Prašoma atlikti Lietuvos kalbos priežiūros institucijų finansinį ir veiklos auditą (4)

Dvikalbystė | N. Zverko nuotr.

Dvikalbystė | N. Zverko nuotr.

Lapkričio 10 d. Vilniaus miesto savivaldybės Valstybinės kalbos reikalų visuomeninės komisija (VKRVK), kartu su kitomis organizacijomis kreipėsi į Valstybės kontrolę prašydami atlikti Lietuvos kalbos priežiūros institucijų finansinį ir veiklos auditą.

Susitikime su valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Daiva Bakutiene dalyvavo visuomeninės komisijos pirmininkė Eglė Mirončikienė, Nacionalinės vartotojų federacijos vadovė Alvita Armanavičienė, Nepriklausomybės gynėjų sąjungos atstovas Vladas Turčinavičius. Susitikimo dalyviai aptarė valstybinės kalbos priežiūros bėdas, jų sprendimo būdus ir sutarė dėl tolesnio bendradarbiavimo.

Lietuvos valstybės kontrolieriui Arūnui Dulkiui adresuotame visuomenininkų prašyme „dėl kalbos  priežiūros institucijų finansinio ir veiklos audito“ pažymima, kad Valstybės lėšomis išlaikoma daug už valstybinę kalbą atsakingų institucijų. „Kultūros ministerija formuoja valstybės politiką valstybinės kalbos srityje, organizuoja, koordinuoja ir kontroliuoja jos įgyvendinimą. Kalbos norminimo, tvarkybos ir priežiūrai užtikrinti veikia Valstybinė lietuvių kalbos komisija, Valstybinė kalbos inspekcija, savivaldybių kalbos tarnybos. Savivaldybėms perduotoms funkcijoms vykdyti skiriami valstybės biudžeto asignavimai. Tačiau kalbos priežiūrai skiriamos biudžeto lėšos naudojamos neefektyviai“, – rašoma prašyme.

Pasak visuomenininkų lietuvių kalba vis labiau nuvertinama ir stumiama iš šalies viešojo gyvenimo. „Ji vis labiau teršiama svetimžodžiais, vis daugėja teisės aktų reikalavimų neatitinkančių viešųjų užrašų, iškabų, reklamų, įmonių ir renginių pavadinimų, konferencijose, mokymuose ir kitur dažnai neužtikrinamas vertimas į valstybinę kalbą. Ypač apgailėtina padėtis Lietuvos sostinėje Vilniuje“, – teigiamadokumente.

Visuomenininkai įsitikinę, kad kalbos norminimo, tvarkybos, priežiūros institucijų sistema neužtikrina kontrolės kokybės, visuotinumo ir yra nepakankamai veiksminga.

„Lietuva yra vienintelė valstybė, galinti garantuoti lietuvių tautos ir kalbos egzistavimą bei raidą, todėl už valstybinę kalbą atsakingų institucijų netinkamas darbas, lietuvių kalbos skurdinimas, vartojimo srities susiaurinimas laikytinas grėsme Lietuvos valstybės pamatinėms vertybėms“, – teigia visuomenininkai.

Šį kreipimąsi į Valstybės kontrolę pasirašė nemažai nevyriausybinių organizacijų: Nacionalinė vartotojų teisių federacija, Lituanistų sambūris, Lietuvių fronto bičiulių sąjūdis, Žmogaus teisių gynimo asociacija, Kauno jungtinis demokratinis judėjimas, Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacija, Vilniaus bendruomenių asociacija, Vakarų Lietuvos tėvų forumas, Šiaulių miesto Sąjūdžio pirmeivių klubas, Nacionalinis interesas, Už socialinį teisingumą, Skaidri politika, Vilniaus m. savivaldybės Prevencijos ir viešosios tvarkos visuomeninė komisija, Vilniaus m. savivaldybės Kultūros visuomeninė komisija,  Nepriklausomybės gynėjų sąjungos Vilniaus skyrius, Vilniui ir Tautai ir kt.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Tikiuosi::

  turima galvoje išsami vadovybės ir artimiausios aplinkos praturtėjimo deklaracija:
  polinkis į oficialias pajamas neatitinkančią prabangą, kiek automobilių pakeista, kt. išlaidos per darbo šiame poste laiką (pvz., kelionės, atostogų ir ilgųjų savaitgalių leidimo vietos, vaikų studijos )

 2. Mickey Mouseas:

  Trumpas. TrUmpas. TRUMPAS.

  • Žemyna:

   Bent už vieną Trampui reikia padėkoti: už jo pavardę, praktiškai pademonstruojančią, koks absurdas svetimvardžius rašyti ne pagal skambesį…
   Palyginkime:
   „Alko“ antraštes:
   – V. Radžvilas: D. TrAmpas tiksliausiai užčiuopė realias Amerikos galimybes,
   – V. Sinica. Nebijokite TrAmpo,
   su antraštėmis pagal „Delfio“ susikurtą taisyklių plakinį:
   – V. Sinica. Nebijokite TrUmpo… : )
   – JAV rinkimų akibrokštas: D. TrUmpas nebūtinai eis prezidento pareigas,
   – I. Makaraitytė. Kas labiau arogantiškas: TrUmpas ar Clinton, …
   – M. Jastramskis. TrUmpas, „Brexit“ ir valstiečiai: kas toliau?
   – D. TrUmpas apsigalvojo: iš interneto svetainės dingo … rinkimų pažadai,
   – D. TrUmpas pakeitė plokštelę …
   Akivaizdu, jog
   „Alko“ antraštės rašomos ir skamba taip, kaip ir dera oriam ir raštingam straipsnio autoriui, žinančiam, katra kalba straipsnį rašo.
   „Delfio“ netilpimas gimtosios k. taisyklių rėmuose, lunatikavimas tarp dviejų kalbų taisyklių, liudija gal tapatybės praradimą, gal kaimo morkos, į ponus išėjusios, savosios kilmės kratymąsi.
   Net pačiam TrUmpiausiam nenaudingas toks rašymas – nei pagal skambesį, nei pagal teksto autoriaus kalbos taisykles, kadangi taip rašoma pavardė gali būti naudojama patyčioms, net ir nešvankybėms… Todėl galima įtarti portalą ir ne iš neišprusimo, bet tyčia taip darant…

 3. Iš tiesų jeigu šios lėšos matomai yra naudojamos neefektyviai, būtų pravartų atlikti ir pamatytų jų veiklos auditą. Yra manau ne viena, gerų atsiliepimų turinti įmonė, kuri atliktų ir išdėstytų viską tiesiai ir aiškiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: