Užugiryje vėl bus paminėtos Lietuvos Prezidento A. Smetonos gimimo metinės (nuotraukos, video) (14)

Smetoninės | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Smetoninės | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Rugpjūčio 13 d. Užugiryje, Ukmergės r. Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dvare bus švenčiamos Prezidento 142-osios gimimo metinės.

Minėjimas prasidės 12 val.  Šv. Mišiomis Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje Lėne. Giedos mecosopranas Eugenija Klivickaitė.

13.15 val. prasidės Prezidento A.Smetonos gimtadienio minėjimo iškilmės Prezidento tėviškėje Užulėnyje prie gimtojo namo pamatų. Kalbės: Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, Tautininkų sąjungos pirmininkas Lietuvos Nepriklausomyybės Akto signataras dr. Audrius Rudys.

Vėliau  vyks teatralizuotos paties prezidento Antano Smetonos ir jo žmonos Sofijos svečių sutiktuvės. Prezidentas A.Smetona pasakys iškilmingą kalbą. Po to bendraus su šventės dalyviais. Įvairių tarpukario Lietuvos organizacijų, judėjimų, būrelių atstovų dalyviai – jaunalietuviai, pavasarininkai, išeivijos lietuviai, vietos bendruomenė atstovai ir kiti sveikins prezidentą. Koncertuos grupės „Rhythm Junkies“ ir „The Ditties“. Bus šokamas lindihopas. Bus išrinkta gražiausia Užugirio kiemo ponia. Visi šventės dalyviai vaišinsis prezidento A. Smetonos mėgiamais valgiais: šaltibarščiais, bulvėmis, silke, gira ir tuo, ką patys atsiveš…

Šventės rengėjai visus iškilmių dalyvius ragina nepamiršti pasipuošti retro stiliaus apdarais bei pasiimti skėčio, kurio gali prireikti norint pasislėpti nuo kaitrios saulės ar staiga užklupusio lietaus.

***

Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona | archyvinė nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona | archyvinė nuotr.

Antanas Smetona gimė 1874 m. rugpjūčio 10 d. Užulėnyje (Vilkmergės apskrities Taujėnų valsčiuje). 1902–1907 m. buvo Lietuvių demokratų partijos narys. 1905 m. gruodžio 4–5 d. dalyvavo Didžiojo Vilniaus Seimo darbe. Pirmojo pasaulinio karo metais buvo Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti Centro Komiteto pirmininkas.

1917 m. rugsėjo 18–22 d. dalyvavo Lietuvių konferencijoje Vilniuje, kur buvo išrinktas Lietuvos Tarybos, vėliau Valstybės tarybos pirmininku (1917–1919 m.). 1918 m. vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą. 1919 m. balandžio 4 d. – 1920 m. balandžio 19 d. pirmasis Lietuvos valstybės prezidentas.

1920–1924 m. vadovavo Lietuvių tautos pažangos partijai. 1923 m. lapkričio mėn. kelias dienas kalintas už Augustino Voldemaro straipsnio spausdinimą savo redaguojamame „Vaire“. 1921–1924 m. redagavo įvairius leidinius. 1923–1927 m. Lietuvos universitete dėstė etiką, senovės filosofiją, lietuvių kalbos stilistiką. Išvertė keletą klasikinių veikalų iš graikų kalbos, buvo laikomas vienu geriausių lietuvių kalbos stilistų.

1924 m. A. Smetona buvo vienas Lietuvių tautininkų sąjungos organizatorių, jos pirmininkas (1925–1926 m.). Po 1926 m. gruodžio 17 d. perversmo Seime išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu, juo perrinktas 1931 ir 1938 m. Prezidentu išbuvo iki 1940 m. birželio 15 d., kai Lietuvą okupavo Sovietų sąjunga. 1940 m. birželio mėn. pasitraukė į Vokietiją, vėliau – į Šveicariją ir pagaliau – į JAV. 1944 m. sausio 9 d. gaisro metu žuvo Klyvlende, JAV.

A.Smetona gana palankiai vertino korporatyvizmą, jo atsiradimą siedamas su liberalizmo santvarkos ar net epochos pabaiga. Kritikavo liberalizmą už egocentriškumo aspektą jame, buvo griežtas antikomunistas, dėl to vėliau tiek liberalų, tiek komunistų buvo apibūdinamas kaip fašistas. Tačiau A. Smetona mieliau propagavo savitą kelią teigdamas, kad negalima aklai kopijuoti fašizmo ar kitų svetimų santvarkų, nes kiekviena tauta gyvenanti savitomis sąlygose, ir jai tinkanti tik savita prie tų sąlygų pritaikyta politinė sistema. Griežtai kritikavo nacizmą ir jo rasinio bei tautinio elitarizmo nuostatas, teigė kiekvieną tautą esant vertybe savaime.

Smetoninės

Lietuvos Prezidento Antano Smetonos gimtadienio paminėjimo renginio programa renginio programa:

12.00 val. Lėne.
Šv. Mišios Antano Paduviečio bažnyčioje. Giedos Eugenija Klivickaitė (mecosopranas).

13.15 val. Užulėnyje.
Prezidento Antano Smetonos gimtadienio paminėjimas prie gimtojo namo pamatų. Kalbės: LR Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, Tautininkų sąjungos atstovai.

Prezidento Antano Smetonos dvare:

13.00 val. Lindyhop.lt mokyklos šokėjų pasirodymas ir pamokos.
14.00 val. Grupės „Rhythm Junkies“ koncertas.
14.50 val. Teatralizuotas Prezidento Antano Smetonos sveikinimas.
15.20 val. Grupės „Rhythm Junkies“ koncertas.
16.10 val. Grupės „The Ditties“ koncertas.
16.55 val. Šokam lindyhopą.
17.30 val. Užugirio kiemo gražiausios ponios rinkimai.
17.45 val. Grupės „The Ditties“ koncertas.

V eiks:
– Amatininkų edukacijų turgelis: atlaidų saldainiai, žvakių liejimas, medaus gydomoji kosmetika, Ukmergės krašto duona ir sūriai, gydomieji žolynai, šakočio kepimas, juostų audimas, rankdarbiai, tautodailininkų darbai…
– Vaikų žaidimų aikštelė.
– Klubas „Miško broliai“ – tarpukario karininkai.
– Klubas „Jūrų skautai“ – lauko programa.

Smetonines-2016-GALUTINIS-spaudai

Smetoninės Užugiryje 2015 m.:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

14 komentarų

 1. ZEMAITIS:

  Apgailėtina…

  Gėda tokiai atsilikusiai valstybėlei, kurioje iki šiol garbinami jėga valdžią užgrobę diktatoriai. Gėda!

 2. Pagarba visiems kurie neužmiršta nusilenkti savo šalies Didvyriams.

 3. lyvis:

  Tautininkai be prezidento A Smetonos kaip šienpjovys su dalgiu be gudės. lyvis

 4. Atmintis:

  Gal Vilniaus kraštui vertesnis renginys rugpjūčio 13 d. Neries regioninio parko lankytojų centre vyksianti praktinė – mokomoji pamoka apie Vilnijos krašto pirkių puošybą ir mažąją sodybų architektūrą.

 5. Kemblys:

  Lietuvos Prezidentas
  Antanas Smetona žuvo 1944 m. sausio 9 d. gaisro metu Klyvlende – Prezidentai nežūsta TOKIOMIS aplinkybėmis!
  Latvijos Prezidentas
  Karlis Ulmanis mirė nuo dizenterijos 1942 m. rugsėjo 20-ąją gabenamas į kalėjimą Krasnovodske (dabartinėje Turkmėnijoje).
  Estijos Prezidentas
  Konstantinas Petsas areštuotas ir ištremtas į Rusiją. Ten 1956 m. mirė.
  Lenkijos Prezidentas
  Lechas Kačinskis 2010 m. balandžio 10 d. žuvo Smolensko apylinkėse nukritus prezidentiniam lėktuvui. L. Kačinskis kartu su kitais aukštais Lenkijos pareigūnais keliavo į Katynės žudynių minėjimą.

 6. Manau, kad jau pats laikas suprasti ką tarpukariu politiškai galėjo reikšti Smetonos viešai išsakomas pincipas, kad jis yra “už lietuvišką Lietuvą”. O jis tuo metu tegalėjo reikšti ne ką kita, kaip kad tai, jog Prezidentas yra už Lietuvą be nelietuviško Lenkijos okupuoto Vilniaus ir be nors tada ir valdytos, bet amžiais vokietintos Klaipėdos. Tą, beje, patvirtintų ir atitinkami jo valdymo veiksmai. Taigi metas Tautai pažinti tikrąjį, o ne smetoniškai, Smetoną…

 7. Nieko nuostabaus dėl tokio Kemblio supratimo. Kai nepavyksta kitam žmogui primesti savo žaidimo taisyklių, tai ką kita, jeigu ne taip…, – tada darysi. Nors tai ir nevyriška būtų…

 8. Atmintis:

  Šiandien rugpjūčio 12 d. primena, jog 1399 m. Vorsklos mūšyje totoriai sutriuškino Vytauto kariuomenę. Pralaimėtojo ir žlungančios tautos karių likučiai pagal slavų planus netrukus buvo įtraukti į lenkų-vokiečių suokalbį ir sunaikinus prūsus, jų kraštą pasidalinti. Panaši diplomatija tiko tarpukario vadui iškeliant nekarūnuotą kunigaikštį su karūna.

  • neziniukas:

   Nesu tuo tikras,bet berods po sios datos,Vytautas nuslave nuo zemes pavirsiau Vokitijos miesta – tvirtove Osterode. Be to po sios datos,Vytautas buvo karunuotas Bohemijos karaliumi, kas to meto popieziui, buvo kaip smugis per veida pridergtais apatiniais 3 kartus… Popieziu netrukus pradejo sukauti,kad taip nera teisinga ir kad buk tai toji karuna nera tikra…. Zinoma Vytautas popieziaus puolimo neatlaike ir karuna teturejo vos 2 metus – bent taip raso senieji metrasciai
   .. Manau 1399 metai yra per anksti teigti, kad slavai su vokieciais pasidalno musu krasta. Be to
   – o kaip su Zalgirio musiu kur Ordinas buvo parklupdytas ant keliu? Nebuvo viskas taip paprasta…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: