Prezidentė siūlo griežtinti bausmes už didelio masto mokesčių vengimą (2)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė | lrp.lt, R. Dačkaus nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siūlo sugriežtinti bausmes už didelio masto mokesčių vengimą.

Dešimtmetį trukusi Darbo partijos apgaulingos buhalterijos byla atskleidė teisines spragas, kurios leidžia milijoninius mokesčius nuslėpusiems sukčiams atsipirkti menkomis baudomis arba visai išsisukti nuo atsakomybės.

Pasak Prezidentės, mokesčių vengimas yra ne tik sunkus nusikaltimas, kuris skurdina valstybę ir žmones. Tai ir grėsmė politinės sistemos skaidrumui. Finansiniai nusikaltimai didina šešėlinę ekonomiką, augina socialinę nelygybę, iškreipia teisingumą ir kenkia valstybės finansiniam stabilumui.

Todėl Prezidentė siūlo už didelio masto sukčiavimą mokesčiais bausti kaip už sunkų nusikaltimą. Įstatymo pataisomis siūloma numatyti, kad daugiau kaip 19 tūkst. eurų (500 MGL) mokesčių nuslėpusiems arba organizuotoje grupėje veikusiems asmenims būtų taikoma tokia pat atsakomybė kaip ir už sukčiavimą – tai yra laisvės atėmimas iki 8 metų. Kartu dvigubai pailgėtų ir tokių nusikaltimų senaties terminai.

Šiuo metu tik didelės vertės PVM ir motinystės pašalpų grobstymas yra traktuojami kaip sunkūs nusikaltimai, o už kitų mokesčių vengimą teisiama kaip už paprastą vagystę. Pagal dabar galiojančius įstatymus, maksimali bausmė net už itin didelio masto mokestinius nusikaltimus – laisvės atėmimas iki 3 metų, kuri praktikoje paprastai net nėra taikoma, o dėl trumpų senaties terminų sukčiai išvengia teisingumo.

Mokesčių vengimas laikomas pavojinga nusikalstama veika ir užsienio šalyse – pavyzdžiui, Latvijoje ir Čekijoje už tai gresia net iki 10 metų kalėjimo.

Prezidentė jau prieš keletą metų siūlė dešimteriopai didinti baudas už korupcinius ir finansinius nusikaltimus, tačiau politinės valios tuometiniame Seime užteko jas padidinti tik 5 kartus, o ir jų išieškojimas dažnai stringa.

FNTT tyrimų duomenimis, dėl mokestinių nusikaltimų valstybei vien per trejus pastaruosius metus jau padaryta žalos daugiau nei už 90 mln. eurų.

Prezidentės teigimu, adekvačios bausmės turi tapti vienu iš kovos su mokestiniu sukčiavimu ir finansiniais nusikaltimais prioritetų.

Kategorijos: Lietuvoje, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , .

2 komentarai

  1. Disidentas:

    Kai pranešiau apie Swedbank neteisėta komercine veiklą stambiu mastu, tai man taip vadinama Lietuvos “teisėsauga” iškėlė dvi administracines ir vieną baudžiamaja bylą. Beje teismas patvirtino, kad mano pranešimas turi teisinį pagrindą, bet pasiulį eiti į kitą banka. Taip kad R.Dali postringavimai, tik melas. Niekas nieko nedaris, dar priešingai nukentės kas bandis ieškoti tiesos.

  2. Vergas:

    Manytina nesityčioję iš ubagais paverstos tautos, padarykite MGL kaip normalioje europos šalyje ir pašalpas po 1000 eurų kaip ciivilizuotoje šalyje,atlygininmus ir kainas, o ne tik mokesčius europietiškais, ir tie mokesčių “sukčiai” virs paprastais vargetomis, o ne vykite paskutinius gyventojus iš šalies, bei tegul bankai ne po 3900 Eu per metus moka mokesčių , o milijonieriai ne po 5-10 procentų nuo turto moka, o po 50-70 procentų kaip amerikoje, pagal milijardinius pelnus, ir nereikės ubagų versti nusikaltėliais. gal pagaliau nebeverskite ubagams visų bėdų o oligarchus papurtykite. Kiek dar tėvai savo vaikus ir anūkus tik per “Skype” glamionės ir mylės? O kas jų neturi tegul pagaliau atsipeikėja bent nuo naujametinių saliutų salvių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *