Gaminių su GMO vartojimas Lietuvoje mažėja (0)

Alloverpress.ee nuotr.

Alloverpress.ee nuotr.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuolat vykdo genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) naudojimo ir jų ženklinimo reikalavimų laikymosi kontrolę. Patikrinimų metu nustatyta, kad gamyboje ir viešojo maitinimo įmonėse žaliavos, kurių sudėtyje yra GMO, nebuvo naudojamos. Vienas pažeidimas nustatytas tikrinant gaminius, įvežamus iš trečiųjų šalių.

Vykdant ivežamų maisto gaminių kontrolę, buvo atrinkti ir ištirti 136 mėginiai, importuoti iš Ukrainos, Rusijos, JAV, Brazilijos, Turkijos, Baltarusijos, Kinijos, Mianmaro, Kambodžos, Korėjos, Čilės, Etiopijos ir kt. šalių. Buvo tiriami šokoladiniai saldainiai, šokoladai, miltiniai konditerijos gaminiai, sojų, kukurūzų, ryžių, bulvių, makaronų produktai, maisto papildai ir priedai, įvairūs padažai.

Ištyrus mėginius, nustatytas vienas pažeidimo atvejis. Sausainiuose „Grona Zoologičnije” (gamintojas – Ukrainos įmonė „Grona”) rasta daugiau kaip 5 proc. genetiškai modifikuotų sojų produktų, nors apie tai nebuvo informacijos nei ženklinimo informacijoje, nei siuntą lydinčiuose dokumentuose. Į rinką šie sausainiai nepateko, importuotojui – UAB „Taurinas“ (J. Basanavičiaus g. 129 C, Šiauliai) nurodyta perženklinti visą šių produktų siuntą (per 5 t).

VMVT taip pat atrinko mėginių iš prekybos įmonių. Ištyrus 20 pavadinimų maisto gaminių (sojų, kukurūzų, papajų, šokolado, saldainių, ryžių, bulvių produktų ir kt.) dėl GMO, pažeidimų nebuvo nustatyta.

„Mūsų šalies rinkoje ir viešojo maitinimo įmonėse maisto produktų su GMO vartojimas ir naudojimas mažėja. Vartotojai įdėmiau skaito etiketes ir renkasi mažiau rizikos keliančius produktus. Lietuvoje galima prekiauti produktais su GMO tik pagamintais iš ES įteisintų augalų veislių. Jei jų sudėtyje yra daugiau kaip 0,9 % GMO, ženklinimo etiketėse privalo būti nurodyta, kad „produktas pagamintas iš GMO (pavadinimas) arba produkto sudėtyje yra GMO (pavadinimas)“, – sakė VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.

Šiuo metu mūsų šalies rinkoje prekiaujama 5 pavadinimų augaliniais aliejais su GMO:

 – augalinis aliejus (Belgija),

 – augalinis aliejus „Tėviškės“ (Olandija),

 – augalinis aliejus „Perla“ (Belgija),

 – augalinis aliejus „Sodžiaus“ (Vokietija),

ir 5 pavadinimų saldumynais:

 – kakaviniai saldainiai ,,Prestij Napolitan“,

 – vafliai ,,Coflet” (karamelės skonio),

 – korėtoji saldžioji plytelė ,,Stock”,

 – saldainiai ,,Truffle” su karamelės skonio įdaru,

 – korėtoji saldžioji plytelė ,,Safari”.

ES valstybėse narėse GMO naudojimas yra griežtai reglamentuotas. Genų inžinerijos būdu sukurti maisto gaminiai yra vieni labiausiai tiriamų. Mokslininkai, ekspertai atlieka rizikos vertinimo bandymus, gaminius tikrina aukščiausių standartų saugos testais, kol įsitikina, jog jie saugūs vartoti žmonėms. ES teritorijoje įteisinta daugiau kaip 45 veislės genetiškai modifikuotų augalų, kuriuos galima naudoti maisto gamybai (28 kukurūzų, 12 sojų pupelių, 4 rapsų ir 1 cukrinių runkelių veislės).

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: