Globos namai: dušas 2 kartus per mėn., užrakinti, neveikianti pagalbos sistema (0)

Zigis Kinis | efoto.lt nuotr.

Zigis Kinis | efoto.lt nuotr.

Pakartotinai apsilankę Kauno apskrities globos namuose Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro darbuotojai buvo nemaloniai nustebinti, nes globos įstaigos nebuvo išsprendę daugelio problemų, konstatuotų dar prieš metus, rašoma pranešime.

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas neslėpė apmaudo: „Svarbiausia, nebuvo išspręstos tos problemos, kurioms nereikia papildomų finansinių resursų“.

Seimo kontrolierius pastebėjo, kad tik dvi iš vienuolikos aplankytų globos įstaigų – Ežerėlio slaugos namai ir Kauno Panemunės senelių namai – ištaisė visus įvardytus trūkumus, susijusius su žmogaus teisių pažeidimais: „Tačiau buvo tokių įstaigų, pavyzdžiui, senelių globos namai „Užusaliai“, kurie pašalino tik tris nustatytus pažeidimus iš dvylikos konstatuotų. Globos namai „Globasta“ iš dvidešimt vienos teiktos rekomendacijos įgyvendino tik septynias. Panaši situacija ir Rumšiškių senelių globos namuose „Auksinis amžius“.

Tarp įvardytų trūkumų – senelių užrakinimas kambariuose, maudymas kartą per dvi savaites, apdriskę ir nedezinfekuoti čiužiniai, privatumo stoka bei neveikianti pagalbos kvietimo sistema.

„Apsilankę „Užusalių“ senelių namuose radome gyventojų, kurie buvo užrakinti kambariuose, o jų raktai buvo pas darbuotojus. Direktorė Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojams paaiškino, kad taip ji siekė užtikrinti gyventojų saugumą. Tačiau rakinti asmenis gyvenamuose kambariuose griežtai draudžiama“, – susirūpinimo neslėpė Seimo kontrolierius A. Normantas.

Asmens saugumas, anot Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro darbuotojų, turi būti užtikrinamas nepažeidžiant jo privatumo ir orumo. Socialiniai darbuotojai turėtų skatinti vyresnio amžiaus gyventojus rūpintis savimi, naudotis tūrimais įgūdžiais.

„Asmens kasdienė veikla turi būti organizuojama taip, kad palaikytų, skatintų ir motyvuotų asmenį būti kuo savarankiškesnį– gamintis maistą savo reikmėms, tvarkytis gyvenamąjį kambarį ir kita. Todėl socialinių paslaugų darbuotojai turi nuolat skatinti asmenų savarankiškumą ir privatumo srityje“, – sakė Seimo kontrolierius.

Seimo kontrolieriaus įsitikinimu, netoleruotina, kai globos įstaigų darbuotojai įeidami į kambarius nesibeldžia, o medicinos darbuotojai gyventojus apžiūri visų kambaryje esančių asmenų akivaizdoje: „Toks darbuotojų elgesys nuasmenina gyventoją, tari jis neturėtų orumo“.

Pakartotinai apsilankę „Globastos“ globos namuose Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro darbuotojai nerado pagalbos kvietimo mygtukų gyventojų kambariuose, nors Socialinės globos normų aprašas numato, kad pagalbos kvietimo sistema turi būti įvesta gyvenamuosiuose kambariuose, asmens higienos patalpose. Be to, buvo įstaigų, kuriose pagalbos kvietimo sistema įrengta, tačiau ji neveikė.

Seimo kontrolierius išreiškė viltį, kad globos įstaigų vadovai susimąstys ir pažeidimus pašalins: „Tačiau jei problemų, susijusių su žmogaus teisių pažeidimais, globos įstaigos neišspręs, imsimės griežčiausių priemonių. Seimo kontrolieriai gali kreiptis į steigėją, kad šis įvertintų atsakingų darbuotojo veiklą, taip pat ir į teismą. Vis dėlto, manome, kad Socialinių paslaugų ir priežiūros departamentas, kuris išduoda licencijas šioms įstaigoms, taip pat įvertins jų veiklą“.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: