M. Zasčiurinskas. Nuo kada pirkti pigesnį maistą nepatriotiška? (10)

Mečislovas Zasčiurinskas | penki.lt nuotr.

Mečislovas Zasčiurinskas | penki.lt nuotr.

Politologiška visuomenė sušurmuliavo ne juokais. Pasipylę įvairiausi spėliojimai pinasi, vyniojasi, vienas kitą papildo arba paneigia. Kaista galvos, skaičiuojami reitingai.

Kas gi nutiko? Kaip ir nieko naujo – prasideda priešrinkiminis aktyvumas. Kaip visada, nelabai garbingas ir nelabai švarus. Jau keletą pastarųjų mėnesių politiniai oponentai stengiasi ištraukti į viešumą vieni kitų kompromituojančius „skeletus iš spintų“.

Tačiau kai Premjeras televizijos laidoje driokstelėjo į Prezidentę sunkiaisiais pabūklais, nublanko net „Vijūnėlių dvarai“, „Vaikystės sodų“ darželiai ar „Premjero žentai“. 

Prezidentė viešai apkaltinta manipuliavimu slaptosiomis tarnybomis ir Lietuvos vyriausybės šmeižimu. Čia jau ne juokas. Įspūdis stipresnis, nei kažkada buvę panašūs konservatorių senolio skundimai. Žiūrėsime, kuo tai baigsis. Tačiau štai ką svarbu išsiaiškinti: vardan ko ir kodėl taip darosi? Na, vardan ko – kaip ir aišku, minėjau, artėja rinkimai į Seimą, o reitingų skaičiukai šokinėja kaip ant spyruoklių, audrindami politikų nervines ląsteles.

Štai į klausimą „kodėl“, atsakyti reikia šiek tiek atidžiau. Politologai seniai aiškina, kad Lietuvos politinės partijos supanašėjusios, beveik nebesiskiria viena nuo kitos. Net kartais pavadinamos tuščiomis socialkoservatiškomis  puodynėmis ant molinių kojų. Atseit, neturinčios rimto ideologinio, programinio pagrindo.

O prieš rinkimus juk reikia atkreipti į save rinkėjų dėmesį! Kas belieka? Ogi sukelti kuo daugiau triukšmo, tuščios puodynės gerai skamba! Žmonėms, žinoma, skambius ir aštrius reginius smagu stebėti, tačiau ką pasirinks rudenį, kai teks balsuoti už naują Seimą? Negi garsiau skambančius, daugiau triukšmo sukėlusius?

Štai kodėl kategoriškai nesiveliame į tas beprasmes muštynes – draskynes. Netgi stengiamės visais būdais jų išvengti, nors pastangų įtraukti netrūksta. Kodėl? Nes mums nereikia. Nes mes dirbame metodiškai, ramiai ir žmonės tai jau įvertino savo piniginėse.

Prisiminkime, kaip šaipėsi, netgi tyčiojosi iš mūsų programinės nuostatos per kadenciją pasiekti minimalią 1509 litų (437 eurų) algą? Dabar nebesišaipo, nes nuo tuometės 850 litų (246 eurai) algos jau pakilo iki 350 eurų, vadinasi, daugiau nei šimtu eurų. Beliko visai nedaug ir pažadas bus įvykdytas, nes nuo liepos mėnesio pakils dar – iki 380 eurų. Ir labai svarbu pasakyti – pasiekėme tai didelėmis pastangomis įveikdami partnerių pasipriešinimą. Tikrai galima sakyti, kad iškovojome. Nenoriu netgi minėti tų negerų žodžių, kuriais koalicijos bendražygiai ir bankų ekspertai mus už tai išvadindavo. Tačiau nepasidavėme.

Štai todėl tvirtai teigiame, kad darome tai, ko negali kiti. Kai kuriose situacijose galima pasakyti, kad darome tai, ko kiti netgi nenori daryti, nors žmonėms to reikia.

Paprasčiausias pavyzdys. Gal penktadalis Lietuvos gyventojų važiuoja į Lenkiją nusipirkti maisto, kuris ten pigesnis du-tris kartus. Žmonės kooperuojasi, samdosi didesnius automobilius ir palieka užsienyje nemažus pinigus. Tai reikšmingas nuostolis Lietuvai. Svarbiausia ir keisčiausia, kad sprendimas yra žinomas. Jau kokius penkiolika metų suvokiama, kad reikia ir Lietuvoje sumažinti PVM. Tačiau viskas lieka tik kalbomis. Dar blogiau, konservatoriai staiga ėmė kaltinti tautiečius, važiuojančius pigesnio maisto, nepatriotizmu! Argi tai ne patyčia?

Mes nekaltiname žmonių, juos suprantame ir darome tai, kas reikalinga. Seime įregistruotos įstatymo pataisos, kad vietoje dabar esamo 21 proc. būtų taikomas 5 proc. lengvatinis PVM tarifas. Pačioms būtiniausioms maisto prekėms, kaip duona, makaronai, kruopos, pienas, kefyras, sviestas, šviežia mėsa, šviežia žuvis, aliejus, miltai, daržovės, vaisiai, cukrus. Ir receptiniams nekompensuojamiems vaistams. Nauda neabejotina. Vieniems nebereiks važiuoti į kaimyninę šalį, o ir likusieji gyventojai pigiau pirks savose parduotuvėse bei vaistinėse. Tuo sutaupys kitoms prekėms ar net malonumams.

Seniai kovojame ir įkvėpti pasiekimų neabejojame, kad pavyks Seime patvirtinti ir neapmokestinamą minimumą prilyginti minimaliai algai. Trumpai aiškinant bus taip, kad dešimtadaliui Lietuvos gyventojų pajamos padidės apie 300 eurų per metus, o šeimoms, kuriose kiekvienas uždirba iki 600 eurų (tokių Lietuvoje daugiau nei pusė), biudžetas pasipildys apie 960 eurų per metus.

Lietuvoje sparčiai mažėja gyventojų. Viena priežasčių – emigracija, kurią, tikimės, bent kiek sumažins ženkliai didinamos Lietuvoje gyvenančių žmonių pajamos. Nors puikiai žinome, kad ne mažiau svarbi emigracijos priežastis – tvyranti visuotinė nepagarbos, nepakantumo ir patyčių atmosfera Lietuvoje. Stipresnieji bėga į užsienius, silpnesni palūžta, svaiginasi, net žudosi.

Todėl, turint tokią sudėtingą situaciją, kurią gyvybiškai svarbu skubiai tvarkyti, mes griežtai tariame „NE“ pabėgėliams. Nes mūsų prioritetas – Lietuva ir Lietuvos žmonės. Nes mūsų rūpestis, kad Lietuva neišnyktų, nieko nedarant, tokia grėsmė reali. Tačiau ne visiems prioritetai vienodi. Tik mūsų išskirtinai didelio aktyvumo dėka pavyko sustabdyti protu nesuvokiamą Migracijos departamento naikinimą. Jau ir Vyriausybė buvo tam bepritarianti. Šiuo metu sprendžiamas departamento perorganizavimas pagal laikmečio poreikius.

Kita gyventojų mažėjimo problema – mažas gimstamumas. Mūsų pastangomis atkovoti mamadieniai, atkovota trejus metus saugoma darbo vieta vaiką auginančiai mamai ar tėvui. Sakau atkovota, nes paprastai kalbant jau buvo „be penkių minučių“ panaikinta. Dar daugiau, mes teikiame išsamų komplektą įstatymo pataisų, kad didėtų vaikus auginančių šeimų pajamos.

Nedalyvaujame ir nedalyvausime tuščių barškėjimų ir bereikalingų konfliktų spektakliuose. Mums to nereikia, nes mes dirbome ir dirbsime. Pasiekėme reikšmingų rezultatų, keliant žmonių gerbūvį, didinant pajamas, žmonės tai mato ir supranta, todėl jaučiame pareigą savo darbus tęsti. Esame teisingus sprendimus daranti ir vykdanti partija, nes galime tai, ko negali kiti.

Autorius yra Seimo narys, Darbo partijos frakcijos seniūno pavaduotojas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. iš Lenkijos:

  nerimta, kai seimo narys kalba tokias nesąmones, esą, maistas Lenkijoje pigesnis du-tris kartus, nei Lietuvoje. O iš tiesų yra taip, kad kai kurie maisto produktai, ypač prastesnės kokybės mėsa, pigesnė trečdaliu. Bet ne tris kartus, seimūne.
  Nevtarka valstybėje prasideda nuo galvos, nuo netvarkingo politikų kalbėjimo, nuo sakymo netiesos, tam, kad apgautų (pritrauktų savo partijai) rinkėjus

  • Diedas:

   Apie du tris kartus pigesnį maistą ir penktadalį lietuvių apsiperkančių Lenkijoje, trystelta stipriai. Ką darysi artėja rinkimai, nusišnekėjimų tik daugės.
   Man įdomu, kodėl šitas ponas, esantis valdžios daugumoje, turintis realią įtaką ir visas galimybes tai padaryti, PVM nemažina dabar, o žada tai po rinkimų?
   Raliai Lenkijoje pigiau galima nusipirkti tik šlamšto. Geras maistas ten ir su PVM lengvata nepigiai kainuoja.

   • Dronas:

    Beda tame, kad Lietuvoje uz ta pati slamsta mokesi brangiau. Ir nereikia labai koneveikt lenku. Pats ten apsipirkinejau, is 120 EU krepselio (pirkau pilna bagazine), nupirkau galima sakyt ta pati ka ir Lietuvoje, skrtumas mazas, sutaupiau 46 EU. Isivaizduoji is 120 kuriuos buciau ismetes Lietuvoje, uz vienodos kokybes prekes, sutaupiau 46. Cia daug, kaip man uzdirbanciam Lietuviska ismalda, atsipirko net kuras (dujos). Beje suvalku turgelyje nusipirkau lenkiskus batus uz 30 EU, pas mus uz tokius praso 60 ar daugiau.
    Zinoma sitas veikejas nevertas demesio, eilinis trintukas ir melagis, besinaudojantis padetim ir ne pirsto nepajudines, kad savo skiedalus igivendinti. Bet Lietuvoje labai rimta padetis su karteliais ir monopolijom. Didmenineje prekyboje, perdirbime, energetikoje, kuro prekyboje. Nera tikros konkurencijos, yra karteliai ir kvaila nuostata, neparduot pigiau negu konkurentas nes juk ne “lochas” koks, o zmones vistek ispirks, kur jie desis, nevalge nebus. Tai santazas, butu mano valia,traukini is vilniaus i suvalkus paleisciaus, ir prie gelezenkelio prekybos baze lenkuose pastatyciau. Sitiem godiem, suizulejusiem sunsnukiam (Lietuvos verslui), reikia gero antausio ir rimtai taukus nuleisti, kad atsipeiketu.

    • iš Lenkijos:

     na taip, kaip rašiau anksčiau, kainos kai kurių produktų skiriasi trečdaliu bet ne tris kartus.
     O kad Lietuvoje monopolijos įsigalėję, tai tiesa. Pradėti reikėtų nuo maximų, kurios gi savo verslus įregistravę “mokesčių rojuose’, ir į valstybės biudžetą katės ašaras sumoka, jau nekalbant, kad moka prastai savo darbuotojams.
     Ironiška, kad prisistatančios kaip socialinio teisingumo ( socialdemokratų , darbo)partijos atstovauja monopolistams, net ne smulkiam ar vidutiniam verslui, bet rykliams, leidžiant jiems išsisukti nuo mokesčių. Deja, Lietuvoje nėra nepriklausomos (nuo monopolistų) spaudos, niekas žmonėms nepaaiškina, kodėl Lietuva velkasi ES uodegoje. LRT ir kitose tv apie darbo užmokesčio kėlimo žalą aiškina paprastai Laisvos rinkos instituto ar bankų atstovai. Tai kaip lapė aiškintų vištoms, kad jos pačios lįstų į lapės nasrus.
     Beje, jei nuo manęs priklausytų, tokiems veikėjams, kaip Zaščiurinskas savo eterio neduočiau. Sėdi jau kelinta kadencija seime, ir ką gero nuveikė? Dovaninį PR sau daro

    • Sutaupymas buvo, kaip matau, minimalus, todėl teisinga elgtis pagal principą: pirk prekę lietuvišką.
     Žinoma, reikia spausti pardavėjus, kad kainos būtų kuo mažesnės, o kokybė kuo geresnė.
     Lenkų maisto kokybė yra prastesnė, todėl jo neperku nežiūrint į kainas.

     • Dronas:

      Teisinga elgtis pagal principa, kaip pamiskeje sukausi, taip tau is tenai ir atskris i tarpuaki. Sutaupymas nera didelis, bet tai sutaupymas, o godiems isgamom pamoka. Kas gyvena pasienyje, gali pasijuokti musu trintukam i akis. As suprantu, kad LIetuvoje maza rinka, bet reikia suprast, ta pati maksima ne tik Lietuvoje veikia, o ir perdirbejai savo produkcija pardavineja po visa pasauli. O kinas uz labai vidutiniska ar net prasta produkta, lupa kaip reikiant, jau nekalbant apie tai, kad savo darbuotojam, nesugeba padoraus atlyginimo issteneti. Lenkai kazkaip sugeba, vokieciai sugeba, visi sugeba, tik pas mus ne. Ir galima teisintis tukstanti ir viena kart, bet didele sios problemos dalis slypi bukam godume. O godumas visada turi buti baustinas. Todel kuo maziau pas juos pirks, tuo greiciai ateis prablaivejimas ir suvokimas, kad zmones ne padeties ikaitai, kada jiem galima bile kiek kaili lupti.

      • s.m.:

       nors iš principo neskaitau “delpių”, bet vakar grynai iš smalsumo atsivertęs radau net kelis akivaizdžiai užsakomuosius straipsnius, nukreiptus prieš tautiečių apsipirkimą pigiau Lenkijoje, ir likau absoliučiai pritariąs vieno tenykščio komentatoriaus nuomonei tuo klausimu. Nepaisant niekada į ten net nevažiavusiųjų burzgimo, koks ten atseit šlamštas, apsipirkimo turizmo reiškinys tampa masišku. Vargo bitelės per nerealius kosminio dydžio “pėvėemus” nepripildo biudžeto, o bolševikams siekiant išlikti prie vairo mirk gyvenk reikia pakazūkiškai kilstelt vienur kitur minimumus ir pensijas keliais jaurais… Antra vertus, o kas gali paneigti, jog savo kailiu pajutę nerealių pelnų mažėjimą vietiniai spekuliantai (atseit “viarslinykai”) netreptelėjo koja “neleiskit runkelių į Lenkiją, antraip matysit rinkimams “paraminius” milijonus, kaip savo ausis”…

       • Bartas:

        Bandysiu jūsų mintis ir ginčus sutrumpinti. Prieš keletą dienų per “žinių radiją” kalbėjo žydas (jis taip savę pavadino). Įdomią temą gvildeno. Kiek lietuvių verslininkų sėdi kalėjime ir kiek žydų. Kai anas sakė ; žydai kalėjime nesėdi. Sėdi tik lietuviai , nes jų gobšumui nėra ribų. Nes, lietuvis verslininkas, nori čia ir dabar turėti milijoną, ilgakoję “blondinę” , patį brangiausią važį, “jachtą ir vilą” kur nors . Patarimas. Protingam “verslininkui”; ant darbastalio pasidėk baudžiamąjį kodeksą ir skaityk , galvok, daryk kaip žydas. Neplėšk iš savų ir iš bado nenustipsi.
        Taigi , jei Lietuvoje ” pvm” prieš rinkimus butkevičiai sumažins, tai nereiškia , kad “runkelynas” tą pajus.
        Su artėjančiom šventėm “romos katolikai.”

 2. Stanislovas:

  Pas mus pensininkų yra taip pat daug. Gal būt reikia nepamiršti Juos, jie eina aktyviai balsuoti ir jų balsai Jums gali būti labai svarūs. Prisiminkite ir paguoskite Juos.

  • Albina Šimkus:

   Va,va pensininkai ir nubalsuoja už tuos kurie pažada paguodai kelis grašius prie pensijos primesti visai pamiršę kad tai tie patys kurie kelis metus atgal tas pensijas ir nurėžė. Senatvinė sklerozė…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: