Nuostata gamtoje: Ką atsinešei – išsinešk (0)

nesiukslink_vstt.lt

Nešiukšlink | vstt.lt nuotr.

Saugomų teritorijų specialistai pastebi, kad pastaruoju metu mažėja šiukšlių gamtoje. Gal tai susiję su taromatų atsiradimu,  o gal žmonės tampa tiesiog sąmoningesni ir draugiškesni gamtai. To nuosekliai siekia nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos, įvairiais būdais primindamos keliautojams ir poilsiautojams apie būtinybę susirinkti šiukšles, organizuodami talkas bei rengdami gamtosaugines akcijas.

Originaliausiai su šiukšlintojais komunikuoja regioniniai parkai šalia didžiųjų mietų. Netoli nuo Vilniaus esantis Neries regioninis parkas prie informacinių stendų kabino plakatėlius su tekstais „Šiukšlintojai, ar norėtumėt ilsėtis prie atliekų kalno? Valgyti šiukšliname miške augusius grybus? Būkite nepakantūs šiukšlintojams! Užsirašykite jų automobilių numerius, nufotografuokite, praneškite tel. 112“.

Kauno marių regioninio parko direkcija dar šmaikščiau kovoja su šiukšlintojais. Jiesios kraštovaizdžio draustinyje, kur buvo įrengta nauja informacinė sistema, bet nekultūringų miestiečių suniokota bei saugoma teritorija apšiukšlinta, pakabinti informaciniai plakatėliai, žargoniška kalba raginantys nebūti „marozais“. „Šiukšliadėžių jo smegenų randai neatpažįsta, o variantas- išsinešk, ką atsinešei – sukelia spazmines konvulsijas. Nebūk marozas – neteršk aplinkos“ – skelbiama plakato humoristiniame tekste. Plakatus kūrė Kauno marių regioninio parko kultūrologė Ramunė Mikitiejeva, stengdamasi atkreipti nekultūringų poilsiautojų dėmesį į šiukšlinimo, vandalizmo ir triukšmavimo gamtoje problemas.

Varnių regioniniame parke festivalio „Bliuzo naktys“ metu bus vykdoma Aplinkos ministerijos akcija „Naudok mane ne vieną kartą“, kurios metu raginama atnešti nereikalingų daiktų, o mainais už tai gauti daugkartinio naudojimo ekologišką maišelį.

Šią vasarą pastebima tendencija, kad šiukšlių nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose mažėja. Ežerų pakrantėse ir poilsiavietėse ypač sumažėjo „bambalių“, kurie dabar uoliai renkami ir priduodami taromatuose. Tačiau didelė problema išlieka kitos šiukšlės – padangos ir statybinės atliekos, kurios suverčiamos miške ar pievose.

Saugomų teritorijų direkcijų darbuotojai visais metų laikais organizuoja švarinimo talkas, vykdo gamtosauginę šviečiamąją veiklą. Tačiau to neužtenka. Labai svarbu, kad būdami gamtoje lankytojai, keliautojai, poilsiautojai suvoktų – negalima palikti šiukšlių: ką atsinešei – malonėk išsinešti su savimi atgalios. Ši nuostata skelbiama ir saugomų teritorijų Facebook socialiniame tinkle.

Užsienio saugomose teritorijose prie lankytinų vietų ar pažintinių takų niekur nepamatysi šiukšliadėžių. Ten jau seniai laikomasi nuostatos: ką atsinešei –  išsinešk.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: