L. Zasimavičius. Alkoholizmo pažabojimas būtų pati svarbiausia “reforma” atkurtos Lietuvos istorijoje (8)

Linas Zasimavičius | asmeninė nuotr.

Linas Zasimavičius | asmeninė nuotr.

Viešojoje erdvėje vis dažniau diskutuojant apie galimo valstybinio alkoholio pardavimo monopolio, ar bent jau specializuotų parduotuvių, steigimo galimybę, pastarieji laisvosios rinkos apribojimai sulaukia prieštaringų vertinimų iš verslininkų ar liberalių pažiūrų politikų, kuriems bet koks individo laisvės suvaržymas – savaime blogis. Iš tikrųjų graudžiai juokingai skamba kai kurių veikėjų kalbos, jog apribojus alkoholio prekybą, žmonės ims emigruoti iš Lietuvos, valstybė praras milžiniškas pajamas, gaunamas iš alkoholio akcizų ir t.t.

Tokias kalbas gali sąlygoti keletas veiksnių: oficialus ar neoficialus atstovavimas alkoholio verslui arba – sveiko proto neturėjimas. Štai kodėl bent iš dalies pažabojus alkoholizmą, Lietuva patirtų milžinišką naudą finansų, socialinių reikalų, kultūros srityse:

 1. Lietuvos gyventojams pradėjus mažiau vartoti svaigiųjų gėrimų, sveikatos apsaugos sistemoje mažiau pinigų reikės skirti alkoholizmo sukeliamų ligų (pvz. kepenų cirozė) gydymui. Taip pat mažiau pasitaikys alkoholio apsinuodijimo atvejų, mažiau bus greitosios pagalbos iškvietimų. Visa tai leis sutaupyti daugybę lėšų sveikatos apsaugos sistemoje ir sutaupytas lėšas skirti gydytojų, pagalbinių darbuotojų atlyginimų kėlimams, medicinos paslaugų prienamumo didinimui.
 2. Sumažėjus alkoholio vartojimui visuomenėje, sumažės darbo paimtys Lietuvos policijai. Kiekvienas bent kartą matęs TV laidą „Farai“, gali pastebėti, jog 95 proc. policijos iškvietimų yra sąlygoti apsvaigusių asmenų nusikalstamo elgesio. Sumažėjus tokių beprasmiškų iškvietimų skaičiui, policija galės  daugiau lėšų skirti pareigūnų rengimui, jų darbo užmokesčio kėlimui, taip pat  operatyviau reaguos į tikrai pavojingas nusikaltėlių daromas veikas.
 3. Sumažėjus alkoholio vartojimui, neišvengiamau sumažės ir smurtas artimoje aplinkoje. Nemanau, jog čia reikalinga statistika. Užtenka įsijungti televizorių, pažiūrėti vieną „TV Pagalbos“ laidą ir suprasti, jog smurto artimoje aplinkoje šaknys  – besaikis alkoholio vartojimas. Sumažėjus alkoholizmui, išvengsime pastarojo laiko tragedijų, kuomet į šulinį yra įmetami vaikai ar peiliu subadomas sutuoktinis, brolis, močiutė, mama, draugas.
 4. Valstybė sutaupys gausybę lėšų, skiriamų asocialių šeimų rėmimui. Ne paslaptis, jog dauguma remtinų, nedirbančių šeimų skęsta alkoholio liūne. Bent dalį jų „ištraukus“ iš alkoholizmo, valstybei atsirastų lėšų pvz. spartnesniam pensijų didinimui. Nustoję alkoholį vartoti žmonės – daug didesnė tikimybė, jog įsidarbins, ir savo sumokamais mokesčiais prisidės prie bendrojo gėrio kūrimo valstybėje.
 5. Apribojus alkoholio prieinamumą, mažiau vaikų atsidurs vaikų namuose. Vaikai dažniausiai paliekami yra asocialių asmenų, kurie negali užtikrinti savo vaikams oraus pragyvenimo. Alkoholizmo sukeliamos ar gilinamos psichologinės problemos taip pat lemia atsisakymą auginti savo vaikus.
 6. sumažėjus alkoholio vartojimui – sumažės ir savižudybių skaičius, nes alkoholis problemų neišsprendžia, o tik skatina priklausomybę bei sukelia psichologines problemas.
 7. Sumažėjus alkoholio vartojimui, pakils šalies išsimokslininmo lygis. Dabar asocialiose, prasigėrusiose šeimose augantys vaikai dažniausiai yra paliekami be vilties įgyti aukštąjį mokslą. Jų tėvams nustojus vartoti alkoholį, sutaupytos šeimos piniginės lėšos galės būti skiriamos ir vaikų išsimokslinimui. Tai padės valstybei išugdyti daugiau aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie ateityje valstybei kurs didelę pridėtinę vertę.
 8. Padidėjus šalyje klvaifikuotų darbuotojų, ir, apskritai, dirbančiųjų skaičiui, į šalį plūstels tiesioginės užsienio investicijos. Kvalifikuota darbo jėga – yra vienas svarbiausių dalykų, valstybėms konkuruojant dėl tiesioginių užsienio investicijų. Padidėjus užsienio investicijoms, kils šalies dirbančiųjų atlyginimai, o kartu ir socialinės pašalpos bei išmokos.
 9. Sumažėjus alkoholio vartojimui – bus laimėtas karas keliuose. Vis mažiau keliuose liks vairuotojų, galėsiančių kelti mirtiną pavojų vaikams, kitiems eismo dalyviams. Žuvusiųjų, nukentėjusiųjų skaičius kelyje – sumažės.
 10. Blaivūs piliečiais lems aukštesnę demokratijos kokybę. Blaivūs piliečiai gales daugiau laiko skirti domėjimuisi politika, todėl rinkimuose dalyvaus atsakingiau ir taip užkirs kielią į politiką patekti nusikalstamų struktūrų, abejotinos reputacijos asmenims. Skaidri politika lems ir skaidrų viešųjų lėšų panaudojimą, taip apsaugant mokesčių mokėtojų pinigus nuo išvaistymo.
 11. Nustojus bujoti alkoholizmo kultūrai Lietuvos visuomenėje, politikai nesiryš imti alkolinių gėrimų dėžučių iš verslininkų.

Tai tik 11 iš daugybės kitų sričių, kurias sumažėjęs alkoholio vartojimas visuomenėje paveiks teigiama linkme. Skeptikai, gali sakyti, jog šaunu yra pažaboti alkoholizmą, tačiau ar valstybinio alkoholio pardavimo monopolio sukūrimas nepaskatins naminukės gamybos kaimuose, kontrabandos iš Baltarusijos,  ir taip sukeliamo netgi priešingo efekto, negu buvo laukiama? Atsakysiu – visuomenės išreikštas politinis pasitikėjimas rinkimuose tiek konservatoriais, tiek Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, aiškiai rodo, jog visuomenė yra pribrendusi  radikaliems alkoholio prekybos ribojimo sprendimams. Valstiečių surinktas balsų skaičius, ypatingai, regionuose, leidžia preziumuoti, jog net ir regionų gyventojai mato ir supranta alkoholizmo žalą. Toks gyventojų sąmoningumas gali puikiausiai prisidėti prie to, jog visuomenė netoleruos vietinių bravorų kūrimo ir alkoholio kontrabandos iš kitų šalių.

Įsteigus valstybinį alkoholio prekybos monopolį ar specializuotas parduotuves, galbūt ir nebus taip patogu, kaip dabar nusipirkti alaus daugumai šalies piliečių, kurie neturi problemų su alkoholizmu. Tačiau kiekvienas iš mūsų turėtume savęs paklausti: ar toks pasiaukojimas nėra vertas to, jog keliuose bus išgelbėtas vaikas nuo girto piliečio vairuojamo automobilio, bus apsaugota motina nuo nuolatinio savo sūnaus smurto,  bus suteikta viltis žmogui kabintis už gyvenimo ir nuveikti kažką naudingo sau ir savo šaliai?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: