„Baltų genas“: N.Laurinkienė apie mito ryšį su tautosaka (audio) (27)

Dr. Nijolė Laurinkienė | asmeninė nuotr.

Dr. Nijolė Laurinkienė | asmeninė nuotr.

Radijo stotis gegužės 21 d. pradėjo transliuoti naują radijo laidų ciklą „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“.

Pirmojoje ciklo laidoje Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyr. mokslo darbuotoja dr. Nijolė Laurinkienė pasakoja apie mito ryšį su tautosaka, apie paslaptingos gyvybės jėgos ir gyvybės atsinaujinimo simbolius – žalčio, gyvatės įvaizdžius senojoje baltų kultūroje.

Klausykite laidos garso įrašo:

Kitose „Baltų geno“ laidose pasisakys įvairių sričių baltų kultūros, senovės lietuvių mitologijos, tradicinės liaudies ir dabartinės lietuvių kultūros specialistai, mokslininkai ir tyrėjai, skambės mitai ir legendos.

Laidos bus transliuojamos kiekvieną šeštadienį (kartojamos sekmadienį) per radijo stotį „Extra FM” (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 97,1 MHz Kaunas / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda). Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kategorijos: Etninė kultūra, Garsai, Kultūra, Religija, Vaizdai ir garsai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

27 komentarai

 1. Pats pavadinimas genas yra neteisingas, nes rasiejiniai pagal nepasitvirtinusią Kliosovo teoriją save išvedinėja pagal genus, nors tauta – teritorinė bendruomenė, kur tų genų gali būti n ir įvairių.

  • S:

   Kiekviena tauta turi sau būdingus genus, tiksliau – jų atmainų dažnius. Jie susiję su “teritorija”, bet tik todėl, kad kiekviena tauta atskirai savo žemėje vystėsi tūkstančius metų ir su kitais nesikryžmino, taip susidarant būdingiems genų rinkiniams. Mokslas tai įrodė ne taip seniai, per paskutinius 15 metų.

 2. neziniukas:

  Dar karta pasikartosiu,kad mes neesame jokie Baltai. Kaip jau buvo pamineta komentaruose,vokieciu kalbininkas Nesselmann 1845 ,remdamasis Baltijos juros pavadinimu ,mus pervadino Baltais ( Balten) . Iki to laiko,”balten” vokieciu kalboje reiske – varztai ,arba tvirtinimo asys. Kaip jau vienas komentatorius minejo, “dar galima pažymėti, kad Lenkijos, Kadlubeko metraštyje yra pasakyta, jog getai yra tie patys lietuviai”. Taip kad manau mes ne Baltai , o labiau Getai esame,todel vadinti reiketu “Getu genas “

 3. Grynas, baltas, švarus! Taip nuo seniausiųjų laikų save vadino mūsų protėviai ARIJAI – BALTAI! Arijas – sanskrito kalboje reiškia- grynas, baltas. Tačiau, anot indų išminčiaus Mahatmos Gandžio, LIETUVIŲ KALBA yra dar senesnė už sanskrito kalbą! Taip Gandis buvo pareiškęs Antanui Poškai. Tai liūdija ir garsiausi pasaulio universitetai, kurie be lietuvių kalbos negali apsieiti studijuodami sanskrito kalboje rašytus šaltinius. Tai liūdija ir mūsų BALTAS VYTIS!!!

  • neziniukas:

   Faktas tas,kad Baltais mes esame vadinami, tik nuo 1845 metu. Lyginti ir sutapatinti zinoma galima,be tai nera istoriniai faktai. Faktas yra ir tai,kad Suduviai – Jotvingiai,taip pat buvo pervadinti suvalkieciais pries savo valia…. As esu uz tai, kad mes butume vadinami senaisiais – tikraisiais savo vardais.Susigrazinome senaja heraldika- simbolius, susigrazinkime ir pavadinimus.

 4. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Kiekviena komentatoriu prasau man atsiusti savo emaila ir as Jums atsiusiu straipsni apie antikonstitucinius artejancius rinkimus. Spauda pilnai blokuoja, taigi noriu Jus pasiekti per emailus visai Lietuvai. Sutarta!

  • neziniukas:

   Sukurk bloga pvz. pavadinimu “antikonstituciniai rinkimai”. Taip tavo info pamatys daug daugiau zmoniu,nei kad E-Mailais susirasinejant. Jeigu tavo informacija nera melaginga,ar smezikiska, nera ko bijoti…

   • Ženklas:

    Įdomus pasiūlymas, sakyčiau net vertas dėmesio. Iš visų baltų kalbomis kalbėjusių tautų, dėl krikščionių poveikio (čia aš labai švelniai) gyvos liko tik dvi tautos ir dvi kalbos,- latvių ir lietuvių. Gal gražu būtų sugalvoti joms kartu įvardinti vieną žodį – pavadinimą.

    • Ženklas:

     Ne toj vietoj padėjau. Čia atsakymas – nežiniukui.

     • neziniukas:

      Be jokiu abejoniu yra labai gera ideja,tik manau sugalvoti jau nieko nereikia,pakanka tik susigrazinti tai, kas jau tukstancius metu buvo…. Be to ,nebukite toks tikras,kad ta kalba ,kuria jus siandien kalbate,buvo lietuviu kalba,nes lietuviai kaip zinoma,buvo atskira gentis,kurie naudojo tiek slavu,tiek prusu,tiek savo laiku lotynu kalbas. Na o kokia tikroji lietuviu genties kalba buvo,siandien manau butu labai sunku atsakyti. Bet kokiu atveju sutinku,kad latviai siandien kalba sava kalba ,nors laikas ju kalba siek tiek germaniskais ir slaviskais bruozais apdovanojo…. Asmeniskai manau, kad svariausios siuo metu islike kalbos yra Zemaiciu ir Suduviu (siandien vadinamu suvalkieciais). Bet ir vel – kalbedami apie Suduvius , susiduriame su istoriniais faktais,kad Suduviai (Sudauer) ,yra viena is 12 Prusu genciu ir kalba – dialektas ,kuriuo kalba suduviai,senose knygose ,yra vadinamas Prusu kalba ,Instenburgo (Isrucio) dialektas – “Instenburgische Dialekt”. Taip kad asmeniskai manau ,kad toji siandienine lietuviska kalba,kuria mes kalbame ,galimai yra daugiau prusiska,nei to meto lietuviska… Stai jums siek tiek informacijos,galite sulyginti (Prediger Hennig uzrase taip kaip girdejo,todel yra keltas klaidu).https://de.wikipedia.org/wiki/Nadrauen

 5. Manyčiau, kad rimtai teisiškai kalbant yra tik vienas tiesiogiai akivaizdus rinkimų neteisėtumas (apie netiesiogius nekalbu), tai lygios rinkimų teisės -aktyviosios jos dalies pažeidimas ta prasme, kad nepartinė rinkėjų dalis gali kandidatuoti ne į visą Seimą, o tik į 71 vietą jame, gi partiniai rinkėjai – į 141 vietą, t.y. į visas Seimo vietas. Taigi pagal Rinkimų įstatymą šiuo atveju ne visi rinkėjai yra jam lygūs, kaip yra nustatyta Konstitucijos 29 str. Beje, tai jau ne kartą ir ne du esu minėjęs Alkas.lt ir ne tik jame. Tačiau rinkėjai neturi kada į tai įsigilinti, taigi ir tokį pažeidimą suprasti…

 6. neziniukas:

  Tai turbut tu geriau zinai,jeigu ir Vytauta kalbant girdejai…. Taga dulba makaterna , tabalaks tuoks.

 7. neziniukas:

  “tikram lietuviui” buvo skirta 🙂

 8. Kolkas laidoje dar toli iki lietuviškų mitų, ar lietuviškų legendų. Labai įdomu – kokį seniausią laikotarpį jie sieks?!

 9. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: S.Juknevičius apie mitų reikšmę formuojant tapatybę (audio) | Alkas.lt

 10. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: S.Juknevičius apie simbolius ir archetipus, būdingus kolektyvinei lietuvių pasąmonei (II) (audio) | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: