M. Kundrotas. Meluoti – sarmata (38)

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Marius Kundrotas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Šią savaitę teko išgirsti įdomią frazę: 99% tiesos – tai 100% melas. Iš tikrųjų skamba radikaliai, nes pasaulietiniame gyvenime tiesa ir melas dažnai sumišę įvairiomis proporcijomis. Kitąsyk melo vietoje gali būti nuoširdi klaida, o dažniausiai vieni meluoja, kiti – kieno tai suklaidinti – klysta.

Lietuvių tautiniam judėjimui tenka susidurti su melu iš skirtingų pusių. Viena vertus jis principingai reaguoja į Vakarų, ypač – Europos Sąjungos iššūkius, dėl to vakarietiški liberalai ir kosmopolitai skleidžia melą, jog šis judėjimas dirba Rusijai. Kita vertus tautininkai taip pat principingai reaguoja į Rusijos grėsmes, dėl to jos šalininkai skleidžia melą, jog tautininkai parsidavė Europos Sąjungai, Amerikai, žydams, masonams, liberalams, konservatoriams, driežažmogiams iš kosmoso, išduodami lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės interesus, kurie, žinoma, sutampantys su Rusijos pozicijomis.

Vargu, ar būtų prasmės reaguoti į kiekvieną paskleistą melą. Vienam teisingam žodžiui dažnai tenka ištisa virtinė melų. Nuolat į juos reaguojant tektų palikti gausybę svarbių darbų ir užsiimti vien tuo. Vis dėlto kartkartėmis sveika tiesos ieškantiems piliečiams priminti ar netgi pranešti tam tikrus faktus, apie kuriuos jiems gali trūkti informacijos, ypač šiais laikais, kai didžiuma viešosios informacijos priklauso nuo užsienio jėgų – iš įvairių pusių, taip pat – nuo vidaus įtakos grupių, turinčių tikslą meluoti.

Lietuvių tautininkų sąjunga (LTS) Rusijos klausimu pasisakė dar Čečėnijos karo metu. Ir visuomet – kritiškai. Dar Ukrainos karo išvakarėse tautininkai surengė akciją prieš Sočio olimpiadą Rusijos okupuotose adygų tautos žemėse, kur ilgus metus vyko etninis valymas, o prasidėjus Ukrainos kovai už savąjį suverenumą išspausdinti šeši pareiškimai, palaikantys Ukrainą ir jos patriotus, taip pat surengta įvairių akcijų, tarp jų – ir apčiuopiamas paramos rinkimas ukrainiečių fronto kovotojams. Visa tai aiškiai charakterizuoja LTS ir jai giminingų organizacijų požiūrį į Rusijos imperializmą.

Antra vertus, trys prorusiški portalai apskelbė, jog tautininkai daugiau kalba apie Rusiją, Ukrainą, Europą, nei apie Lietuvą. Tai yra melas. LTS aktyviai dalyvavo Referendumo iniciatyvoje, kuria siekta išsaugoti Lietuvos žemę jos piliečiams ir išplėsti ateities referendumų galimybes. Savo iniciatyva siekta surengti Referendumą dėl lito išsaugojimo, ką užblokavo valdančioji politinė sistema. Su kitomis politinėmis ir visuomeninėmis organizacijomis surengta talka už lietuvių valstybinę kalbą. Veikliai paremti teisėti profesinių sąjungų reikalavimai, ginant dirbančiųjų teises, pasisakyta prieš Darbo kodekso liberalizavimą. Ir tai – tik žiupsnelis iš realių tautininkų veiksmų per pastaruosius porą metų.

Tautininkams Gintarui Songailai ir Kazimierui Uokai dirbant Lietuvos Seime, atlikti šie konkretūs darbai. Dorovės srityje – paremta Nepilnamečių apsaugos įstatymo redakcija, ginanti šeimas, vaikus ir jaunimą nuo lytinių iškrypimų propagandos, taip pat – atitinkama Konstitucijos pataisa. Deja, pirmąją iniciatyvą sužlugdė dauguma konservatorių deputatų, antrąją – garsiai už dorą ir šeimą pasisakantis „tvarkietis“ Petras Gražulis. Kultūros srityje sugebėta išsaugoti valstybinį lietuvių kalbos statusą, lietuviškus vietovardžius, asmenvardžius Lietuvos piliečių dokumentuose. Socialinėje srityje pateiktas įstatymo projektas, kuriuo minimali alga sudarytų pusę vidurkio.

Rusijos tematika sudaro gal dvidešimtąją dalį tautininkų retorikos ir veiksmų tematikos, bet kai kam norėtųsi, jog šia tema būtų bent jau tylima, o dar „geriau“ – kad būtų palaikoma Rusijos pusė. Užtai bandoma diskredituoti tautininkus, pasitelkiant tiek iškreiptą tiesą, tiek akivaizdžius melus.

Vienas iš trijų pagrindinių prorusiškų portalų lietuvių kalba apskelbė, jog LTS tapati vien formaliai veikiančiai Tautininkų frakcijai Tėvynės sąjungoje – Lietuvos krikščionyse demokratuose. Taip siekiama suklaidinti skaitytojus, neva, nėra jokios savarankiškos tautiškos partijos, tiktai filialas. Dar du atitinkami portalai apkaltino tautininkus, jog šie ignoruoja kelių partijų ir visuomeninių sambūrių iniciatyvą prieš masinę imigraciją ir referendumų galimybių plėtrą.

Tiesos dėlei reiktų pasakyti keletą žodžių apie pačią iniciatyvą ir apie tautininkų poziciją. Pirmiausiai tautininkai patys pirmieji prabilo apie būsimas masinės imigracijos grėsmes, dar gerokai iki įsiplieskiant vadinamajai „pabėgėlių“ krizei, lydimai netgi smurtinių aktų. Nors prorusiški portalai skelbia, jog dėmesį pirmiausiai atkreipusi asociacija „Nacionalinis interesas“. LTS pirmą viešą akciją prieš masinę imigraciją surengė dar 2015 m. sausį, po žudynių žurnalo „Charlie Hebdo“ redakcijoje. Gegužę LTS atstovai surengė akciją prie Europos Komisijos atstovybės, prieš jos vadovo Žano Klodo Junkero planą priverstinai skirstyti imigrantus po visas Europos Sąjungos šalis. Po to viena akcija sekė kitą.

„Nacionalinis interesas“ susikūrė tik tų pačių metų vasarą ir išties energingai įsijungė į imigracijos klausimo sprendimą. Paskelbta akcija rinkti parašus, surinktas įspūdingas skaičius elektroninių ir popierinių parašų. Tautininkai visuomet teigiamai žiūri į visas geras iniciatyvas, bet pasilieka teisę spręsti, kuriose iš jų dalyvauti, priklausomai nuo jų prasmės. Šį parašų rinkimą galima vertinti kaip pusėtiną viešųjų ryšių akciją, deja, be jokios teisinės prasmės. Tokia forma, kokia jie surinkti, niekaip neįpareigoja nei Lietuvos valstybės, nei europinių institucijų tenkinti pateiktų reikalavimų.

Dabar skelbiama kita iniciatyva – jau oficialiai rinkti parašus įstatymų iniciatyvoms – panaikinti Seime priimtas teisines nuostatas, liberalizuojančias masinę imigraciją, taip pat – trigubai sumažinti referendumo surengimui reikalaujamą piliečių parašų skaičių. Skirtingai, nei pirmoji iniciatyva, ši turi politinės ir teisinės reikšmės: surinkus parašus įstatymų iniciatyvoms, Seimas privalės jas svarstyti. Vis dėlto skirtingai, nei Referendume, kuriame tautininkai aktyviai dalyvavo, šiuo atveju Seimas galės lengva ranka atmesti abu teikiamus reikalavimus.

Atsižvelgdami į daugelio aktyvių piliečių nuovargį po Referendumo ir Talkos už lietuvių kalbą, tautininkai leido sau skeptiškai pažvelgti į šios iniciatyvos tikslingumą. Rinkti parašus tam, kad Seimas juos atmestų, atrodo per didelė prabanga. Antra vertus, šioje iniciatyvoje, šalia „Nacionalinio intereso“ ir kitų visuomeninių bei politinių jėgų, dalyvauja aiškiai prorusiškas sambūris „Mūsų gretos“. To užteko tautininkams atsiriboti nuo iniciatyvinės grupės, bet šalia to – pritariant pačioms iniciatyvoms. LTS vadovybė net paskatino tiek LTS narius, tiek kitus Lietuvos piliečius pasirašyti, jei patys matys prasmę.

LTS pasirengusi bendradarbiauti su visomis patriotinėmis politinėmis ir visuomeninėmis jėgomis, bet kurioje iniciatyvoje, kurios prasmė ir tikslingumas – aiškūs. Bet LTS atsisako sietis su jėgomis, veikiančiomis prieš Lietuvos valstybės interesus, ar jos būtų iš Rytų, ar iš Vakarų. Jei dar būtų renkami parašai Referendumui, tai yra – privalomajam sprendimui, būtų galima pagalvoti. Labai tikėtina, jog šiuo atveju tautininkai būtų įsijungę, bent jau individualiai. Visgi panašu, kad patys iniciatoriai suvokia savo gebėjimų ribotumą. Ypač atsižvelgiant į faktą, kad iniciatyvinės grupės koordinatoriumi tapo žmogus, praktiškai boikotavęs ankstesniąją Referendumo iniciatyvą. Teisinosi silpna sveikata.

Su tokiais koordinatoriais sunku tikėtis net ir to, kad iniciatyvinė grupė surinks parašus. Bet duok, Dieve, jiems sėkmės. Vis šis tas. Tik vargu, ar tai turės didesnį vaidmenį, nei priešrinkiminė agitacija. Labai margos grupės, kurioje dalyvauja atviri Kremliaus šalininkai.

Dėl šios priežasties LTS siūlo žaisti atviromis kortomis. Jeigu vis tiek kalbame apie rinkimus, tai į juos ir koncentruokimės. LTS visuomet vykdydavo savo politinius įsipareigojimus. Tiek referendumų galimybių plėtra, tiek masinės imigracijos užkardymas yra LTS Programose. Jei piliečiai pasitikės, po rinkimų tai bus įgyvendinta, tiek, kiek tik tautininkai turės įtakos. Atsisakydami spekuliacijų abejotinos prasmės iniciatyvomis, tautininkai rodo savo nuveiktus darbus ir kviečia spręsti pagal juos.

 

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

38 komentarai

 1. lietuvis:

  o vis dėl to, kaip pasakytų Kemblys, sarmata – ne lietuviškas žodis. Bent jau jį reikėtų rašyti kursyvu kaip žargonizmą… šiaip straipsnis geras, tik jį darko prasta lietuvių kalba, o visi juk dedamės jos mylėtojais, a ne?

  • Kemblys:

   kursyvu – pasvirusiomis raidėmis ?
   žargonizmą – svetimžodį ? (šiuo atveju)

   Ar teisingai tave supratau?
   Nepasirašinėk ‘lietuviu’, kol neišmoksi lietuvių kalbos, prašau.

   • tema gal gyva, bet nelabai įdomi, – nes ne paveldo, būdo, papročių ar ūkinė veikla, bet..
    v i e n p a r t i n i a i (gal ir visai puikūs dalykai) mėginami aptart, tačiau pateikimas :::
    ???
    BOMBOMIS ( anot “DIEDO” – atspėjusio, pamačiusio ir užženklinusio: t.y. BOMBA !)
    r e f e r e n d u m a s – BOMBA :), susprogdinanti lietuvišką žodį APKLAUSA
    “atviromis kortomis. … ir koncentruokimės
    masinės imigracijos … LTS Programose.
    spekuliacijų abejotinos prasmės iniciatyvomis, tautininkai..””

    ir visa paskutiniąja pastraipa susprogdintia LTS, susiprogstant gerb, Mariui
    ant
    SUSITELKIMO
    ATVYKĖLIŲ (persikėlėlių į, arba atbėgėlių)
    GAIRES, (teikinius, apmatus :partveiklos:)
    KLASTOJIMUS
    SUMANYMŲ

    Bombomis velniažin iš kur, kodėl ir KAM?? …Ant lietuvių kalbos atgabentomis –
    žudyt (žodžius) ar žudyt(is) LTS. Kviečia.

    Po tokio užbombordavimo ir ALKUI jau vertėtų pasiaiškinti; kur riba ..n e v a r t o j i m o?
    Žodžio.

  • Bartas:

   “lietuvis ” , ” sarmata – ne lietuviškas žodis.” Taip galvoji ar tikrai tą žinai? Būk geras – paaiškink.

   • lietuvis:

    aiškinu pradžiamokslį: СРАМОТА, ы, жен. (прост.). Постыдный поступок, срам. Это просто с.! Толковый словарь Ожегова. С.И. Ожегов, Н.Ю. Шведова.
    Taigi, skolinys.
    Kembliui: iš rašto išėjai iš krašto… Patikėk filologijoj 5 metus atpylusiam…

   • lietuvis:

    pabandžiau perkelti iš rusų k. žodyno, Alkas neleido… taigi, ieškokis pats… O Kembliui: iš didelio rašto išėjai iš rašto…

    • Bartas:

     Supratau . Tamsta, paaiškinti negali. Tai tada vertėtų apie tai, jei nežinai, pridėti mažmožį ,- aš manau. O įdomiausia, kad radai kaltą; tai Alkas. Jis neleido , … “perkelti iš rusų k. žodyno”…..(Na ir šlykštukas tas Alkas.) Ane?
     Mielas mano , o kodėl ne iš Lietuvių kalbos žodyno.

 2. Bartas:

  Perskaičiau ataskaitinį pranešimą. Viskas gerai , stengiasi LTS , dirba.
  Tačiau neradau paaiškinimo. Kas tie trys “prorusiški portalai”? Tikiuosi M. Kundrotas atsakys į klausimą.

 3. lyvis:

  Kundroto rašliavos yra Alkos užsakymai ar atvirkščiai. lyvis

 4. Diedas:

  Ir patikėk tu žmogau, kad tautininkai tarnauja ne kremliui. Įsikando, kad visus valstybinius klausimus turi spręst bobutės turinčios laiko vaikštinėt po rinkimus ir viskas.
  Vieną karto ne gana? Lietuva galėjusi už svetimus pinigus turėti japonišką jėgainę, dabar elektros tranformatorinė stotelė skirta aptarnauti baltarusišką “niet analogov mirie” monstrą.
  Tautininkai ir jų stumiamas referendumų įstatymas reiklingi Maskvai dėl vieno vienintelio referendumo, leisiančio sugražinti Lietuvą į skurdo ir melo imperijos sudėtį.

  • Dronas:

   Kremlius visada remese kvailiais kurie nusirdziai mane dirba tevynei. Nieko naujo, tautininkam reiketu gerai prasivalyti, o geriau paleisti visus velniop ir isteigt ka nors gero, tik be senu veidu. Ne paslaptis, bet ten yra tokiu, su kuriais viename lauke, atsiprasant sikt neiciau.

 5. Diedas:

  Referendumas – didelė griaunamoji galia.
  Ar bent viename buvo pasiekta kas nors naudinga Lietuvai? Visi pasitarnavo griovimui.
  Žinant dabartines smegenų plovimo technologijas, turint pinigų, galima surengti referendumą, kuriame dauguma pasiprašytų numesti ant jų galvų atominę bombą.

 6. Jonas:

  Mariui reiktų susėsti su Rolandu Paulausku ir apturėti viešą kokių 3 valandų diskusiją apie prorusiškumą, patriotizmą, pazaulio pinigus ir tt. Gal dingtų ta keista įtampa, nes nėra mūsų gretos prorusiški, jei idėmiai pažiūrėti daug valandų trunkančias naktigones ir kt. Rolando pasisakymus, tai suprasi. Apgailėtini paskutiniai Pankos su Kundrotu puolimai Rolando atžvilgiu, iškerpant ištrauką iš konteksto iš seno filmo, po to platinant tą patį iš kažkokių rusiškų portalų. Mariau, gal užteks dergtis per žiniasklaidą (ne populiarąją beja, kuriai ir taip nelengva savo misiją nešti) bijai susėsti ir vyriškai išsiaiškinti???? Jei iki rinkimų tai neįvyks, tai tautininkai bus tik i trigantai ir bailiai, ne vyrai!!!! Visi galėsime pasižiūrėti viešoje diskusijoje kas yra kas, galima kartu pasiimti ir Panką jei vienam nedrasu.., kažkaip čia pašiepiamai gavosi, sorry, bet nuoširdžiai užtai:)

 7. Žinia:

  Kokia prasmė kalbėtis su vatnikais? Gal dar su pedikais diskusiją pasiūlysit? Aišku, galima, bet tik tam, kad auditorijai paaiškėtų, kas yra kas. Organizuokit ir pakvieskit tautininkų lyderius, esu beveik tikras, kad sutiks.

 8. alksnaitis:

  Palaikau Joną. Drasiau Mariau Kundrotai, pasikviesk Julių Panką ir į diskusiją su Rolandu. Mažiau apkalbų, prasivardžiavimo,lipdukų klijavimo, daugiau tiesos, šviesos.Juk ginčuose gimsta tikroji tiesa.

 9. pensininkas:

  Sarmata – meluoti, bet sarmata ir tingėti parašus rinkti. Sakyčiau kitaip, ne žemaitiškai, gėda ir nešlovė.

 10. Žinia:

  Tai kad rinkti tie parašai, ir už žemę, ir už lietuvių kalbą. Ale bet tačiau kad Kochanka, dabar koordinuojantis iniciatyvinę grupę, vieną iniciatyvą boikotavo, o kitą sabotavo. Su tokiu koordinatoriumi dabar rinksit parašus? Sėkmės…

 11. Ar ne sarmata, Kundrotai?:

  Ar ne sarmata, Pavargusios Partijos Ideologe, drabstytis purvais ir šmeižti kažkokiais putinistais visą B3 grupę ir ypač- iniciatorius, vien dėl to, kad vienas ar du (o dar vienas kaunietis – net nedalyvauja tiesioginėje iniciatyvoje ir B3 grupėje) asmenys kažkur kitoj aplinkoj kalba ne taip, kaip tamstoms norisi girdėti? Gėda. Sarmata. Ir dar labiau sarmata neprisipažinti, kad tamstų “gėdinimo akcija” yra kur kas gilesniu ir “kilnesniu” tikslu – SUDIRBTI konkuruojančių bendraminčių būsimo Seimo rinkimų sąrašo narius. Logiška laukti, kad to purvo bus dar daugiau antroj metų pusėj… 🙂 Tik nemanykit, kad tokiais veiksmais gausit papildomų balsų prie savo tų 0,0… …
  Ir nedrįskit teisintis, kad tas visas “putininis” šou iš tamstų pusės- ne rinkiminis. Būtų ne rinkiminis- na, nepatinka “chebra”, nesijungiam bendriems darbams ir tiek. O kelti tiek ažiotažo ir kasdien rėkti, kaip baisu toj B3G ir nepripažinti rinkiminių triukų- SARMATA.

  Dar blogiau. Bet tik labai giliai mąstantiems.
  Lietuvos teritorijoj gyvena putinistas …na, tas ir anas ( be pavardžių), čia gyvena ir visa paleckininkų frontininkų gauja. Kaip jūs, šventieji tautininkai, drįstate kartu su jais gyventi “po vienu stogu” Lietuvoje? Pasišalinkit, bėkit kuo toliau nuo jų. Sarmata. Plaukiat vienoj Lietuvos valtelėj su ta vatos fauna ir apsimetat, kad nesat Vata ? Sarmata.

  • Žinia:

   O kurioje vietoje trijų B sambūris visas išvadintas vatnikais? Nelabai kam tie jūsų B įdomūs, pripažinkite. Gal tik sau atrodote labai svarbūs ir baisūs. Kalbama apie Juraičio chebrą, o tas Juraitis rašinėja, kad NATO okupavo Lietuvą, kad Smetona – fašistas, kad Ukrainos patriotai – fašistai. Žodžiu, platina Rusijos versijas. Patriotinėje visuomenėje tokie vadinami vatnikais. Kokie dar klausimai?

   • na, jo....:

    Juraitis – Juraičiu, o “kremlines”, “paleckininko” pamazgas pila ant Vaišvilos. Ir dar. kas bus, jei rytoj Kaune šalia Pankos ir Kudroto , kaip visada, žygiuos R. Paulauskas ir ne vienas iš “jų gretų”? Leisit? Ne? Su policija šalinsit? Ar atvirai per mitingą bus atsiribota nuo jo? Būkit malonūs, LTS ir LTJS, pasiaiškinkit, nes jūsų dviveidiškumas jau per gerklę lenda. Jei ne- JŪS VATNIKAI, ponai, einantys kartu su vatnikais “gretiečiais”.

 12. spąstai:

  LTS jaunimas- LTJS kaip ir kasmet kviečia į eitynes. Deja, sąmoningai nutyli, kad kiekvienais metais, visose eitynėse- tiek 02-16, tiek 03-11 – kartu su jais leidžama eiti ir “vatnikui” Rolandui Paulauskui bei jo gerbėjams. Gerai visi pagalvokime, ar galime mes kartu su jais dalyvauti ir kas mūsų laukia? Visi būsime tautininkų (LTS+ LTJS) apšaukti vatnikais. Arba bent jau išsiaiškinkime, kokiu atstumu nutolus nuo RP galima saugiai dalyvauti eitynėse ir neužrūstinti LTS? Ir dar klausimas LTS+ LTJS’ui: ar jūs nematote, kad kasmet einate kartu su Paulausku? Kodėl ligi šiol negirdime jūsų pasiaiškinimų ir atsiribojimų? Prieš smerkdami kitus, apsivalykite patys.

  • pensininkas:

   Tiksliai pastebėjote, kad LTS elgiasi neadekvačiai. Vienur (eitynėse) “aiškiai prorusiškas sambūris „Mūsų gretos“ LTS tinka, o kitur (antisisteminime vienijimise)- ne. LTS šūkis “Lietuva – lietuviams” irgi darosi neaiškus. Ar jis gali būti taikomas lietuviams iš samburio “Mūsų gretos”?

  • Ir dar: jei tikrai nesate taip vadinami „vatnikai“, tai jums reikėtų aiškiai išdėstyti požiūrį į: 1) dabartinę Rusijos užsienio politiką, 2) dabartinės jos vidaus padėties vertinimą, 3) Ukrainos valstybingumą ir 4) Krymo klausimą. Tai padėtų suprasti, kas yra tikri taip vadinami „vatnikai“, o kas – ne.

   • rokas:

    atsikniskit su savo rosija. Mes pakankamai turim ką veikt su SAVO Lietuvos problemom. Apsikuopkim savo kiemą, o tada iš nebeturėjimo ką veikt lįskim po svetimom antklodėm.

    • Tų klausimų pabrėžimu neužsimerkiu prieš esamas Lietuvos problemas. Taip klausiau jūsų, nes jūs vis išsisukinėjate nuo panašių klausimų, teigdami, kad to pabrėžimas man ar kam yra daug svarbesnis už Lietuvą ir jos bėdas. Tai netiesa. Atitinkamai galėčiau jūsų ir panašių į jus paklausti: kas svarbiau Lietuva ar JAV/ES/NATO? Atsakymą numatau: Lietuva.

   • rokas:

    o beje klausimėlis Mariui, Tikuišiui (ar čia tas pats ?) ir panašiems : po velnių, jūs Lietuvos tautininkai ar Ukrainos? Sirijos tautininkais dar nesiruošiat tapt? O kodėl ne Š.Korėjos tautininkais- ūūūūū, ten kiek problemėlių yr spręst- nebus nuobodu, pirmyn.

  • Žinia:

   Tai ir Kacas su Zurofu eitynėse žygiuoja 🙂 Dar su jais susiekite. O gal siūlote juos vyti kumščiais? Iniciatyvos – visai kitas reikalas. Neik su velniu riešutaut, dar sakoma.

 13. Patarimas nepatenkintiems: jei jau nepatinka šis straipsnis, tai kam gaištate laiką komentuodami? Skaitykite savo sarmatus, šauksmus ir panašius portalus. Nesusigadinsite nuotaikos, kad toks ir toks asmuo jus ir jūsų bendraminčius tuo ir tuo pavadino ir laiko.

 14. Tautininkas:

  Jei vieni tave vadina vatniku, jų oponentai tave vadi megztąja berete, bet tu į juos žiūri kaip į paklaidintus brolius ir seseris, gali būti tikras jog esi Tautininkas. Gaila, labai gaila.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: