J. Dapšauskas. Ko siekiama reikalavimu rodyti asmens dokumentą perkant alkoholį? (27)

Degtinė – pasas | Alkas.lt koliažas

Degtinė – pasas | Alkas.lt koliažas

Nuo rugsėjo 2 d. prekybos centrai, priklausantys Prekybos įmonių asociacijai, perkant alkoholį, reikalaus asmens dokumento, nežiūrint kokio amžiaus yra žmogus. Tai viešojoje erdvėje pristatoma, kaip būdas mažinantis alkoholio suvartojimą nepilnamečių tarpe. Tikslas formuluojamas gražiai, tačiau motyvais mažų mažiausiai galima suabejoti, arba būtent įžvelgti tokiu būdu bandymą panaudoti dūmų uždangą, kad nebūtų priimtos tikrai efektyvios, ekspertų rekomenduojamos alkoholio vartojimo mažinimo priemonės.

Kada prekybininkai susidomėjo ir pradėjo rūpintis apgirtusiais nepilnamečiais? Kai piliečių iniciatyvinė grupė „Už blaivią“ surinko per 60 tūkst. piliečių parašų ir pateikėSeimui Alkoholio kontrolės įstatymo projektą, kurio priemonės yra pagrįstos kitų šalių sėkminga patirtimi ir jas rekomenduoja tarptautiniai ekspertai. Matydami, kad čia rimta (ir grėsminga didelėms verslo pajamoms) ėmėsi viešųjų ryšių, kad prekybos tinklai yra labai atsakingi ir imasi priemonių, kad negirtuokliautų bent vaikai.

Akivaizdu, kad priemonė neadekvati – prašyti asmens dokumento ir senukų, jei jie pirks alkoholį. Ir manau, labai sąmoningai neadekvati. Tai subtilūs viešieji ryšiai – „iššaukti“ plačias diskusijas žiniasklaidoje, suprantama tikintis ir alkoholį perkančių pasipiktinimo (padidės eilės, pasipiktins ir alkoholio neperkantys). Šis Prekybos įmonių asociacijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos memorandumas tėra tik šiaip ketinimas, susitarimas, kurį, kilus pirkėjų nepasitenkinimui, galima ir pakeisti, jo atsisakyti. Juk tai ne įstatymas ar koks įpareigojantis potvarkis, kuris turi galią.

Seimo rudens sesijos metu bus svarstomos „Už blaivią“ įstatymo pataisos, tad reikia žmonėse sukelti sumaištį: kokios tos draudimo priemonės yra absurdiškos, neadekvačios, neveikiančios, kurių galiausiai vis vien reikia atsisakyti. Ir dabar pasidomėjus: eiliniai piliečiai neskiria, ar tas dokumento prašymas yra valdžios nuleistas reikalavimas, ar pačio verslo susigalvota priemonė.

O dabar pasidomėkime, kas yra tie, kurie labai „susirūpino“ nusigėrusiais nepilnamečiais? Labai norėčiau, kad verslas tikrai būtų socialiai atsakingas ir imtųsi tokių pinigų uždirbimo būdų, kurie neveda šalies į degradavimą, bet čia mes matome būtent gudrų norą išvengti rimtų alkoholio kontrolės priemonių. Laurynas Vilimas, dabar vadovaujantis Lietuvos prekybos įmonių asociacijai, kuri nusprendė vaizduoti socialiai atsakingą su reikalavimu rodyti visiems asmens dokumentą, prieš tapdamas šios asociacijos vadovu, buvo Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas. Ir labai įnirtingai gynė alkoholio verslo interesus: kuo daugiau uždirbti, kad ši sritis būtų kuo labiau liberalizuota.

Negana to, dar šių metų pavasarį ne kartą piestu stojo Seime Sveikatos reikalų komitete, kai buvo svarstomas alkoholio pardavimo akcijų (nuolaidų) uždraudimo klausimas, kuris vis vien Seime buvo priimtas ir įsigalios nuo lapkričio 1 d. Kur tada buvo tas L. Vilimo socialinis atsakingumas? Kur susirūpinimas prasigėrusia Lietuva?

Pirmiausia prekybos centrai tuoj pat tegu pasirūpina, kad norint į jį įeiti, nereikėtų būtinai eiti per alkoholio pardavimo skyrius. O ne viename iš prekybos centrų esu matęs, kad įėjimas į prekybos salę prasideda būtent alkoholio skyriumi ir jo negalima net sąmoningai išvengti.

Juk ne paslaptis, kad su tiekėjais susitariama dėl prekių išdėstymo. Beje, manau, kad ir dėl degalinėse prekybos alkoholiu neuždraudimo nuo šių metų sausio 1 d. mūšis labiausiai vyko ne todėl, kad labai didelė alkoholio apyvarta degalinėse buvo, bet kad prekės būdavo išdėliotos pirmame plane prie kasų  ir už tai galimai gaudavo papildoma pajamas kaip už reklamą.

Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela aiškiai neatsakydavo, kai jo klausdavo, ar pritaria mokslu pagrįstoms ir veikiančioms alkoholio kontrolės priemonėms, kurias teikia piliečių iniciatyva, ieškodavo kažkokių kitokių priemonių. Štai jam verslas ir pasiūlė imitacines priemones ir jis pasirašė bendrą viešųjų ryšių memorandumą, bet jis realiai nieko neįpareigoja ir alkoholio vartojimo problemos nesprendžia. Tai pasitarnavo tik bandymui nukreipti informacinį dėmesį nuo tikrai efektyvių priemonių, kurias siūlo piliečių iniciatyva „Už blaivią“.

Socialdemokratai jau atsiribojo nuo šio verslo asmens dokumento rodymo projekto, nors jų ministras J. Požela pasirašė šį memorandumą su prekybos asociacija. Ar nebus taip: dalis alkoholį perkančių pasipiktins tokia tvarka, dar kai kas paaiškins, kad tai prieštarauja asmens duomenų apsaugai ir jo bus atsisakyta? Tada iniciatoriai pareikš, kad tikrai tai neduoda rezultatų, tad ir ateityje politikai turėtų nepritarti „kvailoms“ alkoholio kontrolės priemonėms.

Kaip ir tabako kontrolės ir vartojimo mažinimo politikos klausimais, taip ir alkoholio kontrolės politikos formavime, pramonė, kuri pelnosi iš šios srities, dalyvauti visai neturėtų. Jai išdiskutuoti sprendimai, paremti ekspertų rekomendacijomis, turėtų būti tiesiog „nuleidžiami“, nes visuomenei svarbiausia yra saugumas, viešasis interesas, o ne siauros verslo grupės milžiniška finansinė nauda. O reikia pradėti rimtas diskusijas ir politinį, teisinį procesą dėl alkoholio prekybos valstybės monopolio, kuris puikiai veikia Skandinavų šalyse.

Autorius yra „Už blaivią“ iniciatyvinės grupės koordinatorius

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

27 komentarai

 1. Lietuvis:

  Pries rasydamas komentara pasitikrinsiu ar ji galiu isspausdinti

 2. Lietuvis:

  Galiu. Tvarkoje. Parasysiu savo mintis. Nuo sekundes banko iki euro ivedimo kiek kartu buvo apgautas lietuvis ? Tik su paskutine apgavyste, euro ivedimu pragyvenimo lygis smuko kiek kartu ? Kuriamos komisijos isiaiskinti emigracijos priezastis….Gal jus kvaili ? Apsimetate kad ju nezinote ? Lietuva daroma salimi kurioje neimanoma gyventi.Visi dziaugiasi visais draudimais tarytum salies patrauklumas matuojamas draudimu skaiciumi. Visi ziuri i Vokietija ir ja kopijuoja.Jus kopijuokite Vokietija pirma pajamomis.Daromos lenteles sunykusiu kaimu is serijos “cia gyveno lietuviai” O jus pabandykite gauti leidima pastatyti ka nors tame kaime !? Is kart suzinosite kodel tie kaimai isnyko. Valdziazmogiu savivale, kysininkavimas, visiskas atitrukimas nuo eilinio zmogaus ir baudos, baudos, baudos…. Kai liksime mankurtais ir neturesime Tevynes tada verksite kruvinomis asaromis , na o dabar plesimo metas

 3. Žmogus:

  Daromės policine valstybe, į kurią net turistas nebenorės užsukti .Visur baudos..baudos.

 4. Dronas:

  O ko cia stebetis, ka cia klausineti? Viskas aiskiai aisku. Kad nereiketu priimt, rimtu ir butinu Lietuvai istatymu, kuriuos siulo PSO. Priimami butaforiniai popieriukai ir tokie reikalavimai, kad tik erzintu zmones ir tokiu budu moraliskai zlugdytu visas pastangas zabot girtavima. Juk vietoje to, kad zmogui pastaty mana ir apsaugot nuo Lietaus, duodamas figos lapelis, o paskui dar ir rekiama, neva matot! Mes davem (figos lapa), bet tai nepadejo, neraikia statyt namo, nes “nesigaus”. Nieksiska ir slyksti tam tikru grupiu veikla. kol tos grupes Lietuvoje bujos, tol taip ir bus. Nors ne< nebus taip, bus blogiau, nes dabar jau nuzydejo obelys, greitai skinsim vaisius, jau pamazu matoma kas bus (nieko geo).

 5. Akivaizdu, kad visuotinu reikalavimu asmens dokumento perkant alkoholį jo gamintojai ir prekiautojai tuo siekia alkoholio prieinamumo varžymo principą paversti kvailybe. Suprantama, kad pardavėjas gali neparduoti alkoholio abejodamas pirkėjo pilnametyste jo išvaizdos pagrindu. Praktiškai abejonės pardavėjui dėl amžiaus gali kilti tik tada, kai pirkėjas yra dar tik keliais metais peržengęs jam pirkti nustatytą amžiaus ribą. Tokie asmenys patys iš savo praktikos turi žinoti, ar jie atrodo gerokai jaunesniais negu yra ir jiems tai gali būti kliūtimi perkant alkoholį, todėl turėtų būti pasirūpinę turėti amžių patvirtinantį dokumentą. Gi prekybos tinklų nustatymas, kad asmens dokumento rodymas perkant alkoholį yra būtinas visiems, negalėtų būti teisėtas. Jeigu tokia nuostata rastųsi, tai ji skųstina teismine tvarka.

   • Kemblys:

    Nepatinka? Sujudote, svaigalų vergai? 😀 😀

    • Dronas:

     Beda tame, kad sita priemone, duos mazai naudos, nors gal siek tiek ir pades. Taciau tai liepsnojancio namo laistymas vandeniniu pistoletu, vietoje to, kad atvaryt pora cisternu, siurbli ir kruva gaisrininku. Tai net ne kompromisas, tai isvis nieko, nors verkiant reikia sitos bedos imtis is esmes.O dabar, kada is senelio su zila barzda reikalaus dokumento, jeigu zinoma iki tokios kvailystes dasiris, tai tik kels bereikalinga erzeli ir pasipiktinima. Tame as izvelgiu buda, sunaikint pacia blaivybes ideja, sunaikint tikejima, kad kazkas gausis. Zmones prisimins tokius kvailokus ir neveiksmingus dalykus ir tuo labai mikliai naudosis alkomafijos atstovai, tvirtindami, kad neveikia JOKIOS priemones, kad jau neva isbandyta ir panasiai, todel be abejo nereikia nieko daryt. Tokiu dalyku politikai sieka pasirodyt neva kazka dara, o verslas siekia suzlugdyt bet kokius blaivybes pamatus. Jeigu butu igyvendinti visi PSO siulymai, sitos kvailystes nereiktu. Kada dugne skyle, ja reikia uzkimst ir issemt vandeni, o ne padazyt vienoje vietoje ir tiketis, kad jau bus gerai.

  • Žemyna:

   Bet kuriuo atveju tai atskleidžia būtent mūsų galingųjų PC ribotumą. Arba tai, kad jie nesuvaldo savo personalo. Tačiau, jei PC vadžios iš tiesų yra valdžią užgrobusių kasininkių rankose, visuotinas paso rodymas nepadės. Jos vis viena apgaudinės savo silpnavalius darbdavius, dėsis suklydusios, blogai perskaičiusios gimimo datą, ar nepastebėjusios, kad dokumentas apskritai ne šio žmogaus, ir toliau parduos, kam tik norės 🙂
   Iš tiesų sunkumų kelia tai, kad:
   – ligi šiol, darbdaviui paliepus, kasininkės parduodavo bet kam, nes „įstatymai rašyti ne PC-s”;
   – yra nedidelė grupė net iki 30 m. labai jaunatviškai atrodančių žmonių, ir priešingai – anksti išoriškai subręstančių mergaičių, kai 16-tės atrodo keletu metų vyresnės.
   Išeitis iš to paprasta:
   – PC nustoti veidmainiauti ir ignoruoti tautos degradacijos faktą, tramdyti savo gobšumą,
   – kasininkėms įsakyti tikrinti pasus VISŲ JAUNAI atrodančių. Jei vieną, antrą kartą kasininkė manęs atsiprašytų, jog negali rizikuoti savo darbo vieta, nes nėra tikra, ar esu pilnametė, kitus kartus aš eisiu į parduotuvę su id. kortele (jei jos nepragėriau).
   Reikia manyti, jog, jei kasininkai geba skirti kupiūrų reikšmes, tai ir veidus jaunatvišką nuo brandaus nesunkiai atskirs.

   • Dronas:

    Anksciau taip ir buvo. Prie manes, pries kokius pora metu, mergiotes bande pirk sidro, tai kasininke pasiteiravo dokumento. Abi paliko ta sidra ir pabruke uodegas issinezdino. Akivaizdziai nepilnametes. Todel viskas senai buvo. O dabar nori fokusa parodysiu? Magija, stebukla ir ranku milkuma. Na tai ziurek idemiai, degaline, atejo snargliai ir nusipirko alaus, bet tai dar tik izanga, ziurek toliau, po 22:00 berods prekiaut alkoholiu nevalia, juk taip? Velgi, degaline, galima nusipirkt svaigalu po 22:00, visos naktimes degalines juo prekiauja, tik daznai parduoda atidarytam buteli. Psichbariai, “kebabines” ir daugybe panasiu istaigu. Dobrovolski, jeigu pamenat, uzmuse kaip tik tokioje skyleje. Po 22:00 zinoma, jaunuoliai, kaip suprantu galimai nepilnameciai. Klausimu yra? Man ne. Diena uzsiperka prekybcentriuose ir degalinese. Nakti sitose girdyklose. Ir niekas, nicniekas, net nejudina sito gyvatyno. Kodel? Gal todel, kad pinigais akis uzglaisto, o gal uz sito, stovi partiju remejai ir niekas nesiskubina judinti. Juk paklausius musu verslo, skandinaviskas modelis Lietuvoje “pasmerktas” zlugti. Kodel? Na todel, kad… “pasmerktas”? Paaiskint nesivargino, o ir nesugeba, bet is anksto zino, “pasmerktas”. Labai dideli pinigai uz sito stovi, o tie pinigai remia partijas, manau niekam nekils klausimu, kodel taip vangiai ir ne per ta gala, kazkas daroma. Tiksliau gana vangiai apsimetama, jog daroma.

 6. Pakirkšnutė:

  Maža krūtinė mane jaunina.

 7. Žmogus:

  Kokią dar nesąmonę Karbauskis sugalvos, gal ir perkant duoną reiks rodyt pasą.Jau prasideda visiškas laisvės varžymas,ar yra dar pasaulyje durnesnių draudimų?

  • LosAngeles:

   O prie ko cia Karbauskis???? Dar nepabudote? Paskaitykite dar karta: ‘..Socialdemokratai jau atsiribojo nuo šio verslo asmens dokumento rodymo projekto, nors jų ministras J. Požela pasirašė šį memorandumą su prekybos asociacija..’. Ypatingai atkreipkite demesi i zodzius ‘..verslo asmens dokumento rodymo projekto..’. Tai verslininku sumanymas kaip ‘tipo’ kovoti su svaigalu besaikiu vartojimu. Tiek autorius, tiek jusu minetas Karbauskis atviru tekstu tai vadina provokacija, ir teisingai daro. Tai tik del akiu dumimo ir triuksmo kelimo

   • Čia veryginių “kovotojų” nuopelnas.

    • LosAngeles:

     Dar karta, pakartokime: ‘..Akivaizdu, kad priemonė neadekvati – prašyti asmens dokumento ir senukų, jei jie pirks alkoholį. Ir manau, labai sąmoningai neadekvati. Tai subtilūs viešieji ryšiai – „iššaukti“ plačias diskusijas žiniasklaidoje, suprantama tikintis ir alkoholį perkančių pasipiktinimo (padidės eilės, pasipiktins ir alkoholio neperkantys). Šis Prekybos įmonių asociacijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos memorandumas tėra tik šiaip ketinimas, susitarimas, kurį, kilus pirkėjų nepasitenkinimui, galima ir pakeisti, jo atsisakyti. Juk tai ne įstatymas ar koks įpareigojantis potvarkis, kuris turi galią. ..’

     Skaitome pazodziui, nes kaip kam panasu per sudetinga tokios ilgos istraukos, taigi: ‘..Šis Prekybos įmonių asociacijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos memorandumas..’. Paaiskinimas: si memoranduma pasirase Sveikatos apsaugos ministerija ir Prekybos imoniu asociacija, t.y. prekeiviai (gaunantys pelna). Ir truputi toliau: ‘..Socialdemokratai jau atsiribojo nuo šio verslo asmens dokumento rodymo projekto, nors jų ministras J. Požela pasirašė šį memorandumą su prekybos asociacija..’. Paaiskinimas: Socialdemokratu ministras Pozela pasirase si memoranduma (memorándumas [lot. memorandum — tai, kas atsimintina]), nors pati partija, panasu, supranta kad tai kaip minimum nesusipratimas. Tiek Karbauskis, tiek autorius, tiek ‘veryginiai “kovotojai” ‘ tam nepritaria ir vadina atviru pasityciojimu. Tikiuosi aiskiau tamstai…

 8. AS:

  AS ESU PREIS VISOKIUS ALKOHOLIO DRAUDIMUS KAIP IR VISUS KITUS DRAUDIMUS. TURI BUTI UZDRAUSTA DRAUSTI.
  BET REIKALAVIMAI PASU TAI MANO GALVO PAZEIDZIA PRIVACIU DUOMENU REIKALAVIMO NUOSTATAS KAI TAM NERA JOKIO PAGRINDO. CIA NE BANKAS IR SUTRACIU NEPASIRASINEJU- JEI AKIVAIZDU KAD MAN NE 16 AR NET NE 30- TAI TOKIE REIKALAVIMAI RODYT DOKUMENTA YRA NETEISETI. PLIUS AS NETURIU JOKIOS PREIVOLES TA DOKUMENTA NESIOTIS.

 9. Kęstutis:

  Na kadangi šį sprendimas grynai prekybininkų, siūlau visiems svaigalų vartotojams (alkoholikams) “akciją”, kuri labai greit pastatytų prekybininkus į vietą – puse metų nepirkti ir nevartoti jokių svaigalų :)…

  • Vitingas:

   Gera būtų akcija. Tik į ją ir karbauskinius bei landsberginius reiktų įtraukti.
   Siūlau akciją – nebalsuokim už absurdo k9rėjus iš Valstiečių ir Konservatorių partijų.
   Visokios darbo partijos ir socdemai taip pat neverti mūsų balso!

 10. Vitingas:

  Apgailėtinas naujųjų “gelbėtojų” iš Karbauskio valstiečių partijos ir konservatorių išmislas.
  Jie apgailėtini. Tik gaila, kad kaimas vėl ūž naujuosius Karbauskio gelbėtojus nubalsuos…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: