Grupė medicinos mokslo darbuotojų pareiškė palaikymą Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms (31)

info.lt nuotr.

info.lt nuotr.

Gruodžio 5 d., grupė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) medicinos mokslininkų kreipėsi į Seimą išreikšdami paramą šiuo metu Seime svarstomoms Seimo narių grupės pateiktoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms. Kreipimosi autoriai Seimo nariams pateikė mokslinius įrodymus, pagrindžiančius kiaušialąsčių šaldymo efektyvumą. Mokslininkai pritarė žmogaus embriono apsaugos stiprinimui, embriono eksporto iš Lietuvos draudimui, siekiant užkirsti kelią Lietuvoje sukurtų embrionų išvežimui į užsienį eksperimentams, pasisakė už neatlygintiną lytinių ląstelių donorystę.

Akademinės gydytojų bendruomenės nariai pritarė siekiui įteisinti modernią kiaušialąsčių šaldymo technologiją bei siūlomai minėto įstatymo nuostatai, kad būtų leidžiama sukurti ir į moters organizmą perkelti ne daugiau nei tris embrionus. Pasak gydytojų, tokiu būdu bus išvengta embrionų šaldymo bei nepanaudotų užšaldytų embrionų sunaikinimo. 

Seimo nariams skirtame rašte pabrėžiama, kad kiaušialąsčių šaldymo efektyvumas neretai netgi viršija rezultatus, gautus šaldant embrionus.

Skelbiame visą kreipimąsi:

Atviras kreipimasis dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų

Lietuvos Respublikos Seimo nariams 2016-12-05

Pritariame Lietuvos Respublikos Seime svarstomoms Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisoms. Pataisomis siekiama uždrausti mokėjimus už žmogaus lytinių ląstelių donorystę. Šios pataisos užtikrina moterų apsaugą. Moterys nebus skatinamos rizikuoti savo sveikata ir už atlygį tapti donorėmis. Pataisomis sustiprinama žmogaus embriono apsauga. Uždraudžiamas embriono eksportas iš Lietuvos, taip užkertant kelią Lietuvoje sukurtų embrionų išvežimui į užsienį eksperimentų tikslu.

Pataisomis taip pat įteisinama moderni kiaušialąsčių šaldymo technologija, leidžiama sukurti ir į moters organizmą perkelti ne daugiau kaip tris embrionus. Tokiu būdu bus išvengta embrionų šaldymo bei nepanaudotų užšaldytų embrionų sunaikinimo. Pora, pasitarusi su gydytoju, galės pasirinkti ir mažesnį sukuriamų embrionų skaičių. Taigi, sukuriamos sąlygos mažinti daugiavaisio nėštumo atvejus.

Iš esmės pritardami Seimo narių pasiūlytoms pataisoms, norime atkreipti dėmesį į tai, kad per pastaruosius penkerius metus atlikti klinikiniai tyrimai, metaanalizės bei studijos pagrindžia teiginį, jog kiaušialąsčių šaldymas (vitrifikavimas) savo efektyvumu nenusileidžia embrionų šaldymui (Cobo A et al., 2011), (Rienzi L et al., 2010), (Parmegiani L et al., 2011). Pastebėtina, kad tais atvejais, kai kiaušialąstės paimamos iš jaunų (≤35 metų) moterų, tiek šviežių kiaušialąsčių, tiek ir šaldytų kiaušialąsčių panaudojimo efektyvumas reikšmingai nesiskiria: pvz. sėkmingai apvaisinama atitinkamai 80,7% ir 78,2% kiaušialąsčių, gimdymų skaičius tenkantis apvaisinimo ciklui yra 38,4% (naudotos šviežios kiaušialąstės) ir 43,4% (naudotos vitrifikuotos kiaušialąstės). Toje pat studijoje atlikus šviežiai sukurtų embrionų ir šaldytų kiaušialąsčių panaudojimo efektyvumo palyginimą taip pat gauti panašūs rezultatai: pvz. klinikinių nėštumų skaičius atitinkamai 40,8% (šviežiai sukurti embrionai) ir 33,3% (iš vitrifikuotų kiaušialąsčių sukurti embrionai) (Solé M et al., 2013).

Vertinant Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos draugijos duomenis, kurie gauti lyginant Europos valstybėse įsisteigusių pagalbinio apvaisinimo paslaugas teikiančių klinikų rezultatus (duomenys apima visas moterų amžiaus grupes), šaldytų kiaušialąsčių panaudojimo efektyvumas ne tik kad nenusileidžia šaldytų embrionų panaudojimo efektyvumui, bet netgi jį viršija. Europoje klinikinių nėštumų po atšildytų embrionų perkėlimo vidurkis yra 20,3%, o klinikinių nėštumų pagalbiniam apvaisinimui panaudojus šaldytas kiaušialąstes vidurkis – 25,4%. Atitinkamai, gimdymų vidurkis: 14,1 ir 15,5%. (Kupka MS et al., 2016). Panašias išvadas, palankias kiaušialąsčių šaldymui, pateikia Amerikos ginekologų ir akušerių koledžas (American College of Obstetricians and Gynaecologists (Committee on Gynecologic Practice), Opinion 584, 2014). Kiaušialąsčių šaldymą palankiai įvertina ir kiti naujausi moksliniai tyrimai (Crawford S et al., 2016).

Maltoje, kurioje leidžiama šaldyti tik kiaušialąstes ir vienu metu į gimdą perkeliama ne daugiau dviejų embrionų (trijų embrionų perkėlimui Maltoje privalomas specialus leidimas), taip pat stebimas didesnis embrionų, sukurtų iš šaldytų kiaušialąsčių, o ne iš šviežių, panaudojimo efektyvumas (atitinkamai 30,77% ir 27,91% klinikinių nėštumų) ir duomenys apima visas moterų amžių grupes (Embryo Protection Authority. Annual work report and trends and figures of fertility treatments in Malta for 2014).

Turimų tyrimų duomenys patvirtina ir tai, kad kiaušialąsčių vitrifikacija nepaveikia iš tokių kiaušialąsčių po jų atšildymo sukurto embriono kokybės (Chamayou S et al., 2015).

Apibendrinant, dabarties mokslo duomenimis embrionų šaldymas neturi pranašumų lyginant jį su kiaušialąsčių šaldymu (vitrifikacija). Argumentas, kad tik embrionų šaldymas padeda išvengti papildomos moters kiaušidžių stimuliacijos ir su tuo susijusių rizikų, yra klaidinantis, nes ir kiaušialąsčių šaldymas (vitrifikacija) padeda išvengti minimų problemų. Po stimuliacijos surinktos kiaušialąstės yra užšaldomos ir vėliau, naudojant jas apvaisinimui, papildoma hormoninė stimuliacija nėra reikalinga. Dar daugiau, kiaušialąsčių šaldymas turi daugiau privalumų, nei embrionų šaldymas, nes jis eliminuoja religines, etines, teisines bei moralines problemas, susijusias su embrionų šaldymu.
Kiekvienas dirbtinai sukurtas embrionas yra gyvybė, besivystantis žmogus, nuo pat apvaisinimo. Lietuva turi istorinę galimybę priimti įstatymą, kuriuo būtų saugoma užsimezgusi žmogaus gyvybė,propaguoti kiaušialąsčių šaldymą ir neturėti nuolat kylančių problemų, susijusių su šaldytų embrionų laikymo trukme bei jų naikinimu saugojimo terminui pasibaigus.

Prof. Habil. dr. Angelija Valančiūtė, histologė-embriologė, LSMU Histologijos ir embriologijos katedros vedėja
Prof. dr. Andrius Macas, gyd. anesteziologas-reanimatologas, LSMU Anesteziologijos klinikos vadovas
Doc. Dr. Juozas Šidiškis, LSMU, Kauno klinikos, neurochirurgas
Dr. Jolita Palubinskienė, LSMU Histologijos ir embriologijos katedros lektorė
Doc. Dr. Dalia Railaitė, akušerė-ginekologė, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinika, Mikroinvazinės ir plastinės ginekologijos sektoriaus vadovė
Dr. Romualdas Tomas Preikša, LSMU Endokrinologijos instituto vyr.m.d., Endokrinologijos klinikos gyd. endokrinologas
Doc. habil. dr. Dalia Kotryna Baliutavičienė, LSMUL KK akušerė-ginekologė
Doc. Dr. Ramunė Jurkuvienė, LSMU psichologė
Dr. Giedrė Širvinskienė, LSMU, psichologė
Dr. Ieva Didlauskaitė-Stupukienė, LSMU, psichologė
Prof. dr. Vidas Pilvinis, LSMUL Intensyviosios terapijos klinikos vadovas
Dr. Edita Jašinskienė, LSMUL KK vaikų endokrinologijos skyriaus vadovė;
Doc. dr. Danielius Serapinas, genetikas, LSMUL KK Genetikos ir molekulinės patologijos klinika
Dr. Alina Kuzminienė, LSMUL otolaringologė
Doc. Dr. Vytautas Ragaišis, LSMU, neurochirurgas; LSMUL Neurochirurgijos klinika.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

31 komentaras

 1. Citata: “Akademinės gydytojų bendruomenės nariai pritarė siekiui įteisinti modernią kiaušialąsčių šaldymo technologiją bei siūlomai minėto įstatymo nuostatai, kad būtų leidžiama sukurti ir į moters organizmą perkelti ne daugiau nei tris embrionus”.

  Nieko naujo: kiaušialąsčių šaldymas nėra efektyvus ir dėl to būtų papildomiems bandymams kankinamos moterys –
  “Garsių žmonių kreipimasis: naujos pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos – smurto prieš moterį forma”
  http://www.delfi.lt/video/sveikata-tv/garsiu-zmoniu-kreipimasis-naujos-pagalbinio-apvaisinimo-istatymo-pataisos-smurto-pries-moteri-forma.d?id=73069374

 2. Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos draugija taip pat išplatino pranešimą, kuriame reiškia susirūpinimą dėl sveikatą žalojančių Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisų.

  http://sveikata.lrytas.lt/ligos-ir-gydymas/vilnietes-sauksmas-tai-kas-dabar-vyksta-lietuvoje-mane-siurpina.htm?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy

 3. – Kiek kainavo procedūra Lenkijoje ir kiek būtumėte sumokėję Lietuvoje?
  – Iš viso apie 2600 eurų. Tai kaina su kelionėmis, procedūra ir papildomomis procedūromis, vaistais. Lietuvoje vien procedūra kainuoja 1800 eur, o kur dar papildomos. Be 4000 eurų nelabai.
  – Ar procedūra skausminga?
  – Sąlygos Lenkijoje puikios. Skaičiau įspūdžius, kad Lietuvoje pati nemaloniausia procedūra, kai išimamos kiaušialąstės, tačiau aš gavau palatą poilsiui, anesteziologas puikiai atliko darbą, pusvalandžiui atsijungiau, nieko nejaučiau. O hormoninę stimuliaciją kiekviena moteris toleruoja skirtingai. Man ji praėjo labai paprastai. Žinau, kad kitoms moterims sudėtingiausia užauginti folikulus, iš kurių išimama kiušialąstė.
  – Ką žinote apie valstiečių žaliųjų lyderio R. Karbauskio propaguojamas ir kaip alternatyvą pagalbiniam apvaisinimui siūlomas naprotechnologijas?
  – Esu anksčiau skaičiusi straipsnius apie šią technologiją, tačiau plačiau domėtis neteko. Kadangi žinojau visas savo problemas ir mano nepastojimo trukmė – 8 metai – būtų per vėlu, mano žiniomis, šis procesas užtrunka. Jei kas tai man būtų pasiūlę kelio pradžioje, galbūt būčiau svarsčiusi. Pavasarį klausiausi posėdžio Seime, kai svarstytas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas. Kai kurie Seimo nariai minėjo krikščionybę, kad taip Dievas baudžia ir taip toliau. O jei, tarkime, aš nesu tikinti? Kodėl aš turiu vargti ir kankintis dėl to, kad kažkas Seime tiki Dievu, nors abejoju, ar to tikėjimo yra, o aš, tarkime, netikinti? Juk turime teisę rinktis. Mane tai stebina, ypač kaip klausausi diskusijų apie embrionus, neva tai žmonės ir panašiai. Tačiau, pavyzdžiui, abortus leidžiama daryti iki 12 nėštumo savaitės.

  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/vilniete-pagalbos-sulauke-lenkijoje-kodel-turiu-kankintis-del-to-kad-kazkas-seime-yra-tikintis.d?id=73040408

 4. “Profesorė V. M. Čigriejienė juokiasi iš R. Karbauskio teiginių, kad tai ne tik jo, bet ir LSMU specialistų nuomonė. „LSMU yra dvi moterys – Lesauskaitė ir embriologė histologė Valančiūtė.
  Jūs paklauskit specialistų – ar jos gydė nevaisingumą?
  Jos gi nėra klinicistės.
  (…) Koks čia mokslų universitetas?“, – raštą, kuriuo dalijasi R. Karbauskis, pakomentavo V. M. Čigriejienė”.

  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/prof-v-m-cigriejiene-paaiskino-kaip-r-karbauskis-rinko-mediku-parama.d?id=73075304

 5. neziniukas:

  Nepamirsk,kad po 15 minuciu, sminga ir skandinavai,nes jie ismaukia greiciau ir daugiau uz mus….Pvz. Estas dar nespeja sugalvoti, kuria ranka pakelti stikleli,o skandinavas jau seniai po stalu “saldytus embrionus skaiciuoja”… 😉 Taip kad 15 min. ,visada bus greitesni zu Delfi – manau…. Geliu jau nupirkai ?

 6. LosAngeles:

  Kaip kieno ‘darbstumas’ siek tiek itartinas darosi… 🙂
  O kur gi tie ‘visi pasiurpe gydytojai’, anot delfio??? Galima spresti kad visgi pasiurpe ne visi…

 7. arvydas damijonaitis:

  Po 2016 rinkimų situacija LR Seime iš esmės nepasikeitė – kairieji vėl turės valdančiąją daugumą. Vadinamieji „valstiečiai“ yra neaiškios sudėties, buvusių Seimo valdančiųjų kairiųjų partijų rinkėjų sukurtas pažadukų – gelbėtojų konglomeratas. Pavyzdžiui, šio ideologizuotų fanatikų konglomerato siūloma kiaušaląsčių technologija skatina emigraciją, nes Europa naudoja saugią embrionų technologiją. Gyventi ideologizuotų prietrankų valdomoje valstybėje yra nesaugu. R.Karbauskiui baimė turėtų būti įprastas dalykas. Didžiausia rizika buvo rusų mafijos panosėje posovietinėje Lietuvoje masiškai už dyką superkant žemės sklypus. Faktai – žemgrobis Karbauskis buvo už sutarties su ES suspendavimą, už draudimą žemę parduoti užsieniečiams. Matomai už šias „paslaugas“ mafija galėjo leisti, („toleravo“) R.Karbauskiui už dyką masiškai supirkinėti žemės sklypus. Tikėtina, kad dėl rizikos grobiant žemės sklypus, Karbauskio šeima atsidūrė Ispanijoje, kur jis bet kada, esant reikalui, suspėtų ir pats pasprukti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: