Krekenavos regioniniame parke žydi muskusinis ūksminas (0)

Muskusinis ūksminas | Krekenavos regioninio parko direkcijos nuotr.

Muskusinis ūksminas | Krekenavos regioninio parko direkcijos nuotr.

Gegužės pradžioje ne dienomis, bet valandomis gausėja žalumos ir žydėjimo. Ryškūs žiedai ne tik džiugina akį, bet ir vilioja vabzdžius, vyksta abipusiai naudingi mainai – saldus nektaras paslėptas žieduose yra atlygis už žiedadulkių pernešimą. Labai įdomus augalas – muskusinis ūksminas, kuris žydi gegužės mėnesį.

Tačiau įdėmiau pasižvalgius miško žolynuose, galima pastebėti kai ką neįprasto. Šen bei ten driekiasi kukliais žalsvais žiedeliais pasidabinusių augalėlių kilimas. Žydi muskusinis ūksminas (Adoxa moschatellina). Daugiametis, mažas, vos 7–20 cm aukščio, šviesiai žalias augalas.  Nors neišvaizdus, bet kvepia muskusu. Kuklios spalvos žiedelių nepastebi ir nelanko nei drugeliai, nei musės. Augalą apdulkina smulkios sraigės arba skruzdėlės. Gali būti ir savaiminis apsidulkinimas. Vaisius – gelsvas kaulavaisis, skoniu ir kvapu primenantis žemuoges. Vaisiai retai išauga. Dauginasi paprastai šakniastiebiais. Sėklas platina paukščiai, plinta ir vandeniu.

Gamtininkas, rašytojas H. Gudavičius apie ūksminą štai ką rašo: „Labai įdomus tas ūksminas, labai paslaptingas. Panašių į jį augalėlių nėra ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Eurazijoje, ir net Kanadoje. Tai šiaurietiškas augalas, priklausantis ūksmininių šeimai. Toje šeimoje – tik viena ūksminų gentis, o toje gentyje – tik viena vienintelė rūšis: muskusinis ūksminas. Šalia jo žaliuojanti pražangialapė blužnutė yra iš didelės uolaskėlinių šeimos, čia pat žydinčios plukės priklauso dar gausesnei vėdryninių šeimai, o ūksminas ilgame evoliucijos kelyje yra nuo visų labai nutolęs.

Muskusinis ūksminas auga ūksminguose eglynuose, mišriuose bei lapuočių miškuose, parkuose, krūmais apaugusiuose šlaituose.

Krekenavos regioninio parko direkcijos informacija

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: