A. Zolubas. Kai partijos dėl reitingų kariauja, Seimas brakonieriauja (8)

Algimantas Zolubas | asmeninė nuotr.

Algimantas Zolubas | asmeninė nuotr.

Kai tokie paukštyčiai – kurtiniai – rengiasi tuoktis, jie taip burbuliuoja, kad negirdi šūvių, kai čia pat brakonieriaujantis medžiotojas pyškina jų nuotakas.

Labai panašų reiškinį stebime Seime, vyriausybėje, teismuose, vietos savivaldybėse bei jiems atskaitingose institucijose, kai partijos pradeda rengtis rinkimams. O jau audringų rinkiminių kampanijų metu, nelygu vagys per ilgas šventines dienas,  brakonieriai, savi ir iš svetur, paniekinę visus įstatymus, gali pačią valstybę iš panosės pagrobti.

Reikia pastebėti, kad ir visuomenė ne savo valia įtraukiama ne tik į paukštyčių burbuliavimo klausymą, bet ir į patį burbuliavimą. Antai, dar rinkiminei kampanijai neprasidėjus, po Lietuvą jau keliauja piršliai melagiai ir kviesliai, o per jų apžavus ir visuomenė nebeatkreipia dėmesio nei į kraustomas savo kišenes (dažniausiai per skubotai priimamus įstatymus), nei į kitas tykančias grėsmes, nebesitelkia priešintis – mitinguoti, piketuoti.

Štai Lietuvoje vardų ir pavardžių rašyba nelietuviškais rašmenimis dar neįteisinta, o teismai jau priiminėja sprendimus, leidžiančius dokumentuose rašyti pavardę su raide „w“. Liepos 30 d. tokį akibrokštą pateikė Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Gintaras Seikalis, prieš septynetą metų sugebėjęs savo nutartyje Seimo narius išvadinti marginalais ir sulyginti su „mambu-jambu“ genties čiabuviais. Ir ką? Seimas, tarsi susitaikęs su teisėjo nustatytu „mambu-jambu“ statusu, tyli ir tebesimurkdo dėl asmenvardžių rašymo dokumentuose tvarkos projekto. Šiuo atveju įžvelgiamas ir interesų konfliktas, kai būtent tokį asmenvardžių grafinės formos dokumentuose projektą spaudžia priimti dėl šeiminių ryšių suinteresuoti seimūnai: vienas iš iniciatorių turi kitatautę žmoną, kitas – už kitataučio ištekėjusią dukrelę, trečia ir pati ne lietuvė, taigi, jai natūraliai nerūpi derama valstybinės kalbos apsauga nuo korozijos.  Ar asmeniškai suinteresuotieji neturėtų apskritai pasitraukti nuo šio klausimo kėlimo, svarstymo, sprendimo, o ypač – nuo balsavimo – per tiek ilgai trukusį įstatymo vilkinimą taip ir neišgirdome Seimo etikos sargų pareikštos nuomonės.

Seimas skubotai, be didelių diskusijų su visuomeninėmis organizacijomis (tokiems „niekučiams“ nebėra laiko?!), tik tarp savų nusprendęs priėmė Darbo kodekso ir Pagalbinio apvaisinimo įstatymus. Ne paslaptis, kad abu šie įstatymai siejami su konkrečių verslo grupių interesais: Darbo kodekso – su Darbdavių konfederacijos, Pagalbinio apvaisinimo įstatymas – su medikų, kuriems nevaisingumas seniai tapo geidžiamu verslu. Prezidentė abu įstatymus vetavo, tačiau, jei pirmąjį dėl ydingos esmės, tai antrąjį, regis, tik dėl kosmetikos, nes žmogaus embrionų naikinimo įteisinimui neprieštaravo.

Kad Lietuvos pasienyje statomai Astravo atominei elektrinei yra parinkta Vilniui pavojinga vieta, kad ji, kaip rodo incidentai statyboje, bus nesaugi, kad vos tik prabilus apie tokią statybą Seimas privalėjo tuoj pat įstatymu įtvirtinti nuostatą, jog Lietuva nepirks joje pagamintos elektros bei neleis eksportui naudoti savo infrastruktūros, –  visuomenė visa tai be ekspertų pagalbos matė ir savo nerimą reiškė, tačiau Seimas visuomenės nuomonės neišgirdo,  Prisireikė dešimčių tūkstančių piliečių parašų, kad Seimas pritartų piliečių iniciatyvai nuostatą įtvirtinti įstatymu, arba imtųsi ją tobulinti. Beveik 65 tūkstančiai parašų jau surinkti, jie keliaus į Vyriausiąją rinkimų komisiją, pastaroji per 15 dienų turės patikrinti, ar parašai atitinka įstatymuose keliamus reikalavimus, po to keliaus į Seimą,  šis  spręs, priimti iniciatyvą, ar tobulinti, tuomet įstatymas keliaus į komitetą, ten bus svarstomas,  iš šio vėl grįš į plenarinį posėdį, kuriame Seimas turės galutinai apsispręsti, ar paklusti žmonių valiai. Tikra išrinktųjų ir prisiekusiųjų pasityčiojimo iš visuomenės epopėja, kurios padariniai gali išryškėti, kai Nerimi atitekės radioaktyvus vandenėlis arba mūsų sostinę uždengs černobyliškas debesėlis.

Tvarkydamas mūsų valstybės vidaus reikalus Seimas tiesiog sauvaliauja ir be tarimosi su visuomene vienbalsiai priiminėja viską, ką pasiūlo Europos Parlamentas, nors tie siūlymai pažeidžia ar riboja piliečių teises. Antai vienbalsiai patvirtinta galioti Lietuvoje „laikinai“ laisvę apribojanti Europos Parlamento direktyva 2006/24/EC, stumiamas biometrinis pasas su elektroniniu lustu, privalomas bankinės sąskaitos įvedimas, bankinio indėlio paslapties panaikinimas, telefoninių pokalbių pasiklausymo ir privačios korespondencijos skaitymo legalizavimas. Juk tai – nelegali medžioklė – brakonieriavimas valstybės vardu.

Visuomenei jau dabar metas įsiklausyti, įsižiūrėti koks kandidatas į valdžias kokia morale savo veikloje vadovavosi, ar, keldamas ranką už visuomenei žalingą įstatymą, priesaikos nelaužė, ar tik tūnojo, ar ir veikė, ką nuveikė, kokius darbus yra padaręs, ar lojalus valstybei, ar  tik savo ir grupės draugų piniginėms.

Rinkimai netruks ateiti, į juos reikės eiti apsisprendus, atmetus Seimo brakonierius.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
alko-2-proc

8 komentarai

 1. Citata: “vos tik prabilus apie tokią statybą Seimas privalėjo tuoj pat įstatymu įtvirtinti nuostatą, jog Lietuva nepirks joje pagamintos elektros bei neleis eksportui naudoti savo infrastruktūros”.

  Prieš rašant tokį sakinį derėjo pasidomėti, kad mūsų elektros sistema yra sujungta su Baltarusijos, Rusijos, Kaliningrado ir t.t.
  Norint nuo jos atsijungti reikia:
  1. turėti vakarų elektros ratą;
  2. išspręsti teisinius klausimus, nes ta dabartinė sistema yra sutvirtinta sutartimis.

 2. Tikram lietuviui:

  Ar ne Seimo ir vyriausybės priedermė rūpintis vakarų elektros ratu ir spręsti teisinius klausimus, keisti sutartis? Reikia mat piliečių parašų garvežio, kad „visuomenės tarnus“ iš sąstingio pajudintų.

  • Tuo reikėjo rūpintis jau Kubiliaus laikais, kada tik prasidėjo tos statybos, bet nieko nebuvo daryta.
   Dabar, gi, jau yra jungtis su Švedija, greitai bus antra, vėliau su Lenkija bus jungtis, kuri, gal būt, yra svarbiausia ir reikia ją kuo greičiau padaryti.
   Bet čia ar viskas priklauso nuo Lietuvos, kada lenkai nestato stulpų savoje pusėje?
   Va, kur problemos esmė.

 3. Ar balsuosim garbingai- už Puteikio koaliciją?:

  Pagal turimą informaciją :
  – DABARTINĖS soc. apklausos daromos su nomenklatūros šulų bendru primestu reikalavimu sociologams, agentūroms( lemia mokantys pinigus už tyrimus), kad Puteikio pavardės NEBŪTŲ KLAUSIMYNE…
  – Jei koks sociologas (tarkim, V.Gaidys) savo nuožiūra įdeda klausimynan šią pavardę, bet laikosi sistemos duoto įpareigojimo neviešinti su šia pavarde siejamo reitingo populiarumo rinkimuose, tai ,patikimų šaltinių duomenimis , nuo 10 iki 15 nuošimčių rinkėjų renkasi jiems (protesto elektoratui…) priimtiną Puteikio ,,vėliavą” ,kaip vilties kryptį…
  To sociologai sistemos ir ,,lovio” partijų užsakymu neviešina , kad lengvatikiai manytų, kad ta protesto balsus vienijanti pavardė mirusi ir nepopuliari…Tegu runkeliai ir panikieriai inteligentai mano, neva protesto balsai (šimtai tūkstančių….) savaime atiteks blaivaus dvarininko- oligarcho Karbauskio ir Garliavos štumo organizatoriaus Skvernelio tandemui, kaip, neva, skriaudžiamų samdinių ,,globėjams” ir ,,teisingumo” bei profesionalumo gynėjams…

  PROTESTO RINKĖJAMS ATPAŽISTAMA IR PRIIMTINA KOALICIJa ,,Puteikio antikorupcinių reformų koalicija” gaus apie 10 procentų balsų, jei nemiegos ir deklaruos ne pseudopokyčius (kaip NPD ar tarėjų imitacija), bet esmines, oligarchinę VD keičiančias reformas..

  Puteikio ,Krivicko, Kuolio ( Maldeikienės?) koalicijos analogišku pavadinimu nebus dėl eilės mažųjų partijų šulų proto pritemimo ( ar ELEMENTARIAUSIO profesorių iš LS neįžvalgumo), pražūtingo susireikšminimo (ambicijų?) bei godumo….

  1 ) LTS ( tautininkai) į mažiukų vieningą rinkiminę koaliciją neis , jei jiems nebus garantuota daug vietų dešimtuke…
  Išvada- jiems nerūpi reformos politinės tautos labui, bet rūpi kuo daugiau mandatų, pasinaudojant skriaudžiamųjų (samdomųjų) gynėjo, gerbiamo politiko (N.P.) vėliava…
  Jie renkasi vienišiaus kelią į bedugnę rinkimuose ( iki 1 procento), kurios nusipelnys dėl partinio godumo ir proto miego. Jiems,MATYT, reikia mandatų, bet ne reformų daugumos labui……

  2) LS profesoriams koalicija nemiela, nes jie bijo, kad koalicija turės pavardės (-džių) vėliavą savo pavadinime…Tai susireikšminę puikybėje ( ir neva teisume ir protingume…) savižudžiai- geriečiai…Kankiniai savo noru, bet vis tiek verti užuojautos…Verti ir pagarbos, nes kelia didelius dorovinius reikalavimus galimam rinkiminiam dešimtukui ir koalicijos nariams…- Tai tikrai teisinga, nes Puteikis glaudžia ,lyg Kristus:), visus , net aiškius nusidėjėlius…
  Išvada: LS šulams su akademiniais laipsniais blaivus protas ir sveika nuovoka nė motais ir jie renkasi 2 nuošimčius balsų ir savižudžio kilpą rinkimuose savo noru .Ką Dievas nori nubausti- atima protą…..Esminės antisisteminės reformos jiems, panašu, kad nereikalingos…Svarbūs olimpiniai principai ( ne laimėti, bet dalyvauti olimpiadoje).Su nuliu Seimo mandatų tų garbių ,bet nenuovokių inteligentų partijos laukia nykimas….

  3) Mažiukai ,Balsio žalieji ,nenori jungtis, nes Balsys Seime balsuoja už verslo interesus, o Puteikis už samdomųjų interesus…
  Išvada- oligarchų interesus ginantys ,,balsistai” gaus iki 2 procentų, nes kitas , neva ,,žaliasis”, oligarchas,kietarankis dvarininkas Karbauskis su aptarnaujančia svita turi daugiau galimybių išplauti žmonių smegenis vaizduodamas blaivių samdinių gynėją…:) 🙂 Vakaruose normalios ŽP gina mažiukus-skriaudžiamuosius ir oligarchinio ūkio teriojamą gamtą). Oligarchinės ,,,valdomos demokratijos”(VD) santvarkos šulai su oligarchu Karbauskiu ras bendrą kalbą ir, manau, šiek tiek vietos prie lovio jau sutarta užleisti…
  4) Drąsos kelio partijoje lyderių, proto, įžvalgumo ir bendruomeniškų principų seniai nerasta, tad jiems koalicija nesuvokiamas dalykas….Jie paskutinius BIUDŽETO pinigus ,, ištratins” pavieniui, gaudami iki 1 procento sąrašiniuose rinkimuose..:):).Tą švaistymo beprotystę jau parepetavo per savivaldos rinkimus…Patiko…

 4. Tamara:

  Пока земля еще вертится, —
  Господи, твоя власть! –
  Дай рвущемуся к власти
  Навластвоваться всласть.

  (B. Okudžava)

   • Laisvas vertimas lietuviškai: 🙂
    Šoko senis,
    šoko boba,
    kol nutrūko seniui voga.
    Ū, cha kaip gražu,
    kai numirsiu aš ir tu:
    nereiks art, nei akėt –
    tik po dangų bizdinėt.
    🙂

   • Tamara:

    Nepajėgčiau. Negaliu lygintis su eilučių autoriumi. Kam gadinti. Gal yra išversta?
    Sąmoningai įdėjau originalią ištrauką – ne tik dėl to, kad atitinka straipsnio temą apie kai kam prieš rinkimus paūmėjančias sąmonės prietemas, bet dar ir dėl to, kad ne tik Lietuvoje rinkimai artėja. Manau, šios svetainės straipsniais ne tik iš Lietuvos domimasi… 🙂 Kodėl nepasinaudojus proga ir jiems Okudžavos „Maldą” priminti? Ypač po Kaliningrado gubernatoriaus entuziastingo pažado pamokyti Lietuvą gyventi – iš anksto vyrukas ruošiasi ne šiems, o dar kitiems rinkimams, siekia pastebėtas būti, patekti į numylėtinių ratelį…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *