J. Dapšauskas. Alkoholio pramonė nebevaldo valstybės! (22)

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Gruodžio 22 d. Seime priimtas akcizų įstatymas, kuris ženkliau pakels alkoholio kainą. Tai pirmas toks akivaizdus akcizo alkoholiniams gėrimams pakėlimas per 26 nepriklausomybės metus. Ir dar labai svarbus faktas, kad alkoholio pramonė praranda valstybinių institucijų kontrolę.

Teko daug metų stebėti alkoholio politiką, įstatymų priėmimus Seime. Dažnai tai būdavo tik demokratijos imitacija. Komitetuose vykdavo tariama diskusija „argumentų išdėstymas“, bet sprendimas jau būdavo aiškus, kad jis bus palankus alkoholio pramonei. Padėtis keičiasi iš esmės!

Seimo Sveikatos reikalų komitetas gruodžio mėnesį surengė klausymus, kurie vyko dėl piliečių iniciatyvos „Už blaivią“ (surinkusių per 60 tūkst. piliečių parašų alkoholio kontrolės įstatymo griežtinimui) ir grupės Seimo narių teiktų įstatymų paketų (specializuotos parduotuvės, amžiaus, nuo kada parduodamas alkoholis amžiaus vėlinimas, pardavimo laiko trumpinimas ir pan.). Spiečiais sugužėjo verslo organizacijų atstovų, dėstė argumentus kaip jie bankrutuos, bus atleidžiami darbuotojai, didės emigracija ir pan. Tačiau iš jų veidų matėsi, kad supranta, kad sprendimai bus kitokie, nei būdavo daugybę kartų.

Prisimename, kas dėjosi viešojoje erdvėje prieš įsigaliojant alkoholio prekybos draudimui degalinėse. Tie patys nuvalkioti teiginiai: užsidarys degalinės, žmonės nebegalės įsipilti degalų, nusipirkti duonos ir pan. Jau praėjo visi metai nuo šio įstatymo įsigaliojimo: tikriausiai pakelėse matome daugybę uždarytų ir apgriuvusių degalinių? Kažin? Apie tai nebekalbama, nes tai buvo tik viešųjų ryšių tragiški gąsdinimai, kurie neturėjo rimto pagrindo.

Pakėlusi akcizą alkoholiniams gėrimams trumpuoju laikotarpiu valstybė gaus ženklią sumą į biudžetą iš akcizų, o ilgesniu laikotarpiu – mažiau alkoholio suvartojančią visuomenę, sveikesnę tiek dvasiškai, tiek fiziškai.

Kurie važiuoja į kitas šalis pirkti prekių, suprantama prigriebs ir alkoholio, bet bendrame alkoholio suvartojime tai tebus labai nežymus kiekis. Tačiau reikia žinoti ir tai, kad kaimyninės šalys taip pat nori didinti akcizus alkoholiui – ir jis didės ir pas lenkus, ir pas latvius. Tad net tai siaurai grupei žmonių paskata vykti ir pirkti alkoholį kaimyninėje šalyje sumenks.

Baugintojai sudaro vaizdą, kad alkoholis brangs vos ne kelis kartus, padidės kontrabanda, naminės gamyba ir panašiai. Iš tiesų vidutiniškai alaus pusė litro 2017 m.  brangs apie 11 centų , o stiprieji apie 80 centų. Tad kontrabandos suklestėjimui nėra jokio pagrindo. Pirminio įstatymo projekto priešininkai taip pat „susimovė“ – pagrindine viešųjų ryšių žinia pasirinko, kad čia vienos alkoholio grupės gamintojų palaikymas prieš kitas, kai kurie politikai (Andrius Kubilius) įžvelgė kažkieno (stiprųjį alkoholį gaminančių) užsakymus, inicijavo kreipimąsi STT, gavo atsakymą, kad jokių nusikalstamų užkulisinių susitarimų ir įtakų nėra. Tada pradėjo skleisti informaciją, kad neva LVŽS atstovai keičia nuomonę, „atsitraukinėja“. Bet tikrumoje ne atsitraukė, bet dar padidino akcizo kėlimo lauką – jis kyla žymiai daugiau ir stipriesiems alkoholiniams gėrimams nei buvo numatytą pirminiame įstatymo projekte.

2014 m. buvo labai konkrečių ketinimų net iš socialdemokratų ženkliai kelti visoms alkoholinių gėrimų rūšims akcizus, ypač alui. Tačiau to atsisakyta paspaudus alkoholio pramonei. O ką jau besakyti apie tuos buvusius ar dar vis esamus Seimo narius, kurie ne kartą net inicijavo akcizų mažinimą alkoholiniams gėrimams. Tačiau jų era eina į pabaigą.

Tai pirmas žingsnis, dabar alkoholio pramonė turėtų suprasti, kad ir kiti alkoholio kontrolės sprendimai bus priimti. Tai ne tik priešrinkiminės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos deklaracijos, o konkretūs neuždelsti, savalaikiai darbai.

Akivaizdžiai prieš alkoholiniams gėrimams akcizo didinimą labiausiai pasisakė Liberalų sąjūdžio frakcija, suprantama, atidirbinėdama už ankstesnius Seimo narių, liberalų sąjūdžio narių alkoholio pramonės finansinius rėmimus. Beje, aktyvaus alkoholio pramonės interesų gynimo neatsisako „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis, beje, Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas. Tačiau alkoholio pramonė nebevaldo valstybės. Su svaigalų pramone siejami asmenys ir politinių partijų atstovai turi reikalų su teisėsaugos įstaigomis.

Bet nereikia manyti, kad taip lengvai ši alkoholio pramonė pasiduos, juk tai reiškia milijonais ir ilgesnėje perspektyvoje milijardais eurų praradimus šiam verslui. Suprantama, bus bandoma surengti politinio šmeižto, spaudimo kampanijas. Tačiau šiuo ženkliu ir istoriniu alkoholiniams gėrimams akcizo pakėlimu parodyta, kad jų gąsdinimų tikrai nebebijoma, o į viešus melus ir propagandą žiūrima kritiškai.

Stebuklinga kalėdinė dovana – ji buvo žadėta ir prognozuota.

Autorius yra piliečių iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ koordinatorius

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Skalvė:

  Puiku, prablaivės tauta 🙂

 2. LosAngeles:

  ‘..Tai pirmas žingsnis, dabar alkoholio pramonė turėtų suprasti, kad ir kiti alkoholio kontrolės sprendimai bus priimti. Tai ne tik priešrinkiminės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos deklaracijos, o konkretūs neuždelsti, savalaikiai darbai…’

  Duok Dieve kad butu priimti, ir kad isrinktiesiems uztektu stiprybes juos igyvendinti. Nes, kaip pats autorius mini, bus dar visko, ir svaigalu gamintojai taip paprastai neatsisakys savo virspelniu. Bet… noretusi tiketi, kad sprendimai bus igyvendinami nekreipiant demesio i siauros grupes reikalus. Tautos sveikata (tiek fizine, tiek dvasine) yra gerokai svarbesne nei mazos grupeles savanaudiski ketinimai. Sekmes.

 3. Valdas:

  Pagaliau rimčiau prispaus alkoholinių narkotikų gamintojus-tautos nuodytojus.

 4. Karvių ginekologas:

  Karbauskiniams jau dėkoja naminės gamintojai ir kontrabandininkai 🙂 Abortų skiepuose ir karvių ginekologijos specialistai sėkmingas stojasi dar ant Gorbačiovo užminto grėblio. 🙂 Klounų gauja 🙂

 5. Juozas P.:

  SPIRITAS – VALSTYBĖS MONOPOLIS.

  Taip buvo prieškario Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse. Po to pasaulis nuprotėjo, tiksliau polYtikus nupirko už didelius, labai didelius pinigus tie, kurie iš to gavo DIDŽIULIUS pinigus.

  • Bartas:

   Taip, taip. Vienas labai gerbiamas , skaidrus …alas paėmė savo “šaikai” atlygį. Nepasisekė …alams. Labai. Atėmė. Bet iš bado , tikriausiai neišgaiš.

   • Juozas P.:

    Nelabai supratau, čia lyg per dantį patraukimas, tad analogija apie naftą ir valstybę.
    Dvi gretimos šalys.

    Rusija, iš socializmo perėjusi į kapitalizmą naftą atidavė siauram būreliui, kurie taško pinigus pirkdami jachtas ar anglų futbolo komandas

    Norvegijos karalystė – visa nafta yra visų. Net STATOIL, kurs realizuoja menkutę tik tų naftos turtų dalį – valstybinė įmonė. Net banko DNB kontrolinis akcijų paketas Norvegijos vyriausybės.

    Mums gi makaronus kabina ir ekonomikos klausimais konsultuoja Gitanas Nausėda, algą gaunąs iš …jo bankas prieš kelis metus LR sumokėjo mokesčių až 3000 Litų.

 6. Diedas:

  Durniau nesugalvosi. Pats kvailiausias pakeltos kainos pateisinimas.Dar ir straipsnis parašytas džiūgaujančio komsomolco stiliumi.
  Ar pabranginus degtinę kažkam sumažęs noras gert? Tikrai ne.Tarybiniais laikais, kai pabrangino nuo 4.12rbl iki 5.30 rbl. eilės prie parduotuvių nesutrumpėjo.Dar daugiau pradėjo žmonės gert. Bet samagono kaina dar ilgai 3rbl.laikėsi. Liaudies meistrai į rinkos pokyčius greit nesureagavo.
  Pagal tokį karabasų mąstymą išeitų, kad pabranginus duoną su mėsa, norėsis mažiau valgyt, žmonės taps kūdesni ir sveikesni ir maisto pramonę privatizavę kiaulės komunistai nustos spardyt subinę seimui ir vyriausybei.
  Pirmyn valstiečiai(kolūkiečiai)

 7. Minties pratęsimas:

  … nes dabar ją valdo kv….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: