A. Veryga. Lietuvos Vyriausybę gaubia alkoholio pramonės šešėliai (44)

Aurelijus Veryga | asmeninė nuotr.

Aurelijus Veryga | asmeninė nuotr.

Vyriausybė paskelbė viešą konsultaciją dėl alkoholio problemų. Panašias konsultacijas skelbė ir Europos komisija, kuri sulaukė šimtų tūkstančių tabako pramonės pasamdytų „piliečių“ „nuomonės“. Sunku pasakyti ar taip bus ir Lietuvoje, bet tikėtis galima visko. Aš turiu pasiūlymą, sumaniusiems šias konsultacijas su visuomene, neapsiriboti tokios geros idėjos pritaikymu alkoholio problemos sprendimui. Siūlau daryti viešas konsultacijas kai bus svarstomas sekantis valstybės biudžetas ir paklausti, ar žmonės norėtų, kad būtų didinamas minimalus atlyginimas, senatvės pensija ir išmokos besilaukiančioms mamoms. Aš norėčiau. Ir kas iš to?

Jei klausiate ar žmonės norėtų, kad alkoholio vartojimo problemos būtų sprendžiamos valstybėje, tai beveik visi pasakytų, kad taip. Jei paklausite ar jie kiekvienas asmeniškai sutiktų mažiau vartoti alkoholio. Atsakymų įvairovė būtų ženkliai didesnė.

Panašu, kad Nacionalinė sveikatos taryba ir Pasaulio sveikatos organizacija Vyriausybei nėra joks rodiklis, nes pastarosios manymu reikia klausti tol, kol kas nors pasakys, kad politikams šioje kadencijoje nereikės pasikarti ant savo kaklaraiščio priimant realias alkoholio kontrolės priemones, nes „visuomenė“ nori švietimo, o ne kokių „talibaniškų“ draudimų.

Dar daugiau. Vyriausybės koridoriuose ir internetiniuose labirintuose cirkuliuoja „Lietuva be šešėlio“ siųstas dokumentas, už kurio kyšo pramonės ir pramonės remiamo Lietuvos laisvosios rinkos instituto „ausys“. Ten „leitmotyvas“ nelabai keičiasi. Absoliuti dauguma duomenų išgalvoti, pasiūlymai neturi jokios kitos, išskyrus pramonės norus atitinkančią logiką. Tik įdomu tai, kad šis raštas cirkuliuoja ir yra svarstomas, kai tuo tarpu reakcija į ekspertinių organizacijų raštą, bei mokslu grįsti pasiūlymai, išdėstyti Nacionalinės sveikatos tarybos, Pasaulio sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje ir Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos kreipimesi, nesulaukia net formalaus atsako, jau nekalbant apie jų aptarinėjimą.

Alkoholio gamintojai ir jų atstovai interviu su žurnalistais mekena kaip kokie „perkūno oželiai“, kad jie taip pat nenori prasigėrusios Lietuvos, nes jiems reikia „atsakingų vartotojų“. Paklausti ar pramonė mato savo indėlį į vartojimo mažinimą pradeda kažką nerišliai „atrajoti“, sakydami, kad ir taip prisideda prie šalies gerbūvio, nes valstybė susirenka pinigus iš akcizo. Tik kaip jie prisideda, jei akcizą moka pirkėjas? Taip pat priduria, kad nereikia skubotų priemonių. Aš tai nuo savęs dar pridėčiau, kad geriausiai realias kontrolės priemones reikėtų atidėti mažiausiai iki to laikotarpio, kol žmonės reguliariais reisais skraidys į mėnulį. O ir alkoholio vartojimas išnyks savaime, nes ten gerti nebus galima. Tai vietoje draudimų reikėtų siūlyti geriau greičiau vystyti kosminio turizmo programas šalyje.

Visiems konsultacijų ir „stebuklingų priemonių“ paieškų entuziastams noriu priminti, kad dar 1998 metais buvo priimta Lietuvos sveikatos programa, buvo Valstybės alkoholio kontrolės programa, kuriose buvo numatytos efektyvios alkoholio kontrolės priemonės. Tačiau tų programų ne tik, kad niekas nefinansavo, bet viską darė priešingai nei numatyta. Tokie veikėjai kaip dabartinė LRS Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė padarė viską, kad alkoholis atsidurtų degalinėse. Per tą laikotarpį Alkoholio kontrolės įstatymas keistas tiek kartų, kad užkulisiuose jau buvo pradėtas vadinti Seimo narių „pageidavimų knyga“. Tuomet, drastiškai liberalizavus alkoholio kontrolę, jo vartojimas nesumažėjo, kaip kad norėtų bandyti įteigti „sveiko proto“ liberalai, o išaugo 130 proc. Kriziniu laikotarpiu dėl taikytų kontrolės priemonių ir alkoholio įperkamumo mažėjimo vartojimas buvo sumažėjęs trečdaliu, tuo pačiu tokiu pat lygiu sumažindamas ir mirčių bei kitų problemų skaičių. Šiuo metu augant gyventojų pajamoms, radus naujus efektyvius reklamos kanalus ir būdus kaip apeiti kai kuriuos ribojimus, vėl atsidūrė rekordinėse aukštumose. Ir dabar net nesiruošiama mokytis iš praeities klaidų, o yra ieškoma „stebuklingų“ receptų numalšinti visuomenėje kylantį pasipiktinimą dėl visiško nesaugumo, kurį kelia prasigėrinėjanti tos pačios visuomenės dalis.

Ir drambliui aišku, kad momentinių priežasčių, kodėl pradedama išgėrinėti yra daug. Ir tikrai ne visos jos yra susijusios su kokiu nors konfliktu, darbo praradimu ar stresu. Didžioji dalis žmonių pradeda vartoti alkoholį pasilinksminimo tikslu, ir tik vėliau jis tampa problema. Tai iš vienos pusės problema yra pačių žmonių problemos, dėl kurių kaip teigiama ir geriama, iš kitos pusės yra pasilinksminimas ir per geras gyvenimas, dėl kurio geriama. Sukūrę laimės ministeriją, žmonių laimingais nepadarysit, o lozungai apie tai, kad reikia gerinti gyvenimą ir žmonės dėl to negers yra niekuo nepagrįstos fantazijos. Reikėtų paklausti ar į nelaimę patekusiam ir stresą patiriančiam žmogui geras alkoholio prieinamumas ir maža kaina padeda susimažinti stresą ir išspręstų gyvenimo problemas? O gal atvirkščiai?

Viskas galų gale susiveda į skaičius. Juk didelis alkoholio vartojimas nėra kažkokia filosofinė sąvoka. Mes kalbam apie konkretų produktą ir jo litrus, kurie išgeriami ir vėliau tampa problema. Tai ir vartojimo mažinimas yra ne siekis, kad visi plūduriuotų nirvanoje gerdami ir tuo pat metu neturėdami problemų, o labai konkretus tikslas tam tikra apimtimi sumažinti realų suvartojimą. Pagal rekomendacijas jis turėtų mažėti maždaug 3 kartus. Ar alkoholio gamintojai sutinka su tokiu tikslu, kad ir ne greitame etape? Ar su tuo tikslu sutinka jų akcininkai ir investuotojai? Jei jau žinot atsakymus, greičiausiai žinosit atsakymą ir į klausimą, kam reikia „ieškoti sliekų pažastyje“ ir klausinėti visuomenės, kaip mažinti alkoholio vartojimą. Dar paklauskit ar visuomenės nariai norėtų jachtos su aikštele malūnsparniui ar, kad alga būtų kaip vokiečių gydytojo, o mokesčių nebūtų, kad vaikai lankytų prestižinę gimnaziją, kad maistas visas būtų ekologiškas, kad mokytojai būtų atsidavę savo darbui, kad automobilių kuras būtų pigus, kad visi turėtų po prabangų automobilį ir t.t. Gal ir aš daug ko norėčiau, tik kaip tai susiję su alkoholio vartojimu? Kada žmogus kažką turėdamas nenorėjo daugiau? Ar yra taip, kad turtingi žmonės neserga alkoholizmu?

Kai teigiama, kad gamintojai tiesiog patenkina paklausą darosi tiesiog keista kad tokia didelė dalis žmonių tuo tiki. O dėl gamintojų, tai jų klausti apie tai kaip mažinti jų gaminamo produkto vartojimą yra tas pats, kaip klausti dešrų gamintojų, kaip žmones padaryti vegetarais.

Autorius yra Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, psichiatras

 

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

44 komentarai

 1. Visiškai neprotaujančio žmogelio kalbos:
  draudimais dar nei vieno nuo noro girtuokliauti niekas neatpratino ir neatpratins.
  O sertifikuoto gėrimo parduotuvių uždarymas tik atvers galimybes nusikaltėliams, kurie ten siūlys nuodus – kontrabandą, pilstukus ir bele ką.
  TIK VISUOTINIS DARBAS ATPRATINS NUO GIRTUOKLIAVIMO.
  Todėl siekime, kad ir vėl Lietuvoje, kaip buvo tarybmečiu, būtų galimybė visiems turėti darbą ir be darbo jie niekaip nesugebėtų išgyventi, dėl ko, manau, jei yra nors menkiausias darbas, PAŠALPŲ NEMOKĖTI: kada kruvinu darbu užsidirbs centą kitą, tai jo tikrai nemėtys visokioms zurzoms.
  Tam tikra dalis pijokų, aišku, kaip ir nusikaltėlių, bus prie visokių sąlygų, bet tai jau bus tokie, kuriuos geriau jau būtų pridaryti (kaip su nusikaltėliais, kad daro) ir gydyti priverstiniu būdu.

 2. Pakirkšnutė:

  Nuotraukoje jaunas vyras, o jau nepajėgia išgerti.

  • Dronas:

   O reikia? Man tas “normos” zinojimas, panasus i vergo sapaliones, kad anas zinas panciu “norma”. Na ponas buna pamusa ar uzmusa, be vergas dziaugiasi savo “norma”. Man geriantis zmogus tolygus vergui. Laisvam zmogui situ nereikia. Maitinti nuo pinigu pritinusius alkomagnatus? Ir dar pragert sveikata, seima, prota, sazine? Tai vergo dalia, kam tai patinka, pirmyn. As tokius uzdaryciau rezervate ir neleiscia is jo niekada iseiti. Pijokas visada reda i nuokalne, kad ir kiek jis besidiziuotu savo “normos” “zinojimu”, jis vaziuoja zemyn. Va nesenai vel rase apie viena toki krepsininka, buvusi zinoma. Dabar nera krepsininko.

   • Perkūno Paukštis:

    Gudruoliškai kalbate kaip koks nepataisomas savimyla ir egoistas viename. Labai visko norite kuo daugiau iš gyvenimo imti paimti (gauti).

    O puspajuokaujant pasakysiu: jei jums trūksta dar ir kitų dėmesio, tai šį vakarą kur nors ant tako atsigulkit

 3. LosAngeles:

  Lietuvos vyriausybe gaubia ‘kopeikoliubovo’ seselis. Pamenate toki is Kudirkos apsakymu? Stai ir visa tiesa. Ir tik nereikia cypseti, girdi jie is rupescio liaudimi taip stengiasi nematyti svaigalu keliamu visuomenes bedu. Kovai su tuo brudu tinka visi metodai: draudimai, apribojimai, preinamumo mazinimas, reklamos draudimas, kainu didinimas, prekybos laiko apribojimas, svietimas, aiskinimas, visuomeneje kuriamas aiskus ir nedviprasmis nusistatymas pries ‘saikingo vartojimo’ pasaka, svenciu ir ivairiu kulturiniu programu be alkoholio finansavimas valstybiniu lygiu ir t.t.
  Bet… ‘uztruks zalmarge’, o to nesinori. Oi kaip nesinori

  • Ta “žalmargė”, kaip sakai, neša pinigus į biudžetą.
   O pats nori mokėti žulikams.
   Stok prie sienos.

   • LosAngeles:

    Jo, kopeikoliubovo gaudomi nesantys ‘popiera’ taip pat turejo nesti ‘pinigus i biudzeta’… Kaip viskas buvo papasakos jums ‘Lietuvos tilto prisiminimai’… Stot prie sienos ir ka, eileje laukti isivezti pigesniu prekiu? 🙂

    • Sužinosi kada atsistosi. 🙂
     Bet esmė ta, kad draudimai nėra panacėja – tą net sovietai suprato.
     Bet dabar randasi nauji … sovietai?

     • LosAngeles:

      Kalba eina ne apie panaceja (bent jau is mano puses?), kalba apie budus kaip ta ‘piktzaizde’ gydyti… jei asmuo suinteresuotas, gydymui tinka visi veiksmingi metodai. Draudimas yra vienas is budu, ir ten kur jis tinka ji butina naudoti. Kitas dalykas kiek kas suinteresuotas ‘svaigalu kulturos plitimo’ ir vartojimo pazabojimu? Stai ir viskas. Ir su tuo susidure asmenys (Veryga, Dapsauskas ir kt.) atviru tekstu skelbia apie svaigalu gamintoju atstovu ir ivairiu gildiju atstovu aktyvu ‘bendravima’ su vyriausybes nariais bei seimunais… Nu imkime ir pabandykime isivaizduoti, kad aludariu atstovai suinteresuoti alaus vartojimo visuomeneje mazinimu…. Anekdotas… Jie suinteresuoti tik savo pelnu, ir visi ju ‘patarimai’ tegali susivesti i viena: kaip islaikyti pelna kad jis nemazetu (tai blogiausiu atveju). Belieka vlatybei paciai spresti kas turi pirmenybe- kazkieno pelnai, ar visuomenes dvasine ir fizine sveikata ir savijauta

      • Dronas:

       As pazystu pijoka, kai prisigeres prisidirba, meta gerti, mazdaug dienai ar dviem. Ir net protingai kalba. Paskui vel pradeda gerti, viska pragere dar turi darba, per stebukla. O pasakysis kai pradejo gerti, tai i akis soks, net kai blaivas. Tu cia jo matai nemokyk! Perzegnojau ji, nieko is jo nesitikiu, isskyrus problemas.

       • Va va – niekas tokių neišmokys.
        Tik parduotuvių naikinimai įsteigs pilstukų ir kantrabandos taškus.

        • Dronas:

         Kuriuos esant noro, galima laisvai israuti. Labai nesunku. Atejo pas toki igaliotinis ir… ne, nesueme. O padave lapuka su bauda, na kokiu 10000 eu, pradziai. Paskui atejo antstoliai… Paskui vyrukas net nepastebejo, kad jau sluoja gatves visuomenes labui, kokius penkis metus, meistrauja inkilus ir namelius katems. Labai miela ir grazu, naudinga visuomenei ir pats atidirba savo skola, turi garantuota uzimtuma. Matau tik privalumus ir keleta nezymiu trukumu, kuriuos privalumai vienareiksmiskai nusveria.

         • Perkūno Paukštis:

          Droni,
          o pats baisiausias visuomenės sluoksnis – tai pardavėjai (tiksliau perpardavinėtojai iš esmės, kurie gauna prekes iš kažkur pigiau, o perparduoda brangiau).

          • Ateis įgaliotinis ir … išeis, nosį nukabinęs: reikia, pirma, įrodyti, o tai, patikėk, nėra taip lengva, nes taškai pardavinėja TIK SAVO GIRTUOKLIAMS.
           O tie gali išduoti tik labai labai labai retais atvejais.
           Nes po to jau jam niekas niekur nebeparduos.

          • Dronas:

           Viskas gaunasi, jeigu zmones to imasi RIMTAI. Ir imtis uz sito, reikia buten labai rimtai. Ir viskas gausis.

          • Dar paskaityk mus kokią pasaką.
           Pvz.:
           gyveno senelis ir senelė, jie turėjo vištelę, kai ta vištelė numirė, ant paminklo užrašė

           gyveno senelis ir senelė, jie turėjo vištelę, kai ta vištelė numirė, ant paminklo užrašė –
           gyveno senelis ir senelė, jie turėjo vištelę, kai ta vištelė numirė, ant paminklo užrašė …
           🙂
           Žinom mes tokius pasakorius.

 4. Ką čia daug kalbėti – laikas nuo kalbų eiti prie darbų. Šalaševičiūtė išeina, reikalaukime, kad Butkevičius Sveikatos ministru statytų Verygą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: