Prasidėjo miškų sodinimo sezonas: kaip tinkamai pasodinti medelį, kad jis prigytų? (1)

Medeliu sodinimo akcija_rengeju nuotr.2

Medelių sodinimo akcija | rengėjų nuotr.

Balandžio 16 d. visoje Lietuvoje vyksta Nacionalinė miško sodinimo šventė, kurios metu bus atgaivinta keli šimtai hektarų miško – planuojama pasodinti daugiau nei pusę milijono medelių.

Kasmet ši miško sodinimo šventė sutraukia vis daugiau gamtai neabejingų Lietuvos žmonių – atsodinti miškų renkasi girininkai, gyventojai, bendruomenės, taip pat verslo įmonės. Į visą šalį suburiančią akciją vakar įsiliejo ir Šiaulių bankas, surengdamas itin gausią, vieningą medelių sodinimo talką „Investuojame į Lietuvos ateitį“. Šiaulių banko administracijos vadovo Vytauto Siniaus žodžiais, pasirūpinti mišku – tai pasirūpinti gražesne, švaresne ir ekologiškesne Lietuva.

„Pirmą kartą miško sodinimo šventėje dalyvaujame ne kaip asmenys ar padaliniai, bet kaip išties didelė bendruomenė – tiek Šiaulių banko grupės įmonių darbuotojai, tiek mūsų klientai keturiuose Lietuvos regionuose. Manome, kad geros investicijos neapsiriboja tik finansais. Vertingiausias investicijas darome tada, kai susibūrę siekiame vieno tikslo ir jaučiame atsakomybę už aplinką, kurioje gyvename ir kurią paliksime ateitiems kartoms“, – sako Šiaulių banko administracijos vadovas.

Šiaulių banko talkininkai pasodino beveik 10 tūkst. eglaičių, ąžuoliukų ir berželių aplink keturis miestus – Vilnių, Kauną, Klaipėdą ir Šiaulius. V. Siniaus teigimu, ši akcija jiems tapo prasmingu aplinkosauginės veiklos tęsiniu – vien per pastaruosius dvejus metus banke popieriaus sunaudota 29 proc. mažiau, tad išsaugota daugiau kaip 430 medžių.

Medeliu sodinimo akcija_rengeju nuotr.1

Medelių sodinimo akcija | rengėjų nuotr.

Su miško sodinimo talkos dalyviais aktyviai bendradarbiavo miškininkai. Tiesa, jie pripažįsta, kad, norint tinkamai pasodinti medelį, reikalingas kruopštumas ir tam tikros žinios. Pasak Trakų girininko Jono Gecevičiaus, nepakanka medelį įstatyti į duobę, užversti jį žemėmis ir palaistyti. Sodinant mišką, reikia žinoti kelias pagrindines taisykles.

Kruopščiai apžiūrėkite šaknis

Šaknys – tai lyg širdis, kuri medelį aprūpina mineralinėmis medžiagomis ir vandeniu. Pasak J. Gecevičiaus, kad medelis prigytų, reikia apie 70 proc. šaknų. Vadinasi, prieš pradedant sodinti, būtina atidžiai patikrinti, ar šaknys sveikos ir nepažeistos.

„Sodinant medžius, svarbu ne tik didžiosios šaknys, bet ir pačios smulkiausios. Būtent jos atlieka didžiausią darbą – siurbia vandenį iš dirvožemio. Taigi reikia patikrinti, kad jos nebūtų pažeistos, nudžiūvusios, neturėtų žaizdelių. Sodindami stenkitės mažiausių šaknelių nenukratyti su žemėmis ir neužlenkti“, – sako girininkas.

Jei sodinamos eglaitės, reikia patikrinti, kad jų spygliai būtų skaisčiai žalios spalvos, kuri rodo, kad medelis sveikas, nenusausėjęs.

Įvertinkite atstumą tarp sodinukų

Medelių tankumas ir išdėstymas priklauso nuo medžių rūšies. Girininko teigimu, ąžuoliukus reikėtų sodinti kas metrą, o tarp eilių turėtų egzistuoti 2–3 metrų tarpai. Eglutės, priešingai, sodinamos tankiau. Tačiau J. Gecevičius pabrėžia, jog, norint atsodinti didesnį miško plotą, geriausia surengti talką kartu su girininkais specialistais.

Pasirinkite tinkamą orą

Eglutes ir ąžuoliukus patartina sodinti balandžio mėnesį, kai iš dirvožemio jau išėjęs pašalas. Girininkas sako, kad šių metų balandis medeliams sodinti itin palankus – nei per šaltas, nei per šiltas. Tinkamiausias oras – kiek apniukusi, net lietinga, tačiau ne per šalta diena.

Paruoškite duobę

Šiame procese svarbiausia tinkamai iškasti duobę – kad ji nebūtų per gili. Jei sodinamas lapuotis medis, duobės gylis privalo būti iki sodinuko šaknies kaklelio, o jei spygliuotis – iki pirmųjų spyglių. Pasak J. Gecevičiaus, jei duobė bus per gili, šaknys negaus pakankamai deguonies.

Palaistykite 2–4 kibirais vandens

Pasodintą medelį, ypač ąžuoliuką ar kitą lapuotį, reikia palaistyti 2–4 kibirais vandens. Kad vanduo geriau įsigertų į žemę, aplink sodinuką siūloma padaryti lėkštės formos įdubimą, o palaisčius ant jo užpilti sausos žemės. „Tik nepadauginkite vandens. Dirvožemis aplink medelį turėtų būti ne šlapias, bet drėgnas. Be to, jokiu būdu netręškite ką tik pasodinto medelio šviežiu mėšlu ar cheminėmis medžiagomis – jos nudegins šaknis“, – pataria Trakų girininkas.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: