Šį savaitgalį prasideda naujas radijo laidų ciklas „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“ (36)

baltu_genasGegužės 21 d., 14 val. pradedamas transliuoti naujas radijo laidų ciklas „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“, kurio pirmoji laida radijo „Extra FM“ programoje bus transliuojama šį šeštadienį (kartojama sekmadienį, tuo pačiu laiku).

Kiekvienas anksčiau ar vėliau pagalvojame apie tai, kodėl mes tokie, o ne kitokie, apie savo gyvenimo prasmę, mus supančio pasaulio duotybes, tvarką ir pasikeitimus. Ir tada pradedame ieškoti atsakymų.

Baltai, kaip galime juokaudami spėti, buvo (ir yra?) žmonės, žvelgę į supantį pasaulį „baltai“. Beje, balta (sidabrinė) spalva Europoje turi daugiausia teigiamų prasmių. Ji simbolizuoja šviesą, gyvybę, džiaugsmą, nekaltybę, švarą, tyrumą, šventumą, išmintį, dieviškumą.

Šiuo metu pasaulyje gyvuoja tik dvi baltų tautos – lietuviai ir latviai. Kitos baltų tautos ir gentys iki XIX a. susiliejo su lietuvių, latvių, vokiečių ir įvairių rytų bei vakarų slavų etninėmis grupėmis, į lietuvių tautą įsiliejo aukštaičių, sėlių, deinuvių, žemaičių, kuršių, prūsų gentys. Baltai – indoeuropiečių tautos ir etninės grupės, kalbančios ar kalbėjusios baltų kalbomis, o „baltų“ terminą pasiūlė vokiečių kalbininkas G. H. F. Neselmanas (Nesselmann) 1845 metais.

Radijo laidose „Baltų genas“ genetikos tyrimus paliksime nuošalyje ir dėmesį sutelksime į perkeltinę žodžio „genas“ (gr. genos – giminė, kilmė) prasmę – domėsimės iš protėvių paveldėtais lietuvių mitais, legendomis, simboliais ir jų šiuolaikinėmis interpretacijomis.

Senovės lietuvių mituose pasakojama apie pasaulio, dievų, žmonių, gyvybės ir mirties kilmę, žvėrių, augalų atsiradimą. Juose pagrindžiama pasaulio tvarka, sąranga, ritualai, primenantys ir atkartojantys archetipinius pasaulio kūrimo vyksmus per pagrindines metų šventes. Mitai buvo suvokiami kaip tikros istorijos, pateikdavusios gyvenimiškų situacijų sprendimo variantus, per mitinius vaizdinius ir simbolius perteikdavusios savitą senųjų pasaulėjautą ir tikėjimą.

Pirmosiose ciklo laidose Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus vyr. mokslo darbuotoja hum. m. hab. dr. Nijolė Laurinkienė papasakos apie mito ryšį su tautosaka, apie paslaptingos gyvybės jėgos ir gyvybės atsinaujinimo simbolius – žalčio, gyvatės įvaizdžius senojoje baltų kultūroje.

Radijo laidose, kurios bus rengiamos iki kitų metų pradžios, dalyvaus įvairių sričių baltų kultūros, senovės lietuvių mitologijos, tradicinės liaudies ir dabartinės lietuvių kultūros specialistai, mokslininkai ir tyrėjai, skambės mitai ir legendos.

Laidos bus transliuojamos kiekvieną šeštadienį (kartojamos sekmadienį) per radijo stotį „Extra FM” (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 97,1 MHz Kaunas / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda). Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

36 komentarai

 1. “Mitai buvo suvokiami kaip tikros istorijos?”
  Jau vienas šis teiginys liūdija, kad tamstų laida bus niekinė! Mat laidų kūrėjai net nesuvokia, kad visi baltų mitai ir visos legendos gimė iš realybės! Visi įmanomi ir užtikti baltų mitai jau yra įminti ir aprašyti proistoriko- geofiziko Romualdo Zubino knygose “Perkūnas”, “Per praeitį į ateitį”, “Pažadinta praeitis”, “Praregėjimas” ir “Praeitis ir Ateitis”. Kaip knygas taip ir jose esamą informaciją saugo autorinės teisės. Tad su šia laida labai ir labai pavėlavote.

  • Suduvis:

   O kodel ir vel Baltai,jeigu iki kol vokieciai pries por simtu metu Baltais (Balten) nepervadino,vadinosi Gudai,o anksciau Romos Imperijos laikais – Getai,Mesopotamijoje pries kelis tukstancius metu Gudea ? Be to “balten”, vokieciu senose knygose ,yra vadinami tuometiniai tvirtinimo kyliai,arba varztai. Rusai si zodi pereme ir dar iki siu dienu vadina “bolti”.

 2. Nebeaišku kiek čia gali būti rimta, ar bus keliamos problemos, grindžiant tai naujausių mokslinių tyrinėjimų duomenimis, ar ta tik dar vienas mėgėjiškas pasivaikščiojimas po lietuvių (baltų) senovę. Pagaliau nėra žinoma, kiek yra rimta pati “Exstra FM”. Stoties pavadinimas, kaip ir nerodytų joje esant lietuviškos dvasios.

 3. Rimgaudas:

  Gera iniciatyva. Įdomu, tikiuosi, bus paklausyti. Ar klausytojai galės skambinti ir abejoti, papildyti ar pritarti?

 4. Perkūno Paukštis:

  Spėju, visi aiškins savaip…
  Turbūt svarbiausia, kad tie aiškintojai nebūtų SUKRIKŠČIONĖJĘ baltai.

 5. BALTŲ GENAS laida labai reikalinga ir labai laiku! Tačiau ji pradedama nuo žodžio MITAS klaidingo ir lietuvių etnosą paniekinančio aiškinimo.
  Mituose mums privalu įžvelgti ne graikiškąjį ar romėniškąjį bet LIETUVIŠKĄJĮ pradą! Juo labiau, kad jau mūsų protėviai žinojo, jog žmogus gyvena ne tiktai fizinį bet ir dvasinį gyvenimą. Tai kiekvieno mūsų pradžių pradžia! O tai reiškia, kad žmogus MINTA ne tiktai fizine bet ir dvasine duoną. Būtent šią duoną- MITUS ir legendas mes graikams bei romėnams ir padovanojome! Bet ne jie mums!
  Tai patvirtina ir Romos poetas Ovidijus “Metamorfozėse”. Jas jis užrašė ne iš romėnų bet iš Panonijoje (dabar Vengrija) gyvenusių mūsų protėvių trakų lūpų.
  Ar galėjo būti kitaip, jegu LIETUVIŲ KALBAI jau per 50 000 o graikams ir romėnams nepilni 3000 metų?!
  O kas liečia graikų kultūrą, tai ją pagimdė taip pat iš šiaurės atėję arijų-baltų lietuviakalbių protėviai dorėnai!
  Linku žemaitiškos ištvermės ir nesustoti!

 6. lietuvis:

  Jus man paaiskinkite viena karta ,kas tie “baltai” ir is kur jie atsirado ? Kaip kazkas jau minejo,kad anksciau pas vokiecius ,taip buvo vadinami varztai. 🙂 Taip – 19 amziaus knygose , lietuvius ir latvius vadina baltais,bet ankstesniuose saltiniuose ,nieko panasaus nepavyko rasti. Ar mes tikrai esame apkvailinti vokieciu ,kaip jau kazkas minejo ? 16-17 amziaus knygose ,yra rasoma,kad anksciau lenkai, niekaip negaledavo atskirti Prusu nuo Lietuviu ir kad visus juos bendrai vadino Gudais. Ps. Man nuomoniu nereikia,man reikia konkretaus pagristo atsakymo.

 7. Kad iš mūsų praeities ką nors “išpešti” reikalinga suvalgyti ne vieną maišą druskos ir perskaityti ne vieną o šimtus šaltinių, kuriuos dar archyvuose reikia surąsti! Tačiau dar reikalinga žinoti ir ką juose ieškoti! O tam, kad žinoti ką ieškoti, reikalingas nemažas žinių bagažas. Aš Tamstai pateiksiu, mano manymu, pagrįstą atsakymą o vėliau turėsiu vargo aiškinti- iš kur ką paėmiau ir kur ką radau?! Beje, šia tema esu labai ir labai daug rašęs ir ALKO puslapiuose. Negaliu nepaminėti ir savo knygų “Perkūnas”, “Per praeitį į ateitį”, “Pažadinta praeitis”, “Praregėjimas” ir “Praeitis ir Ateitis”- vis ne archyvuose laiką gaišti. Beje, jose ne tiktai nurodyti šaltiniai, bet jie dar ir “sukramtyti”. Tad sekmės!

 8. lietuvis:

  Tada as galiu jums duoti ir ne viena.Skaitykite Pvz. 25 puslapi,zinoma rasite iur daugiau . books.google.de/books?id=QSFhAAAAcAAJ&pg=PP36&dq=Alt-+und+Neues+Preussen:+Oder+Preussischer+Historien&hl=de&sa=X&ved=0ahUKEwiYnMOAkPDMAhXIDZoKHX1LD94Q6AEIJDAB#v=onepage&q=Alt-%20und%20Neues%20Preussen%3A%20Oder%20Preussischer%20Historien&f=false

  As labai abejoju ,kad mes patys save ,o ir kiti mus, vadino Baltais .
  Manau kiekvieno garbes reikalas,pripazinti tai,ar ne….

 9. Jau pačiam yra atsakyta, kad mus (lietuvius, latvius, prūsus) baltais pavadino 1845 metais vokiečių kalbininkas Neselmanas pagal tai, kad gyvename prie Baltijos jūros nuo seno. Iki tol mus apibendrinančio vardo mokslinėje literatūroje neturėjome, vieni vadino aisčiais, kiti kitais vardais. Taigi nei mes patys, nei kiti mūsų iki tol baltais nevadino.
  Klausimas kyla tik dėl to, ar jūrai, prie kurios gyvename, Baltijos vardą davėme mes, ar kiti, – kalbininkai čia nesutaria. Kadangi jūra yra stovintis (netekantis) vanduo, o lietuviai tokius vandenis vadina balomis, o balomis pasižyminčias vietas – balotomis, todėl yra kalbininkų, pagal tai manančių, kad jūrai Baltijos vardas yra duotas lietuvių. Beje, Baltijos vardas kalbininkų darbuose yra gretinamas su Balatono ežero (didelio), esančio Vengrijoje, pavadinimu.

  • neziniukas:

   Na gal ir taip,bet tada sis klausimas issiplecia,nes si jura buo vadinama ir Venedu,,Getu,Prusu,taip pat Mare Suevicus,ilanka Sinus Samogitus ir tai manau dar ne viskas. Net ir Nemunas buvo vadintas Chronus.
   Jau gerai, gad bent pripazinote del Baltu vardo nebuvimo,nes kai kas jau isidrasino tai vadinti Baltu genu…

 10. Dabartiniu Baltijos vardu vadinama jūra yra didelė (ištįsus). Visiškai yra galima, kad išvardintais vardais buvo vadinamos atskiros Baltijos jūros vietos, be to, ir supratimas kas yra jūra be abejonės tuo metu buvo kitoks. Toks vardų margumynas neturėtų stebinti. Juk upės taip pat buvo vadinamos keliais vardais – aukštupyje vienu, žemupyje – kitu. Pvz., Nemunas ir Mėmelė, Neris ir Vilija, Dauguva ir Dvina ir t.t.
  Tai, kad nežiūrint vardų gausybės, įsitvirtino labiausiai tikėtina, kad lietuviškas Baltijos vardas, visgi kalba apie mūsų (dainavių ar kuršių) Baltijos jūroje turėtą didesnę negu kiti įtaką.

  • neziniukas:

   Tada klausima turiu uzduoti kita: kodel Romos imperijoje,visos dabartines ir buve “- siandien taip vadinamos “Baltu” gentys ,buvo vadinami Geten – Getai ?

   • Tam klausimui reikalingi atskiri tyrimai. Tačiau iš bendrų žinių galima daryti prielaidą, kad Geten vardu buvo įvardinti karingieji jotvingiai, kurie romėnams buvo labiausiai žinomi. Čia dar galima pažymėti, kad Lenkijos, Kadlubeko metraštyje yra pasakyta, jog getai yra tie patys lietuviai. Tai va.

    • neziniukas:

     Sutapimas ar ne, Kadlub kaime ,pries daug metu, pats esu buves ,netgi pats ten gera meneseli gyvenau . Kadlubek kiek pamenu ,yra salia esantis mazas kaimelis. Vietove netoli Opoles – Strzelce Opolskie. Sakyciau kad jusu versja mane nudziugino,bet as dar pateiksiu ir daugiau info apie Getus , bet jau ne siandien .

 11. Laikas kelis žodžius tarti apie arijų-baltų simbolius. Jie buvo prasmingi ir, suprantama, susieti su Saule bei su keturuiais pasaulio kraštais. Mūsų protėviai pastebėjo, kad kas tam tikrą laiko tarpą Saulė pateka tai Atlanto, tai Didžiojo vandenyno pusėje. O tai reiškia, kad Žemė pastoviai vartosi per ašigalius!!! Dabar jau žinoma, kad šis geofizinis procesas vyksta 6 000 metų periodiškumu. O tai, savo ruožtu, reiškia, kad Žemėje kas 3000 metų Žemės ašigaliai susikeičia vietomis (įvyksta ašigalių kaita – lot. inversija) – pietinis tampa šiauriniu, o šiaurinis – pietiniu. Randamuose artefaktuose šį procesą atspindi Sauluva. Jeigu artefaktas pažymėtas dešiniuoju Saulės kryžiumi, tai tuo metu šis Žemės pusrutulys buvo, kaip ir mūsų laiku, šiauriniu. O jeigu kairiuoju (dabar vadinama svastika) – pietiniu.
  Mūsų laikais šiaurinio pusrutulio gyventojams Saulė sukasi pagal laikrodžio rodyklę. Tad ir šios temos simboliu turėtų būti dešinysis Saulės kryžius bet ne kaip pateikiama temos antgalvyje – kairysis.
  BŪTINA pakeisti Sauluvos užvartų kryptį į priešingą!!!

 12. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: N.Laurinkienė apie žalčio ir gyvatės įvaizdžius senojoje baltų kultūroje (audio) | Alkas.lt

 13. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: N.Laurinkienė apie žalčio ir gyvatės įvaizdžius senojoje baltų kultūroje (audio) (II) | Alkas.lt

 14. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: S. Juknevičius apie simbolius ir archetipus, būdingus kolektyvinei lietuvių pasąmonei (II) (audio) | Alkas.lt

 15. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: S. Juknevičius apie mitų reikšmę formuojant tapatybę (audio) | Alkas.lt

 16. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: D. Razauskas apie baltų mitinio pasaulėvaizdžio interpretaciją (audio) | Alkas.lt

 17. Gaila, oi gaila mūsų jaunimo ir ne mažiau gaila mūsų proistorės “mokslininkų”!
  Sovietiniais laikais komunistais mūsų jaunimui buvo “kalama į galvą” – “Lietuva neturėjo savo praeities (istorijos)!?
  Mūsų laikais net ir šioje laidoje pastoviai kartojama: “Baltų kultūra neturi DIEVIŠKOJO PANTEONO?!”
  Turiu nuvilti laidos kūrėjus ir pasakyti, kad – ARIJŲ-BALTŲ KULTŪRA TURI PATĮ SENIAUSIĄ DIEVŲ PANTEONĄ!!!
  Šio panteono viršūnėje yra arijų-baltų-lietuvių dievas PRADŽIAPATIS, kuriam jau per 50 000 metų!
  Kas gi yra keliais laipteliais žemiau – skaitykite mano knygas “Perkūnas”, “Per praeitį į ateitį”, “Pažadinta praeitis”, “Praregėjimas” ir “Praeitis ir Ateitis”.

 18. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: R. Balsys apie pagoniškuosius lietuvių ir prūsų aukojimus (audio) | Alkas.lt

 19. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: A. Girininkas apie baltų etnogenezę (audio) | Alkas.lt

 20. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: A. Girininkas apie neolito gyvybės ir mirties simbolius (audio) | Alkas.lt

 21. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: E. Jovaiša apie baltų proistorės periodizavimo klausimus (audio) | Alkas.lt

 22. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: E. Jovaiša apie baltų visuomenė ankstyvaisiais viduramžiais (V–VI a.) (audio) | Alkas.lt

 23. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: J. Vaiškūnas apie senąjį baltų tikėjimą mūsų dienomis (audio) | Alkas.lt

 24. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: J. Vaiškūnas apie etnokosmologiją (audio) | Alkas.lt

 25. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: V. Savoniakaitė apie lietuvybės simbolius ir jų įtaka šiuolaikinės visuomenės gyvenime (audio) | Alkas.lt

 26. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: V. Vaitkevičius apie Senovės lietuvių šventvietes (video) | Alkas.lt

 27. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: V. Vaitkevičius apie legendines Lietuvos vietas (video) | Alkas.lt

 28. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: Gintaro Beresnevičiaus atminimui (audio) | Alkas.lt

 29. Atgalinis pranešimas: „Baltų genas“: M. Smetona apie vandens vaizdinį lietuvių sąmonėje (audio) | Alkas.lt

 30. Atgalinis pranešimas: Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: