Palangoje nagrinėtas Tiškevičių paveldas Lietuvoje (nuotraukos) (0)

Tiškevičiu dvaras Palanga | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Tiškevičiu dvaras Palanga | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Didikai Tiškevičiai Lietuvos kultūros pavelde buvo labai svarbūs. Gavę grafų titulą už nuopelnus valstybei, daug šimtmečių užėmė labai reikšmingus postus valstybės valdyme: buvo didieji etmonai, urėdai, kancleriai, vyskupai. Šios grafų dinastijos, palikusios daug išskirtinai gražių rūmų ir parkų, atstovai artėjant XIX a. buvo iš tų nedaugelio bajorų, kurie prijautė Lietuvos tautiniam judėjimui, jį rėmė.

Lapkričio 25 d. Palangos gintaro muziejuje vykusiame forume „Tiškevičių paveldas Lietuvoje: sėkmės istorijos ir naujos galimybės“ detaliai nagrinėtos Tiškevičių paveldo atgaivinimo Lietuvoje sėkmės istorijos. Užutrakio dvaro atvejį aptarė Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius, Kretingos dvaro atvejį – Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, Raudondvario dvaro – Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro laikinoji direktoriaus pavaduotoja Ieva Poderytė.

Forume Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius ir kiti pranešėjai akcentavo, kad LDK didikų kultūrinio paveldo restauravimas atliepia piliečių poreikį tapatintis su istorija ir atrasti šalies kultūrai savas kilmingas gyvenimo formas. Bendradarbiaujant Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijai ir Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos pradėtos metodinės investicijos į kultūros paveldo statusą turinčius nekilnojamojo turto objektus. Verslui suprantant kultūros paveldo objektų vertę, o save – kaip paveldo objekto autentiškumo palaikytoją ir kūrėją, veriasi galimybių „kultūros paveldo tapatybinės-paveldinės vertės idėją“ paversti bendruomenių ir verslo vystymo idėjomis.

Palangos savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus ir savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Litvinienė pabrėžė, kad šis kurortinis miestas ir yra toks sinergiško kultūros paveldo puoselėjimo pavyzdys, jame Tiškevičių, kaip Palangos miesto įkūrėjų, palikimas tampa miesto vertingumo ir išskirtinumo vystymo pamatu.

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė akcentavo siekį, kad ateities kartos pajustų Tiškevičių ryškų indėlį valstybei ir puoselėtų bei augintų jų paliktą kultūros paveldą. Išgvildentos institucijų, verslininkų bei piliečių idėjos, bendros pastangos padės plėtoti su Tiškevičiais, kaip valstybės, dvasininkijos veikėjais, mokslininkais, meno kolekcionieriais ir nuostabių dvarų įkūrėjais, susijusių vietovių potencialą bei trauką, stiprins vietos dvasią.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: