktualijos. LRT auditorijos pokyčiai.
   Užsienio visuomeninių kanalų žiūrimumo apžvalga.
   LRT radijo reitingai ir Omnibuso tyrimai.
   ( A. Siaurusevičius, A. Stonys)

   13.40 – 14.00 Incidento laidoje “Atspėk dainą“ tyrimo išvados.

   14.00 – 14.20 TV laidų konkurso sąlygų atnaujinimas (RP) ( R. Paleckis)

   14.20 – 14.40 Informacija apie Lietuvos 100-mečiui skirtas laidas (RP, A. Siaurusevičius, R. Paleckis)

   14.40 – 15.00 2017 metų pajamų ir išlaidų sąmatos tvirtinimas (AK, ASP, R. Kaminskas)

   15.00 – 15.20 Administracinės komisijos metinė ataskaita. ( L. Gusarovas)

   15.20 – 15.40 ASP ir RP darbo grupių metinės ataskaitos ( E. Butkus, K. Platelis)

   15.40 – 16.00 2017 metų LRT tarybos veiklos planas.

   16.00 – 16.30 Kiti klausimai

   Tarybos pirmininkas Ž…

   Tačiau, dar geriau, spalvingiau ar nepagarbiai, negarbingai (gal net prigimtinai, na “posovietiškai” bukagalviškai) pasiteikiama apie save: “Šiuo metu LRT tarybą sudaro:” t.y. iki 2017-01-18 d. vidurdienio

   …ŽYGINTAS PEČIULIS. Delegavo Prezidentė. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2018 m. gegužės 10 d.
   …LOLITA JABLONSKIENĖ. Delegavo Prezidentė. Tarybos narės įgaliojimai
   iki 2018 m. gegužės 10 d.
   …KORNELIJUS PLATELIS. Delegavo Lietuvos meno kūrėjų asociacija. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2020 m. gegužės 19 d.
   …DARIUS CHMIELIAUSKAS. Delegavo Lietuvos Vyskupų Konferencija. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2020m. gegužės 19 d.
   …EUGENIJUS BUTKUS. Delegavo Lietuvos Mokslo taryba. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2020 m. gegužės 19 d.
   …LIUDVIKAS GADEIKIS. Delegavo Lietuvos Respublikos Seimas. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2022 m. rugsėjo 1 d.
   …VYTAUTAS PETRAS PLEČKAITIS. Delegavo Lietuvos Respublikos Seimas
   iki 2022 m. rugsėjo 1 d.
   …RAIMONDAS SAVICKAS. Delegavo Lietuvos Respublikos Seimas. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2022 m. rugsėjo 1 d.
   …GIEDRĖ LASTAUSKIENĖ. Delegavo Prezidentė. Tarybos narės įgaliojimai
   iki 2018 m. gegužės 10 d..
   …DALIA KUTRAITĖ GIEDRAITIENĖ. Delegavo Lietuvos Respublikos Seimas. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2022 m. rugsėjo 1 d.
   …VILIJA TARGAMADZĖ. Delegavo Lietuvos Švietimo taryba. Tarybos narės įgaliojimai
   iki 2020 m. gegužės 19 d.
   …ANDRIUS PUKSAS. Delegavo Lietuvos Respublikos Prezidentė. Tarybos nario įgaliojimai
   iki 2018 m. gegužės 10 d.

   Ir ką ši ženkli, akivaizdi, na neslėpkim ir nesislėpkim – bukagalviška grauduma (per samdinio, “panoraminio eterio užėmėjo”, iš jų atstovavimo išstatyto-priešpastatyto …prieš JOS PAČIOS /t.y. Tarybos/ sandą organizuojančio Seimo komiteto pirmininką …elgseną, – vakar, t.y. prieš 14 ir 1/2 valandos) bylojanti??

   Ogi atvirai, raiškiai bei viešai teikiant, savotiškai žeminant save, žeminantis negrabumu, visiška nepagarba
   tiek neapdairiai ar neatsakingai paskyrusius juos asmenis-pareigūnus žeminant, – na apsiribot Prezidentės, ar Lietuvos Respublikos Prezidentės (kaip čia akivaizdžiai nesusigraibstoma netgi paprastutėlaičiuose įrašuose) aplinkos žiopluma bei tapačiai reikšminga visuotine nepagarba visiems visiems BE IŠIMČIŲ
   Lietuvos piliečiams, įskaitant ir tą menkutėlę (santykinai) dalelytę pilietinės visuomenės Sausio 13-ąją
   savu ryžtu, savais kūnais, sava auka Pergalę prieš nuožmią išorės agresoriaus karinę jėgą pasiekusius…
   Netgi vieno žmogaus įtaka, vieno Žmogaus Auka, tapačiai kito žmogaus klaidai įtaka lemtinga visai Tautai
   tapt gali jei… nei Aukos aiškaus įvertinimo bei deramos pagarbos, klaida nederama bei atvira nuožmia gryn asmeniškai garbėtroškiška veika (ant visos visos LRT, ir gausios dalies mūsų Laisvos valstybės eterio) ir
   toliau taip besaikiai, grynu gryniausiu vogimu (taip, buvusios iki kažkada “PANORAMOS”) nuo mūsų, nuo
   visų bus p a l a i k o m a šios Tarybos, – jos n e a t s t o v a v i m o !

   Palaikymas akivaizdžiausios tuščiagarbystės (tokių nelaimėlių, kaip siaurusevičiai-jakelaičiai-valinskai) yra
   TIESIOG VAGYSTĖ.

   Atsakomybė (per atstovus LRT) pirmučiausiai gula, ir beje seniai seniai užgulusi visa …nuo pat Mūsų
   Aukščiausios Prakilnybės Prezidentės Dalios Grybauskaitės (ir asmeniškai, ir jos aplinkos žioplumu ar??),
   per tapačiai naująjį “organizatorių” (…Tarybos sudarymą organizuoja Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas) – Pirmininką Ramūną Karbauskį, per visą visą (gal taip pat vien žioplių?) Lietuvos Mokslo Tarybą
   …na gal nebent VYTAUTAS PETRAS PLEČKAITIS yra nei prie ko (mat apie jo įgaliojimus čia neapibrėžiama: gal žmogus dėl tam tikrų priežasčių, kaip galimai garbingas, viso garbingo Sąjūdžio atstovas, juos prisistabdęs… mat įrašo “Tarybos nario įgaliojimai” …neturįs; bet gal tai eilinukė klaidukė, –
   “eiliškai” neapdairiai, neatsakingai bei nepagarbiai, ypač visam visam Seimo sąstatui ir p a g r i n d i n i a m
   atstovui šioje veikloje, – LRS ŠMKTK pirmininkui, – šiandien …po VAKAR, dar r y š k a u 🙂 ).

   Taigi “PERLŲ” dalykla-žarstykla (mitykla) …paskyrusių ar delegavusių institucijų (organizacijų) nepagarba
   TAU “Pikc”, tikram ar netikram lietuviui… man… kembliui… Juozui… visiems visiems, ir bene labiausiai gint ją apgynusių 1991 m. auka visoje visoje Lietuvoje (ir Sitkūnuose, Juragiuose, Nemenčinėje…) atsiveriant per
   …paprasčiausią asmeninį-visuotinį tutinio “posovietizmo” nustekenimo lykį-liekaną,
   tad kažkaip derėtų gerb. R.Karbauskiui ir D.Grybauskaite susitikt šiuo klausimu.

   Spręst, o ne slėptis.
   Jei ir toliau tai vilkt vilkint abu mėgins,
   – paeiliui teks imtis aiškių, suprantamų bei t e i s ė t ų demokratinių priemonių, kad šį (ir kitus, ypač
   Konstitucijos galių atstatymo ..po 2014-01-24 d.) klausimėlį atsirastų kam spręst.

   Na kaip LRT Tarybą paskyrusios ar delegavusios institucijos (organizacijos), gal pasidrebinkit kiek
   – p a s i d a r b u o k i t; garbingai ir ne šiokia “post-post-sovietietiškai” pastalinga tylumėle, kaip dab.

   Nors, –
   kol “delegariumai” “instituavimai” “orga-nizavimai” ant liežiuvių, tai toks ir Mano, ir Tavo Pikc, kaip ir kitų
   …vaizdeliai-atvaizdėliai, vient tik UŽ MŪSŲ VISŲ PINIGĖLĮ – “siaura-jakela-valins…” abrozdėliai.

 5. Bartas:

  “Tolerancija, pakantumas – ne panacėja žurnalisto darbe, ….” . O gal geriau.Pirma- pakantumas , o po to “tolerancija”ar kaip yra . Tai kuris žodis yra svarbesnis? Tada imu tarptautinį žodyną (nes kažkas pavadino mažaraščiu, toks ir esu, jei nežinau raktinių nelietuviškų žodžių , kurie parodo ar esi “inteligent”.) žiūriu. Reikšmė ta pati. O jergau. Vokietis buvo teisus (prisiminimai iš jaunystės) vertindamas mano darbą , tarė; tu ant šūdo šūdą klijuoji ir galvoji, kad tai ne šūdas. Dar vienas klausimas gerbiamai visomenei . Gal žinote , “panacėja” padeda vidurių užkietėjimą palengvinti ar ne?

  • Yra skirtumas tarp tų dalykų:
   lietuviai nuosenų senovės yra pakantūs kitokiam, bet geram žmogui,
   o dabar kosmopolitai bei kiti kremliniai žydomasonai siekia lietuviams įbrukti toleranciją, kas reikštų priėmimą visko, nežiūrint to, kad tai, kas siūloma, yra blogis.

   • Bartas:

    Tie vadinami “kosmopolitai bei kiti kremliniai žydomasonai ” pasiekė višišką pergalę. Patvarkė mūsų “šviesuomenę ” taip , kad toji net nesuprato, kelnės juk nenumautos. Rask “šviesuoli” , kuris vietoj ” tolerancijos” ar panašiai sakytų pakantumas, o apie žiniasklaidą tai nėra ką šnekėti. Visi iki vieno “toleruoja komunikacija”. Štai kas naikina Lietuvių Kalbą, o “kalbos komisija” gyvena nuo algos iki algos. Kaip mano senolis sakydavo ;”narvai nelaiko”.

 6. Negėda, –
  nei atsakingam, atsakingai išrinktam pareigūnui (mūsų) R. Karbauskiui, nei Jos Prakilnybei (per savo? atstovus)
  Prezidentei D. Grybauskaitei, anei…

  į …(čia, aukščiau) 2017 01 18 d. 12:29
  žr. net (delfio)
  BNS 2017 m. sausio 18 d. 18:23
  Lietuvos radijo ir televizijos komisija LRT eteryje transliuotą informaciją apie atlikėjos Ingos Valinskienės koncertą pripažino paslėptu komerciniu audiovizualiniu pranešimu bei priėmė sprendimą taikyti administracinę atsakomybę.

  Žinios:
  “…nelaimėlių, kaip siaurusevičiai-jakelaičiai-valinskai”
  pirmas patvirtinimas, –
  lengvutis žingtelėjimas link
  atviro, aiškaus ir suprantamo (būtino ar ne spręst kaip?)
  ten pat minėtų R. Karbauskio bei D. Grybauskaitės atstatydinimo
  (be jų, ar kas už “girgžda-giržadiškus” prajovus, – TIESIOG VAGYSTES
  LRT ar atsako kas);
  be jų….
  gal bus kitaip, – LRT bus sugrąžintą, kaip visuomeninė, ir net de-
  klaruojama”” nereklaminė, Sausio 13-ąją ginta, ir apginta (likusios laisvos, visos Valstybės mąstu) TV?

  🙂
  net 6 valandėlių neprireikė… pranašiška gal…12:29 – 18:23
  ABIEM ŠIEMS kiek per slapukaujantiems aukšt. Pareigūnams!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: