Po svarstymo pritarta nuostatoms dėl naktinių taikiklių riboto naudojimo medžioklėje (1)

forum.gon.com nuotr.

forum.gon.com nuotr.

Seimas po svarstymo pritarė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIIP-3833(2), kuriomis siekiama pakeisti šiuo metu esantį draudimą naudoti naktinius taikiklius civilinėje apyvartoje ir leisti juos ribotai naudoti medžioklėje. Už tai numatančius pakeitimus balsavo 48 Seimo nariai, prieš – 21, susilaikė 10 Seimo narių. Tam, kad jie būtų priimti, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos leistų naktinius taikiklius ribotai naudoti medžioklėje – medžioti šernus jų tykojant iš bokštelių. Naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje tvarką turėtų nustatyti Aplinkos ministerija.

Naktinius taikiklius galėtų įsigyti tik leidimą medžiokliniam ginklui laikyti gavęs asmuo, o priskyrus optinius, lazerinius ir naktinius taikiklius prie D kategorijos ginklų Policijos departamentas galėtų sukontroliuoti taikiklių įvežimą į šalį ir prekybą.

Projekto iniciatoriai šių pataisų reikalingumą argumentuoja kylančiu pavojumi dėl afrikinio kiaulių maro plitimo, ūkininkų skundais dėl didėjančios daromos žalos žemės ūkio pasėliams. „Pažymėtina, kad šiuo metu ES naktinius taikiklius medžioklėje leidžiama naudoti trijose valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje ir kaimyninėje Latvijoje“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Seimo nario, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko Lino Balsio manymu, už tokio įnirtingo bandymo įteisinti naktinio matymo taikiklių naudojimą medžioklėje gali slypėti korupciniai susitarimai.

„Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, Aplinkos ministerija, patys medžiotojai prieštarauja naktinio matymo taiklių įteisinimui. Seime jau kelis kartus svarstėme šį įstatymą ir jis buvo vis atmetamas. Tačiau ponas Bronius Bradauskas, išvarytas pro duris, vėl veržiasi per kaminą su tais pačiais siūlymais. Kas gali paneigti galimybę, kad už bet kokia kaina bandomo „prastumti“ įstatymo neslypi dideli pinigai ir galima korupcija?“, – pasisakydamas Seime sakė L. Balsys.

Siekį įteisinti naktinio matymo taikiklių naudojimą įstatymo iniciatoriai motyvuoja poreikiu sumažinti šernų populiaciją, kad būtų suvaldytas afrikinis kiaulių maras, tačiau toks sprendimas, pasak parlamentaro,– ne išeitis ir tik atvers kelią naujiems pažeidimams.

„Kiaulių maras ir naktinių matymo taikiklių įteisinimas neturi jokio loginio ryšio. Netiesa, kad neįmanoma sumedžioti šerno be naktinio taikiklio. Šiuo metu šernų medžioklėje galima naudotis ir prožektoriais, ir žiūronais. Lietuvos medžiotojai ir taip, be jokių specialiųjų priemonių per praėjusius metus nušovė daugiau nei 60 tūkstančių šernų, tarp kurių ir užsikrėtusių maru. Europos Sąjunga rekomenduoja visai uždrausti šernų medžioklę maro apimtose teritorijose, kad jie išgaištų patys ir nenešiotų užkrato į kitas vietas. Įteisinus naktinius taikiklius, suklestės brakonieriai, nes bus neįmanoma sukontroliuoti, kas bus nušautas, naudojant naktinį taikiklį: ar šernas, ar elnias, ar kiti gyvūnai, kuriuos tokiu būdu draudžiama medžioti. Nebent prie kiekvieno medžiotojo pastatysime aplinkos apsaugos inspektorių, kuris stebės, kaip viskas vyksta. Tai nehumaniškas medžioklės būdas, pažeidžiantis gyvūnų gerovę, atimantis iš jų ramybę ir galimybę pasislėpti“, – teigė L. Balsys.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

1 komentaras

  1. NEIŠPRŪSĖLIAMS:

    Visiems ne medžiotojams. Manau pirmiausia reikėtu nueiti į medžioklę su medžiotoju ir tada suprastumėt kas yra taiklus šūvis, kas yra selekcija, kam reikalinga medžioklė. Ar reikalingas laukinių gyvūnų populiacijos reguliavimas. Pasidomėkite kas yra kiaulių maras. Kodėl kitos išsivystę šalys leidžia naudoti naktinio matymo taikiklius medžioklėse. Yra svarūs argumentai. Manau tų žmonių kurie yra prieš viską reikėtu sėsti į vežimus su arkliais, arba joti raitiems, medžioti su strėlėmis. ir visas pasaulio medicininis progresas turėtu būti regresas.
    Manau žmogus irgi turi kentėti jei jam daroma operacija. Gaila laukinių gyvūnų.
    Manau visi seimo nariai privalo nusišalinti balsuojant už kelių eismo taisykles, nes dauguma turi Teises važinėti automobiliais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: