R. Grigas. Žodis neabejingiesiems (29)

Romualdas Grigas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Romualdas Grigas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Pradėsiu nuo teiginio: istorinis likimas mūsų tautos stuburą yra įlaužęs ne vienoje vietoje. Kai kur suaugo. Bet paliko nuolatinį skausmą keliančias ataugas ar suaugimus.

Nejauku, nesuprantama (gal siaubinga?), kai tuos stuburo įlaužimus nuolatos kas nors iš saviškių (anot R. Vanagaitės, – iš „mūsiškių“…) bando palaikyti skausmo (ir įlaužos) padėtyje. Viena iš tokių nesuprantamų asmenybių yra save mokslo ir visuomenės veikėjų bendruomenei priskirianti Nerija Putinaitė. Ji vėl – avanscenoje. Nuskriaustos, t. y. negavusios prestižinės premijos būsenoje…

Šias eilutes skaitantiesiems priminsiu. Porą gerų dešimtmečių ji yra paaukojusi siekdama visaip sumenkinti, o gal ir visai sunaikinti Jono Basanavičiaus, Vinco Kudirkos ir kitų indėlį žadinant lietuvių tautą ir kviečiant ją burtis atkuriant valstybingumą. Piktai apkandžiotas tapo ir anksti į Anapilį iškeliavęs įžymus mūsų tautotyrininkas Gintaras Beresnevičius. Vis už tą patį – lietuviškos dvasios gaivinimą, jos tęsimą.

Paskutiniu metu N. Putinaitės puolimo taikiniu tapo poetas Justinas Marcinkevičius. Už ką? Nemanykite, kad už jo nuostabiąsias, sovietmečiu gyvastį mums teikusias dramas: „Katedrą“, „Mindaugą“, „Mažvydą“… Ne. Puolė už… kolaboravimą su okupantu. Kam iš viso tais metais rašė? Ir kodėl parašė sistemai įsiteikiančių eilėraščių? Ji energingai siūlo iš valstybės ir tautos kultūros istorijos išbraukti iškilaus poeto ir mąstytojo, kaip ir anų, aukščiau suminėtų vardus.

Mielas skaitytojau, kur nors suraskite ir perskaitykite N. Putinaitės pirmąją knygelę: „Šiaurės Atėnų tremtiniai“ (2004 m.). Kažkieno įsiūlytas susipažinau. Atidžiai įsijaučiau į tos knygelės pabaigą. Supratau: autorė mąsto ir siūlo kuo skubesnį lietuvių tautos ištirpimą, išnykimą Europinėje erdvėje… Lyg būtų kieno toms pastangoms suagituota. Apskritai, nesuvokianti istorijos dėsningumų.

Dr. N. Putinaitė dirbo Prezidento V. Adamkaus patarėja. Paskui Švietimo ir mokslo viceministre. Dabar darbuojasi ruošdama Lietuvos diplomatus. Kitais žodžiais tariant, – visada Lietuvos strateginę politiką įtakojančiųjų, formuojančiųjų priešakiniuose baruose. Kirba pikta mintis: gal čia bus vienas iš tų elementų, kurie skatino ir tebeskatina elitinę, talentingiausią jaunimo dalį emigruoti, amžiams palikti savo tėvų ir protėvių žemę?.. Jie nemato tai žemei rodomos deramos pagarbos. Norėtųsi dr. Nerijos paklausti; kam Jūs tą žemę (Tėvynę) nusiteikusi padovanoti? Ir – už kokią kainą?

Autorius yra sociologas, habilituotas socialinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos narys korespondentas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

29 komentarai

 1. Kemblys:

  Pasigydytų Romualdas Grigas tą savo ‘stuburą’…

  Romualdas Grigas:
  ,,istorinis, avanscenoje, prestižinės premijos, sovietmečiu, dramas, kolaboravimą su okupantu, sistemai, energingai, kultūros istorijos, poeto, suagituota, strateginę politiką, formuojančiųjų, baruose, elementų, elitinę, talentingiausią, emigruoti…”

 2. Leonas M.:

  Ačiū gerb. R.Grigai už tiesos žodį. Kaip gerai, kad dar yra kas jį pasako. Sveikatos ir stiprybės Jums, nes yra “… kas Tėvynę praras, antros neišmels apgailėję”. Saugokime Lietuvą, jos šviesuius, gražiausias istorines asmenybes nuo neišmanėlių, o gal ir piktavalių.

 3. kiek dar kentesim?:

  Kur tik žvilgsniu užmatai,
  Vien uzzombinti kvailiai,
  Jie nuo ryto lyg nakties,
  Mala šuda iš peties.
  Už skatika laižo rura,
  O prireikus keicia skura.
  Jie magnolijos kariai,
  Tie uzzombinti kvailiai.

 4. Ūla:

  dėkoju gerb. autoriui už išsakytas mintis, kurioms pritariu besąlygiškai.

 5. Gaila, kad mūsuose, jeigu kas, kaip antai gerb. Romualdas Grigas, paskelbia tiesą, kuri apie “pokalbio objektą” buvo, bent man, nežinoma, atsiranda žmonių, kurie stengiasi sumenkinti ne tiktai tiesos skleidėją, bet ir “išplauti” pokalbio esmę, arba nukreipti jį “į lankas”!
  Tokie žmonės privalo žinoti, kad LIETUVIŲ KALBA yra ne tiktai Europos kalbų MOTINA, bet ir SANSKRITO!
  Lietuvių kalbai jau per 50 000 metų!!! Ji ne tiktai gimdė kitų kultūrų kalbas, bet ir tobulėjo, kartu, deja, apaugdama svetimybėmis, kurios per tūkstantmečius yra neišvengiamos.
  Tačiau grįžkime prie Lietuvoje “netikėtai” staigiai, “lyg grybai po lietaus” privisusių …aičių!…Bet ar tikrai netikėtai?!

 6. Lietuva yra griaunama ir ardoma iš vidaus: Vanagaitės knyga, Putinaitės knyga, pokario partizanams primetama žydšaudžių vardas…Ir viskas vyksta vienu metu. Ar tai liberalų – globalistų siekis išmušti mums iš po kojų tvirtus pamatus? Suglumti verčia, kaip toje ardomoje veikloje pamatai dešinei stovyklai priklausomus asmenis ir jų atstovaujamą spaudą(pvz; Naujasis Židinys). Kodėl visa tai vyksta?

  • S:

   Tų senmergių mėšlinų knygų šiaip niekas neskaitytų, nes jos neįdomios. Tas knygas, kaip ir zurofus su kacais įgarsina pagrindinė žiniasklaida. O ji svetimtaučių ir linkinčių mums bloga rankose. Aš dabar delfi.lt ir panašius pažiūriu žymiai rečiau, Žinių radijo stengiuosi taip pat rečiau klausyti. Tačiau, daugumą jie veikia, nes nėra kito plataus žinių šaltinio. Daugelis “dešinųjų” nori būti matomi, todėl ir pučią tą pačią dūdą. O mums belieka laukti progos ir užčiaupti dabartines sakyklas. Tada jų vietą užims teisingesnė žiniasklaida.

 7. Žemyna:

  Šiandien simboliškai atrodė TV laida, bent jau man sudariusi įspūdį, kad kaltinamu teisėjos tonu kviestąjį laidos svečią tardanti ponia stengėsi jį dvasiškai sugniuždyti. Lyg anų laikų graždaninas načalnykas pasiaiškinti troikai iškviestąjį netikėlį.
  Ir gręžiantis vedėjos žvilgsnis, ir jos suspaustos lūpos atrodė taip išraiškingai, kad nors čia pat sovietmetį filmuok. To nepatyrusieji galėjo susidaryti gana tikrovišką įspūdį, kaip anais laikais „įtikindavo” žmones ir apšmeižti, ir pasirašyti bendradarbiavimo pasižadėjimą… Priešais svečią pasodintos dar vienos ponios kartu su vedėja į svečią svaidomi žvilgsniai panėšėjo į apdorojimą kryžmine ugnimi. Svečias buvo spaudžiamas atsakyti į vedėjos klausimą būtent taip, kaip ji nori. Jis atsako, kaip pats į tai žiūri, o vedėja po kiekvieno atsakymo geležiniu balsu pareiškia, jog „atsakymas neteisingas, atsakyk iš naujo”
  Ar priimtinas toks psichologinis spaudimas Nacionalinės TV laidoje? Toks „bendravimo” su svečiais tonas? Juolab, kad šios auklėjamosios laidos tema – PAKANTA kitokioms pažiūroms?

 8. Diedas:

  Toje laidoje oponentams nebuvo duotas žodis. Kalbėjo vien k… lė komunistas. Aplamai, laida surežisuota labai bukai. Vedėja vaidindama nepatenkintą klausinėja tą pat per tą patį, o k…lė komunistas lygiai kaip brežnevinių laikų agitatorius liaudžiai į smegenis dešimtis kartų kala savo melą.

  P.S Putinaitės knygos neskaičiau. Nuomonės apie ją neturiu. Bet laikausi dar vaikystėje senelio išmokintos taisyklės. Jei išgirdai k..lę komunistą kažką sakant, žinok kad tai melas. tikrovėje viskas antraip.
  Visą gyvenimą netikėjau k..lėm komunistais, ką jie bemokė, dariau atvirkščiai, ir nė karto neapsirikau.

 9. Jeigu Kemblys taip kalba su gerbiamų prof. Romualdu Grigu, kuris yra vienas iš mūsų garbingiausių ir gerbiamiausių protėvių palikuonių, tai mąstančiam žmogui tai yra nedovanotina! O gal Kemblys jau nebemąsto?

 10. Susipažinau su gerbiamo profesoriaus knygomis. Kiek jose teisybės ir skausmo! Skausmo dėl savo tautos sudėtingo kelio, dėl Lietuvos praeities ir, dar daugiau, dėl Lietuvos ateities! Sunku pasakyti – ar Lietuvoje buvo (ir yra!) daugiau abejingų, ar daugiau istorinių nusikaltelių? Beje, pavojingi yra ir vieni, ir kiti! Kaip galima pavadinti akademinę bendruomenę, kuri abojumo siena atsiribojo nuo mano atrastų Trečiojo ir Ketvirtojo Žemės ašies fizinių judėjimų?! Atradimai perleisti per daugelio mokslo sričių sietą- tai, pirmiauia, seniausia Žemėje LIETUVIŲ KALBA, archeologija, mitologija, inžinerija, matematika, geofizika, hidrologija, magnetologija, vulkanologija, teogonija, etnologija, astronomija, istorija ir t.t. Visos jos sudaro vieną ištisinį “Ariadnės siūlą”, kuris leido man atrasti Trečiajį ir Ketvirtąjį Žemės ašies fizinius judėjimus. Akademinė visuomenė nuo jų atsiribojo abojumo betono siena!!! O pasaulis tiktai iš lietuvių gali sulaukti atsakymą- kas ir kodėl Žemėje vyko? Kas ir kodėl vyksta ? kas ir kodėl vyks ateityje?!!!
  Šie atsakymai jau parengti! Tiktai ką darysime su betonine akademinės visuomenės abojumo sieną!!!???

 11. vanda:

  p.Grigai, del J.Marcinkeviciaus jums reiketu siek tiek susimastyti, tai jums butu prie veido…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: