J. Dapšauskas. Alkoholio pramonė, padedama valdžios, išžudė daug žmonių ir sako, kad nebėra kam gerti (27)

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Juozas Dapšauskas | asmeninė nuotr.

Didįjį penktadienį sulaikytas Jonavos administracijos direktorius socialdemokratas Jonas Klemensas Sungaila, po švenčių – pramogų pasaulio atstovas, televizijos laidų vedėjas Arūnas Valinskas, LRT balsas, diktorė Regina Jokubauskaitė nesulaukusi švenčių jau žymiai anksčiau „pašventė“ ir sėdo girta vairuoti.

Tradicijos sunkiai keičiasi, nors jau nemažai vairuotojų ant savo mašinų užsiklijavo europarlamentaro Broniaus Ropės inicijuotus lipdukus „Vairuoju blaivus, nes myliu jus“. Pasirodo, dar daug žinomų visuomenės asmenų nemyli žmonių, nes sėda už vairo apsvaigę. Nieko keista, kad šoumenas A. Valinskas ir Seime „atidirbinėjo“ alkoholio pramonei, o kartą, kai Informacinės visuomenės plėtros komitete jam vadovaujant buvo svarstomas alkoholio kontrolės klausimas, prof. Aurelijui Verygai net žodžio nesuteikė, pareikšdamas, kad „čia jums ne turgus“, jie esą ponai turį mandatą nuspręsti kaip elgtis.

Tačiau permainos ateina, vienus mandatus pakeičia kiti, kėdės braška, svyruoja. Alkoholio pramonė nejuokais išsigando, kad visuomenė nebeapsikenčia tos valdžios ir alkoholio pramonės simbiozės – ėmė rinkti piliečių  grupės „Už Blaivią“ parašus alkoholio kontrolės įstatymo griežtinimui. Tada paleido viešųjų ryšių skrajučių, kad alkoholio vartojimas visai nėra problema Lietuvoje.

Prie skrajučių nešiotojo vaidmens prisidėjo ir apžvalgininkas Rimvydas Valatka, kartodamas alkoholio pramonės paleistą manipuliacinę mintį, kad nėra jokios problemos, nes alkoholio Lietuvoje parduodama vis mažiau. Tikra tiesa, kad parduodama ženkliai mažiau, tariamai mažėja suvartojimas, tačiau parduodama todėl mažiau, kad daugybę žmonių alkoholiu ši pramonė jau išžudė, didelė dalis gyventojų emigravo. Tačiau faktas lieka faktu, kurį skelbia Pasaulio sveikatos organizacija, kad pagal gryno alkoholio tenkančio vienam dar likusiam Lietuvos gyventojui mes esame trečioje vietoje pasaulyje. O pasekmes juk matome ir plika akimi.

Pabūgus visuomenės prablaivėjimo, paskelbiamas susietų su alkoholio pramone organizacijų atliktas „tyrimas“. Pasirodo lietuviai daug negeria, turistai atvykę čia tiek išgeria, kad net statistiką iškraipo. Įdomu, turistai į kitas šalis – Latviją, Estiją, Lenkiją nevyksta, visą alkoholį išgeria tik čia, Lietuvoje. Reikia būti kvailam, kad tokiom nesąmonėm patikėtum.

Vienas politikos apžvalgininkas neseniai pareiškė, kad kad Ramūno Karbauskio vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga perėmė iniciatyvą iš TS-LKD Lietuvos išblaivinimo klausimu. Bėda tame, kad TS-LKD tik kalbėdavo apie šią problemą, bet lemiamais momentais elgdavosi priešingai, tuo ypač pasižymėjo šios partijos atstovas šioje srityje Antanas Matulas. Paradoksalu, kad TS-LKD partijai savo rinkiminėje programoje įsirašant nuostatą, kad sieks alkoholio reklamos draudimo, gavę rinkėjų pasitikėjimą, elgėsi priešingai: būtent iniciavo alkoholio reklamos draudimo atšaukimą. Kitu atveju, A. Matulas buvęs tarp tų, kurie teikė įstatymo projektą, kad nebūtų degalinėse pardavinėjamas alkoholis, artinantis jo įsigaliojimui, elgiasi priešingai ir deda pastangas, kad degalinėse liktų bent iki 15 proc. stiprumo alkoholis.

Manipuliacijos tęsiasi: Seime net kovo mėnesį įregistravo įstatymo projektą gana panašų, kuriam renkami piliečių parašai, taip tarsi sudarydami vaizdą, kad gal ir nereikia tos piliečių iniciatyvos, pats Seimas kažką daro. Net stebėtina, kad balsuojant tik vienas buvo prieš, dauguma už, o kiti susilaikė. Tarsi čia kitas Seimas, ne tas kuris visomis išgalėmis dar prieš kelis mėnesius įnirtingai ieškojo kelių nepašalinti alkoholio iš degalinių. Bet žinant politikų manipuliacijas, tai akivaizdus vaizdavimas, kokie mes pakankamai geri, bet kai reikia priimti realų sprendimą arba prisiartina įstatymo įsigaliojimo laikas, tada elgiamasi visiškai priešingai.

Įregistruotame TS-LKD įstatyme yra ir esminių skirtumų. Tiek dabartinis ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, tiek opozicionierius A. Matulas sanguliauja su alaus pramonės atstovais, beje, tam neprieštarauja ir nepavydi stipriuosius alkoholinius gėrimus gaminanti pramonė, nes seniai yra žinoma schema, kad jaunimas vartoti nepradeda nuo stipriųjų alkoholinių gėrimų, bet būtent nuo sidriukų, alaus, galiausiai vartojamas ir stiprus.

Taigi A. Matulo inicijuotame įstatyme kalbama apie specializuotas alkoholio parduotuves, tačiau tai yra melas arba, švelniau sakant, savi išsigalvojimai, neparemti ekspertų rekomendacijomis. Anot A. Matulo, specializuotose parduotuvėse tik  15 proc. stiprumo alkoholis. Beje, pagrindinė problema jaunimo tarpe yra būtent silpni alkoholiniai gėrimai, taip pat ir probleminiai vartotojai neretai būtent svaiginasi silpnu alkoholiu, bet dideliais kiekiais. Tai reiškia, kad A. Matulas tik dar kartą vaizduoja, kad nori spręsti problemą, o realiai neklauso ekspertų rekomendacijų.

Visoje Lietuvoje žmonės pasirašo po piliečių iniciatyva keisti alkoholio kontrolės įstatymą. Stebėtinai lengvai žmonės pasirašo po iniciatyva. Iniciatyvinės grupės lūkesčiu, jei 60 proc. iš kalbintų žmonių pasirašo, tai jau geras rezultatas, nes rodo, kad dauguma žmonių nori, kad būtų griežtinamas alkoholio kontrolės įstatymas, problema sprendžiama iš esmės. Bet pranoksta palankumas lūkesčius: pasirašo 80-90 proc iš kalbintų žmonių.

Per visą balandžio mėnesį bus galima pasirašyti po iniciatyva ir savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose, jų vietos bus skelbiamos internetiniame puslapyje uzblaivia.lt balandžio mėn. Taigi galimybė išreikšti savo nuomonę bus sudarytos žmonėms visoje Lietuvoje. Daugiau informacijos galima surasti apie piliečių iniciatyvą ir socialiniame tinklapyje „UŽ Blaivią“. Parašų rinkimas tęsis iki gegužės vidurio, surinkus parašus, įstatymo projektas visuomenės iniciatyva ir palaikymu keliaus į Seimą dar šioje pavasario sesijoje.

Autorius yra Sveikatos bangos dešimtmečio sąjūdžio iniciatorius, parašų rinkimo iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ koordinatorius

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

27 komentarai

 1. labai:

  negražu moteriai gerti ir sėsti už vairo.Moterie,taigi žmonėms duota gyvybė,kurią jie brangina o tu gali ją nutraukti.Moteriai Dievo duota dovana gyvybę suteikti.

 2. Valdas:

  Alkoholį – priskirti narkotikams ir visai uždrausti.

 3. Kemblys:

  Svaiginimasis, kaip reiškinys, atsirado VALSTYBINĖJE visuomenėje. Gentyse svaigindavosi tik per šventes ir artimųjų rate.

  • Pakirkšnutė:

   Išgeriančiosios iaudies priešininkai, kaip taisyklė, nepajėgia gert (svaigsta nuo vieno stikliuko).
   Beje, kaip ir “sveikuoliai”, kurie iš tiesų būna išlepę ligoniai.

   • Ne – jie jau savo sveikatą pragėrė, todėl jiems atsitiko “nušvitimas”.

    • Pakirkšnutė:

     Labai jau primtyviai žiūrite in šitą reikalę, Tamstuke.
     Anot vieno Filosofo, šnapsės gėrimas – tai Dzieviška mirties repeticija. Miršti ir vėl nubundi (nušvinti), kai atsiveria nenusakomybė, religinio potyrio vartai.
     Net ir tuomet, kai tos religijos neįmanoma prikelti, visada lieka galimybė prikelti save. Tai tokia pasaulėjauta.

     • Tai, sakai, jie niekas negėrė?
      Tai iš kur jiems žinoti kas ten ir kaip? 🙂
      Tai žino tik pijokai.

      • Pakirkšnutė:

       Juokai čia Jums juokais, tačiau pastebėkit, kai kurie nemokantys gerti pijokai ir pijokės kartais jau būna išėję iš savęs, jie jau vaikščioja šitoje Žemėje it vaiduokliai, jiems jau sunku grįžti į save, jie paprasčiausiai silpni atgimstančiojo provaizdyje.

       • Pakirkšnutė:

        Nežinau, kokiame mieste ar miestelyje gyvenat, bet šiandien “Humanoje” (skuduryne) paskutinė mėnesio pigiausia diena. Viskas bus turbūt po 50 jevreiskų centų.
        Beje, daugelis tų rūbų gali būti nešioti jau Mirusiųjų.
        Nueisiu, gal kažką pasimatuosiu ir nusipirksiu. Grįždama dar pasiimsiu bonkytę alaus ir kažką pavalgyt. Bus “didysis” šeštadienis.
        O Dievai švenčiausi, aš jau repetuoju vienatvę ir mirtį.

 4. Rimtai:

  Galima šnekėti bele ką, galima pajuokauti, bet nematyti problemos ? Reikia būti aklam, kurčiam ir kvailam. Niekada negėriau rimtai – stikliuko pakakdavo vakarui. Jau virš 10 metų nevartoju visai, nes man svarbu, kad mano artimi žmonės, draugai, kurie turi šią problemą, tačiau stengiasi kapstytis iš jos, žinotų, kad aš palaikau juos jų pasiryžime gyventi blaiviai. Man tai svarbu ir manau, jiems taip pat ne vis vien mano palaikymas. Be to, nusprendus gyventi be alkoholio, paaiškėjo ,koks visgi liūnas yra ta mūsų gėrimo kultūra. Net geri draugai įkyriai siūlė paskanauti, stebėjosi pasirinkimu, kritikavo – “kam tokie kraštutinumai?” . Koks gi vis tik turėtų būti sunkus žmogaus, pasirinkusio blaivų gyvenimą, kelias, ypač, kai tai yra skausminga problema. Kartais, kai visai užknisa įkyrūs raginimai, pasakau, kad priklausau AA. Tada atšoka. Suprantu, kad tas, kuris iš tiesų turi problemą, taip pasakyti neišdrįs – tai per daug skausminga. Todėl labai gerbiu tuos, kurie vis tik ryžtasi po ilgų gėrimo metų mesti gerti. Tam jų pasiryžimui iš tiesų mūsų visuomenė nėra palanki.

 5. Dronas:

  Man panasiai, bet niekam nieko neaiskinu ir neitikineju. Ne ir viskas. O pas mane ne yra NE. Zmones greit suprato ir dabar net nesiulo. Padeda tai, kad as nelinkes uz stalo, kompanijoje sedet. O jeigu ir sedziu, ta kompanija buna blaiva. Labai ryskus skirtumas tarp blaiviu zmoniu pasnekesio ir pagerusiu blevyzgu. Diena ir naktis. O jeigu primygtinai siulo, ne ir viskas, nera cia ko sazine kankintis, neva nesmagu. Tave nunuodyt bando, padaryt narkomanu, tau blogai daro, kad ir ne is piktu paskatu, o del kvailumo ir tamsumo. Pas mane i toki dalyka atsakymas grieztas, o jeigu labai kisa, tai ir piktokas, po to paprastai nesiulo. Negeriu ir taskas, o ka ten sau prisimastys apie mane, nusisvilpt.

 6. Getas:

  Ant specparduotuvių siūlau rašyti : “Narkogėralai – kvaišalai”. Ar gi norės kas nors būti kvaišas?

  • Dronas:

   Reiketu dar susukti socialines reklamos filmukus jaunimui. Kur pirma parodomi linksmai geriantys jaunuoliai, o paskui kontrastui, tie patys aktoriai, tik nugrimuoti kaip prasigere chroniai, kaliniai, benamiai ir psichiatrineje besigydantys alkoholikai, kurie per gerima prarado viska. Nuo pat mazens reikia formuoti labai neigiama poziuri i sita biaurasti. Taip pat aiskinti kaip vystosi alkoholizmas, kad tai neisgydoma, kaip ziauriai tai zaloja zmogu ir visuomene. Nuo pat lopsio sita reikia kalti. ZInoma, dalis vistiek prasigers, bet zymiai maziau ir geriantis zmogus, tokioje visuomeneje bus kazkas nenormalaus. Nes dabar, deja, tokia padetis, kad negeriantis – kazkokia vos ne gamtos klaida. Tai tik parodo kokiame baisiame dugne esam.

   • Pakirkšnutė:

    Visas jūsų antigėrimų agitacijas ir reklamas reikėtų apmokestinti, ir baigsis jūsų fantazija.
    O tai jūs manote, kad tik gėrimų reklama turi būti apmokestinta, o blaivyzybės reklama – jau ne ?

    • Dronas:

     O alkoholio kaip narkotiku ir panasaus meslo reklama, turi buti isvis uzdrausta, gamyba perimta i valstybes rankas, o visus nelegalius gamintojus baust su turto konfiskacija. Baust kaip narkotiku pardavejus, tik ne dabartinem simbolinem baudom, o nuo kokiu 10 metu iki gyvos galvos, su pilna turto konfiskacija ir bauda nuo 50000 eu. Tegu kalejime atidirbineja. Kodel ne.

     • Pakirkšnutė:

      Dabar gerai insikirskit:
      alkoholizmas – mediciniškai skaitosi kaip LIGA. Vadinasi, pagal jus, Lietuvoje visus ligonius sukiškit į kalėjimus. Nuvažiuokit kur kad ir į Kauno klinikas ir supakuokit iš palatų visus ligonius.
      Išsitrinkit galvą.

      • Dronas:

       Narkomanija irgi liga. Situos nelaimingus zmones butina gydyti ir kvaisalu prieinamumo apribojimas, yra viena is butinu gydymo salygu. O i kalejimus reikia sukisti gamintojus ir platintojus. Jie ta liga skatina, puoseleja ir is to nieksnigai pelnosi.

       • Pakirkšnutė:

        Štai dabar, kai jums, negerbiamasai, rašau, pas mani ant stalo stovi bonkytė Porterio alaus. Aš kaip tik esu dėkinga, kad tą alų man kažkas pagamino ir pardavė. Žinoma, jei būčiau turtingesnė, tai ant stalo būtų pakuotė. Bet gerai ir taip.
        Ir papūskit man, užkietėję blaivininkai.

 7. Dronas:

  Jei savo pasieksiu, sios bonkytes nebus. O jeigu bus, uz ja atiduosi kokiu 300 euru. Ir tie pinigai nueis i valstybes izda, kas irgi neblogai, nors geriausia aisku butu isvis uzraukti.

  • Pakirkšnutė:

   Kurkit, kurkit čia likusiems Lietuvoje Getą.
   Atsivešim pigiau iš Lenkijos, Čekijos, Vokietijos… Baisiai čia, pamanyk, nevis proti tero riste.

   • Pakirkšnutė:

    Kažkodėl prisiminiau savo tėvelį. Jis tarybmečio saulėlydyje su kažkokiais draugeliais iš kažkokio sandėlio buvo pavogęs sup.stą tais laikais deficitinį šaldytuvą. Atsekė, ir pagavo juos tada mentai. Tai būtum matęs, vaikeli, po “apklausų”, kaip mentai buvo atidaužę mano tėvelį.

    • Pakirkšnutė:

     Po to, po kokių gal metų jis mirė. Tai buvo pasirūpinta, kad mirties “liudijime” būtų inrašyta tokia “diagnozė”: kepenų cerozė. Matyt tais laikais užteko vieno skambučio per didįjį penktadienį (anot šito straipsnio pirmųjų žodžių).
     CHA

 8. Linas:

  Iš tikro šis beprotis yra pavojingas visuomenei ir neliūdėkime per daug. Iš šios iniciatyvos gausis šnipštas, kaip ir turėtų būti. Arba žmonės nepasirašys po šiuo totalitariniu projektu, pridarysiančiu begalė bėdų jaunimui ir kuris beje, tėra vienas žingsnis link jų taip trokštamos pilnos prohibicijos (kas apskritai būtų tragedija visuomenei), arba Seimas, kad ir koks šleivas jis būtų, turės pakankamai proto šį psichopatišką blaivininkų valdžios žmonių elgesiui siekimą atmesti.

  Suprantu, jog Dapšauskui šito nesuvokti, pernelyg jo mąstymas yra siauras, tačiau per didelis alkoholio vartojimas yra nevykusios valstybinės politikos (tame tarpe ir sveikatos apsaugos), o ne per mažo draudimo pasekmė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: