Pusė tūkstančio žmonių reikalauja pokyčių Lietuvos prekybos centruose (1)

Pusė tūkstančio žmonių reikalauja pokyčių Lietuvos prekybos centruose | rengėjų nuotr.

Pusė tūkstančio žmonių reikalauja pokyčių Lietuvos prekybos centruose | rengėjų nuotr.

Sausio 11 d. 14 val., atviras laiškas su beveik penkiais šimtais žmonių parašų, buvo įteiktas Lietuvos Prekybos įmonių asociacijos vykdančiajam direktoriui, taip pat išsiųstas visiems prekybos centrams.

Beveik penki šimtai žmonių pasirašė Susivienijimo Žali.lt parengtą atvirą laišką Lietuvos prekybos centrams, kuriuo raginama tapti atsakingesniais ir pagaliau imti prekiauti „sąžiningos prekybos“ ženklu pažymėtais atogrąžų vaisiais.

„Iki šiol Lietuvos vartotojams nėra leidžiama rinktis. Prekybos centrai prekiauja bananais, ananasais ir kitais atogrąžų vaisiais, kurie nėra užauginti laikantis aukštesnių reikalavimų. Todėl kiekvienas vartotojas, net ir visuotiškai atsakingas, yra priverstas remti plantacijose dažną žmonių išnaudojimą, žmogaus teisių pažeidimus bei skurdo plėtrą. Pasirašiusieji atvirą laišką kviečia prekybos centrus būti atsakingesniais ir suteikti galimybę patiems vartotojams spręsti, kokius vaisių augintojus remti“, – teigia tarptautinės kampanijos „Reikalauk sąžiningų vaisių“ (angl. „Make Fruit Fare“) atstovė Lietuvoje Darija Skvarnavičiūtė.

Pasak jos, Lietuvos prekybos centrai turi visas galimybes supažindinti vartotojus su „sąžiningos prekybos“ ženklu („Fair Trade“) bei taip paskatinti žmones rinktis visuotiškai atsakingesnio verslo gaminamas prekes.

„Prekybos centrai gali sakyti – jog sąžiningos prekybos ženklas nėra žinomas Lietuvoje. Tačiau juk reikia kam nors pradėti apie jį kalbėti. Kiekvieną savaitę prekybos centrai išleidžia reklaminius leidinius. Jie išplatinami dešimtims tūkstančių vartotojų. Šie leidiniai galėtų tapti puikia paskata pirkėjams rinktis „sąžiningos prekybos“ ženklu pažymėtas prekes, tarp jų ir atogrąžų vaisius. Tai puikiai veikė kitose Europos šalyse, todėl turėtų pavykti ir Lietuvoje“, – sako D. Skvarnavičiūtė.

Pusė tūkstančio žmonių reikalauja pokyčių Lietuvos prekybos centruose | rengėjų nuotr.

Pusė tūkstančio žmonių reikalauja pokyčių Lietuvos prekybos centruose | rengėjų nuotr.

Darija Skvarnavičiūtė įsitikinusi, kad jei žmonės iš tiesų pamatytų, kokiomis sąlygomis plantacijose dirba žmonės, jiems nekiltų abejonių, kam reikia sąžiningos prekybos vaisių Lietuvoje.

„Mes visi žinome, kad Lietuvos žemdirbiai taip pat neretai skriaudžiami, tačiau tai nepalyginama su tuo, ką kasdien patiria plantacijų darbininkas. Ant galvų purškiami pesticidai, chemikalų sukelti nudegimai ir alergijos, alinantis darbas, pragyventi neleidžiantis atlyginimas, terorizavimas, profesinių sąjungų narių persekiojimas ir net mirtis – tai tik keli aspektai, su kuriais tenka susidurti darbininkams“, – pasakoja Europos Komisijos remiamo projekto atstovė.

Jos teigimu, vienintelė išeitis yra pirkėjams įpročių keitimas, remiant tuos, kurie dirba vadovaudamiesi tvaraus vystymo įsitikinimas. Būtent todėl ir yra svarbu, kad ir Lietuvoje atsirastų „sąžiningos prekybos“ ženklu pažymėtų vaisių.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *