„Baltų genas“: E. Jovaiša apie baltų visuomenę ankstyvaisiais viduramžiais (V–VI a.) (audio) (7)

Eugenijus Jovaiša | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Eugenijus Jovaiša | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Tryliktoje radijo laidoje „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“ Lietuvos edukologijos universiteto Istorijos fakulteto dekanas, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, prof. dr. Eugenijus Jovaiša kalba apie baltų visuomenę ankstyvaisiais viduramžiais (V–VI a.).

„Tautinių valstybių kūrimosi procesas palietė ne tik Pirėnus, ne tik Vakarų Europą, bet buvo identiškas ir sinchroniškas mūsų (aisčių) gentyse. Aisčiai niekada nebuvo „uždara erdvė“. Juk daugelį dalykų mes išmokome, ir iš mūsų išmoko,“ – sako E. Jovaiša.

Ankstesnėje  laidoje prof. dr. Eugenijus Jovaiša pasakojo apie baltų proistorės periodizavimo klausimus.

Laidos transliuojamos kiekvieną šeštadienį (kartojamos sekmadienį) per radijo stotį „Extra FM” (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 97,1 MHz Kaunas / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda).

Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kategorijos: Garsai, Istorija, Kultūra, Mes baltai, Vaizdai ir garsai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. neziniukas:

  Profesoriau – na pasakyk viska kaip yra ,o ne iskarpomis – labai prasau… 🙁 Vieni mus vadino vienaip ,o kiti kitaip,na o kaip mes patys save vadinome ? Sutinku del Aisciu,del Vandalu ,bet tai dar nera viskas…

 2. Tai gal aisčiams išgaunant aukštos kokybės geležį ir kitus metalus tecnologiškai tame procese buvo naudojamas kaip katalizatorius gintaras. Toks kausimas turėjo kilti ir būti paklaustas nuomonės dėl jo. Juolab, kad labai senos ir kokybiškos gamybos geležies, regis tvorelės strypas, yra aptiktas Verkių rūmų kieme. Taip pat buvo paklaustina ką mano apie minėtą indų su alumi užšąldymo į ledą žiemą- vasarą technologines galimybes.

  • neziniukas:

   Be jokiu abejoniu Aisciai (Ustingi,pagal Jordana Usdingi) buvo labai issivyste ir tuo paciu nevenge kariauti. Kaip mini metrasciai ,tokie pat issivyste buvo ir Seliai (Silingi). Aiscius sudare daug skirtingu genciu. Visos sios gentys yra ivardinamos Vandalais.Kaip rase Tacidus ir Ptolmeus ,Aisciai gyveno nuo Weichsel(Vislos,Vistulos) upes iki Nemuno (Chronus) ir ju valdu ribos ,tesesi net iki Karpatu kalnu,iki pat Elbes upes pradzios. Jau 166-180 metais,Aisciai dalyvavo Markomanijos kare,yra minimi ,kaip nuslave nuo zemes pavirsiaus visa Panonija.Uz pagalba karuose ,jie is kaizerio Mark Aureli, reikalavo leisti apsigyventi Dakijoje. O 309 metais,prie Flavius Valerius Constantinus valdzios, Aisciai jau gyveno prie Dono upes Pruth zemese ir Dakijoje (manau is Pruth ir yra kiles Pruteniu – Prusu genciu pavadinimas). – Nesuprantu kodel istorikai viso to neiskeliai i dienos sviesa ? Kalba apie papuosalus, apie kapavietes ,kada viskas jau seniai yra juodu ant balto parasyta – skaityti Plinius,Tacidus,Ptolomeus…. Manau labai truksta straipsniu apie tai !


   https://books.google.de/books?id=DtwGAAAAcAAJ&pg=PA464&dq=Astingi&hl=de&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=Astingi&f=false

 3. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: J.Vaiškūnas apie senąjį baltų tikėjimą mūsų dienomis (audio) | Alkas.lt

 4. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: J.Vaiškūnas apie senąjį baltų tikėjimą mūsų dienomis (audio) | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: