Tautininkų sąjunga reikalauja pašalinti neteisėtas Vilniaus gatvių pavadinimų lenteles ne lietuvių kalba (11)

Tautininkų sąjungos ir „Jaunosios Lietuvos“ emblemos

Tautininkų sąjungos ir „Jaunosios Lietuvos“ emblemos

Tautininkų sąjunga šiandien kreipėsi į Valstybinę kalbos inspekciją bei Vyriausybės atstovą Vilniaus apskrityje dėl administracinio teisės pažeidimo teisenos pradėjimo ir įpareigojimų pašalinti gatvių pavadinimų užrašus nelietuvių kalba. Taip tautininkai sureagavo į rugsėjo 4 dieną gatvių pavadinimų lentelių lenkų ir rusų kalbomis iškabinimą greta gatvių pavadinimų lietuvių kalba Varšuvos ir Rusų gatvėse Vilniuje, prisidengiant Europos kalbų dienos proga („ulica Warszawska“ ir „Русская улица“). Šių lentelių atidengime dalyvavo Vilniaus meras, Liberalų sąjūdžio pirmininkas Remigijus Šimašius.

Tautininkų sąjungos pareiškime primenama, kad „Valstybinės kalbos įstatymo 17 straipsnis nustato, kad Lietuvos Respublikoje viešieji užrašai yra valstybine kalba. Valstybinė kalba privaloma visų Lietuvos Respublikos įmonių, įstaigų ir organizacijų antspauduose, spauduose, dokumentų blankuose, iškabose, tarnybinių patalpų ir kituose užrašuose, Lietuvos gaminių ir paslaugų pavadinimuose bei aprašuose“.

Taip pat, nurodo tautininkai, ir vidaus reikalų ministro 2011 m. sausio 25 d. įsakymu nustatyta, kad gatvių pavadinimai, pateikiami lentelėse, informaciniuose ženkluose ar pavadinimų lentelėse, turi būti nurodomi taip, kaip jie yra įregistruoti Adresų ar Nekilnojamojo turto registre, o adresų registre gatvių pavadinimai registruojami tik valstybine kalba.

„Mūsų žiniomis, tiek Varšuvos, tiek Rusų gatvės Adresų ir Nekilnojamojo turto registruose yra įregistruotos tik lietuvių kalba, t.y. jokie šių gatvių pavadinimai kitomis kalbomis negali būti naudojami, – rašoma Tautininkų sąjungos pareiškime. – LR Valstybinės kalbos įstatymas (18 str.) numato tik vieną išimtį, kuomet užrašai gali būti pateikiami ir kitomis kalbomis – kuomet rašomi tautinių bendrijų organizacijų pavadinimai, tačiau nei vienu iš šiame pareiškime minimų atvejų nebuvo užrašytas tautinės bendrijos organizacijos pavadinimas. Pareigos laikytis įstatymo reikalavimų nešalina ir ta aplinkybė, jog toks dvigubų užrašų pakabinimas buvo atliekamas Europos kalbų dienos proga.“

Tautininkai taip pat nurodo, kad gatvių pavadinimų rašymas dviejomis kalbomis jau yra įvertintas ir teismų praktikoje, pavyzdžiui Vilniaus apygardos administracinis teismas 2013 m. sausio 28 d. sprendime yra nurodęs, kad gatvių pavadinimų rašymas dviejomis kalbomis prieštarauja Valstybinės kalbos įstatymo 17 str., ir todėl Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius buvo įpareigotas pakeisti Valstybinės kalbos įstatymo neatitinkančias gatvių lenteles į tokias, kuriose būtų nurodyti VĮ Registrų centre įregistruoti gatvių pavadinimai lietuvių kalba.

Tautininkų teigimu, pagal Valstybinės kalbos įstatymo 24 straipsnį bet kokie veiksmai prieš Lietuvos Respublikos Konstitucijos nustatytą valstybinės kalbos statusą neleistini, o už šio įstatymo nuostatų tiesioginį vykdymą atsakingi institucijų, įstaigų, įmonių, tarnybų bei organizacijų vadovai. Asmenys, pažeidę šį įstatymą, atsako įstatymų nustatyta tvarka. Administracinių teisės pažeidimų kodekso 91(7) straipsnyje yra numatyta administracinė atsakomybė už autentiškų ir oficialių Lietuvos vietovardžių formų nevartojimą kelių bei gatvių rodyklėse, iškabose. Kadangi tokius pažeidimus nagrinėja Valstybinės kalbos inspekcija, tautininkai ir kreipėsi į šią inspekciją, prašydami pradėti administracinio teisės pažeidimo bylą atsakingiems Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pareigūnams ir patraukti juos administracinėn atsakomybėn.

Tautininkų pareiškime taip pat rašoma: „Tikėtina, jog net ir pradėjus administracinio teisės pažeidimo bylą, įstatymo pažeidimas nebus pašalintas neteismine tvarka, todėl, įgyvendinant Savivaldybių administracinės priežiūros įstatyme numatytas pareigas, Vyriausybės atstovo Vilniaus apskrityje prašome inicijuoti teisminį procesą atsakingiems Vilniaus m. savivaldybės administracijos pareigūnams dėl įpareigojimo pašalinti šiame pareiškime nurodytus įstatymo pažeidimus. Iš teisminės praktikos matyti, kad analogiškų veiksmų Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje ėmėsi ir dvigubų gatvių pavadinimų užrašų Šalčininkų rajone atveju, t.y. įstatymo reikalavimai nuosekliai turi būti vykdomi visų asmenų atžvilgiu.“

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

11 komentarų

 1. Rimantg:

  Šaunuoliai tautininkai!

 2. As:

  NU ARGI TAS SVARBIAUSIA ZMOGUI LIETUVOJE. MAN TA LENTELIU PROBLEMA TAI KOKIA 1000 OJI NUO GALO. NEGALI TAUTININKAI AKTUALESNIU PROBLEMU PASIRINKT IR JAS SPREST? O KAIP EMIGRANTAI PVZ KURIU VIEN VAKAR 20 UZVEZE?

  • Gustavas:

   Jei tamstai yra tūkstantis problemų o lentelių problema yra tūkstantoji nuo galo, tai vadinasi ji yra pirma.Ir nepudrink čia smegenių . O tie 20 kurios vakar užveže neprašo ir neprašis jokių lentelių. O tu, troli ,paklausk lenkų ir ruskių partijų kodėl jos sprendžia lenkiškų, rusiškų lentelių ar gatvių ar dvikalbistės klausimus, ar įkurt kokią lenkišką radijo stotį. Matosi, kad joms čia aktualiausios problemos,o ne žmonių gerovės kėlimas. Tokios partijos išvis turi but uždraustos, nes nesprendžia visos Lietuvos problemų.

  • -.-.-:

   Žmogui Lietuvoje svarbu, kad būtų laikomasi įstatymų, nes tinkamų teisės aktų priėmimas ir laikymasis yra vienas iš veiksmingiausių būdų spręsti problemas, taigi tai visuomet aktualu. O dėl šitos situacijos, tai imigrantų (ne emigrantų) užvežė kol kas dar teisėtai, o lenteles iškabino neteisėtai.

   • As:

    EIK TU POKEMONE. TODĖL IR SĖDI TAUTININKAI AMŽINOJ OPOZICIJOJ KAD SPRENDŽIA TOKIUS KAIP LENTELĖS KLAUSIMUS- ŽMONĖMS TAI NEAKTUALU. MAN ŽYMIAI AKTUALIAU BŪTŲ JEI TAUTININKAI BŪTŲ BLOKAVĘ LGBT PARADĄ IR DABAR RENGTŲ KASDIENIUS MITINGUS PRIEŠ EMIGRANTUS. BŪTENT TAIP IR PAKILO VISOS DEŠINIOSIOS JĖGOS DABAR EUROPOJE.
    O KAI ŠITIE DĖL LENTELIŲ TRIZENA- NU TAI IR SEDĖS DAR 20 METŲ SU TOM LENTELĖM ANT SUOLIUKO KOL VISI NEIŠSIVAIKŠČIOS IŠ TOS PARTIJOS KAIP PANKA.

 3. Dar vienas dalykas: lentelių kabintojai – beraščiai.
  Nes:
  1. rusų kaip tokių nėra – jie save vadina žodžiu русские, kas išvertus į lietuvių kalbą, reiškia – rusiški;
  2. lietuviškas užrašas “rusų gatvė” neatitinka rusiško, kuris yra – “русская улица”, kas reiškia ne rusų, o rusišką gatvę.

 4. Jeigu veikti teisiškai nuosekliai, tai pirmiausiai derėjo nuvykus į savivaldybę susipažinti su potvarkiu dėl tų lentelių pakeitimo. Juk gali būti, kad tai atlikta be jokio potvarkio, tuomet gal būtų paaiškėję dar naujų dalykų…

 5. senis:

  Reikėtų pastebėti, kad daug Lietuvoje galiojančių pavadinimų neatitinka valstybinės – lietuvių kalbos reikalavimo. Naudojama slaviškų žodžių rašymo lietuviškomis raidėmis taktika: pvz.: Marijampolė, Dembava, Vilijampolė, Dubičiai, Slučajus, Dobrovolė ir t.t.

 6. Kalavijas:

  Su valdininkais- įstatymų pažeidėjais būtina kovoti teisiškai, o šitie liberalai kasdien įžūlėja…
  Liberalai – Lietuvos nelaimė, Šimašius – Vilniaus.

 7. Pritariam:

  Gaila, kad vieninteliai tautininkai aiškiai išreiškė teisingą poziciją. Kur kitos partijos, kurios deklaruoja tautiškumą asmenvardžių rašybos klausimu? Kodėl tyli ir leidžia liberalams tyčiotis iš Valstybinės kalbos ir tautai svarbių klausimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: