Seimas sutiko svarstyti Konstitucijos pataisas dėl visuomenės atstovų teismuose (3)

teismai.plaktukas_atts.lt

atts.lt nuotr.

Seimas pradėjo svarstyti Seimo nario Artūro Paulausko pristatytas Konstitucijos pataisas (projektas Nr. XIIP-3305), kuriomis siūloma įtvirtinti visuomenės atstovus teismuose – teismų tarėjus.

Pagrindiniame šalies dokumente siūloma įtvirtinti, kad teismai būtų sudaromi ne tik iš teisėjų, bet įstatymo nustatyta tvarka ir iš teismo tarėjų. Teismo tarėjai, kaip ir teisėjai bei teismai, vykdydami teisingumą, būtų nepriklausomi.

Teismo tarėjus pagal įstatymą ketveriems metams, bet neilgiau nei dvi kadencijas iš eilės skirtų ir atleistų savivaldybės atstovaujamoji institucija – savivaldybės taryba. Jais galėtų būti Lietuvos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai.

Reikiamą teismo tarėjų skaičių pagal įstatymą nustatytų teisingumo ministras Teisėjų tarybos pritarimu.

Pasak A. Paulausko, šiuo pasiūlymu siekiama mažinti nepasitikėjimą teismais, sudaryti visuomenei galimybes dalyvauti įgyvendinant teisingumą, skatinti bylų nagrinėjimo objektyvumą, bylas nagrinėti bešališkiau ir įvairiapusiškiau, efektyviau ginti žmogaus teises.

Kaip teigiama dokumento aiškinamajame rašte, užsienio šalių (Belgijos, Danijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų) praktika liudija, kad visuomenės indėlis vykdant teisingumą yra didžiausias, jeigu tarėjams suteikiamas sprendžiamasis balsas ir jie nagrinėja atsakingai parinktų kategorijų bylas.

„Teisės instituto atlikta viešosios nuomonės apklausa rodo, jog visuomenė palaiko teismų tarėjų įtvirtinimą Lietuvos teismų sistemoje, štai 25,5 proc. apklaustųjų mano, jog tarėjų institutas reikalingas, 17,6 proc. respondentų mano, jog tarėjų institutas nereikalingas ir 29,9 proc. apklaustųjų neturi nuomonės“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Po pristatymo už Konstitucijos pakeitimus balsavo 52 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 9 d.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. Tarėjai yra nereikalingi.
  Geriau būtų Prisiekusiųjų teismas jau išnagrinėtoms byloms peržiūrėti.

 2. Vilniaus Žemaitis:

  Labai apmaudu…
  Bus puiki proga reikštis Garliavos “teisuoliams” ir į juos panašiems konspiracijos teorijų gerbėjams – savavaliautojams…
  Ir kur ritas Lietuva ir jos teisėsauga? Be galo apmaudu, kad Lietuva atsidūrė tokioje situacijoje ir su pagreičių dunda į visišką pigaus populizmo bedugnę…
  Jau greitai Seimo rinkimai. Nuoširdžiai tikiu, kad tokių absurdiškų idėjų iniciatorius Artūras Paulauskas ir į jį panašūs į Seima jau nebus išrinkti.

  • Drenis:

   Gerai čia tau išeina: esą A. Paulauskas dirba garliaviniams 🙂 . Tuo tarpu jis buvo vienas pagrindinių klano gynėjų. Jei kas savavaliavo Garliavos istorijoje, tai būtent prokurorai, teisėjai ir žiniasklaida; o ir sąmokslo teorijas apie baisios Garliavos šeimos klastingas užmačias skleidė ir tebeskleidžia mele iki ausų paskendę propagandistai. Taip, A. Paulauskas siekia pasipiarinti, esą čia jo idėja, bet koks gi skirtumas, kas ko siekia, svarbu tik, kad nuo to laimi visuomenė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: